6 напитки за здрав сън и пълноценна почивка

Обновена: 14.03.2024|

Нуждата от здрав сън често се пренебрегва като важен компонент за добро здраве, но някои напитки могат да ни помогнат в това отношение. Както неведнъж сме споменавали, експертите препоръчват поне 7–9 часа сън на денонощие. Излизането от тази рамка крие повишен риск от депресия, диабет, сърдечни заболявания и др.

Но да спите поне 7 пълни часа всяка нощ може да се окаже предизвикателство. За щастие има домашни средства и хитрини, които могат да ви помогнат да постигнете тази трудна задача. Вече сме ви давали съвети за промяна в навиците, които ще направят почивката ви по-пълноценна, а днес ще обърнем внимание на няколко напитки, които могат да имат същия, а дори и по-добър ефект.

 

1. Чай от лайка

Чаят от лайка се консумира от векове. Той има множество ползи за здравето, включващи облекчаване на симптомите на настинка, намаляване на възпалението и подобряване на здравето на кожата. Широко известно е, че лайката може да помогне и при тревожност и безсъние. Това се дължи на съединението апигенин –  вид антиоксидант, който успокоява и повишава сънливостта.

zdrav sun 400
zdrav sun 600

За да си направите чай от лайка, добавете 4 с. л. пресни (или 2 с. л. сушени) цветове от лайка към 1 чаша (250 мл) вряща вода. Оставете за около 5 минути и прецедете. Най-хубавото е, че консумирането на чай от лайка всеки ден е напълно безопасно и не е свързано с отрицателни странични ефекти.

zdrav sun 400
zdrav sun 600

 

2. Напитки за здрав сън: Чай от ашваганда (индийски женшен)

Ашвагандата, известна още като индийски женшен и зимна череша, има репутация на много лековито растение. Екстрактите, приготвени от корена, плодовете и листата на растението се използват за лечение на състояния като стрес, безпокойство и артрит. Билката традиционно се използва в аюрведичните практики.

Коренът й съдържа съединения, които предизвикват сънливост, когато се изолират и консумират в големи дози. Следователно чаша чай може да помогне на тялото ви да се подготви за почивка, както и да подобри общото качество на съня.

Друг начин за пиене на ашваганда е лунното мляко. Лунното мляко е традиционно аюрведично средство срещу безсъние. То се приготвя чрез добавяне на ашваганда, кардамон, канела и индийско орехче към топло мляко.

Въпреки, че ашвагандата е безопасна, някои хора трябва да бъдат предпазливи в консумацията й. Това включва тези с автоимунни разстройства, бременни ии кърмещи жени. Както и хора, приемащи лекарства за кръвно налягане, кръвна захар или заболявания на щитовидната жлеза.

 

3. Чай от валериана

Подобно на ашвагандата, коренът на валериана се използва като лечебна билка, която е известна със свойството си за насърчаване на съня. Чаят е особено подходящ е за жените в менопауза, които изпитват безсъние.

За да приготвите чай от корен на валериана, изсипете 2–3 грама изсушен корен в 1 чаша (250 мл) гореща вода. Оставете да преседи 10–15 минути, преди да се прецедите.

Валерианата се смята за безопасно средство за овладяване на безсънието, тъй като не променя циркадния ритъм на тялото, който решава кога е време да спим и да се събудим. Важно е да отбележим, че не бива да се смесва с алкохол и седативни лекарства, както и да се избягва от бременни, кърмачки и деца под 3 години.

 

4. Напитки за здрав сън: Топло мляко

Може да звучи като отживелица, но все още експертите препоръчват чаша топло мляко за добър сън, особено при децата. Това е така, защото млякото съдържа триптофан.

Триптофанът естествено увеличава серотонина, „хормона на щастието“ и регулиращия съня хормон мелатонин. Мелатонинът може да помогне за борба с различни разстройства на съня.

Възможно е чашата топло мляко преди лягане да е просто успокояващ ритуал, който ви помага да се отпуснете и да се подготвите за почивка, без да се вглеждате в работата на хормоните. Важното е, че е ефективно. Освен ако не проявявате непоносимост към лактоза или имате алергия към мляко, няма да ви навреди, ако се придържате към този съвет няколко вечери подред.

 

5. Златно мляко

 

Напитки за здрав сън. Леки храни за лятото.

 

Ако пък прясното мляко само по себе си не ви е достатъчно вкусно за ежедневен прием, можете да си направите златно мляко. Така не само ще се насладите на същите ползи, но ще добавите и още няколко най-вече заради съдържанието на куркума. Тя е богата на съединението куркумин. То може да ви помогне да заспите по-бързо, да намали възпалението и безопасно да лекува симптомите на тревожност и депресия.

За да направите златно мляко, комбинирайте 1/2 чаша (100 мл) мляко, 1 чаена лъжичка куркума, 1 малко парче джинджифил и подсладител по желание. Кипнете напитката, намалете котлона и оставете да къкри в продължение на 3–5 минути.

Всяка от съставките в златното мляко се счита за безопасна. Все пак хората, приемащи определени лекарства, включително разредители на кръвта и лекарства за намаляване на стомашната киселина, трябва да проявяват повишено внимание с куркумата и джинджифила.

Повече за тази напитка ще откриете в статията Златно мляко – какво представлява и как се приготвя.

 

6. Напитки за здрав сън: Бадемово мляко

И едно решение за тези с непоносимост към лактоза, което е страхотна алтернатива на краве млякото.

Бадемовото мляко е с високо съдържание на стимулиращи съня хормони и минерали, включително триптофан, мелатонин и магнезий.

Бадемовото мляко се предлага под най-различни марки и аромати, но можете да си го направите и у дома. Още за полезните му свойства и как да го приготвите, можете да прочетете в статията Какво представлява бадемовото мляко и полезно ли е за нас. Както казахме, не е проблем да се консумира от хора с непоносимост към лактоза.

Но кой трябва да бъде внимателен? Като се има предвид, че бадемовото мляко се произвежда от цели бадеми, хората с алергии към ядки трябва да го избягват.

Както се убедихте, повечето напитки с потенциал за насърчаване на съня могат да се приготвят само с няколко съставки и то за по-малко от 5 минути. Опитайте ги, за да разберете кои от тях са най-ефективни за вашия организъм.

Ако продължавате да имате проблеми със съня, може би трябва да помислите за други алтернативи като добавки, например. Или промяна в навиците на хранене вечер. Важно е да се погрижите за пълноценната почивка на организма.

Категории: Здраве, Биохакинг|Публикувана: 26.02.2021|

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 14 март 2024 в 17:31 | Публикувана: 26 февруари 2021 в 11:30 | Категория: Здраве, Биохакинг