Чудотворната билка лопен – 7 ползи и употреба на растението

Обновена: 01.04.2024|
Ползи от лопен, приложение, рецепти за чай.

Билката лопен се среща в Европа, Северна Африка и Азия. Тя е част от семейство Покритосеменни растения заради отличителния мъх по големите и дебели листа.

В България можете да срещнете растението и под други имена като: бабяк, богородична хурка, овча опашка, царска свещ и др.

До днес лопенът се използва за билкови лекарства в помощ на респираторното здраве, укрепване на лимфните възли и облекчение на мускулно-скелетни оплаквания. Цялото растение може да послужи за лек както вътрешно, така и чрез локално приложение.

Интересно е, че лопен се използва и в производството на някои видове естествени оцветители.

 

Лопен – външни белези

Лопенът е двугодишно растение, което достига до 120 см височина. Размножава се добре на сухи, скалисти площи, открити гори, пасища и глинести брегове. Има малки и здрави корени, поставени дълбоко в земята. Той е сиво-бял на цвят със земен минерален вкус.

През първата си година образува нискорастяща розетка. През втората се развива изправено цъфтящо стъбло. Листата са продълговати до 15 см дълги и 6 см широки с гранулирани ръбове, като по продължение на стъблото стават все по-малки.

Централното стъбло на растението завършва с бледожълти цветове, които обикновено са с дължина от 5 до 60 см. Всеки цвят е с размери около 2 см и се състои от пет бледи венчелистчета, пет мъхести зелени чашелистчета, пет тичинки и плодник. Трите горни тичинки са покрити с бели или жълти власинки, докато двете долни нямат.

Периодът на цъфтеж обикновено настъпва през лятото и продължава около шест седмици.

Всички части на растенията са покрити с трихоми (фини власинки). Тази обвивка е особено плътна по листата и им придава сребрист цвят.

След като цъфтежът премине, всеки цвят се заменя с мъхести, яйцевидни, двуклетъчни капсули. Капсулите са с дължина от 6 до 10 мм и съдържат множество семена. Правоъгълно-продълговатите семена имат фини вълнообразни дупки по повърхността.

Докато листата изсъхват, централното стъбло и неговите семенни капсули стават кафяви и могат да оцелеят и през зимата, стига условията да не са прекалено сурови.

 

7 здравословни ползи на лопена

 

Ползи от лопен, приложение, рецепти за чай.

 

rejimat kniga 400
kurk pep 600
rejimat kniga 400
kurk pep 600

Лопенът е универсална билка, която може да се приема орално, да се прилага външно или да се вдишва с медицински цели. Листата и цветовете му се използват в тинктури, сиропи, масла и за гаргара.

Маслото от него може да излекува болката в ушите, различни екземи и рани. Чаят пък е добър лек за кашлица. В следващите редове ще разгледаме подробно тези и още здравословни ползи на билката.

 

1. При различни респираторни проблеми

Екстрактът от листа на лопен има отхрачващи и антибактериални свойства, което прави чая от билката чудесно домашно средство срещу настинка и грип.

Според изследванията, присъстващите в растението сапонини са отговорни за отхрачващите му свойства. Той също така помага да се намали количеството слуз в тялото и намалява задръстванията.

Лопенът може да предложи облекчение и при болки в гърлото чрез гаргара два пъти на ден.

Допълнително неговите антибактериални свойства помагат тялото да се справи по-бързо с възпалението и инфекцията.

Чаят от растението  е много полезен и за хора, страдащи от астма. Те успешно могат да прилагат и инхалации със запарка от листата му, които да бъдат от полза и когато страдате от запушен нос.

И нещо много интересно – от изсушените листа на билката могат да се направят и билкови, напълно безвредни цигари!

 

2. При лечение на туберкулоза

Лопенът се използва за лечение на туберкулоза в Европа още от 16 век.

Първи официални изследвания през 18-ти век установяват, че лопенът облекчава симптомите на няколко пациенти с туберкулоза в болницата „Сейнт Винсент“ в Бирмингам, Англия.

Още оттогава се смята, че ако лопенът се използва в началните стадии на заболяването, това може да доведе до пълно възстановяване.

Днес научните експерименти и медицински изследвания доказват, че растението има отхрачващи и антибактериални свойства, и двете от които са от съществено значение за лечение на дихателни разстройства, включително и туберкулоза.

 

3. Лопен при ставни и мускулни болки

Коренът от лопен е популярно средство за лечение на болки в гърба. Приготвя се или като инфузия, или се пие на малки дози като тинктура.

Обикновено приемът около седем капки тинктура за известен период от време може да направи чудеса и да ви накара да се чувствате като нови.

Може да се прилага и локално при болки в ставите под формата на компрес.

 

4. При безсъние

Безсънието е един от най-големите проблеми на съвременното поколение. С чаша чай от лопен ще можете успешно да се борите с безсънните нощи. Той действа като естествено успокоително и нормализира нервната функция.

Доказано има претенциите на ефикасно средство за преодоляване на проблеми със съня. Можете да разгледате и други билки и кето храни за здрав сън в нашия блог.

 

5. При ушни инфекции

Според различни научни изследвания маслото, извлечено от цветовете на лопен, е богато на антибактериални и противовъзпалителни свойства. Следователно, то може да се използва ефективно като естествен лек за ушни инфекции.

Традиционно инфузия от цветовете му в зехтин се използва именно като капки за уши. Безопасно се използва и при деца. Може да се прилага и за облекчаване на болката в ушите поради синусови проблеми.

 

6. Лопен при храносмилателни проблеми

 

Лопен. Алкохолна чернодробна болест. Вратига. Жена, която показва на картинка вредните навици, пречещи на прочистването на черния дроб и отслабването. Стомашни проблеми.

 

Чаят от растението може да помогне да се справите и с редица храносмилателни състояния.

Лопенът може да осигури облекчение на страдащите от диария и запек, защото нормализира чревната флора.

Той също така помага при други проблеми, свързани с червата и съдейства на тялото да елиминира по-лесно токсините. Лопенът е добре известен и със своите антиспазматични свойства, които го правят естествено лекарство за стомашни спазми, предизвикани от стомашно разстройство, както и менструални болки.

 

7. При кожни проблеми

Можете да използвате чай или масло от лопен, за да получите облекчение при различни кожни заболявания. Растението се използва локално върху мехури, рани и малки порязвания.

То има успокояващ ефект върху кожата, а комбиниран със зехтин, може да доведе до още по-бързо облекчение и възстановяване.

Лапата от листа на лопен е добър лек при язви и туморни образувания. За да приготвите такъв компрес, сварете сушени листа в прясно мляко за 5 минути.

 

3 рецепти за чай от лопен

Ако искате да си приготвите чай от лопен, ще ви трябват цветове, пресни или сушени листа от растението. Ако имате свежи листа и цветя, сложете ги върху лист хартия и ги покрийте с тензух. Уверете се, че не са изложени на влага 2-3 дни, докато изсъхнат напълно. След това сте готови да сварите чай.

Приготвянето на чай с пресни листа от растението също е възможно, но ще изисква повече време за накисване.

1. Чай от лопен за облекчаване на кашлица

Необходими са ви:

  • 1 с.л. сушени листа или цветове от лопен (около 7 г)
  • 1 с.л. сушени цветове от невен
  • 15 г корен от женско биле

В тенджера кипнете 400 мл вода. Изсипете я върху съставките и оставете чая да престои 10 мин. Прецедете, добавете подсладител и пийте няколко пъти на ден за облекчаване, дори на най-упоритата кашлица.

 

2. Чай при лека настинка

Необходими са ви:

Пригответе чая според указанията, дадени по-горе, за облекчаване на симптомите на обикновена настинка. Тази формула работи особено добре за хора, които бързо развиват усложнения като бронхит и пневмония, дори след обикновена настинка, защото засилва имунитета.

 

  • Чай от лопен при акне

Необходими са ви:

  • 15 г цветове на лопен
  • 15 г цветове от лайка
  • 5 г глухарче
  • 5 г дива теменужка

Пригответе чаената смес, както при рецептите по-горе. Този чай, подсилен с добра диета и обилни количества течности без захар, помага на черния дроб да филтрира токсините и да изчисти кожата от досадното акне.

 

Предпазни мерки при употреба на лопен

 

Кожни обриви. Лопен билка.

 

Има няколко не толкова фатални странични ефекта на тази билка. Ето кои са най-често срещаните:

  • Раздразнена кожа

Някои хора съобщават за раздразнена след употреба на екстракт или друга форма на лопен. Това обикновено се дължи на алергия към съставките и симптомите отминават, когато се прекрати употребата.

  • Дихателни смущения

Листата на лопена са мъхести. Ако тези власинки успеят да навлязат в гърлото, могат да причинят дихателни проблеми. Това може да се случи, ако не прецедите добре чая например, така че бъдете внимателни.

В някои изолирани случаи може да се появи и възпаление на гръдната стена. В повечето случаи обаче не се изисква медицинска намеса.

И последни съвети: Избягвайте употребата по време на бременност и кърмене. Имайте предвид, че високите дози могат да причинят болки в стомаха. Консултирайте се с лекар, ако след употребата на лопен почувствате неразположение.

Бъдете здрави!

Категории: Билки и чайове, Здраве|Публикувана: 05.05.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар