Сезонни нисковъглехидратни суперхрани за зимата

Обновена: 13.03.2024|
Нисковъглехидратни суперхрани за зимата.

Зимата безспорно е един от сезоните, които свързваме с храната – много, разнообразна, често пъти тежка. Колко от нея обаче е действително полезна за нас – особено около празниците? 

Днес ви представяме няколко нисковъглехидратни суперхрани за зимата, които успешно могат да намерят място на трапезата ви, когато сте на кето режим, и които ще помогнат на тялото ви да бъде по-здраво и на имунитета ви – да е по-силен през тези студени месеци!

 

Защо да консумираме суперхрани през зимата?

Студените месеци винаги са били сериозно изпитание за човешкия организъм.

 

Факт е, че по това време се увеличават сериозно и ударите по имунната ни система – и то не само от външните условия, но и от бродещите наоколо неизменни сезонни вируси. Те поразяват бързо и често водят до неприятни и сериозни респираторни проблеми.

Друг сериозен проблем е, че през зимата два фактора, много важни за здравето ни, намаляват рязко: слънчевата светлина и пресните плодове и зеленчуци, които ни носят незаменими витамини и минерали в естествена форма. 

Именно поради тези причини зимните суперхрани са нещо много важно за организма. Вероятно в този момент се питате какви са те, тъй като зимата, като суров сезон, не позволява голям спектър от най-често консумираните плодове и зеленчуци?

Истината е, че има много трайни и нисковъглехидратни от тях, които ще ни помогнат в начинанието да бъдем по-здрави, жизнени, енергични и да не изоставяме диетата си – дори през зимата.

 

Кои са зимните суперхрани за организма сред зеленчуците?

 

Нисковъглехидратни суперхрани за зимата.

 

Да определим този списък не беше лесно, но за сметка на това информацията, която сме ви подготвили за всички тези продукти, ще ви бъде много полезна. 

Ендивия (вид цикория)

Цикорията не е широко използвана в кулинарията, но е с високо съдържание на фибри, което означава, че може да подобри храносмилателното здраве и да се похвали с впечатляващо количество калий, витамин А и бета-каротин.

Листата на цикорията могат да се сотират, задушават или пекат със зехтини подправка по ваш избор. Както и да се сервират сурови като заместител на бисквити и чипс с любимата ви разядка. Пиковият им сезон е късна есен до ранна пролет.

Въглехидрати в 100 г сурова цикория: 4 грама.

 

Кейл

Ако имате дефицит на калий, кейлът може да ви помогне като една от най-универсалните зимни суперхрани.

Калият спомага намаляването на кръвното налягане чрез премахване на излишния натрий от тялото.

Всъщност увеличаването на приема на калий може да бъде също толкова въздействащо, колкото и намаляването на приема на натрий за понижаване на кръвното налягане.

Къдравото зеле е чудесен източник на фолиева киселина – хранително вещество, което помага за образуването на невралната тръба на плода при бременност. За да добавите повече кейл към диетата си, заменете с него спанака в супите си, направете чипс или салата Цезар с кейл.

Въглехидрати в 100 г кейл: 10 грама.

 

Брюкселско зеле

Нисковъглехидратни суперхрани за зимата.

Брюкселското зеле е една от най-добрите нисковъглехидратни суперхрани за зимата, както заради вкуса, така и заради наситеността с хранителни вещества. Тези мини кръстоцветни зеленчуци са с високо съдържание на витамини К и С, а също така съдържат фолиева киселина, манган, калий и витамин В6.

Най-лесната и вкусна рецепта с брюкселско зеле е да ги разполовите, да ги поръсите със зехтин, масло от авокадо или друга мазнина по избор, да ги овкусите със сол и черен пипер, след което да ги запечете във фурната. Вашата здравословна гарнитура или добавка към салата е готова.

Въглехидрати в 100 г брюкселско зеле: 7.10 грама.

Опитайте и рецептата за Брюкселско зеле с маслини и бадеми на фурна.

Праз лук

Празът е богат източник на магнезий – минерал, чийто дефицит може да доведе до тревожност и раздразнителност.

Съчетава се чудесно със зимни супи и салати. Има малко по-мек вкус и лесно се вписва в повечето рецепти. Сезонът на праза започва през октомври и продължава обикновено до ранна пролет.

Въглехидрати в 100 г праз: 14.15 грама.

Опитайте рецептата за Немска супа с праз и кайма от нашия кулинарен блог.

 

Нисковъглехидратни суперхрани за зимата след плодовете

 

Нисковъглехидратни суперхрани за зимата.

 

В този списък на първо място поставяме царят на цитрусовите плодове: лимонът. Той ни дава много витамин C и редица минерали, които оказват подкрепа на имунната ни система. Лимонът е доказано полезен и срещу всякакви настинки, грипове и инфекции. Освен това действа и по детоксикиращ начин на тялото.

Въглехидрати в 100 г лимони: 9.32 грама.

Не може да не споменем и любимите бери плодове, които, макар и да не са зимни плодове сами по себе си, все пак могат да бъдат намерени замразени в магазините. Единствено проверявайте техния произход, за да сте сигурни, че не приемате пестициди и вредни вещества заедно с тях.

Въглехидрати в 100 г:

  • Малини –  11.9 грама въглехидрати, 6.5 от тях – фибри
  • Къпини – 10.2 грама въглехидрати, 5.3 от които, фибри
  • Боровинки – 14.5 грама въглехидрати, 2.4 от които са фибри

Авокадото също е подходящ плод, който може да добавите към зимната си диета. В съдържанието му има много мононаситени мастни киселини, витамин К и витамин С, както и фолиева киселина.

Въглехидрати в 100 г авокадо: 8.53 грама.

 

Други нисковъглехидратни суперхрани за зимата

Плодовете и зеленчуците през зимата са задължителни, но има още няколко суперхрани, които можем да добавим към менюто си – без угризения, но с много ползи за тялото ни.

Тук е моментът да споменем ядките. Пълни с полезни вещества, те имат незаменими позитиви за всички органи и системи в тялото ни. Различните видове ядки пък се вписват прекрасно към различните ястия, с които ще отпразнуваме Коледа, идването на новата година и всички идващи именни дни.

Въглехидрати в 100 г:

  • Орехи – 13.71 грама, от които 6.7 г са фибри.
  • Бадеми – 21.55 грама, от които 12.5 г са фибри
  • Лешници – 16.7 грама, от които 9,7 г са фибри

Нещо, без което не можем да си представим зимата, е чаят. Препоръчваме ви през зимата да наблегнете и на зеления чай. Той е известен с това, че детоксикира тялото, но и има много антиоксидантни, антивирусни и противовъзпалителни свойства. А и затопля бързо тялото в студените днифакт, който далеч не е за подценяване.

Добавяме към списъка с нисковъглехидратни суперхрани за зимата, без да се замисляме, и черния шоколад. Любимото изкушение на малки и големи под тази форма е желан гост у дома заради това, че е източник на желязо, цинк, магнезий и много, много антиоксидантни.

 

На последно място, но не и по важност, включваме в списъка една суперхрана, с която поддържаме имунната си система през цялата година: джинджифилът. Най-хубавото: от него можем да приготвим чай, отвара или пък да го добавим към любими храни, така че да ни предаде от своите незаменим полезни свойства за имунната система. Той има лечебни действия и действа противомикробно и антивирусно.

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 06.12.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Васи Дюлгерова
Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 13 март 2024 в 10:29 | Публикувана: 6 декември 2021 в 11:53 | Категория: Здраве, Хранене и видове храни