Анемии, вследствие недостиг на витамини
Анемии, причинени от недостиг на витамини, водят до намаляване на червените кръвни клетки. Витамините, чийто дефицит води до анемия, включват фолат, витамин В12 и витамин С.
Такава анемия може да възникне, ако не консумирате достатъчно храни, съдържащи изброените витамини, или ако тялото ви има проблеми с усвояването или обработката на тези витамини. Важно е тази анемия да бъде установена навреме. Тогава тя може да бъде коригирана с добавки и промени във вашата диета.
Признаци и симптоми на витаминодефицитни анемии
Те могат да включват:
- умора;
- задух;
- замайване;
- бледа или жълтеникава кожа;
- неравномерен сърдечен ритъм;
- отслабване;
- изтръпване или мравучкане на ръцете и краката;
- мускулна слабост;
- личностни промени;
- нестабилни движения;
- объркване или забравяне.
Дефицитът на витамини обикновено се развива бавно в продължение на няколко месеца до години. Признаците и симптомите на недостиг на витамин в началото може да са слабо изразени, но те се увеличават с влошаване на дефицита.
Видове витаминодефицитни анемии
Видовете анемии поради дефицит на витамини включват:
-
Анемия поради дефицит на фолиева киселина
Фолиевата киселина, известна още като витамин B9, е хранително вещество, което се намира главно в плодовете и листните зелени зеленчуци. Диета, в която постоянно липсват тези храни, може да доведе до дефицит.
Дефицит може да се получи и ако тялото ви не е в състояние да абсорбира фолиевата киселина от храната. Това се случва, ако:
- имате заболяване на тънките черва, като цьолиакия;
- голяма част от тънките черва са били хирургично отстранени или заобиколени;
- пиете прекомерно количество алкохол;
- приемате определени лекарства с рецепта, като някои лекарства против припадъци;
- бременните жени и жените, които кърмят, имат повишено търсене на фолиева киселина, както и хората, подложени на диализа за бъбречни заболявания.
-
Анемия с дефицит на витамин В12
Недостигът на витамин В12 може да се дължи на диета, в която липсват месото, яйцата и млякото. Най-честата причина за тази анемия, обаче, е липсата на вещество, наречено вътрешен фактор (интринзик фактор). Това се случва, когато имунната ви система погрешно атакува стомашните клетки, които го произвеждат. Този тип анемия се нарича пернициозна анемия.
Вътрешният фактор е протеин, секретиран от стомаха, който захваща витамин В12 (наречен външен фактор) в стомаха и го транспортира до тънките черва, за да бъде абсорбиран от кръвта ви. Без този вътрешен фактор, витамин В12 не може да се абсорбира.
Хората с ендокринни автоимунни заболявания, като диабет или заболяване на щитовидната жлеза, могат да имат повишен риск от развитие на пернициозна анемия.
Анемия с дефицит на витамин В12 може да се появи и ако тънките черва не могат да усвоят витамин В12 по причини, различни от липсата на вътрешен фактор, например:
- претърпели сте операция на стомаха или тънките черва, напр. стомашен байпас;
- имате бактериален свръхрастеж в тънките черва;
- имате чревно заболяване, като болест на Крон или цьолиакия, което пречи на усвояването на витамина;
- погълнали сте тения от ядене на заразена риба. Тенията изсмуква хранителните вещества от тялото ви.
-
Анемия с дефицит на витамин С
Недостигът на витамин С може да се развие, ако не получавате достатъчно витамин С от храните, които консумирате, или ако е нарушена абсорбцията му в червата.
Тютюнопушенето също уврежда способността на тялото ви да абсорбира витамин С.
Някои хронични заболявания, като рак или хронично бъбречно заболяване, също увеличават риска от анемия с дефицит на витамин С, като влияят върху усвояването му.
Рискови фактори за възникване на витаминен дефицит и анемии
Редица фактори могат да повлияят на запасите от витамини в тялото ви. Като цяло рискът от дефицит на витамини се увеличава, ако:
- Вашата диета не съдържа почти никакви естествени витаминни хранителни източници, като месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци. Вегетарианците, които не ядат млечни продукти, и веганите, които не ядат храни от животински произход, трябва да бъдат особено внимателни.
- Варене на всичката храна, която се консумира.
- Липса на витамини при бременност. Добавките с фолиева киселина са особено важни по време на бременност.
- Имате чревни проблеми или други медицински състояния, които пречат на усвояването на витамини.
- Злоупотребявате с алкохол. Алкохолът пречи на усвояването на фолат и витамин С, както и на други витамини.
- Приемате определени лекарства с рецепта, които могат да блокират усвояването на витамини. Лекарствата против припадъци могат да блокират абсорбцията на фолат. Антиацидите и някои лекарства, използвани за лечение на диабет тип 2, могат да попречат на абсорбцията на B12.
Усложнения при витаминен дисбаланс
Липсата на витамини увеличава риска от много здравословни проблеми, включително:
- усложнения при бременност – преждевременно раждане, вродени дефекти на мозъка и гръбначния мозък;
- нарушения на нервната система;
- скорбут.
Предотвратяване на витаминни дефицити и анемии
Можете да предотвратите анемии с недостиг на витамини и други здравословни проблеми, като изберете здравословна диета, която включва разнообразни храни. Ако смятате, че не получавате достатъчно витамини от храната, консултирайте се с вашия лекар какви добавки можете да взимате. Ограничете употребата на цигари и алкохол.
Автор: д-р Цветелина Великова, synevo.bg
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Tежестта на анемия в периода на новороденото варира от безсимптомни до животозастрашаващи състояния.
Кога възниква следродилна анемия и може ли да засегне периода на лактация, разглеждаме в тази статия.
Докато някои видове анемия са краткотрайни и леки, други могат да продължат цял живот. Ако не се лекува, състоянието може да стане животозастрашаващо.