Електролити – същност и функция
В химията и физиката електролитите са вещества, които провеждат електрически импулси.
В тялото ни тяхната роля е същата, но с импулси, които ни карат да извършваме някои от дейностите, за които дори не се замисляме: да свиваме мускулите си и да изпитваме усещания чрез нервните си окончания, например.
Начинът, по който работят, далеч не се ограничава само до там. Те са много важни за хидратацията на тялото ни и регулирането на pH или т.нар. киселинност в организма ни.
Освен това има три вида: киселини, основи и соли. Сред елементите, от които се образуват, са:
Всички те имат изключително важни функции в тялото ни и в обичайната си форма, но най-важните от тях са свързани именно със създаването на електролитите и начина, по който те работят за нас.
Функция на електролитите
Както вече споменахме, ти са изключително важни за някои от системите, без които не бихме могли да функционираме нормално.
От една страна електролитите пренасят нервните импулси до всички клетки на тялото ни. Така те комуникират една с друга и пренасят съобщения за усещания от най-далечните точки на тялото ни до мозъка и обратно.
Когато обаче получим някакъв сигнал, мускулите ни реагират според установените за това правила – да не пипаме или пък да продължим да докосваме, дали е топло или студено, дали предизвиква болка или не и други.
Освен това електролитите имат голяма роля за съкращаването на мускулите и самият начин, по който се случва този процес. А това е важно не само за опорно-двигателната система, но и за сърдечно-съдовата. Все пак не бива да забравяме, че и сърцето е мускул.
Тъй като електролитите използват водната среда в тялото ни за образуване, те имат пряка връзка и с нивата на хидратацията в тялото ни.
Това е така, тъй като, за да функционира правилно тялото ни, трябва да има достатъчно вода в и извън клетките ни.
Електролитите поддържат нивата чрез процес, познат като осмоза, при който водата се движи през стената на клетъчната мембрана.
Не на последно място е важно да поговорим за ролята на електролитите за вътрешното ни pH. То представлява нивото на киселинността в тялото ни. pH може да бъде алкално или киселинно. Балансът на pH е изключително важен за това да се чувстваме добре.
Електролитен дисбаланс
За съжаление, както всичко друго в тялото ни, и електролитите са в деликатен баланс. При определени обстоятелства той се нарушава и се получава електролитен дисбаланс.
Това се случва по-често отколкото предполагаме ни причинява здравословни проблеми. Как се стига до него?
Губим електролитите от тялото си чрез две функции, които тялото ни изпълнява всеки ден – потенето и уринирането.
Някои болести също могат да доведат до електролитен дисбаланс. Много често това се случва при дехидратация, причинена от висока външна или вътрешна температура, но и като следствие от липса на течности при диария или повръщане, например.
За съжаление симптомите на електролитен дисбаланс са доста често срещани и понякога е трудно да се определи тяхната причина. Особено спрямо факта, че много зависи на кой елемент, от който се получават електролитите, има недостиг.
Някои от признаците включват:
- Умора
- Безпокойство
- Нарушение в нормалния сърдечен ритъм и сърцебиенето
- Изтръпване на крайниците
- Мускулни спазми
- Главоболие
- Объркване
При наличие на болест, като различни разновидности рак например, те могат да бъдат придружени с допълнителни симптоми. Затова и е добре да се консултирате с наблюдаващия ви лекар, ако подозирате електролитен недостиг.
Имайте предвид, че ако спортувате активно, то вероятно губите електролити по-бързо, отколкото повечето хора. Затова и е хубаво да си ги набавяте допълнително.
Начини да си набавяме електролити
Има три основни начина да си ги набавяме или по-точно – веществата, от които те се образуват.
От една страна, това се случва с ежедневния прием на храна. Това е най-честия начин, по който си набавяме достатъчно вещества, които балансират процесите в тялото ни, и благодарение на тях произвеждаме достатъчно електролити.
Това е начинът, достатъчен на повечето хора, така че електролитите да бъдат в баланс. Принципът обаче не важи, ако спортувате активно, ако имате специфично заболяване, което не позволява правилен обмен на веществата или пък не включвате достатъчно здравословни продукти в ежедневното си меню.
В такива моменти се налага да се включат под друга форма: хранителни добавки или пък напитки.
Препоръчително е, разбира се, преди да пристъпим към употреба, да се консултирате със специалист и, ако той, препоръча – да направим допълнителни изследвания.
Обикновено те включват пълна кръвна картина, от която да се установи недостиг на кое вещество има в организма. Обикновено електролитния дисбаланс се коригира с внасянето на съответния витамин или минерал в тялото ни.
В повечето случаи при електролитен дисбаланс се прибягва по-скоро до здравословно хранене, комбинирано с хранителни добавки.
Често задавани въпроси
Какво представляват електролитите?
Електролитите са минерали в кръвта и други телесни течности, които носят електрически заряд. Те са от съществено значение за различни телесни функции, включително мускулна контракция, нервна функция и поддържане на баланса на течностите.
Какво включват електролитите?
Обичайните електролити включват натрий, калий, калций, магнезий, хлорид, бикарбонат и фосфат.
Защо електролитите са важни?
Електролитите са от решаващо значение за регулиране на мускулната и нервната функция, хидратацията, нивата на pH на кръвта, кръвното налягане и възстановяването на увредените тъкани.
До какво води електролитният дисбаланс?
Дисбалансът може да доведе до мускулна слабост, спазми, умора и други здравословни проблеми.
Източници
- Balcı, А. et al. "General characteristics of patients with electrolyte imbalance admitted to emergency department", World Journal of Emergency Medicine, 2013; 4(2): 113–116
- Reviewed by Christy Tyson, MLIS. "Osmosis", Journal of the Medical Library Association, 2020 Apr; 108(2): 345–348. Published online on April 1, 2020
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Ефектите на кето при жени са доста субективни. Въпреки това е важно да се информираме за проблемите, които могат да възникнат.
Разделяме видовете припадъци на два вида - епилептични и неепилептични (всички останали).
Липсата на електролити при кето диета се усеща почти веднага - появяват се главоболие, отпадналост, мускулни крампи.
Един Коментар
Благодаря за подробната и полезна информация