Хранителна кетоза и хормонален баланс – каква е връзката?

Обновена: 26.03.2024|

Освен че изгаря мазнините и предизвиква загуба на тегло, има още една малко известна полза на кето диетата – правилно изпълнена, тя може да помогне за възстановяване на баланса на женските хормони. Смята се, че това е идеалната диета за жени, които преминават през големи хормонални промени или имат симптоми, свързани с хормонален дисбаланс.

Хранителната кетоза може да помогне за намаляване наддаването на тегло, горещите вълни, ниското сексуално желание, промените в настроението и други симптоми, свързани с перименопаузата, менопаузата, ПМС и постменопаузата.

Днес ще ви разкажем именно в какво се крие връзката между понятията хранителна кетоза и хормонален баланс. Вижте 7 начина, по които кето диетата влияе на хормоните.

 

 

Фокус върху мазнините за по-добра хормонална подкрепа

При стандартната кето диета, приблизително 75% от калориите трябва да идват от здравословни източници на мазнини като авокадо, ядки и семена, кокосово масло, маслини и зехтин и др. Тези полезни мазнини поддържат хормоналния баланс, защото са градивните елементи за естроген, прогестерон и тестостерон.

Всъщност много хора вярват, че намаляването на мазнините в полза на въглехидратите е ключът към изваяно и здраво тяло. Всъщност именно такава тенденция може да допринесе за хормоналните предизвикателства, пред които са изправени много жени днес. Тук се намесват две основи – хранителна кетоза и хормонален баланс.

 

Хранителна кетоза и хормонален баланс – повишаване на инсулиновата чувствителност

Кето диетата ограничава въглехидратите до 2050 г на ден. Това помага за балансиране нивата на инсулин. Инсулинът е главен хормон, който контролира кръвната захар и когато нивата му са твърде високи, нивата на половите хормони могат да паднат.

За щастие, кетогенната диетаправи тялото по-чувствително към инсулин. Това означава, че инсулинът е добре регулиран и се използва правилно от клетките. Всъщност хранителната кетоза доказано повишава инсулиновата чувствителност със 75% при затлъстели хора с диабет.

При по-голяма инсулинова чувствителност, хората са по-слаби, с по-малък риск от сърдечно-съдови заболявания, болест на Алцхаймер и деменция. Специално при дамите се намаляват горещите вълни, нощното изпотяване, както и риска от остеопороза.

 

Кето диетата облекчава предменструалния синдром (ПМС), като детоксикира тялото

 

Хранителна кетоза и хормонален баланс. Грешки при отслабване.

 

ПМС предизвиква наистина неудобни симптоми, включително спазми, глад, раздразнителност, депресия, акне и умора. Основната причина често е естрогенното доминиране или наличието на твърде много естроген и недостатъчно прогестерон. Една от причините за това е диета, богата на твърде много захар и рафинирани въглехидрати. Друга причина за доминиране на естрогена е излагането на естрогени в околната среда.

Това са токсични форми на естроген, които не само влошават симптомите на ПМС, но и увеличават риска от :

  • рак на гърдата
  • ендометриоза
  • проблеми с плодовитостта
  • автоимунни заболявания

Ако изберете основно растителна кето диета, вие ще насърчите детоксикацията на тези вредни естрогени. За целта наблегнете на зеленчуци като броколи, карфиол, брюкселско зеле и билки и подправки като риган, мащерка, розмарин, градински чай и куркума.

 

Хранителна кетоза и хормонален баланс – подобряване на репродуктивното здраве чрез борба със СПКЯ

Една от основните причини за намалена плодовитост при жените е синдромът на поликистозните яйчници или СПКЯ. Това състояние се дължи на лошо балансирани полови хормони. Повече от половината от жените, диагностицирани с него, са с наднормено тегло, имат високи нива на кръвната захар и инсулинова резистентност.

Няма лек за СПКЯ, но тъй като проблемите с инсулина са свързани със състоянието, хранителната кетоза може да повлияе благоприятно. Според изследванията жените със СПКЯ, които следват кето диета, успяват да балансират нивата на инсулин и тестостерон, да отслабнат и да забременеят, въпреки предишните затруднения.

 

Кето диета срещу стрес и в подкрепа на надбъбречната жлеза

 

Хранителна кетоза и хормонален баланс. Надбъбречната жлеза, функции.

 

В отговор на стресови фактори, надбъбречната жлеза освобождава хормона кортизол, за да стимулира енергията, така че да можем бързо да реагираме на всяко предизвикателство, пред което сме изправени. Ако стресът продължи, надбъбречните жлези продължават да изпомпват кортизол, което води до неговото свръхпроизводство.

Продължаващата секреция на големи количества кортизол, от своя страна намалява количествата прогестерон, естроген и тестостерон. В резултат налице е дисбаланс, висока кръвна захар, загуба на мускули, ниско сексуално желание и др.

За да се борите с тези проблеми, трябва да хапвате повече зелени листни зеленчуци, магданоз, къдраво зеле, броколи, карфиол и т.н. Те могат да помогнат за нормализиране на кортизола, да поддържат надбъбречната жлеза и да подобрят естествените нива на прогестерон. А кой режим е по-богат на тези нисковъглехидратни зеленчуци, освен кето диетата?

 

Хранителна кетоза и хормонален баланс – повече енергия и по-добър сън

Кето диетата е пълна с богати на хранителни вещества мазнини и протеини, които могат да служат като по-бавно изгаряща форма на енергия. Това означава, че няма да имате резки колебания в кръвната захар и същевременно ще разполагате с по-стабилен източник на енергия през целия ден.

Както споменахме по-горе, хормоналният дисбаланс от всякакъв вид може да предизвика повишаване на кортизола, както и нарушени невротрансмитери, което води до неспокоен сън.

Хранителната кетоза помага за подобряване на здравето на червата, където се произвежда голяма част от серотонина (невротрансмитер, който осигурява емоционално спокойствие и стабилност). Той също така помага за намаляване нивата на стрес, което води до по-висока енергия през деня и по-добър сън през нощта.

 

Кето диетата и ролята й в намаляване на теглото за балансиране на хормоните

Хранителна кетоза и хормонален баланс. Зеленчуци в кето храненето. Предимства на кето режима за здравето и организма.

По време на кето диета ще изпитвате по-малко глад, тъй като кетозата може да балансира хормоните, които контролират апетита: грелин и лептин. Вече е ясно също, че тя стабилизира инсулина, който е необходим за използване на енергия след хранене.

Когато тези хормони не функционират както трябва, това води до повишен глад, намалено чувство на ситост след хранене и дисбалансирани нива на инсулин, които също могат да предизвикат желанието да се яде, за да получите повече глюкоза.

Способността на кето да балансира тези хормони е само един от начините, по които може да се достигне до естествена загуба на тегло, тъй като ще ядете по-малко, когато не сте толкова гладни. Освен това храната, която се консумира при кетогенна диета, е богата на полезни хранителни вещества и няма по никакъв начин да навредите на тялото си.

 

Кето диетата не е за всеки, но ако страдате от хормонални проблеми, определено си струва да я опитате! Те могат да бъдат трудни за решение, но не е нужно да разрушат живота ви. Използването на промени в диетата и начина на живот може да доведе до намаляване на неприятните симптоми и да подобри цялостното качество на живот.

Вече ви доказахме, че връзката между хранителна кетоза и хормонален баланс е съвсем реална, затова не пропускайте да се възползвате от нея!

Бъдете здрави!

Категории: Здраве, Кето диета|Публикувана: 21.01.2022|

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 26 март 2024 в 17:50 | Публикувана: 21 януари 2022 в 11:25 | Категория: Здраве, Кето диета