Хуск – гост от далечния изток с изключителни качества, който става все по-популярен през последните години. Това се дължи на неговите уникални свойства и ползи за тялото. В тази страница ще откриете подробна информация за неговия произход, ползи и употреба. Ще изясним и понятията, свързани с него, които често се срещат на пазара. Има ли разлика между хуск, псилиум хуск и бял живовляк, как се произвежда хускът и най-вече – по какъв начин да го включим в менюто си – всичко това ще откриете в тази страница.
Какво е хуск – произход
Първият и най-важен факт, който трябва да знаете за хуска е, че той произлиза от далечния изток и по-точно: Индия, Бангладеш и Пакистан. Само и единствено там природата е създала подходящи условия за растеж на белия живовляк – растението, от което се извлича хускът.
Наричан още “индийски живовляк” или “псилиум”, белият живовляк се слави с редица ценни качества за организма. Първи ги откриват още в древността медиците от Китай и Индия – пионери в природната медицина през вековете. Именно след този повратен момент, хускът става неизменна част от китайското билколечение и древната индийска система за природосъобразно подобряване на здравето – Аюрведа.
В днешно време хускът е намерил много голямо място в диетиката по цял свят. Пропътувал от Азия до Америка и Европа той се доказва навсякъде като здравословна билка с незаменими ползи за стомашно-чревния тракт. Защо?
Разказваме ви веднага, след като изясним…
Какво представлява псилиум хуск
Както споменахме в предните редове, „псилиум“ е другото наименование на хуска. Често се получава объркване, когато говорим за хуск.
Псилиумът е форма на фибри, приготвена от люспите на семената на растението Plantago ovata – бял живовляк. Това се случва по относително лесен и изцяло чист начин. Благодарение на него, влакната от бял живовляк запазват богатото си съдържание на фибри, които в последствие попадат в люспите от него, познати под името хуск. Самите влакна са водоразтворими, което е едно от най-отличителните качества на хуска. Фибрите в тях са 10 до 30% от целия им състав. Това ги поставя сред най-лесно достъпните източници на полезните вещества, от които организмът има нужда.
Хуск – ползи и употреба
Най-често е известен като слабително и неслучайно много хора го търсят именно заради борбата с килограмите. Изследванията обаче показват, че приемането на псилиум е полезно за много части на човешкото тяло, включително сърцето и панкреаса.
Храносмилателно здраве
Хускът може да абсорбира огромни количества вода, което го прави набъбващо слабително. Какво означава това – попаднал в червата, той се „накисва“ във вода и това спомага и силно улеснява движението в червата. По този начин се регулира редовността им, без да се увеличава метеоризма (газове в червата). Може да се използва еднократно за облекчаване на запек или може да се добави към диетата, за да спомогне за насърчаване на редовността и цялостното храносмилателно здраве. Подробно за влиянието на хуска върху храносмилателното здраве и отслабването може да прочетете на Хуск – ползи, какво представлява и как се консумира.
Хускът има благотворно влияние и при състояния на стомаха, при които той произвежда повече газове. Обикновено това се случва, когато консумираме по-богати на нишесте и с трудноусвоими съставки храни, постоянно хапване на бърза храна, обездвижване на тялото или прием на лекарства и антибиотици.
Псилиум хуск за отслабване
Поради отличната си разтворимост във вода, псилиумът може да абсорбира водата и да се превърне в гъсто, вискозно съединение, което устоява на храносмилането в тънките черва.
Устойчивостта му към храносмилането му позволява да помогне за регулиране на високите нива на холестерол, триглицериди и кръвна захар. Той може също да помогне за управление на теглото и да облекчи лека диария, както и запек. Спомагайки движението в червата и редовността, ненужните токсини и отпадъчни продукти лесно се изхвърлят от тялото. Това влияе и върху метаболизма на тялото, а той, от своя страна, на излишните килограми.
Интересно още е, че влакната, които образуват вискозните съединения, каквото е псилиум хуск, могат да помогнат за контрол на апетита и да помогнат за отслабването.
Псилиумът може да подпомогне контрола на апетита, като забави изпразването на стомаха и намали апетита. Намаленият апетит и приемът на калории могат да подкрепят загубата на тегло. Проведено проучване установява, че приемането на до 10,2 г хуск преди закуска и обяд води до значително намаляване на глада и апетита.
Друго по-старо проучване от 2011 г. показа, че хускът сам по себе си, както и в комбинация с богата на фибри диета, довеждат до значително намаляване на теглото, индекса на телесната маса и процента на телесните мазнини на участвалите в изследването.
Понижава нивата на кръвната захар
Приемът на фибри може да помогне за контрол на гликемичния отговор на организма към хранене, като например да намали нивата на инсулина и кръвната захар. Това се случва по-специално с водоразтворими влакна като псилиум хуск.
Всъщност псилиумът работи по-добре за този механизъм в сравнение с други влакна, като триците. Това е така, защото гелообразуващите влакна в хуска могат да забавят храносмилането на храната, което спомага за регулирането на нивата на кръвната захар.
В проведено проучване изследователи дават на 51 души с диабет тип 2 и запек 10 г псилиум два пъти на ден. Това довело до намалени запек, телесно тегло, нива на кръвна захар и холестерол.
Тъй като псилиумът забавя храносмилането на храната, той трябва да се приема с храната, а не самостоятелно. Така ефектът върху нивата на кръвната захар е по-голям.
Понижаване на нивата на холестерола
Псилиум хускът се свързва с мазнини и жлъчни киселини, като помага на тялото да ги отделя. В процеса на заместване на тези изгубени жлъчни киселини черният дроб използва холестерол, за да произвежда повече. В резултат нивата на холестерола в кръвта намаляват.
В проведено проучване 47 здрави участници са имали 6% намаление на LDL („лошия“) холестерол, след като са приемали 6 г псилиум всеки ден в продължение на 6 седмици. Освен това се установява, че псилиумът може да помогне за повишаване на нивата на HDL („добрия“) холестерол.
Интересно е, че преглед на 21 проучвания съобщава, че намаляването на общия и LDL холестерол зависи от дозата. Това означава, че са наблюдавани по-големи резултати при лечение с 20,4 g псилиум на ден, отколкото 3,0 g на ден.
Може да спомогне здравето на сърцето
Всички видове фибри могат да бъдат полезни за сърцето. Американската сърдечна асоциация (AHA) казва, че хранителните фибри могат да подобрят холестерола и да намалят риска от сърдечни заболявания, инсулт, диабет тип 2 и затлъстяване.
Водоразтворимите влакна, включително псилиум, биха могли да помогнат за намаляване на триглицеридите в кръвта, кръвното налягане и риска от сърдечни заболявания.
Преглед на 28 проучвания установи, че приемането на 10,2 г псилиум на ден може ефективно да подобри маркерите на здравето на сърцето, включително понижаване на LDL-холестерола. Това може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Хуск за детоксикация
Освен като добър начин да заситим организма си, хускът помага за детоксикирането на стомашно-чревния тракт. Именно там попадат по-голямата част от вредните съставки, които приемаме с храната всеки ден. С времето, ако не се прочистят, те се усвояват от клетките и се натрупват в тялото, причинявайки често сериозни здравословни проблеми.
Освен това, фибрите в хуска помагат за изхвърлянето на гъбичките от организма по естествен начин. Това поддържа кожата здрава и чиста и предотвратява появата на акне и други кожни възпаления.
Оставете коментар