Отит – възпаление на ухото и защо се обостря през лятото
Лятото е сезонът, в който нашето желание за повече емоции и време навън нараства. Това включва повече почивки и разходки, повече забавления и усмивки, докато изведнъж не започнем да усещаме странен дискомфорт.
Обикновено учудването е голямо, когато установим, че имаме отит – възпаление на ухото, и то точно тогава, когато не ни се иска. Затова и днес ще поговорим за това.
Какво представляват ушните възпаления?
Ушните възпаления са още познати като медицинска диагноза отит. Различните възпаленията на ушите се характеризират по няколко фактора: коя част на ухото засягат, както и по интензитета и динамиката си на протичане.
Възпаление на ухото може да възникне след редица фактори. Сред тях са:
- Нараняване на главата и/или ушната мида.
- Простуда.
- Остро вирусно заболяване.
- Недостатъчна грижа за ушната хигиена.
- Задържане на вода между отделните елементи на ухото.
Обикновено симптомите при възпаление на ухото зависят от интензитета му, както и кои части на ухото засяга отитът. Най-честитите включват:
- Зачервяване и оток на ушната мида.
- Отделяне на рядка ушна кал или течност (още известен като оторея).
- Сърбеж, дразнене.
- Усещане за чуждо тяло вътре в ухото.
- Болка със среден интензитет.
- Намаляване на слуха.
Накратко казано, отитът може да бъде вътрешен, външен или среден, както и остър или хроничен.
Независимо за кой вид обаче става дума, е важно едно: бързото взимане на правилните мерки!
Особено що се отнася до вътрешния отит, последиците могат да бъдат сериозни в дългосрочен план, ако не приложите лечение. А от друга страна, така ще предотвратите и превръщането на състоянието в хроничен проблем.
Защо през пролетта и лятото ушните възпаления са толкова чести?
Когато говорим за ушни възпаления, един от ключовите фактори е околната среда. Това включва и какви бактерии и микроорганизми ни заобикалят.
През лятото обаче някои от тях могат да попаднат и в ушите ни – обикновено чрез водата в спа комплексите, морето и басейните.
Добре известно е, че дните по време на почивките преминават предимно на плажа или край басейна. Там е влажно, което предразполага към развитието на повече микроорганизми.
Тази почивка се редува с къпане, за да отмием солта/хлора/други вещества, които остават по кожата ни след море/басейн. Така влажността се задържа в ушите ни, като става прекрасна среда за развитието на инфекции и бактерии – особено ако не сме измили внимателно външната част на ухото.
Следващ фактор е почистването. Той изобщо не е за пренебрегване, тъй като от него зависи до каква степен гореспоменатите бактерии и микроорганизми ще имат среда за развитие. Добре известно е обаче, че огромен процент от хората не почистват и подсушават правилно ушите си.
Най-често допусканите грешки са, че се използват твърде агресивно клечките за уши. Това може да доведе до нараняване на вътрешната част на ухото и дори до щети върху тъпанчето – тънката мембрана, която ни помага да чуваме и “превежда” на мозъка ни какво ни заобикаля.
Дори най-малкото нараняване пък отваря път на микроорганизмите към тялото ни. Налице са възпаленията на ушите.
Освен това специалистите твърдят, че не бива да се чисти твърде агресивно и естествено образуващата се ушна кал. Тя има защитна роля вътре в ухото ни и задържа прашинки, но и бактерии и гъбички.
Естествено, поради честото почистване през лятото и почивката, количеството й намалява, което също може да предразположи към възпаление на ухото – особено, ако вече имате хроничност на заболяването.
Не на последно място трябва да обърнем внимание и на околната среда като фактор за потенциално развитие на ушно възпаление. Замърсена с бактерии, химически или биологични отпадъци вода гарантира проблеми с ушни инфекции. Роля играе и чувствителността на организма.
Затова и на хора с хронични ушни инфекции, дерматити, астма, екзема и имунодефицитни заболявания се препоръчва използване на предпазни средства за уши, когато се отдават на почивка, свързана с басейн и/или море.
Външен отит
Външният отит засяга ушната мида (външната, видимата част на ухото), както и външната част на слуховия канал. Симптомите на възпалението са болка във външната част на ухото, оторея (течност, която изтича от ухото), както и леко временно заглъхване и нарушеност на слуха.
Специфика на възпалението е, че засяга само едното ухо в по-голямата част от случаите. Засягат се кожата на ушния канал и възпалението не прониква във вътрешността на ухото.
Външният отит се среща много често при хора, които се занимават с водни спортове: плувци, гмуркачи. Затова и много често може да го срещнете с името “отит на плувеца”.
Освен тях в повишен риск от този вид възпаление на външното ухо са хора, които страдат от екзема на кожата, алергичен ринит и астма. Затова и на хората в тези рискови групи се препоръчва да плуват с шапки, за да предпазят ушите си.
При правилно лечение външният отит отминава за около четири дни. То включва внимателно и обстойно почистване на засегнатата област и капки за уши. В редки случаи симптомите могат да продължат няколко месеца. Тогава се счита, че става дума за хроничен външен отит.
Среден отит
Този вид възпаление на ухото засяга тъпанчето и слуховите костици на ухото. Тъпанчето е фината мембрана, която улавя вибрациите на света около нас и разделя външното и средното ухо. Именно с нея “чуваме”, тъй като тя предава звуковите вълни и информацията за тяхната дължина, честота и сила на мозъка ни.
Средният отит крие заплаха за увреждане на мембраната и начина, по който ухото ни функционира правилно, затова е нужна своевременна медицинска намеса и правилно лечение!
Обикновено средният отит е резултат от друг тип инфекция: бактериална, гъбична или вирусна. Може да бъде вследствие от заболяване на изцяло различно място в тялото ни, но и поради физически или травматични наранявания.
Средният отит може да бъде негноен, гноен и неуточнен, и отит вследствие на възпаление другаде в тялото. Освен това може да бъде първичен и вторичен. Любопитното е, че първичният среден отит се получава вследствие от излагане на силен шум: над 75 децибела.
Може още да се предизвика от рязка промяна в налягането на тъпанчето, предизвикано от взривове, гръмотевици или бърза промяна в морското равнище (гмуркане, изплуване).
Вторичният среден отит, от друга страна, се развива вследствие на недобре лекуван външен отит. Възможно е да възникне и като последица от възпаления на горните дихателни пътища и устната кухина.
Важно е да знаем, че ако не се диагностицира правилно, тъй като е замаскиран от основната инфекция, вторичният отит лесно преминава в хроничен и се проявява отново и отново през годините при всяко по-сериозно отслабване на имунната система.
Лечението на средният отит включва добре подбрани медикаменти: обезболяващи, антибиотици, витамини, противовъзпалителни средства, а понякога и стероидни препарати.
В случай на пренебрегване или неправилно лечение може да се стигне до нужда от хирургична намеса, затова е важно ако изпитате някои от следните симптоми, да се свържете своевременно със специалист:
- Зачервяване и оток на външните части на ухото.
- Отделяне на секрет от ухото.
- Сърбеж и дразнене, усещане за тежест и наличието на чуждо тяло в ухото.
- Шум в ушите.
- Пулсираща болка в ухото.
- Заглъхване.
- Главоболие.
- Повишена температура.
Вътрешно възпаление на ухото
Вътрешният отит засяга т. нар. кохлеарен апарат на ухото. Може да го срещнете още с наименованието лабиринтит. Той е често срещано възпаление и може да има остра или хронична форма.
Любопитно и важно в случая е да отбележим две неща: частта от слуховият апарат, който вътрешният отит засяга, е голям около 2 см. Освен това тя не отговаря само за това как и колко чуваме, но и за цялостната ни ориентация в света – там се намира вестибуларният ни апарат.
Този вид отит се характеризира с палитра от остри и разнообразни симптоми:
- Силна болка в ухото.
- Периодично виене на свят с продължителност между 1-2 минути и няколко часа, съпътствани с гадене.
- Шум в ушите.
Вътрешното възпаление на ухото е опасно, защото може да премине във възпаление в самата черепна кухина и развитие на менингит. Обикновено възниква вследствие на инфекции, гъбички, но и поради нелекувано възпаление на средното ухо.
Лекува се с антибиотични средства, назначени от специалист.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Това е инфекция, която може да възникне след всяко нарушение, причиняващо задържане на течност в средното ухо или
Научете какви са причините за шум в ушите и как да облекчим това неприятно явление.
Видовете възпалителни процеси в тялото са два - остро и хронично. Първият вид ни помага да се лекуваме, а вторият ни разболява.