Защо и как да консумираме здравословно мед

Обновена: 14.03.2024|
Защо и как да консумираме здравословно мед.

Няма човек, който да не е чувал за ползите от консумацията на пчелен мед. Този невероятен продукт е с много ценни свойства за здравето.

Слагаме го в чая, намазваме го върху филийка, влагаме го дори в козметика, но какво знаем всъщност за него?

В тази статия ще разгледаме причините защо е толкова полезен, как да го консумираме здравословно и как да различим качествения продукт.

 

 

Какво представлява медът?

Той е произвеждан от пчелите, които са безценни за околната среда. Сладкият нектар се извлича от цветята с помощта на дългия им хобот и се съхранява в техния допълнителен стомах.

calc magn 400
calc magn 600
calc magn 400
calc magn 600

Там се смесва с ензими, трансформиращи химичния му състав и pH, което го прави по-подходящ за дългосрочно съхранение.

Гъстата златиста течност се пази в кошера за консумация по време на недостиг. В крайна сметка узрява в мед и може да бъде събран за консумация.

Веднъж попаднал в пчелните пити, нектарът все още е вискозна течност – нищо подобно на крайния продукт, който използваме. За да извлекат излишната вода, пчелите започват да пърхат с крила около тях, създавайки естествен вентилатор в опит да ускорят процеса на изпаряване.

Когато по-голямата част от водата се изпари от питата, пчелите я запечатват със свой секрет, който в крайна сметка се втвърдява до восък.

Далеч от въздух и вода, може да се съхранява за неопределено време, осигурявайки на насекомите идеалния източник на храна за зимните месеци.

 

Какво трябва да знаем за хранителната му стойност?

 

Защо и как да консумираме мед.

 

Калориите в меда идват от въглехидрати, по-специално от естествено срещаща се захар, която е глюкоза и фруктоза в приблизително равни количества.

В състава му няма мазнини и съдържа само следи от протеини. Витамините и минералите в него могат да включват витамини от група В, калций, мед, желязо, цинк и други, които се извличат главно от почвата и растенията, произвеждащи нектар.

Качеството и неговото съдържание се определят от това къде е отгледан и как е преработен. Като цяло по-тъмните видове осигуряват повече полезни нутриенти от светлите, а една супена лъжица мед осигурява около 64 калории.

 

Колко вида мед има?

По света има над 300 различни вида, като цветът, вкусът и дори силата на полезните свойства се отличават един от друг.

Лавандула, розмарин, акация или евкалипт, съществуват много уникални вкусове. Ще разгледаме някои от най-популярните и обичани в България видове мед.

 

Aкациев

 

Мед. Кошер с пчели.

 

Бистър и светъл на цвят, той се събира от цветовете на акация. Има слаб флорален вкус и съдържание на захароза по-ниско от фруктозата.

Може да се консумира умерено и от диабетици, помага за прочистване на черния дроб и регулира червата.

 

Липов

Този популярен вид се получава от цветовете на липовото дърво. Той е светложълт, с нотка на свежа дървесина и аромат на билки. Помага за облекчаване на безсънието и тревожността, тъй като действа отлично на нервната система.

Идеален за лечение на кашлица и настинка и за детоксикация на организма.

 

От полски цветя

Той се прави от различни източници и идва в разнообразни цветове, от светъл до тъмен, с фини, плодови и богати вкусове.

Използва се широко за борба с алергиите, особено ако се консумира като естествен подсладител в смутита и чайове.

 

Мед от манука

 

5 от най-добрите подсладители при кето диета. Мед от манука - ползи.

 

Това е изключителен сорт от Нова Зеландия и се добива от цветовете на храста Leptospermum scoparium.

Помага за засилване на имунната система, при лошо храносмилане, облекчава болки в гърлото и кашлица. Той е по-плътен от другите видове, по-кремообразен и с по-тъмен оттенък.

 

Какви са ползите му за организма?

Обичан в цял свят заради своята сладост и дълбочина на вкуса, той се използва в много храни и рецепти. Ароматът, цветът и вкусът варират в зависимост от вида на растенията, от които е направен.

Медът има редица потенциални ползи за здравето и играе роля в много домашни лекарства и лечения с алтернативна медицина.

 

1. Богат на антиоксиданти

Висококачественият продукт съдържа много важни биоактивни растителни съединения и антиоксиданти, например флавоноиди и фенолни киселини.

Антиоксидантите помагат за неутрализиране на свободните радикали в тялото, които могат да се натрупат в клетките и да причинят увреждане. То е отговорно за състояния като преждевременно стареене, диабет тип 2 и хронични болести.

 

2. Може да подобри здравето на сърцето

 

Витамини за сърцето. Солта и здравето на сърцето. Съдови усложнения при диабет. Кървене след менопауза.Гладолечение. Магнезий - ползи. жена, коятодържи в ръцете си червено сърце.

 

Медът спомага за предотвратяване на сърдечни заболявания. Според едно проучване той съдейства за понижаване на кръвното налягане, подобрява нивата на мазнините в кръвта, регулира ритъма и предотвратява смъртта на здрави клетки.

Всички тези фактори могат да подобрят сърдечната функция и здраве. Умерен прием на мед се свързва с по-нисък риск от хипертония сред жените.

Пчелни продукти като прополис също подобряват нивата на холестерола и триглицеридите.

 

3. Подпомага зарастването на изгаряния и рани

Локалното лечение с мед се използва за заздравяване на рани и изгаряния още от древен Египет. Практиката е често срещана и днес.

Той също така помага за ефективно лечение на диабетни язви по краката, които са сериозни усложнения и могат да доведат до ампутация.

Според учените лечебните сили на меда идват от неговите антибактериални и противовъзпалителни ефекти.

 

4. Може да успокои кашлицата

Изследванията показват, че медът може да помогне за успокояване на кашлицата.

Една лъжица мед успява да я потисне дори по-добре от някои медикаменти. Освен това е много полезен при настинки, тъй като повишава имунитета и съдейства за по-бързото възстановяване на организма.

 

5. Облекчава стомаха

Медът е свързван с положително въздействие върху синдрома на дразнимото черво.

Фитохимикалите и флавоноидите в състава могат да помогнат за храносмилането и да успокоят стомаха. Има данни, че медът намалява тежестта и продължителността на вирусната диария.

 

Има ли странични ефекти редовната консумация?

Защо и как да консумираме здравословно мед.

Медът не е често срещан алерген, но въпреки това има случаи на алергии.

Ако следвате нисковъглехидратен режим като кето диета, не го консумирайте, тъй като той е почти изцяло чиста естествена захар.

Въпреки неговите ползи за здравето, повишава нивата на кръвната захар и трябва да бъде консумиран в ограничени количества от диабетици.

Ако се приема по много всеки ден, води до завишена кръвна глюкоза и увеличава риска от затлъстяване.

Освен това повечето педиатри съветват да не се дава мед на бебета през първата година поради опасност от ботулизъм – остро инфекциозно заболяване.

 

По колко е здравословно да се консумира?

Медът е естествен подсладител. Но това не означава, че можем да го ядем неограничено. За здрав човек, без проблеми с теглото, се препоръчва една лъжичка (10-12 г) на ден.

Прекомерният прием има своите последствия, особено сред съвременните хора, които масово злоупотребяват с консумацията на захар.

 

Интересни факти за меда

 

Защо и как да консумираме здравословно мед. Лъжица с мед.

 

Както вече споменахме, медът е зимнината, която пчелите си приготвят. Но те не са единствените, които обичат сладкото. Хората, мечките, язовците и други животни от хилядолетия го събират от кошерите.

Всъщност, докато захарта не става широко достъпна през XVI век, той е основният подсладител в света, като древна Гърция и Сицилия са сред най-известните исторически центрове за производството му.

Само за половин килограм от това вкусно лакомство пчелите трябва да посетят около 2 милиона цвята и да изминат над 88 000 км.

Затова вероятно ще ви се стори странно, че древноегипетският фараон Рамзес III решил да направи дар на речен бог, вследствие на което повече от 15 тона мед са изхвърлени в Нил.

 

Как да различим качествения мед?

За съжаление не всички видове, предлагани на пазара, са чисти. Ще ви кажем един трик как да разпознаем истинския мед от фалшивия.

Вземете една чаена лъжичка от продукта и я сложете в чаша, пълна с вода. Фалшивият мед ще се разтвори веднага във водата, докато чистият, който има по-плътна текстура, ще се утаи на дъното.

 

Здравословни рецепти с мед

Ще ви предложим 2 рецепти, съчетаващи мед с други полезни съставки. Първата е за домашен еликсир, стимулиращ имунната система и оказващ чудесно влияние върху целия организъм. Втората е за домашна версия на кокосови бонбони.

 

Енергиен микс за силен имунитет

Защо и как да консумираме здравословно мед. Мед с орехи.

Той помага още при мигрена и има благотворно действие при анемия. Освен това регулира кръвното налягане, понижава лошия холестерол и триглицеридите и има тонизиращо действие.

Необходими продукти:

  • 400 г орехови ядки
  • 400 г акациев мед
  • 50 мл прополисова тинктура
  • 1 лимон

Приготвяне:

  1. Смелете ореховите ядки и ги сложете в голям буркан. Добавете към тях меда. Изцедете сока на лимона и го излейте в буркана, а накрая прибавете и тинктурата прополис.
  2. Разбъркайте добре до гладкост и затворете херметически. Препоръчително е да се остави поне 2 седмици на хладно и тъмно място.

Приема се 1 супена лъжица на ден, най-добре сутрин на гладно. При настинки може да увеличите количеството до 2 лъжици. Тъй като е енергизиращ продукт, препоръчваме да не се консумира след 18 часа.

 

 

Домашни бонбони „Рафаело“

Вкусни и здравословни, без добавена захар. Освен това не са трудни за приготвяне.

Необходими съставки:

  • 200 г ядки кашу, смлени
  • 2 с. л. кокосово масло
  • 2 с. л. мед
  • 50 г кокосови стърготини (заделете малко за овалване)
  • 2 ванилии
  • 40 бр. белени бадеми

Приготвяне

Направете хомогенно тесто от първите 5 съставки, след което оформете от нея бонбони. Поставете цял бадем в средата на всеки бонбон. Оваляйте ги в кокосови стърготини и охладете.

Мед – какви са неговите здравни ползи?

Той е източник на бърза енергия и може да има някои ползи за здравето, като да успокои кашлицата, да подобри имунитета и да насърчи заздравяването на рани.

Колко вида мед има?

По света има над 300 различни вида, като цветът, вкусът и дори силата на полезните свойства се отличават един от друг.

Колко мед е здравословно да се консумира?

Макар да е естествен подсладител, той е доста въглехидратен. За здрав човек, без проблеми с теглото, се препоръчва една лъжичка (10-12 г) на ден.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 31.08.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Мария Тенева
Мария Тенева е дипломиран журналист и филолог с дългогодишен опит. Има интереси в сферата на здравето, медицината и чуждите езици. Автор е на стотици статии и интервюта на здравна тематика.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 14 март 2024 в 11:07 | Публикувана: 31 август 2022 в 14:53 | Категория: Хранене и видове храни