7 предимства при употребата на джинджифил

Обновена: 06.03.2024|
Лимонена киселина. Ползи от пиенето на топла вода. Кето храни за зимата. Чай от джинджифил с лимон

Джинджифилът е сред най-здравословните и вкусни подправки в кулинарията. Той е цъфтящо растение, което произлиза от Китай, и е от едно семейство с куркумата, кардамона и галангала. Обикновено за извличане на полезните му свойства се използва корена. Именно той има много дълга история на употреба в различни форми на традиционната и алтернативната медицина.

Освен пресен, сушен и на прах, коренът на растението се използва и под формата на масло, сок, а понякога се добавя към преработени храни и козметични продукти. Да не забравяме, че неустоимият му вкус го прави част и от много популярни ястия. Хранителните вещества и биоактивни съединения в корена от джинджифил помагат за различни неразположения.

Уникалният му аромат идва от може би най-важното сред тях – джинджеролът. Това съединение има мощни противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти и без него растението нямаше да има същите свойства.

 

Ще разгледаме всички предимства на джинджифила по-подробно в следващите редове.

 

1. Помага при гадене

Джинджифилът може да бъде полезна алтернатива на традиционните лекарства против гадене при бременни, при хора, които са подложени на химиотерапия и не могат да приемат или понасят стандартните лекарства, както и такива, претърпели различни операции.

Това се дължи на основното съединение – джинджерол. Корен от джинжифил от векове се използва за успокояване и на симптоми на морска болест. Ако ни прилошава, докато пътуваме, също се явява добро средство за такива ситуации.

Според проучванията консумацията на 1,1-1,5 г може значително да намали симптомите на гадене.

 

2. Натурално болкоуспокояващо

Коренът на растението има противовъзпалителен и аналгетичен ефект. Той съдържа две активни съединения, които заедно борят възпалението. Това са джинджероли и шагаоли, като последният е по-ефективният и го откриваме предимно в джинджифила на прах.

Твърди се, че е ефективен и в облекчаването на менструални болки, мускулна болка, остеоартрит и ревматизъм.

За мускулна болка препоръката е да се консумират по 2 г джинджифил на ден за поне 11 дни. Подходящ е за добавяне към меса като говеждо, пилешко, риба, но и към супи, кафе и дори горещ шоколад.

Противовъзпалителните свойства облекчават остеоартрита. Изследователите смятат, че противовъзпалителните ефекти се дължат на способността на джинджифила да подтиска  левкотриените – възпалителни медиатори, които играят ключова роля при възпалителните заболявания.

Включването на джинджифил в диетата дни преди менструация може да облекчи болката и дискомфорта. Един грам на прах през първите 3 дни от менструалния цикъл ще ви отърве от болките с течение на времето

 

4. Мощен имуностимулатор

 

Джинджифил. Кръвните групи. Витамин С - бариера. Мака.

 

Смята се, че антиоксидантите, съдържащи се в корена на растението, могат да помогнат за укрепване на имунитета и намаляване на стреса. Това може да ви помогне при превенцията на сезонните настинки и грип.

Парните бани с джинджифил и чаят могат също да помогнат за облекчаване на запушен нос и други симптоми, причинени от обикновената настинка, ако вече ви е повалила. Не се притеснявайте, полезните съединения в корена бързо ще ви отърват от неприятностите и ще ви защитят от повторната им поява.

 

5. Тайната на красивата и здрава коса

Джинджифилът не се счита за обичайно средство за поддържане на здрава коса, но тази билка може наистина да подобри растежа й. В дългосрочен план грижата за косата е също толкова важна, колкото и тази за кожата. Ето защо здравият скалп е от изключително значение за поддържане растежа на косата.

Ползи от джинджифил откриваме при лекуване на възпаление на скалпа. Ежедневният прием може значително да подобри външния вид на косата, както и да прекъсне косопада.

Така не само ще се наслаждавате на повече и по-красива коса, но и няма да я губите толкова лесно, особено в условията на сменящите се сезони.

 

6. Укрепва ноктите и спомага растежа им

Използването на масло от пресен джинджифил действа като естествено противогъбично средство и е чудесно за подобряване на здравината на ноктите. То може също така да се използва за лечение на различни инфекции на ноктите, които предизвикват обезцветяване и чупливост.

Нанася се директно върху нокътната плоча и/или върху кожата около ноктите.

 

7. Справя се успешно в борбата с целулита

 

Джинджифил при целулит.

 

В допълнение към своите детоксикиращи и ободряващи качества, джинджифилът е известен също и с това, че намалява целулита. Той има свойства за премахване на подпухването, което помага да се сведе до минимум появата на „портокалова кожа“ (с неравности).

 

8. Освежава дъха

Джинджифилът смекчава и лошия дъх. В корена се  съдържа съединение, което активира ензим в слюнката, който е способен да разгражда бактериите, причина за неприятните миризми, свързани с лошия дъх.

Изпиването на чаша джинджифилов чай ще реши проблема.

 

9. Намалява теглото

Джинджеролът стимулира няколко биологични активности в тялото ни, когато консумираме джинджифил. Той помага на храната да се усвоява по-бързо и стимулира тялото да ускорява храносмилането.

Съединенията в корена от джинджифил могат да стабилизират и нивата на кръвната захар, а поддържането на стабилна кръвна захар може да бъде от ключово значение за отслабването.

Затлъстяването може да доведе до оксидативен стрес и възпаление. Оксидативният стрес се причинява от увреждане от свободните радикали в тялото. Антиоксидантните свойства на корена помагат да се контролират тези свободни радикали и съответно теглото да бъде приведено в здравословно състояние.

 

10. Джинджифил за здраво сърце

Високите нива на „лошият“ холестерол са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания. А храните, които консумираме, оказват силно влияние върху  тях. Три грама джинджифил на прах на ден може значително да намали повечето холестеролни маркери, най-вече общия холестерол и триглицеридите в кръвта.

Както и да подейства върху други фактори, които да доведат до сърдечни заболявания като понижаване на кръвното налягане, предотвратяване образуването на кръвни съсиреци и подобряване на кръвообращението.

 

11. Приятел е на мозъка

 

Млада дама, съсредоточена в работата си на компютъра. Работи заседнало, в офис.

 

Оксидативният стрес и хроничното възпаление могат да ускорят процеса на стареене. Смята се, че те са сред основните двигатели на болестта на Алцхаймер и свързания с възрастта когнитивен спад. Антиоксидантите и биоактивните съединения в джинджифила могат да спрат възпалителните реакции, възникващи в мозъка.

Екстрактът от него успешно подобрява времето за реакция и работната памет при хора над 60 години, особено полезен е за дамите. Можете, разбира се, да го приемате и под формата на чай. Добри резултати има чаят от пресен корен, както и комбинацията му с куркума срещу вируси.

 

Кой трябва да избягва приема му?

Въпреки всички ползи, предимствата от консумацията на джинджифил не са приложими за всеки. Дори обратното – може да е опасен за хора с определени здравословни състояния.

Хора с поднормено тегло

Подправката е известна като средство при сваляне на килограми. Тя регулира храносмилателните ензими в стомаха и намалява апетита. Но за хора, които са с поднормено тегло, това може да има сериозни последствия. При тези с нисък индекс на телесна маса е възможно да се стигне до дефицит на витамини, косопад, суха кожа и т.н.

Жените могат да изпитат проблеми с менструалния си цикъл.

Хора със заболявания на кръвта

Хемофилията е рядко заболяване, което потиска способността на кръвта да се съсирва. Въпреки че кръвните съсиреци могат да бъдат рискови при някои състояния, те все пак са важни за тялото.

Загубата на способността за кръвосъсирване може да доведе до прекомерно кървене дори при малко порязване или нараняване.

Когато джинджифилът се препоръчва на хората за подобряване на кръвообращението в тялото, при хората с хемофилия това може да доведе до тежък кръвоизлив поради повишена циркулация на кръвта в организма.

Той е способен да потисне ефектите на някои животоспасяващи лекарства.

По време на бременност

Въпреки че през първите седмици на силно сутрешно гадене и слабост, джинджифилът може да помогне на бъдещите майки да намалят дискомфорта, той е строго забранен през последния триместър. Приемът му в този период на бременността може да предизвика преждевременни контракции и раждане.

Хора на определено медикаментозно лечение

За хората, приемащи лекарства за диабет и високо кръвно налягане, джинджифилът не е препоръчителен.

Лекарства като бета-блокери, антикоагуланти и инсулин могат да бъдат опасни, когато се комбинират с джинджифил. Той помага при разреждане на кръвта и понижава кръвното налягане, като и двете свойства могат да нарушат баланса в организма, комбинирани с тези лекарства.

 

Топ 8 лесни и полезни рецепти с джинджифил

 

Чай от джинджифил с мед и лимон

 

Споделяме с вас някои от най-лесните начини да включите пресен корен или такъв на прах в рецепти:

  1. В рецепта за златно мляко – чудесна напитка за подсилване на имунитета, с противовъзпалитени сили, приготвена с мляко по избор и паста от куркума, черен пипер и джинджифил.
  2. Овкусете с подправката ароматна гъбена супа или крем супа от броколи.
  3. Пригответе си джинджифилов крем брюле или класическата рецепта за джинджифилови човечета.
  4. Не пропускайте да консумирате и лечебен чай от джинджифил.
  5. Използвайте го в приготвянето на домашна горчица, която да използвате за дресинг на различни салати.
  6. Добавете подправката в домашно приготвен хумус.
  7. Овкусете карфиоления ориз за по-богат аромат и вкус.
  8. Подправката е задължителна при приготвянето на къри – зеленчуково, рибно, пилешко или телешко.

Джинджифилът е лесен, вкусен и напълно естествен начин за насърчаване на доброто здраве. В допълнение към множеството ползи за здравето можете да се насладите и на тези за красотата или просто на вкусовите му качества.

А какво по-хубаво от чаша джинджифилов чай в студеното време?

Категории: Билки|Публикувана: 23.12.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 14:46 | Публикувана: 23 декември 2019 в 11:50 | Категория: Билки