Лапад – 9 полезни свойства

Обновена: 14.03.2024|
Лапад-9 полезни свойства

Всеки знае, че зеленолистните зеленчуци са сред най-полезните растения и достойно място сред тях взима непретенциозният, но вкусен лапад.

Той изобилства от витамини и минерали, лесен е за набавяне, тъй като расте практически навсякъде, а ползите му за здравето не са никак малко. Освен това той е подходящ за консумация, ако спазвате кето диета за отслабване. В тази статия ще поговорим за полезните свойства на това ядливо растение.

 

Лапад – какво не знаем за него?

Лападът включва около 200 вида растения, обединени в общо семейство с латинско име Polygonaceae, а в България се срещат около 20 от тях.

Вероятно няма човек, който да не си спомня с умиление за супите с лапад на баба. Това тревисто растение се среща на почти всички континенти като многогодишен плевел.

vitd3 400
vit e 600
vitd3 400
vit e 600

Вирее най-добре в глинести плодородни почви, често се среща по поляни и планински места, а в някои краища на България го наричат щавляк или щафел.

Това семпло и устойчиво растение е възпято дори от класика на италианската литература Алесандро Манцони в историческия роман „Годениците“.

Лападът е използван за храна още от египтяните и римляните и е споменаван в различни писания, включително на древноримския поет Вергилий, който пише за полезните му свойства.

В порция от 133 грама се съдържат едва 29 калории. Той съдържа 2,66 грама протеин, 0,93 грама мазнини и 3,9 грама диетични фибри.

Притежава още и различни количества хранителни вещества, минерали, витамини и аминокиселини. Същото количество осигурява 71% от препоръчителния дневен прием на витамин С, 30% желязо, 28% витамин А, 33% магнезий, 20% манган, 19% мед и др.

 

Какви ползи за здравето има консумацията на лапад?

От древни времена той е известен като лечебно растение и се използва в традиционната медицина.

Притежава различни стягащи, жлъчегонни, пречистващи, хомеопатични и слабителни свойства, които имат благоприятен ефект за поддържане на цялостното здраве.

Използвал се е за лечение на скорбут – заболяване, причинявано от недостиг на витамин С. То е било често срещано сред моряците в миналото, които не са консумирали достатъчно от това ценно вещество.

 

1. Подобрява здравето на кожата

 

Куркума за кожата. Дефицит на йод. Хистидин. Гликация. Блатно кокиче. Симптоми на менопауза.Какъв колаген да пия. Ползи от приема на колаген.

 

Установено е, че високият прием на витамин С помага за намаляване на появата на бръчки, облекчава сухотата на кожата и също така забавя процеса на стареене.

Витамин С е жизненоважен и за сухожилията и кръвоносните съдове, а също така ускорява оздравителния процес.

Доказателствата показват, че аскорбиновата киселина, както още е известен той, намалява кожните зачервявания. В лапада се съдържат големи количества от този витамин, което го прави чудесна храна за здрава кожа.

 

2. Подобрява настроението

Невротрансмитерите зависят от адекватното количество желязо в кръвта, за да поддържат позитивното настроение.

Настроението зависи от баланса на хормоните като серотонин, допамин и др. Когато в тялото има ниски нива на кислород, те не могат да бъдат синтезирани правилно.

Недостигът на желязо води до проблеми със съня, лошо настроение, липса на мотивация и ниско ниво на енергия. Чувството на безпокойство или лека депресия също са свързани с железен дефицит.

Ако консумирате често лапад, може да сте спокойни, че сте си набавили добри количества от този толкова ценен минерал.

 

3. Пази очите и намалява риска от очни заболявания

 

Макулна дегенерация.

 

Бета каротинът под формата на витамин А помага за предотвратяване на макулна дегенерация, която е една от причините за свързаната с възрастта слепота.

Изследвания показват, че приемът на витамини Е, С, мед и цинк намалява опасността от тази болест с цели 25%.

В скромния, но богат на полезни съединения лапад се съдържат редица вещества, подобряващи зрението и редуциращи рисковете от свързани с очите заболявания.

 

4. Действа срещу остеопороза

Ако консумирате лапад, той осигурява на организма добри количества магнезий. Този минерал е необходим за образуването на костите, въздейства върху дейността на остеобластите, както и остеокластите, което спомага за изграждането на костната плътност.

Магнезият помага за поддържане на баланса на витамин D в кръвта, който управлява хомеостазата на костите. Високият прием на това вещество спомага за увеличаване на минералната плътност, предотвратява остеопорозата и магнезиевия дефицит.

 

5. Лападът има антиоксидантни качества

 

Лапад-9 полезни свойства

 

Това зеленолистно растение е богато и на манган, който е жизненоважен за ензими като глутамин синтетаза и аргиназа, действащи като антиоксиданти.

Те намаляват оксидативния стрес, действат срещу възпалението и стреса, които могат да причинят различни хронични заболявания.

Ниското ниво на манган е свързано с понижена функция на супероксид дисмутаза, която е ензим, забавящ процеса на стареене и подобряващ здравето.

Манганът също така подпомага благосъстоянието на костите и има основна роля в превръщането на съединенията в използваема енергия и хранителни вещества в тялото, включително аминокиселини и глюкоза.

 

6. Изключително полезен при анемия

Желязото и медта се комбинират в синтезирането на червени кръвни клетки и хемоглобин. В лапада има прилични количества и от двете.

Тя подпомага усвояването на желязото и когато има недостиг на мед, неговото ниво също намалява, което причинява желязодефицитна анемия.

Това състояние води до мускулни болки, перманентна умора, нарушена мозъчна функция и храносмилателни проблеми.

 

7. Намалява опасността от сърдечни заболявания

 

Витамини за сърцето. Солта и здравето на сърцето. Съдови усложнения при диабет. Кървене след менопауза.Гладолечение. Магнезий - ползи. жена, коятодържи в ръцете си червено сърце.

 

Едно от многото полезни вещества, съдържащи се в лапада, е и витамин B6. Той помага за регулиране нивата на хомоцистеин в кръвта.

Наличието на високи нива на тази аминокиселина в кръвта може да доведе до развитието на сърдечно заболяване, възпаление и проблеми с кръвоносната система. Всички тези фактори увеличават значително опасността от инфаркт или инсулт.

Приемът на витамин B6 помага за намаляване на хомоцистеина в тялото и също така възстановява увредените кръвоносни съдове. Освен това редуцира нивата на холестерола и кръвното налягане, които са двете основни причини за сърдечно-съдови болести.

 

8. Има детоксикиращи свойства

Ако лападът редовно присъства в менюто ви, е добре да знаете, че той успешно насърчава детоксикацията на тялото.

Фосфорът, присъстващ в неговия състав, е от съществено значение за пречистването на тялото, като премахва отпадъците и токсините чрез урината.

Бъбреците и храносмилателните органи зависят от електролитите като калий, фосфор и магнезий, за да балансират нивото на вода, натрий, пикочна киселина и мазнини в тялото.

 

9. Подпомага храносмилането

Фибрите имат жизненоважна храносмилателна роля, а те присъстват в немалки количества в лапада. Улесняват преминаването на отпадъците през червата, което помага за предотвратяване на запек, лошо храносмилане и подуване на корема.

Лападът подобрява храносмилането, тъй като разтворимите фибри абсорбират водата, за да се превърнат във вискозно, лепкаво вещество, с чиято помощ по-лесно се изхвърля ненужното от организма.

 

Лапад като лечебно средство

 

Лапад-9 полезни свойства

 

Освен в кулинарията, лападът се употребява в много страни като лек за различни проблеми.

В Западна Европа, например листата му се използват за успокояване на мехури, изгаряния и ужилвания от коприва. В традиционната австрийска медицина корени и листа се приемат вътрешно за лечение на вирусни инфекции.

Млякото в листата на лапад съдържа танини, както и оксалова киселина, които се считат за стягащо и кръвоспиращо средство. Чаят, който се приготвя от корена на лапад, се използва за лечение на циреи.

Пресните му листа са с приятен, леко кисел вкус, но бързо стават горчиви и имат слабително действие. Те съдържат оксалова киселина, която се среща също в спанака и цвеклото.

Заради нея хората с ревматизъм, подагра, артрит, повишена киселинност или камъни в бъбреците трябва да консумират ограничено лапад, тъй като може да влоши съществуващото състояние.

 

Идеи за рецепти с лапад

Това растение може успешно да се включи в много кулинарни идеи, например:

  • Пригответе си витаминозна пролетна крем супа с лапад, коприва и кейл
  • Добавете го към плънката на баница заедно със зелен лук и сирене (вижте как да си приготвите нисковъглехидратна баница без кори и брашно, перфектна за кето диета)
  • Използвайте листа от лапад вместо зелеви или лозови за направата на сарми
  • Направете агнешко печено с лапад – чудесно ястие за Великден

Какви ползи има от консумацията на лапад?

Притежава различни стягащи, жлъчегонни, пречистващи, хомеопатични и слабителни свойства. Полезен за кожата, очите, при анемия, има силни антиоксидантни свойства.
Съдържа различни количества хранителни вещества, минерали, витамини и аминокиселини. 133 г лапад осигурява 71% от препоръчителния дневен прием на витамин С, 30% желязо, 28% витамин А, 33% магнезий, 20% манган, 19% мед и др.

Как се готви лапад?

Може да се добави към салата, да се задуши в плънка за баница, да се използва за завиването на сърми и т.н.

Има ли странични ефекти от консумацията на лапад?

Пресните му листа са с приятен, леко кисел вкус, но бързо стават горчиви и имат слабително действие. Те съдържат оксалова киселина, която се среща също в спанака и цвеклото. Заради нея хората с ревматизъм, подагра, артрит, повишена киселинност или камъни в бъбреците трябва да консумират ограничено лапад, тъй като може да влоши състоянието им.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 28.07.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Мария Тенева
Мария Тенева е дипломиран журналист и филолог с дългогодишен опит. Има интереси в сферата на здравето, медицината и чуждите езици. Автор е на стотици статии и интервюта на здравна тематика.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 14 март 2024 в 12:11 | Публикувана: 28 юли 2022 в 09:40 | Категория: Хранене и видове храни