Кафяв ориз – 7 ползи, които трябва да знаеш
Опитвали ли сте някога кафяв ориз? Той е продукт, съдържащ 23 г нетни въглехидрати на 100 г.
Това го прави нережимна храна за хора, спазващи кето диета или нисковъглехидратна-високомазнинна диета, но въпреки това е богат на много полезни микроелементи.
В тази статия ще разгледаме 7 ползи от консумацията на кафяв ориз.
Какво е кафяв ориз?
Той представлява нерафинирано, неполирано зърно и спада към сложните въглехидрати. По-малко обработен от белия ориз, който е с премахната обвивка, трици и зародишен слой.
От кафявия е отстранена само обвивката (твърдо защитно покритие), оставяйки вътре полезните хранителни вещества. В резултат на това той запазва ценните си нутриенти, липсващи на белия ориз, като витамини, минерали и антиоксиданти.
Той увира по-бавно с белия ориз и има по-ясно изразен ядков вкус, но е много по-полезен и се препоръчва за балансиран хранителен режим.
Кафяв ориз – какви полезни вещества съдържа?
Въпреки че е проста храна, неговият хранителен профил е много богат. В сравнение с белия, той предлага много повече на организма по отношение на хранителни вещества.
Въпреки че е сходен по съдържание на калории, кафявият ориз засенчва белия в почти всяка категория.
Той изобилства от основни минерали като :
Неговото витаминно богатство може да включва представители на група B – B1 (тиамин), B2 (рибофлавин), B3 (ниацин), B6, фолиева киселина, витамин E (алфа-токоферол) и витамин K.
Източник е и на протеини и съдържа добро количество фибри, а също и мастни киселини.
Кафяв ориз – 7 ползи, които не са за пропускане
Макар да не е толкова вкусен за повечето хора, колкото е белият, той е с много по-впечатляващи ползи за здравето.
Ако не спазвате кето диета или друг нисковъглехидратен режим, е препоръчително да предпочетете по-здравословната версия.
Кафявият ориз става още по-полезен при частично покълване. При този процес се получават достъпни допълнителни количества от аминокиселината GABA (гама аминомаслена киселина), която се среща естествено в кафявия ориз.
Покълналият има цели 15 пъти повече от нея в сравнение със стандартния кафяв ориз. Твърди се, че GABA помага за защитата на мозъка от вредни аминокиселини, свързани с болестта на Алцхаймер.
Ще ви представим 7 причини, поради които е добре да се насочите към кафяв, за да се погрижите по-добре за здравето си.
1. Може да помогне при контрол над диабета
Намаляването на приема на въглехидрати и изборът на по-здравословни варианти са жизненоважни за контрола над кръвната захар и инсулина. Хората с диабет могат да намалят скоковете им, като ядат по-малко рафинирани храни като бял ориз.
Консумацията на кафяв ориз може да бъде полезна за страдащите от диабет, тъй като е с по-нисък гликемичен индекс от белия. Това означава, че се усвоява по-бавно и има по-малко влияние върху кръвната захар.
Храни с по-висок ГИ повишават кръвната захар, инсулина и грелина – хормон, който стимулира глада. Редуцирането на нивата му е от полза за хората с диабет да контролират преяждането и да държат стабилна глюкозата.
Сравнително проучване разкрива, че е богат на фибри и основни полифеноли, а тези сложни въглехидрати съдействат за по-бавното освобождаване на захар.
2. Кафявият ориз е естествено без глутен
Този протеин, намиращ се в зърнени култури като пшеница, ечемик и ръж, е все по-обсъждан в наши дни.
Все повече хора спазват безглутенова диета по различни причини. Някои имат алергия или непоносимост към него, което се изразява в леки до тежки реакции на организма.
Сред тях са стомашна болка, диария, подуване на корема и повръщане. Страдащите от определени автоимунни заболявания, например цьолиакия, често се възползват от безглутенов режим.
За щастие, кафявият ориз е естествено свободен от този често проблемен протеин, което го прави безопасен избор за хората, които не могат или избират да не консумират глутен.
3. От полза е за здравето на сърцето
Кафявият ориз е пълен с безценни съединения, които имат благоприятен ефект върху здравето на сърцето.
Установено е, че хората, които включват най-много диетични фибри в менюто си, имат 24–59% по-нисък риск от развитие на сърдечни заболявания, рак и респираторни заболявания.
Освен че е добър източник на фибри, здравословният кафяв ориз съдържа съединения, наречени лигнани.
Те съдействат за намаляване на рисковите фактори за сърдечни заболявания и се свързват с понижен холестерол, по-ниско кръвно налягане и намалена скованост на артериите.
Нещо повече – той е с високи количества магнезий. Този минерал играе критична роля за поддържането на здраво сърце и потиска опасността от инсулт и сърдечна недостатъчност.
4. Може да подпомогне отслабването
Консумацията на кафяв ориз е сред храните, препоръчвани за загуба на тегло.
В рафинираните зърнени храни като бял ориз и бял хляб липсват хранителните вещества, съдържащи се в пълнозърнестите. Фибрите ви помагат да сте сити за по-дълъг период от време, така че това води до цялостен прием на по-малко калории.
Всъщност проучванията показват, че хората, които ядат повече пълнозърнести продукти, са с по-нормално тегло.
Замяната на белия с кафяв ориз също може да помогне за намаляване на коремните мазнини, а освен това значително понижава кръвното налягане и CRP – маркер за възпаление в тялото.
5. Подкрепя доброто храносмилане
Кафявият ориз е полезна храна, която може лесно да се добави към ежедневното меню за оптимизиране на храносмилателната система.
Вездесъщите фибри, присъстващи в него, могат да помогнат за регулиране на чревните движения, да подпомогнат ситостта, както и да облекчат състояния като запек и колит.
6. Осигурява антиоксиданти на организма
Според едно проучване колкото повече едно зърно се подлага на процеси на смилане, толкова повече е склонно да губи полезни фитосъединения.
Поради това трябва да се заложи на прием на кафяв ориз, който има повече фитохимикали, проявяващи антиоксидантна активност, особено в сравнение с други силно обработени зърна.
Той също така е богат на флавоноиди, сред които флавони и трицин, което допринася за неговата мощ.
Тяхната роля в организма е ключова, тъй като е свързана с намаляване на стреса и възпалението, изхвърляне на токсините и предотвратяване на някои здравословни проблеми.
7. Може да има невропротективни ефекти
Известно е, че високият холестерол увеличава опасността от невродегенеративни разстройства и влошава когнитивните функции. Консумацията на кафяв ориз доказано редуцира холестерола, което е от ключова важност освен за сърцето, и за нервната система.
Изследване от 2016 г. заключава, че покълналият кафяв ориз може да предложи невропротективно действие, като по този начин предпазва мозъка от оксидативен стрес. Това може да го направи особено ценен продукт за хора, изложени на риск от тежки заболявания като Паркинсон или Алцхаймер.
Любопитни факти за кафявия ориз
Полезните ефекти на тази здравословна пълнозърнеста храна не се изчерпват с горепосочените.
Всъщност е любопитно да се знае, че покълналият кафяв ориз може да бъде полезен за психичното здраве на кърмещите майки. Той показва положителни резултати при тях отношение на редуциране на промените в настроението, етапите на депресия и умора.
Лекарите предполагат също, че консумацията на кафяв ориз по време на кърмене може да подобри способността на тялото да устои на стреса и да подобри цялостната имунна защита.
Едно интересно изследване му приписва качества, помагащи в борбата с разстройствата, свързани с тревожност. Предполага се, че това се дължи на незаменимите аминокиселини като глутамин, глицерин и GABA.
Известно е също и че като цяло здравословният хранителен режим има тенденция да оказва положителен ефект върху психичното здраве.
Знаете ли също, че чудесният кафяв ориз притежава способността да насърчи добрия сън?
Ако имате проблеми с пълноценната нощна почивка, е добре да консумирате богати на мелатонин храни, например кафяв ориз, за да запълните дефицита.
Ще ви изненадаме и с факта, че той подпомага и костното здраве благодарение на съдържащия се в него магнезий. Този минерал е особено полезен при медицински състояния като артрит и остеопороза.
Как се приготвя?
Ако се чудите как се готви кафяв ориз, той изисква по-дълго време за готвене и повече вода поради външното си влакнесто покритие.
Предварителното му накисване намалява времето за готвене и ще отнеме около 40 минути.
За да се насладите на здравословни рецепти с кафяв ориз, започнете с неговото изплакване – поне 3 пъти под хладка вода. Тази стъпка е много важна, тъй като трябва да премахнете излишното нишесте от него. За предпочитане е да използвате цедка с фина мрежа.
Не е зле и да го накиснете, като за целта го поставете в голяма тенджера и го потопете в двойно количество хладка вода. Оставете го непокрит в тенджерата поне 2 часа или цяла нощ.
След като той е добре изплакнат, измерете точното съотношение за готвене на ястия с ориз, като за една чаша се препоръчват две и половина до три чаши вода.
Какво да сготвя с ориз?
Едно от най-добрите му качества е неговата гъвкавост. Можете да го включите в различни рецепти с или без месо.
Ето няколко начина да добавите кафяв ориз към вашата диета:
- Използвайте го вместо фиде в любимите си рецепти за супа
- Направете си апетитен кафяв ориз със зеленчуци, като ги овкусите със зехтин
- Включете го в рецепта за домашни енергийни блокчета
- Опитайте здравословно ризото, като замените белия арборио
- Направете си кафяв ориз на фурна
- Използвайте го във вашите рецепти с къри
Заключение
Кафявият ориз е високо питателна зърнена култура без глутен, която съдържа впечатляващо количество витамини, минерали и полезни съединения.
Консумирането на пълнозърнести храни като него може да помогне за предотвратяване или подобряване на опасни състояния, включително диабет и сърдечни заболявания.
Ако не спазвате нисковъглехидратен режим като кето диета, помислете да замените бялото брашно и обикновения ориз с кафяв, за да се възползвате от полезните му качества.
Какво е кафяв ориз?
Той представлява нерафинирано, неполирано зърно и спада към сложните въглехидрати.
Какви витамини и минерали съдържа кафявият ориз?
Той изобилства от основни минерали като манган, селен, желязо, цинк, фосфор, калций, магнезий и калий. Също и витамини от група B – B1 (тиамин), B2 (рибофлавин), B3 (ниацин), B6, фолиева киселина, витамин E (алфа-токоферол) и витамин K.
Защо е полезен за здравето?
Според изследвания има благоприятен ефект върху сърцето, диабета и може да ускори загубата на тегло.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Оризова вода може да се приготви по няколко много лесни начина в обикновени домашни условия. Полезна е за здравето и красотата.
Едва ли има човек, който да не е опитвал като малък мляко с ориз. За мнозина този десерт […]
Опитайте тези постни лозови сарми с карфиолен ориз, които са напълно подходящи за кетогенен режим на хранене.