Проф. Мермерски: Витамини през зимния сезон – защо трябва да се пият?

Обновена: 08.03.2024|
Мермерски, прием на витамини.

В края на годината много хора се чувстват уморени. Физическата им активност осезателно се понижава, а лошото настроение става техен постоянен спътник. Причината за това често е дефицит на витамини, който се развива поради намаляване на светлите часове в денонощието и ограничаване консумацията на пресни зеленчуци и плодове. A те, както знаем, са богати на биологично активни вещества.

И преди да се спрем на най-необходимите витамини през зимния сезон, ще разгледаме полезните храни, които ги съдържат. По този въпрос ни информира проф. д-р Христо Мермерски, който е доайен в областта на природната медицина в България.

Автор е на 31 книги, свързани със здравословното и изцелителното хранене. Заедно със своя син, д-р Йонко Мермерски, е издал 13 книги за лечебните свойства на над 200 храни и билки.

 

Какво препоръчва проф. Мермерски?

Експертът е категоричен, че през зимата се налага да подсилим имунната си система.

vitd3 400
vitc 600 1
vitd3 400
vitc 600 1

 

За целта проф. Мермерски съветва:

„Хранете се пълноценно. Това означава всеки ежедневно да приема белтъчини, мазнини и въглехидрати, и да не допуска липсата на жизненоважни вещества, които в минимални количества оказват значително влияние върху организма. Разумно е също да избягвате стресови ситуации и заседяването. Движете се, правете разходки поне по 30 минути дневно.“

Казват, че ефективните предпазни мерки са прости за изпълнение. Такава е и рецептата на най-възрастния специалист по природна медицина у нас. Проф. Мермерски предлага през зимния сезон да се консумира често салата от сурови, настъргани моркови, залети със зехтин и поръсени с обелени слънчогледови семки.

Морковите ни дават витамин А, зехтинът – незаменими мастни киселини, а слънчогледовите семки – лесно усвоими мазнини, ценни белтъчини, минерали и витамини (E, D, F, PP, група B и каротин, който в организма се превръща във витамин А).

„Знаете ли, че в тялото на човека в активна възраст се съдържат около 4-5 кг токсини? – пита професор Мермерски и, недочакал отговор, пояснява. –Може да се освободите от отровите, като консумирате ябълки. Те са богати на много витамини (А, В1, В2, В4, В5, В6, В9, Е, К, С). Освен това съдържат фибри и пектин.

Тези съставки поемат нечистотиите, натрупани в организма, и ги извеждат навън. С токсините в храносмилателната система се справя и киселото мляко, което създадох. В него има не две, а осем пробиотични бактерии. Тези бактерии неутрализират вредностите, образувани в резултат от неправилно и непълноценно хранене.“

За подсилване на имунната защита и за предпазване от зарази специалистът препоръчва всекидневно да се консумират по близо 500 г пресни плодове и зеленчуци. Специален акцент поставя на червеното цвекло, лука и чесъна.

Според проф. Мермерски изключително полезни са ядките – фъстъци, орехи, слънчогледови семки и други, тъй като ни доставят в изобилие витамини (А, В, С, D и Е), фибри и микроелементи.

Специалистът разказва за свой натурален, природен продукт, който предпазва от гъбички, бактерии и вируси, включително и от ковид. Изпробвал го е върху себе си и несъмнено е постигнал оздравителен ефект. В състава на този продукт са включени: алое, джинджифил, ружа, канела, пчелен прашец, прополис във вид на тинктура.

Срещу дихателните инфекции, а и като антисклеротично средство може да се използва смес от изстискан лимон с малко зехтин към него – съветва още проф. Мермерски. – Приемам тази смес всяка сутрин. Друга полезна рецепта, с която човек се тонизира и укрепва, е смес от 200 мл топла вода, една лъжица качествен, ябълков оцет и една или две лъжици мед. Пие се в началото на деня.“

Експертът подчертава: „В продължение на много векове природата ни предлага храни, които са едновременно и лекарства. От нас зависи дали ще ги използваме.“

 

Как ни помагат витамините?

 

Мермерски. Грешки при кето диета.

 

Витамин А (ретинол)

Подсилва имунната система, подобрява зрителната острота, влияе благотворно на обмяната и кръвообращението. Освен това облекчава възпалението, ускорява възстановяването на тъканите и заздравяването на раните.

Ретинолът е необходим за поддържане на здравия сън и нормализиране на хормоналните нива в човешкото тяло. Този витамин премахва умората, забавя процесите на стареене в организма и подобрява състоянието на кожата.

 

Витамин С (аскорбинова киселина)

Естествен имуностимулатор и антиоксидант, който се бори със свободните радикали и така подпомага защитата на организма. Аскорбиновата киселина допринася за по-бързото преодоляване на болестни състояния като настинка и грип. Препоръчва се и срещу ковид.

Витамин С намалява чувството на отпадналост и умора, подпомага активното действие на други полезни витамини.

Дефицитът му води до кървене на венците, болки в ставите, сънливост, умора и депресия.

Трябва да се има предвид, че тютюнопушенето намалява количеството на аскорбиновата киселина в организма до 50%. Освен това плодовете и зеленчуците губят витамин C, когато се подложат на термична обработка или престояват за дълго във вид на салата.

 

Витамин D (калциферол)

Участва в редица обменни процеси, които засягат развитието и укрепването на костната и мускулната система, също и нормалното функциониране на имунната система.

Дефицитът му  води до заболявания като рахит и изоставане в умственото развитие на децата, както и остеопороза при възрастните.

Калциферолът намалява риска от вирусни инфекции, включително грип и ковид. Изследователи от университета в Копенхаген са установили, че т.нар. Т-клетки, които са естествени убийци на микробите, се нуждаят от витамин D, за да се активират.

Така че калциферолът е фактор за предотвратяване на възпалителните процеси.

 

Витамин Е (токоферол)

Има тонизиращ ефект върху тялото, придава на косата блясък, а на лицето – здрав  вид. Токоферолът нормализира нервната дейност и повишава устойчивостта на човека при стрес.

Витамини от група В

Тук са включени над 20 витамина. От тях особено важни през студения сезон са:

  • Витамин В1 (тиамин) участва в метаболизма на въглехидратите и протеините, както и в синтеза на нуклеиновите киселини. Той е съществен фактор за нормалното функциониране на нервната система.
  • Витамин B3 (ниацин) помага за намаляване на възпаления, раздразнения, зачервяване и други кожни проблеми. Допринася за балансиране нивата на глюкозата, холестерола и триглицеридите в кръвта. Укрепва нервната система.
  • Витамин B5 (пантотенова киселина) се намесва в производството на червени кръвни клетки. Изпълнява роля и при синтеза на хормони, продуцирани от надбъбречните жлези. Пантотеновата киселина подсилва имунната система и подобрява способността на организма да бъде устойчив при стресови ситуации.
  • Витамин В6 (пиридоксин) също стабилизира нервната система. Клинични наблюдения доказват, че пиридоксинът ефективно предотвратява появата на сезонна депресия.
  • Витамин В7 (биотин) се включва в метаболитните процеси на мазнините, въглехидратите и белтъчините в човешкото тяло. Има укрепващ ефект, особено върху състоянието на кожата, косата и ноктите.
  • Витамин В9 (фолиева киселина) допринася за поддържане на физическия тонус. Участва в клетъчното делене и синтеза на ДНК и РНК. При бременност предпазва бебето от дефекти на невралната тръба и други аномалии.
  • Витамин В12 (кобаламин) е фактор в метаболизма на фолиевата киселина и активен участник в процесите на кръвообразуване. В12, заедно с витамините В1, В2, В6, Е и С, поддържа нормалната клетъчна обмяна и забавя процесите на стареене.

 

Много важно е при избора на добавки с биологично активни вещества да се имат предвид индивидуалните характеристики на организма и да се спазва дозата, посочена в указанията към всеки отделен продукт.

Прецизният подход към витамините е гаранция за техния здравословен ефект.

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 22.12.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Д-р Ваня Шипочлиева
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 8 март 2024 в 11:39 | Публикувана: 22 декември 2021 в 16:43 | Категория: Здраве, Хранене и видове храни