Патладжан – 11 полезни свойства

Обновена: 14.03.2024|
Патладжан-11 полезни свойства

Патладжан, популярен в България и като „син домат“, е растение, което се използва в цял свят и е включено в стотици готварски рецепти.
Въпреки че често се смята за зеленчук, всъщност ботанически е плод, какъвто е и неговият братовчед – доматът.

В тази статия ще разгледаме всичко за това прекрасно и много полезно растение, което се вписва добре в различни диети за отслабване, включително и кето режим.

 

Патладжан – какво не знаем за него?

Може би някои от вас ще се изненадат, но патладжанът е от семейство Картофови, което го прави близък роднина освен на домата, и на картофите. Именно заради това навремето погрешно е бил считан за отровен.

С латинско наименование Solanum melongena, той произлиза от Индия и Шри Ланка, а днес вече се среща навсякъде по света. Неговите плодове обикновено са тъмнолилави или черни, но се срещат и в други цветове, например бял.

Патладжанът има редица ползи за здравето, като в Индия, при това съвсем заслужено, го наричат „Цар на зеленчуците“.

zink 400
zink 600
zink 400
zink 600

Той е с високо съдържание на диетични фибри, антиоксиданти, витамини и минерали, от които тялото се нуждае за здраве и правилно функциониране.

 

Как патладжанът помага за по-добро здраве?

 

Кето пълнен патладжан. Патладжани в дървен съд на зелен фон.

 

Прекрасните ползи от това растение за здравето се дължат на изобилието от хранителни вещества в него.

Има високо съдържание на вода, без холестерол и 0.2 г мазнини на 100 г, източник на витамини С, К, магнезий, фосфор, мед, фолиева киселина, калий и манган.

Ще разгледаме 11 причини, поради които си струва да включите патладжан в менюто си и да зарадвате не само небцето си, но и своето здраве.

 

1. Подпомага храносмилането

Независимо дали се борите с лошо храносмилане, запек, метеоризъм или искате да поддържате здравословно храносмилателно здраве, честа консумация на този зеленчук може да е правилният начин.

Той, както и много други зеленчуци, е отличен източник на диетични фибри – необходим елемент във всеки балансиран хранителен режим. Те са от съществено значение за стомашно-чревното здраве, като стимулират перисталтичните движения (свиването на гладките мускули, които помагат на храната да се изтласка от тялото).

Освен това фибрите могат също да стимулират секрецията на стомашни сокове, които улесняват усвояването на хранителните вещества и обработката на храните.

Патладжанът е богат и на пребиотици, които служат за подхранване добрите чревни бактерии.

 

2. За по-добро костно здраве

Освен за вкусни и разнообразни ястия, патладжанът е храна, насърчаваща здравето на костите благодарение на богатото наличие на калий, калций и витамин К.

Калият подпомага абсорбцията на калций в червата, а витамин К, от друга страна, подобрява производството на клетки, което увеличава тяхната плътност и здравина.

Зеленчукът е и с високо съдържание на фенолни съединения и силициев диоксид, за които е доказано, че укрепват костната система, увеличавайки минералната плътност и намалявайки признаците на остеопороза. Именно тези фенолни съединения придават на патладжана различна пигментация.

Силицият също може да помогне за намаляване на възпалението в ставите, като по този начин помага за облекчаване на симптомите на артрит и други ставни заболявания.

 

3. Стимулира загубата на тегло

 

Отслабване през лятото. Кето и хормонът на стреса. Отслабване без захар. Колко време на кето.

 

Тъй като е с високо съдържание на вода и фибри, патладжанът е много здравословна храна за хора, които се опитват да отслабнат или се борят със затлъстяването.

Само в една чаша сварен зеленчук има 10% от препоръчителния дневен прием на фибри.

Те са много засищащи, което означава, че потискат освобождаването на грелин – хормонът, който казва на ума ни, че отново сме гладни.

Освен това зеленчукът е с ниско съдържание на калории, което означава, че може да помогне за контрол над апетита.

 

4. Съдържа мощни антиоксиданти

Антиоксидантите са съединения, предотвратяващи увреждането на клетките, когато кислородът реагира с вредни вещества в тялото, известни като свободни радикали.

Това увреждане може да наруши нормалната клетъчна функция и да причини възпаление, което може да отключи различни хронични състояния.
Консумирането на храни, богати на антиоксиданти, работи за неутрализиране на свободните радикали, като по този начин предотвратява окисляването и неговите ефекти.

Nasunin е най-разпространеният вид антоцианинов антиоксидант, съдържащ се в патладжаните. Помага в борбата с оксидативния стрес и възпалението, което е в основата на повечето заболявания. Освен това предпазва от клетъчни мутации и смърт и увреждане на ДНК.

 

5. Има противоракови съединения

Патладжанът е богат на различни съединения, борещи се с рака, включително антоцианин, соласодин рамнозил гликозиди (SRG) и хлорогенова киселина, за които е доказано, че предпазват от онкозаболявания.

Учени съобщават за два случая, при които екстракт от патладжан е използван успешно за лечение на немеланомен рак на кожата.

Хлорогеновата киселина предотвратява образуването на туморни клетки от свободните радикали и инхибира растежа и пролиферацията им. Тя също така действа като антимикробно, противовирусно и противовъзпалително средство.

 

6. Подобрява здравето на сърцето

 

Витамини за сърцето. Солта и здравето на сърцето. Съдови усложнения при диабет. Кървене след менопауза.Гладолечение. Магнезий - ползи. жена, коятодържи в ръцете си червено сърце.

 

Патладжанът изобилства от биофлавоноиди, които са чудесни за понижаване на кръвното налягане. Това от своя страна намалява натоварването на сърцето, подобрява кръвообращението и като цяло насърчава здравата сърдечно-съдова система.

Споменатите вече фибри в зеленчука могат да намалят лошия холестерол и триглицеридите, които са рискови фактори за развитие на смъртоносни заболявания като инфаркт, атеросклероза и инсулт.

Антоцианините в състава също помагат за потушаване на възпалението, което може да увеличи опасността от тези животозастрашаващи състояния.

 

7. Може да помогне за предотвратяване на анемия

Недостигът на желязо е много опасен за цялостното здраве и да се прояви като анемия. Тя се характеризира с главоболие, умора, слабост, депресия и дори когнитивна дисфункция.

Следователно консумация на храни с високо съдържание на желязо може да помогне в борбата с анемията, а патладжанът спада към тях. Освен това има в състава си мед – друг основен компонент на червените кръвни клетки (еритроцитите).

Без тези два минерала еритроцитите в тялото не могат да функционират нормално. С по-здрави и многобройни червени кръвни клетки ще видите забележим прилив на енергия и сила, които ще премахнат чувството на умора.

 

8. От полза за мозъчната функция

Патладжанът е отличен източник на фитонутриенти, за които се смята, че повишават когнитивната активност и общото психично здраве. Те могат не само да предпазват от активността на свободните радикали, но и да увеличат притока на кръв към мозъка.

Фитонутриентите и калият, който подпомага разширяването на кръвоносните съдове, могат да се считат за „мозъчни бустери“, доставящи повече богата на кислород кръв към мозъка.

 

9. Осигурява по-добър контрол над диабета

 

Магнезий и диабет-каква е връзката

 

Патладжанът е една от храните, които трябва да присъстват в менюто на хората с диабет тип 2.

Поради високото си съдържание на фибри и малкото количество разтворими въглехидрати, той е сред най-добрите зеленчуци за диабетици. Неговите качества могат да го направят полезен като регулатор на глюкозата и инсулиновата активност в тялото.

Изследователи са открили, че активната съставка на патладжана, насунин, помага за предотвратяване на опасни скокове на кръвната захар при диабет. Това е така, защото инхибира ензим, секретиран от слюнчените жлези при дъвчене. Този ензим забавя разграждането на нишестето в храната.

Когато нивата на инсулин са стабилни и тялото не изпитва драстични спадове и пикове на кръвната захар, потенциално опасните странични ефекти на болестта могат да бъдат избегнати.

 

10. Подпомага здравето на кожата и косата

Патладжанът е богат на витамин С – популярният антиоксидант, който не позволява на свободните радикали да увредят кожните клетки.
Това спомага за поддържането на здрава и млада кожа, като същевременно предотвратява преждевременните признаци на стареене като бръчки, фини линии, тъмни старчески петна и отпускане.

Противовъзпалителните ефекти на патладжана също минимизират различни кожни заболявания, включително екзема и дерматит.

Освен това минералите в състава, включително желязо, цинк, фолиева киселина и калий, повишават кръвообращението на скалпа, подобрявайки здравето му, укрепват космените фоликули и подобряват вида на косата.

 

11. Полезен при бременност

Накрая, но не на последно място, патладжанът е добър източник на фолиева киселина, което го прави идеална храна за бременни жени.

Известно е, че адекватните количества от това вещество директно предпазват бебетата от дефекти на невралната тръба, поради което се препоръчва бъдещите майки да следят за редовния й прием.

 

Вкусни идеи за приготвяне на патладжан

 

Патладжан. Огретен от патладжан.

 

Той може да бъде един от най-универсалните зеленчуци в кухнята заради това, че е месест и засищащ. Важно е обаче да се премахне неговата естествена горчивина, което става чрез осоляване и изтичане на тръпчивите сокове.

Някои от най-популярните световни ястия с него са баба гануш, рататуй, имамбаялдъ, мусака и др.

Представяме ви няколко вкусни идеи с патладжан, които освен всичко друго са и нисковъглехидратни и перфектни за спазващите кето диета.

1) Кето гръцка мусака
2) Пълнен патладжан
3) Кьопоолу + кето рецепта за пастет
4) Кюфтенца
5) Нисковъглехидратен огретен
6) Запеканка
7) Патладжан с пармезан и моцарела
8) Предястия с гриловани патладжани

 

Какви са ползите от консумацията на патладжан?

Подпомага храносмилането, подобрява костното здраве, стимулира загубата на тегло, съдържа мощни антиоксиданти, подобрява здравето на сърцето, полезен е за мозъчната функция.

Плод или зеленчук е патладжанът?

Въпреки че често се смята за зеленчук, всъщност ботанически е плод, какъвто е и неговият братовчед – доматът.

Трябва ли да накисвам и беля патладжана?

Докато кората на малките патладжани е годна за консумация, тя става горчива при по-големите зеленчуци и трябва да се обели. В някои случаи патладжанът се нарязва на шайби и се накисва във вода, за да се отдели горчивия вкус.

Какви полезни вещества съдържа?

Патладжаните са с високо съдържание на диетични фибри, антиоксиданти, почти без холестерол и мазнини. Източник са на витамини С, К, магнезий, фосфор, мед, фолиева киселина, калий и манган.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 26.07.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Мария Тенева
Мария Тенева е дипломиран журналист и филолог с дългогодишен опит. Има интереси в сферата на здравето, медицината и чуждите езици. Автор е на стотици статии и интервюта на здравна тематика.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 14 март 2024 в 12:10 | Публикувана: 26 юли 2022 в 15:12 | Категория: Хранене и видове храни