Консумацията на сирене за какво ни помага?
Диетата, богата на млечни продукти, като сирене, може да бъде изключително полезна. Днес ще си говорим по-специално за сиренето и неговите предимства.
Мит е, че трябва да го изключите от менюто си, заради голямото количество наситени мазнини. Сиренето е чудесен източник не само на мазнини, но и на калций и протеини. Съдържа и големи количества витамини А и В12, заедно с цинк, фосфор и рибофлавин, омега-3 мастни киселини и витамин К2.
Всъщност, консумацията му е свързана с многобройни ползи за здравето. В тази статия ще ви дадем цялата информация, от която се нуждаете, за да направите здравословен избор и да готвите и похапвате спокойно любимите си сирена.
Как се прави сирене?
Сиренето е млечен продукт. Обикновено се прави чрез коагулиране на млечния протеин казеин, след което се добавя киселина и ензим – сирище (обикновено се намира в стомасите на преживни животни като крави, овце и кози, въпреки че съществуват вегетариански алтернативи).
Твърдите части (извара) се оформят в краен продукт, който обикновено е във формата на блок или кръг.
Основните съставки в повечето сирена са вода, бактерии (които усвояват млечната захар и я превръщат в млечна киселина), млечни мазнини, млечни протеини (предимно казеин) и сол.
Хранителният състав на сиренето зависи от съотношението на тези компоненти и какво още се добавя към тях. В млечния продукт се съдържа предимно протеин, наситени мазнини и натрий.
11 ползи от консумацията на сирене
Сиренето е продукт, който предлага богатство от ползи за здравето. То съдържа основни хранителни вещества и същевременно намалява риска от различни здравословни проблеми.
Не се страхувайте от естествените наситени мазнини, съдържащи се в продукта, те не са вредни. Можете да си похапвате от него без угризения.
Ето кои са 11-те ползи, които редовната консумация на млечния продукт може да достави на организма ни.
1. Здрави кости и зъби
Съдържанието на калций, протеини, магнезий, цинк и витамини А, D и К допринася за здравословно развитие на костите при деца и младежи. При по-възрастните е полезно заради превенция на остеопороза.
Сиренето е полезно и за зъбите, заради голямото съдържание на калций. Освен това, консумацията му може да повиши нивото на pH в зъбната плака, което предотвратява образуването на кариеси. Млякото само по себе си няма същия ефект.
2. Регулира кръвното налягане
Статистиката показва, че хората, които ядат повече сирене, имат по-ниско кръвно налягане, въпреки че някои сирена са богати на мазнини и натрий.
Подходящи за консумация са сирена като извара, рикота, пармезан, моцарела, фета, козе и нискомаслено крема сирене. Не избирайте обаче напълно обезмаслени сирена. Те са екстремно преработен продукт и често са с добавен натрий.
3. Здрави кръвоносни съдове
Млечните продукти могат да бъдат добър източник на антиоксиданта глутатион. Този антиоксидант е от решаващо значение за здравето на мозъка и за предотвратяване на свързана с възрастта невродегенерация. Антиоксидантните свойства на сиренето могат да предпазят от отрицателните ефекти на натрия в организма.
4. Здрави клетки
Клетките се нуждаят от протеин за изграждане и регенерация. Количеството протеин, което се препоръчва за всеки човек, зависи от възрастта, теглото и нивото на активност, но с редовна и умерена консумация на сирене, ще си го набавите.
5. Здрави мускули
Консумирането на сирене всеки ден в продължение на 12 седмици повишава мускулната маса и подобрява баланса при здрави възрастни над 60-годишна възраст. Това се дължи на млечните протеини – казеин и суроватка.
6. Понижава холестерола
Консумацията на сирене може да понижи и холестерола. Това се дължи на способността на калция да пренася мазнините през червата, така че да не се усвояват и свързаните с тях калории. Витамин К2, намиращ се във ферментирали млечни продукти като сиренето, също играе роля в процеса и обогатява чревната флора с полезни бактерии.
7. Регулира кръвната захар
Калцият в сиренето увеличава секрецията на инсулин и може да намали инсулиновата резистентност и риска от развитие на диабет тип 2. Суроватъчните протеини също играят голяма роля, тъй като те могат да повишат чувствителността към инсулина.
8. Регулира теглото
Може да се изненадате, но сиренето наистина може да помогне в борбата с килограмите. Заблуда е, че мазнините ни правят дебели. Храненето е много по-сложен процес.
Диета с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати или дори диета с високо съдържание на въглехидрати, и ниско съдържание на мазнини, намаляват вероятността за съхранение на мазнините в тялото. Въпросът е в баланса.
Ферментиралият млечен продукт е подходящ и от гледна точка на това, че придава усещане на ситост и по този начин няма риск от преяждане.
9. Подходящо е за хора с непоносимост към лактоза
Лактозната непоносимост е състояние, което засяга голям процент от хората.
Разбира се, степента на непоносимост е различна. Някои хора изобщо не могат да понасят млечни продукти. За други, по-малко чувствителни, сиренето е подходящ заместител.
Причината за това е, че то е ферментирал млечен продукт. По време на този процес много от съдържанието на лактоза се превръща в млечна киселина.
Най-подходящи за консумация са пармезана и отлежало козе сирене.
10. Стимулира имунната система
Ако се опитвате да предотвратите болест, може да се възползвате от едно хубаво плато със сирена. Както витамин В12, така и витамин А играят ключова роля в поддържането на имунната система.
Недостигът на витамин В12 може да предизвика проблеми с имунната система и витамин А е от решаващо значение за широк спектър от имунни процеси. И двата витамина са в задоволително количество в сиренето.
11. Прави ни щастливи
И на последно място, но не по важност. Сиренето ни прави щастливи. То съдържа аминокиселина, наречена тирозин, която, разградена в тялото ни кара да се чувстваме добре.
Мазнините в този млечен продукт също насърчават мозъка да произвежда допамин, който отговаря за доброто ни настроение.
И няма какво да се лъжем – сиренето е толкова вкусно, че няма как да не ни прави щастливи.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Кашкавал е млечен продукт, вкусен и, при нормален прием, предоставящ някои важни ползи за цялостното здраве на организма.
В тази статия ще ви предложим да опитате едно традиционно прясно сирене от индийската кухня - панир.
В тази статия ще ви представим няколко традиционни български сирена, чиито автентични рецепти са се съхранили през поколенията.