Чесън за високо кръвно налягане

Обновена: 23.08.2024|
Видове кръвни групи. Чесън за високо кръвно налягане.

Макар и да е добре познат на всички ни, той винаги има с какво да ни изненада – дори е полезен при хипертония и много хора консумират чесън за високо кръвно. Неслучайно растението е известно като суперхрана. Въпреки че го свързваме най-вече с кулинарията, той има приложение в почти всяка една област на живота.

Чесънът стабилизира кръвното налягане, понижава холестерола и риска от инфекции, подобрява паметта и имунната система, има антимикробни и защитни свойства.

Както за всички останали състояния, и затова могат да се изпишат медикаменти. Те се наричат антихипертензивни. Основният недостатък на лекарствата за понижаване на високото кръвното обаче е, че те често предизвикат редица нежелани ефекти в зависимост от групата, към която принадлежат.

 

Какво води до високо кръвно налягане?

 

Чесън за високо кръвно. Прочистване на бъбреците. Киселец. Тахикардия, учестено сърцебиене. Сепсис. Понижаване на кръвното налягане.

 

Високото кръвно налягане, познато още като хипертония, е състояние, засягащо горе-долу един от всеки четирима възрастни. Често потърпевшите не проявяват никакви симптоми, но въпреки това при тях рискът от сърдечни заболявания и инсулт е значително по-висок. Затова и състоянието е известно като „тихия убиец“.

Когато силата, с която кръвта се движи през артериите, се увеличава – това оказва повишен натиск върху деликатните тъкани. По този начин се увреждат кръвоносните съдове. Предразполагащите фактори за развитието на високо кръвно налягане са комплексни и включват:

  • генетична предразположеност
  • стрес
  • намалена двигателна активност
  • нездравословно хранене
  • консумация на много сол с храната
  • пушене
  • атеросклероза и др.

 

Как да го приемаме?

 

Чесън за високо кръвно. Естествени разредители на кръвта. Синтезиране на колаген. Опасности през лятото. Чесънът - полезни свойства.

 

Чесънът може да се консумира суров – пресен или стар, на прах, като екстракт или масло. Която и форма да изберете, със сигурност ще усетите многобройните ползи от употребата му. За да има по-забележим ефект, оптималният прием на чесън е 2-3 средно големи скилидки дневно. Добре е да се приемат с храна, а не на гладно, за да не раздразнят стомаха. Хубаво е приемът да не е наведнъж, а разпределен на няколко пъти в рамките на деня.

Най-голяма полза ще извлечем, ако преди консумация смачкаме (срежем или сдъвчем) скилидката, защото именно при смачкването му се отделят алицин и производните му.

Изследвания даже сочат, че добавките с чесън могат да намалят систоличното и диастоличното кръвно налягане (горното и долното число на показанието) съответно с 6,7 и 4,8 mmHg, без сериозни неблагоприятни последици за организма. Интересно е да отбележим, че ефектът на чесъна за високо кръвно върху понижаването на налягането е по-голям при хора с повишено кръвно налягане, в сравнение с тези, които са с кръвно налягане в норма.

Ефективни дози и форми на прием

 

Чесън за високо кръвно.

 

Оптималните дози варират от 12,3 до 2400 мг дневно в продължение на 2-24 седмици, в зависимост от приеманата форма. В повечето проучвания, които са направени до момента за ефектите на чесън за високо кръвно налягане, на участниците са предоставени следните форми и количества:

  • 188 мг чесън на прах, съдържащ яйчен жълтък, на ден в продължение на 12 седмици
  • 400 мг суров чесън на ден в продължение на 6 месеца
  • 240-2400 мг екстракти от отлежал чесън на ден в продължение на 2-23 седмици
  • 600-2400 мг чесън на прах дневно в продължение на 8-24 седмици
  • 12,3 мг чесново масло на ден в продължение на 16 седмици

Въпреки че се наблюдават добри резултати при всички споменати по-горе форми, според някои най-полезни са екстрактите от отлежал чесън.

Във всеки случай, преди да пробвате това средство за понижаване на кръвното налягане, посъветвайте се с вашия лекар. Той може да ви помогне да определите най-добрата форма и най-ефективната доза.

 

Чесън за високо кръвно налягане – как помага?

Основното активно вещество в чесъна – алицин, до голяма степен е отговорно за свойствата му да понижава кръвното налягане. То улеснява свободното движение на кръвта, което от своя страна води до намаляване на кръвното налягане. Друг начин, по който алицинът регулира нивата на кръвното налягане е, че благодарение на него се увеличава производството или наличието на сероводород и азотен оксид.

Смята се, че противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на чесъна могат допълнително да допринесат за способността му да намалява или да предотвратява повишаването на нивата на кръвното налягане.

Освен всичко останало, пребиотичните свойства на чесъна увеличават количеството и разнообразието на чревните микроорганизми, което спомага за баланса в организма. Ето защо си струва да опитате чесъна като естествено средство за понижаване на кръвното налягане.

За какво да внимаваме при консумацията на по-големи количества чесън за високо кръвно?

 

Чесън за високо кръвно. Подуване, стомаха. Глутенова непоносимост.

 

Чесънът се използва повече от 5000 години за профилактика и лечение на болести, като има малко съобщения за странични ефекти. Колко от днешните лекарства могат да се похвалят с това – дори и при огромния напредък на медицината?

Неблагоприятните последици се наблюдават най-често при консумиране на големи количества чесън и по-рядко при използване на добавки с чесън на прах или екстракти от стар чесън. Повечето направени проучвания показват, че добавките с чесън са сравнително безопасни, а най-често съобщаваните странични ефекти включват:

  • чеснов дъх
  • вкус на чесън
  • засилена телесна миризма
  • стомашни неразположения като болки, подувания, спазми и газове

И значително по-рядко:

Добре е да се има предвид, че приемът на големи количества чесън, независимо дали чрез храна или добавки, може да разреди кръвта и да увеличи риска от кървене, когато се комбинира с антикоагулантни лекарства.

Затова, ако в момента приемате лекарства, задължително се посъветвайте с вашия лекар, преди рязко да увеличите приема на чесън за високо кръвно.

Други естествени средства за понижаване на кръвното налягане

 

Чесън за високо кръвно. Нужен витамин C при дефицит.

 

Освен чесън за високо кръвно налягане, има и други естествени средства, които помагат в борбата с хипертонията. Ето някои от тях:

  • коензим Q10
  • витамин С
  • дълговерижни омега-3
  • женшен
  • пробиотици
  • липоева киселина
  • пълнозърнести храни
  • калий
  • витамин Е
  • полифеноли
  • ванадий

 

Заключение

Чудесно е, че има толкова природни алтернативи, които могат да подпомогнат работата на организма и значително да намалят приема на лекарства. Разбира се, важно е да се консултирате със специалист и да изберете най-добрия вариант за вас.

 

Често задавани въпроси

Помага ли чесън за високо кръвно налягане?

Според някои проучвания чесънът е толкова ефективен, колкото и стандартните лекарства за понижаване на кръвното налягане, но с много по-малко странични ефекти. Разбира се, ще ви е нужно и по-голямо количество от него, без обаче да се прекалява, за да се постигне този ефект.

Как да приемаме чесън за високо кръвно налягане?

Чесънът може да се консумира суров - пресен или стар, на прах, като екстракт или масло. Която и форма да изберете, със сигурност ще усетите многобройните ползи от употребата му. За да има по-забележим ефект, оптималният прием на чесън е 2-3 средно големи скилидки дневно. Добре е да се приемат с храна, а не на гладно, за да не раздразнят стомаха. Хубаво е приемът да не е наведнъж, а разпределен на няколко пъти в рамките на деня.

Как помага чесънът?

Основното активно вещество в чесъна – алицин, до голяма степен е отговорно за свойствата му да понижава кръвното налягане. То улеснява свободното движение на кръвта, което от своя страна води до намаляване на кръвното налягане. Друг начин, по който алицинът регулира нивата на кръвното налягане, е че благодарение на него се увеличава производството или наличието на сероводород и азотен оксид.

 

Категории: Здравни съвети, Хранене и видове храни|Публикувана: 20.07.2022|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

ff057d430a9b8dda99317ef884ae32fe?s=96&d=mm&r=g

Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Свързани публикации

Оставете коментар