Натурални капки за уши с чесън, лопен и зехтин

Обновена: 14.03.2024|
Натурални капки за уши с лопен,зехтин и чесън

Вероятно няма човек, който да не е страдал поне веднъж в живота си от отит, затова днес ще ви представим рецепта за натурални капки за уши.

Тя включва чесън, лопен и зехтин – естествени съставки, с чиято помощ можем успешно да облекчим възпаление и болка в ушите.

 

Натурални капки за уши с чесън, лопен и зехтин – защо са полезни?

Комбинацията от зехтин, лопен и чесън е един от най-популярните естествени лекове за ушни инфекции и болки.

В народната медицина лопенът е почитан заради способността си да облекчава дискомфорта, а чесънът е добре известен със своите имуноподдържащи качества. И двете се използват за насърчаване на циркулацията и лимфния поток, което може да бъде полезно, когато дискомфортът в ушите се дължи на натрупване на течност.

Лопенът е отлично средство за облекчаване на болката, отпуска ума и централната нервна система, успокоявайки възпалените и раздразнени нерви и може да бъде от голяма полза за тези, които имат проблеми със съня.

Ще ви споделим как да си направите натурални капки за уши, с чиято помощ можете да облекчите отит и дори досадния тинитус, по-популярен като шум в ушите.

 

Рецепта за натурални капки за уши

 

Натурални капки за уши

 

Вижте как да си приготвите сами това лесно и ефективно средство с изцяло природни съставки.

 

Необходими продукти:

  • 2 с. л. смлени скилидки чесън
  • 2 с. л. цветове от лопен
  • зехтин (колкото да покрие чесъна и лопена)

 

creatine 02 400
keto 01
creatine 02 400
keto 01

Приготвяне:

Метод 1: Накълцайте чесъна на ситно и го поставете заедно с цветовете на лопен в малък стъклен буркан с капак. Покрийте ги със зехтин и оставете на слънце за няколко дни или загрейте на много слаб огън за 4 часа.

Ако използвате пресни цветове на лопен, покрийте буркана си с тензух, а не с капак, за да позволите на влагата да излезе. Прецедете маслото през тензух и го съхранявайте в малко флаконче с капкомер в хладилника.

Метод 2: Това е още по-бърз и лесен начин за приготвяне на натурални капки за уши. Смесете на водна баня лопена и чесъна и ги покрийте със зехтин. Оставете да се смесят добре на слаб огън за 20-30 минути, след което прецедете. Съхранявайте течността в малко стъклено шишенце с пипета.

 

Начин на употреба:

Загрейте флакончето с готовите натурални капки за уши до телесна температура, като го поставите в чаша гореща вода за няколко минути. Слагайте по 2-3 капки в болното ухо 2-3 пъти на ден.

Ако от ухото изтича течност или има вероятност тъпанчето да е перфорирано, не използвайте маслото за уши и се консултирайте с вашия лекар.

А сега нека разгледаме с какво още са полезни за здравето чесън, лопен и зехтин, освен като натурални капки за уши.

 

Чесън – природната панацея

 

Чесънът - полезни свойства.

 

Силно обичан или мразен, чесънът не оставя никого безразличен. Това растение с остър вкус и мирис е освен задължителна част от много ястия, и традиционно средство от народната медицина на много страни.

Чесънът получава силния си аромат от органично сярно съединение, наречено алицин, като именно то го прави един от най-здравословните продукти.

Използван по цял свят като лекарство от древността, е доказано, че се е консумирал още при строежа на пирамидите в Гиза преди около 5000 години.

Древногръцкият лекар Хипократ, известен днес като „бащата на западната медицина“, предписва чесън за широк спектър от състояния и заболявания. Той насърчава използването на растението за лечение на респираторни проблеми, паразити, лошо храносмилане и умора.

Първите олимпийски атлети в Древна Гърция са приемали чесън – вероятно най-ранният пример за допинг, подобряващ представянето, използван в спорта.

През цялата история в Близкия изток, Източна Азия и Непал той е бил използван за лечение на бронхит, хипертония (високо кръвно налягане), туберкулоза, чернодробни заболявания, дизентерия, метеоризъм, колики, чревни паразити, ревматизъм, диабет и треска.

 

Ползи за здравето от чесън

 

Чесън за високо кръвно налягане.

 

Освен в различни локални помади и натурални капки за уши, вътрешният прием на този зеленчук се използва широко за няколко състояния, свързани с кръвоносната система и сърцето, включително атеросклероза (втвърдяване на артериите), висок холестерол, инфаркт и коронарна болест.

Силен имуностимулант с антибиотични свойства, което го прави много подходящ за избягване на настинки или за ускоряване на процеса на излекуване.

Чесънът се използва и днес от някои хора за превенция на тумори на белия дроб, простатата, гърдата и стомаха.

Според едно проучване, включващо 41 000 жени на възраст между 55 и 69 години, тези, които редовно ядат плодове и зеленчуци, особено чесън, имат 35% по-нисък риск от рак на дебелото черво.

Мощното противовъзпалително действие на растението го прави идеално при болезнени стави или мускули, като дори чесновото масло се препоръчва за предотвратяване на артритно увреждане на хрущяла.

Антибактериалните свойства и антиоксидантите на чесъна могат да подобрят и състоянието на кожата, като убиват бактериите, причиняващи акне, а също така успешно се бори с гъбичките.

 

Лопен – красив и полезен

 

Ползи от лопен, приложение, рецепти за чай.

 

Друга важна част от тези натурални капки за уши е растението лопен. То е популярно в България и като бабяк, богородична хурка, овча опашка, царска свещ и др.

Растението цъфти с красиви жълти цветове и е покрито с фини власинки, наречени трихоми. В наши дни все още се употребява като природен лек в подкрепа на респираторната система. Освен това подобрява функциите на лимфните възли и облекчава мускулно-скелетни проблеми.

Лопенът може да се използва както вътрешно, така и външно, а любопитен факт е, че се включва в производството на някои естествени оцветители. Цветовете и листата са влагани в тинктури, сиропи и средства за гаргара.

Маслото от лопен има силата да облекчи отит и различни възпаления, поради което е толкова важна част от тези натурални капки за уши.

 

Лопен – употреби за здравето

Лопенът се използва под формата на чай при кашлица, включително и магарешка, туберкулоза, бронхит, дрезгав глас и пневмония. Добър е при настинки, грип, тонзилит, треска и болки в гърлото поради отхрачващите си свойства.

Други употреби на растението включват диария, колики, мигрена, болки в ставите и подагра. Използва се също като успокоително и като диуретик за увеличаване на отделянето на урина.

Приложен външно, помага при различни екземи и рани, изгаряния, хемороиди, натъртвания, измръзване и кожни инфекции. Листата се използват локално за омекотяване и защита на кожата.

Химикалите в лопена могат да са в състояние да се борят с грипни и херпесни вируси и някои бактерии, причиняващи респираторни проблеми.

Чай от лопен е много полезен и за хора, страдащи от астма, които могат с успех да прилагат и инхалации със запарка от листата му.

Любопитното е, че от изсушените листа на растението могат да се направят и билкови цигари, които не вредят на здравето, за разлика от обикновените.

 

Зехтин – златното маслиново чудо

 

Необработен зехтин.

 

Много е изговорено и изписано за него и това е напълно заслужено. Правим уговорката, че тук визираме изключително полезния зехтин екстра върджин, който е запазил в себе си полезните антиоксидантни свойства на маслините. Той се получава чрез студеното им пресоване и се употребява в готвенето, козметиката и медицината.

Зехтинът е основен компонент на различни диети за отслабване, например кето режим, а основната част от него са полезни мононенаситени мастни киселини.

Антиоксидантите в състава му могат да помогнат за защитата на тялото от клетъчно увреждане, водещо до редица здравословни състояния и заболявания.

 

Ползи за здравето от зехтина

 

Необработен зехтин. Зехтин за салата и за готвене

 

Маслиновото масло може да подобри здравето на сърцето. Това се дължи на способността му да намалява кръвното налягане и да регулира нивата на холестерол, като и двете допринасят за намален риск от сърдечни заболявания и инсулт.

Зехтинът също така може да противодейства на възпалението в тялото. То е считано за един от ключовите двигатели зад някои от най-хроничните здравословни проблеми, включително болестта на Алцхаймер и диабет тип 2.

Олеиновата киселина, откривана в зехтина, играе роля за намаляване на възпалението и маркера за него, известен като С-реактивен протеин (CRP).

Маслото от маслини е богато и на полифеноли, един от които се нарича олеокантал. Това съединение действа като естествено противовъзпалително средство и е свързано с положителни промени при хората с ревматоиден артрит.

Зехтинът играе роля за намаляване на риска от депресия и влияе позитивно на мозъчната функция. Като интегрална част от средиземноморската диета, той може да намали риска от покосяващи мозъка болести като Алцхаймер.

Успешно се прилага и външно, като има омекотяващо и успокояващо кожата действие, поради което се включва в натурални капки за уши, а също и в различни кремове и мехлеми.

Регенеративната сила на зехтина идва от здравословните мазнини и фенолния антиоксидант витамин Е, заедно със сквален и олеинова киселина, които помагат за освобождаването на свободните радикали от клетките в кожата.

Използвайте зехтина като овлажнител за тяло и лице, за кожичките около ноктите, за предотвратяване на стрии или за премахване на грим.

Помагат ли домашните натурални капки за уши?

Зехтинът с лопен и чесън е едно от най-популярните естествени лекарства за ушни инфекции и болки. Лопенът е отлично средство за облекчаване на болката, отпуска ума и централната нервна система

За какво да внимаваме при употребата на натурални капки за уши?

Ако има съмнения за спукано тъпанче, е добре да се консултирате с лекар преди употребата им.

За какво друго помага лопенът?

Това е универсална билка, която се използва за много проблеми, а една от основните му е ролята на природен лек в подкрепа на респираторната система.

Категории: Билки и чайове, Здраве|Публикувана: 04.08.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

3074eef98144720f31c7a7be8ea79f57?s=96&d=mm&r=g

Мария Тенева е дипломиран журналист и филолог с дългогодишен опит. Има интереси в сферата на здравето, медицината и чуждите езици. Автор е на стотици статии и интервюта на здравна тематика.

Свързани публикации

Оставете коментар