За какво се пие цинк?
Ако ви се е случвало да се зачудите за какво се пие цинк – той е от съществено значение за живота и здравето на човешкия организъм. Въпреки че се нуждаем от малки дози от цинк, той участва в редица важни процеси в тялото като хормоналните реакции, усвояването на храната, детоксикацията, имунната функция и около 300 други, извършващи се непрекъснато в различни клетки.
6 причини да приемаме редовно цинк
Добрата новина е, че телата ни са в състояние да съхраняват малко количество цинк. Това се случва най-вече в мускулите, но се среща и в червените кръвни клетки, белите кръвни клетки, костите, кожата, бъбреците, черния дроб, простатата и ретината. За съжаление, това количество не стига задълго и е препоръчително да го допълваме с прием на цинк таблетки.
Да разгледаме подробно за какво се пие цинк най-често.
1. По-силна имунна система
Важният минерал участва в почти всеки аспект на имунния процес. Така че, когато нивата на цинк са ниски, тимусната жлеза произвежда по-малко имунни клетки и функцията на белите кръвни клетки намалява.
Ако увеличим приема на цинк в самото начало на настинка, имаме по-голям шанс да намалим тежестта и продължителността на заболяването.
Това е така, защото цинкът може да увеличи функцията на тези важни имунни клетки, които помагат в борбата с болестите, както и да предотврати рецидив на тези болести.
2. Цинк за здрава кожа
Цинкът е основен минерал за здравето на кожата и причините за това са много. Дефицитът на цинк може например да забави нормалния процес на зарастване на разкъсванията на кожата. Той е необходим и за синтеза на ДНК, така че репликацията на нови кожни клетки разчита на нормални количества цинк.
Използва се и при лечение на дерматит, циреи, псориазис. Цинкът е много популярна добавка за тийнейджъри, тъй като успешно се бори с акнето.
3. Балансирани хормони при прием на цинк
Приемът на цинк е необходим за производството на хормони и правилното им поддържане. Изследванията показват, че нивата на цинк са пряко свързани с тестостерона, естрогена и прогестерона, както и с органите, на които те оказват влияние – щитовидната жлеза, яйчниците, надбъбречните жлези, тестисите, хипоталамуса, хипофизата и панкреаса.
Например ниските нива на цинк могат да намалят производството на хормони за щитовидната жлеза, което води до много други хормонални нарушения и репродуктивни проблеми.
4. Нормално храносмилане
Цинкът е необходим за разграждането на мазнините, въглехидратите и протеините, ето защо е много важен за правилното функциониране на храносмилателната система. Цинкът участва в различните ензимни реакции, които се появяват при усвояването на тези важни хранителни вещества, така че недостигът му може да причини симптоми като чревно разстройство, подуване на корема, умора, анемия.
5. Нормален растеж при децата
Както вече споменахме, хормоналното здраве разчита на адекватни количества цинк и това е изключително важно за различните етапи на растеж, през които преминават децата.
Растежът се задейства от специфични хормони, които комуникират помежду си по време на тези етапи на растеж, така че недостигът на цинк може да причини симптоми като забавен растеж или загуба на апетит. Цинкът е изключително важен и за здравето на мозъка и централната нервна система.
Дефицит на цинк може да се открие при деца със затруднения в обучението или поведенчески симптоми.
6. Цинк за добро зрение
Цинкът може да се съхранява в макулата, която е част от ретината и показва значението на този минерал за здравето на очите. Недостигът му може да увеличи риска от макулна дегенерация, свързана с възрастта. Приемът на цинк, заедно с антиоксидантни добавки може значително да намали риска от макулна дегенерация.
Цинкът работи и в тясно сътрудничество с витамин А, като му помага да създава меланин, който предпазва лещата на окото от окислителни увреждания.
Препоръчителни дневни дози цинк
Дневната нужда от цинк варира според възрастта, пола и физиологичното състояние на организма. За възрастни мъже препоръчителната доза е около 11 мг на ден, а за жени – 8 мг на ден. При бременни и кърмещи жени нуждите се увеличават до 11-12 мг дневно, за да се подкрепи развитието на плода и кърменето.
При децата дозите са по-ниски:
- 1-3 години – 3 мг
- 4-8 години – 5 мг
- 9-13 години – 8 мг
Важно е да не се надвишава допустимата горна граница от 40 мг на ден за възрастни, освен ако не е предписано от лекар, тъй като високите дози могат да доведат до странични ефекти като гадене, диария и нарушено усвояване на други минерали. Балансираната диета обикновено е достатъчна за осигуряване на необходимия цинк, но при дефицит или повишени нужди добавките са подходящ вариант.
Как да разпознаем недостига на цинк?
Недостиг може да се открие именно при хора, които избягват морската храна и не са големи почитатели на зеленчуците. Силно преработените храни пък са с много ниско съдържание на цинк, тъй като по-голямата част от минерала се отстранява по време на обработката и тяхната редовна консумация също може да причини дефицит.
В момента дефицитът е много по-разпространен, отколкото преди 50-60 години и това се дължи на промяната в хранителните навици на хората, които изключват доста минерали от диетата и предизвикват проблеми.
Някои от тях включват:
- Кожни проблеми – акне и дерматит
- Косопад
- Рецидивиращи инфекции, заради слаба имунна система
- Репродуктивни проблеми
- Депресия и тревожност
- Нарушено зрение
- Загуба на миризма и вкус
- Храносмилателни проблеми
Всичко това може да бъде избегнато с прием на подходяща добавка. Това е наложително, особено ако страдаме от повече от два от симптомите, изброени по-горе.
Заключение
Често задавани въпроси
За какво се пие цинк?
Приемът на цинк е подходящ при симптоми на недостиг като отслабен имунитет, чести инфекции, косопад, проблеми с кожата (акне, сухота), чупливи нокти или забавено зарастване на рани. Също така е полезен при повишени физически и психически натоварвания, бременност, хормонални дисбаланси или при риск от дефицит заради небалансирана диета.
2. Помага ли цинкът при настинка или грип?
Да, цинкът е известен със способността си да подсилва имунната система и да намалява продължителността и тежестта на настинките. Препоръчва се прием на цинкови добавки при първите симптоми на настинка, за да се подпомогне по-бързото възстановяване.
Мога ли да приемам цинк профилактично?
Да, цинкът може да се приема профилактично в препоръчителните дневни дози (8-11 мг за възрастни), особено през студените месеци за укрепване на имунитета. Важно е обаче да се избягва продължителен прием на високи дози, за да се предотвратят странични ефекти като гадене или нарушено усвояване на други минерали, като мед.
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Посветили сме много теми на витамин С и цинк по отделно. Днес ще обърнем внимание на ползите им
Едва ли има човек, който да не иска да има красива коса и здрава кожа. Тези две части
Има много важни от приема на цинк ползи, които са малко известни. Той е вторият най-разпространен микроелемент в
Един Коментар
Особено помага при загуба на вкус след прекаран КОВИД… !