Кои риби са най-богати на омега-3 антиоксиданти?
Когато говорим за здравето на сърцето и мозъка, неизменно става дума за омега-3 антиоксиданти. Те отдавна са с доказани ползи, сред които намаляване на опасността от сърдечно-съдови заболявания и деменция.
Тези есенциални мастни киселини не могат да се произвеждат по естествен път в тялото, затова трябва да се набавят чрез хранителния режим.
Мазната риба е отличен хранителен източник на омега-3, но тъй като не всеки обича морска храна, има добавки с рибено масло, които пълноценно я заместват.
Омега-3 антиоксиданти – какво представляват и защо са полезни?
Омега-3 са дълговерижни мастни киселини, намиращи се естествено в някои растителни храни, риба и морски дарове.
Има три основни типа омега-3 полиненаситени мазнини:
- алфалиноленова киселина (ALA) – в ленено семе, водорасли, конопено семе, орехи
- ейкозапентаенова киселина (EPA) – в риба и морски дарове
- докозахексаенова киселина (DHA) – в риба и морски дарове
Мощните омега-3 антиоксиданти могат да намалят възпалението в организма, причиняващо увреждане на кръвоносните съдове и увеличаващо риска от сърдечни заболявания и инсулт.
Освен това е доказано, че могат да облекчат симптомите при артрит и да подпомогнат мозъчната функция при деменция – болест, която води до влошени умствени способности и загуба на памет. Изследвания сочат, че те имат положително действие и при хора, страдащи от депресия.
Омега-3 антиоксиданти могат да бъдат полезни чрез:
- намаляване на триглицеридите
- понижаване на кръвното налягане
- намаляване на съсирването на кръвта
- редуциране на риска от инсулт и сърдечна недостатъчност
- стабилизиране на нередовния сърдечен ритъм
Консумацията на поне две порции риба седмично, особено богата на омега-3 антиоксиданти, действа благоприятно за цялостното здраве.
Симптоми при липса на омега-3
Дефицитът на омега-3 антиоксиданти може да се разпознае по някои симптоми, като например:
- суха и лющеща се кожа
- меки и чупливи нокти
- суха и заплетена коса
- влошено зрение
- проблеми с паметта и концентрацията
- липса на енергия и честа умора
- сърдечни проблеми
- депресия
- повишаване на теглото
Кои риби да консумираме за повече омега-3 антиоксиданти?
Въпреки че някои видове морски дарове съдържат известни количества, по-мазните видове риба са най-богати на омега-3 антиоксиданти и са най-полезни за сърцето.
Включвайте ги по-често в своето меню или ги приемайте под формата на хранителни добавки, за да извлечете максимално ползите от тях и да удовлетворите нуждите на организма.
А сега нека разгледаме кои са рибите, богати на омега-3 антиоксиданти.
-
Скумрия
Скумрията е неголяма мазна риба, която често се консумира пушена или консервирана, но пресните филета могат да се пържат и пекат на скара или на фурна. Тя е вкусна, достъпна и изисква малко подготовка за приготвяне. Наред с омега-3 антиоксиданти, скумрията е богата на селен и витамин В12.
Пригответе си ароматна печена скумрия на фурна и поднесете с гарнитура от прясна салата.
-
Сьомга
Сьомгата е един от най-популярните и изключително питателни видове риба. Нейното месо може да бъде печено, гриловано, сотирано, поширано. Освен това е с богато съдържание на висококачествени протеини, магнезий, калий, витамин D, селен и витамини от група B.
Ако често си я приготвяте вкъщи, ви предоставяме три вкусни кето рецепти със сьомга.
-
Масло от черен дроб на треска
Маслото от черен дроб на треска е по-скоро добавка, отколкото храна. Както подсказва името, то е извлечено от черния дроб на рибата треска и не само съдържа много от ценните омега-3 мастни киселини, но и много витамини D и А.
Прием на 1 лъжица от това масло дневно задоволява нуждата на организма от тези толкова важни хранителни вещества.
-
Херинга
Херингата често се маринова и се сервира като предястие, но тези малки риби могат да се приготвят и на скара, във фурната или на котлона.
Като всяка друга бяла риба, тя може да се приготви запечена, със сос от лимон, масло, чесън и бяло вино. Херингата е чудесен източник на омега-3 антиоксиданти, протеини, калций, магнезий, калий, ниацин, витамин B12 и селен.
-
Сардини
Сардините са дребни, но мазни риби, които са много питателни, особено когато са консумирани цели. Те често са консервирани и съдържат почти всички важни нутриенти, от които организмът се нуждае.
Пресните сардини могат да бъдат приготвени на скара, пържени, печени или пушени. В допълнение към протеините и здравословните мазнини, сардините са с високо съдържание на витамин В12, витамин D, селен и калций.
-
Пъстърва
Дъговата пъстърва е вид риба с меко и бяло месо, която е идеална за хора, които не харесват наситения вкус на сьомгата или рибата тон. Освен че е с високо съдържание на омега-3 антиоксиданти, пъстървата е и добър източник на протеини, калций, магнезий и ниацин.
Ако обичате тази риба, може да се насладите на нашата рецепта за пъстърва на фурна.
-
Лаврак
Лавракът, известен още и като морски вълк, е вкусна и полезна риба. Въпреки че е с ниско съдържание на общи мазнини, е отличен източник на омега-3 мастни киселини, а също на протеин, селен и витамините В12 и В6.
Представяме ви няколко фантастични идеи за приготвяне на лаврак в кулинарния ни блог, които ще се впишат по чудесен начин и в кето режима ви.
-
Аншоа
Тези дребни сребристи рибки често са добавка към салати и други ястия. Обикновено се консумират консервирани, а прясната аншоа може да се пече на скара или да замести сардините в някои рецепти.
Масло от аншоа се добавя към сосове за по-интензивен вкус и аромат. Макар и в миниатюрни размери, тези риби са с високо съдържание на протеини, калций, калий, селен, витамин B12 и ниацин.
-
Риба тон
Рибата тон обикновено се консумира консервирана, а крехките й филета могат да бъдат приготвени на скара или във фурната. Идеално допълнение е и към салати.
Отличен източник е на омега-3, протеини, магнезий, калий, витамин B12 и ниацин.
Опитайте и вкусното ни предложение за запечени кюфтенца с риба тон и пармезан.
-
Халибут (Камбала)
Тази плоска риба е друг чудесен вариант за тези, които не харесват силния вкус на повечето мазни океански риби. Камбалата е с меко и бяло нискокалорично месо, с високо съдържание на омега-3, протеини, калий и ниацин.
В заключение – защо се нуждаем от омега-3 антиоксиданти?
Те са жизненоважен компонент от хранителния режим, тъй като могат да намалят възпалението в организма, предпазвайки ни от редица тежки заболявания. Важно е да се включат и трите основни вида омега-3 антиоксиданти, за да се поддържа правилен баланс.
Разнообразие от рибни и други източници могат да помогнат на хората да увеличат приема на омега-3, а също така се предлагат и хранителни добавки, чийто ежедневен прием благоприятства човешкото здраве.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Пчелите събират нектар от хиляди растения в района на своите кошери. Здравите пчелни колонии
Омега-3 са есенциални мастни киселини, защото се нуждаем от тях, но човешкото тяло не
Рибено масло или омега-3 мастните киселини са от съществено значение за здравето на мозъка, намаляват възпалението и поддържат сърдечната функция.