Как да се храним през лятото – здравословни съвети срещу излишните килограми и мазнини
Въпросът как да се храним през лятото възниква изведнъж, когато неусетно сезонът на роклите и тениските е дошъл, а почти всеки от нас се пита как по-бързо да влезне във форма?
През последните години пролетта, която е преходен сезон между зимата и лятото, е толкова кратка, че организмът ни попада в шок, от който излиза трудно и бавно. Натрупаните килограми ни тежат, а време, за да се отървем лесно от тях, няма.
Днес решихме да се фокусираме над това как да се храним през лятото – и не само, което е основен фактор за здравословния ни начин на живот.
То не изисква допълнително време, а усилията за приготвянето му си струват в сравнение с нездравословната храна, която уж е по-вкусна.
Как да се храним през лятото, когато горещините уморяват силно нашия организъм, но едновременно с това да поддържаме стройна фигура и добра форма? Да се подлагаме ли на диети, за да бъдем в добра лятна форма или да не рискуваме при по-високите температури?
В горещините трябва да се храним с леки продукти, които засищат добре организма, но са бързосмилаеми. За съжаление, много от любимите ни по-тежки храни ще се наложи да оставим за есента, дори да сме свикнали да си похапваме от тях ежедневно. Представяме ви няколко продукта, които са противопоказни за горещото време.
Как да се храним през лятото: избягване на тестени закуски и торти
Сладките вкусотийки не само трупат излишни килограми, които през лятото съвсем не са ни нужни, но и обезводняват организма.
Когато количеството захар в организма е по-високо от нормалното, тялото започва опити за неговото изхвърляне чрез често уриниране. Това, от своя страна, води до бързо обезводняване на организма.
Ако изпитваме нужда от нещо сладко, може да си направим си десерт, като използваме подсладители с билката стевия. Разбира се, вкусно смути от бери плодове също винаги е вариант.
В края на статията сме показали нашата рецепта за вкусно плодово смути, с която стартираме утрото си.
Как да се храним през лятото: избягване на кофеин
Кофеиновите напитки обезводняват организма и това не e изненада за никого. Може да намалим кафето като залагаме на по-тонизиращи чайове. Пи намаляване на кофеина, определено ще усетим зависимостта си към него, когато започнат да се появяват сънливостта, главоболието и раздразнението.
Хубавото на това е, че ако успеем да се преборим с първите критични дни, съвсем скоро ще усетим облекчение, лесна концентрация и тонус в организма. Кофеинът кара сърцето да бие учестено, а при висока температура на въздуха нашият „мотор“ и без това е доста натоварен.
Как да се храним през лятото: избягване на мазни храни
Колкото по-тежки и мазни са храните, които приемаме, толкова по-трудно ще е на организма да се справи с тях. Те изразходват голямо количество енергия от запасите на тялото.
Може да включим в менюто си основно плодове и зеленчуци. С идването на високите температури, съвсем инстинктивно тялото забравя за тежките и мазни храни. Насочва се към свежите плодове, зелени салати и утоляващи жаждата напитки. Разбира се, в това няма нищо чудно. Организмът ни прекрасно разбира и усеща разликата между сезоните.
Докато зимата се нуждае от мазнини и калории, които да използва за отоплителна енергия, то лятото – този принцип е точно наобратно.
Тялото ни се бори с всички излишни килограми, които затрудняват неговото функциониране и утежняват състоянието ни в горещините. Разбира се, това не означава, че трябва изцяло да ограничим приема на мазнини.
Естествените мазнини са нужни и полезни за организма.
Суровите ядки, зехтинът, авокадото – източници на важни съставки и мазнини за тялото. Затова е добър съвет да овкусяваме салатите си със зехтин. В него се съдържа витамин Е, който защитава организма от неблагоприятните въздействия на заобикалящата ни среда (в това число и от вредните вещества, които се съдържат в изгорелите газове).
Как да се храним през лятото: ограничаване на алкохола
Колкото и да е съблазнителна студената бира или сангрията с плодове, алкохолните напитки предизвикват обезводняване. Ако все пак решим да прекараме прохладна вечер с чаша питие, може да се погрижим за тялото си като пием повече течности.
Ако температурата на въздуха надвишава 25 градуса, на всеки половин час се препоръчва да се изпива по една чаша вода. Желателно е тя да бъде минерална или пречистена, с добавени към нея резенчета лимон.
Правила за „бързата храна“
По време на топлите летни вечери на никой не му се стои в кухнята над печката, точно поради тази причина заведенията на открито не страдат от липса на клиенти. Но високите температури повишават риска от натравяния. Храните се развалят по-бързо от посочения срок на годност, старите мазнини могат да навредят силно на организма и др.
За да не изпадаме в такова положение, нужно е да внимаваме за някои основни правила:
- Да избираме заведения за хранене, разположени в централните райони, посещавани от много хора.
- Будките за закуски или дюнерджийници не са изобщо добър вариант. Непрясното месо, престояването му цял ден, мазнината в излишни количества, майонезените сосове са все храни и продукти, които при температура над 26-27 градуса изпадат в силен риск от разваляне.
Най-добре е да избягваме такъв тип храна или я сведем до минимум.
Как да се храним през лятото за свеж старт на деня
Като добър съвет за това как да се храним през лятото, предлагаме да разгледате разнообразните ни идеи за кето напитки и ястия. Например:
- Кето мока с шоколад и фрапучино с бадемово мляко
- Млечен шейк – 4 нисковъглехидратни предложения
- Кето шоколадово смути – 4 вкусни рецепти
и още много други. Сега, след като ви представихме няколко напитки, е време да предложим меню за това как да се храним през лятото.
- 7 предложения за кето салати
- Крем супа от спанак и кейл
- Сьомга на фурна
- Спагети Болонезе в кето стил
- Профитероли с 2 вида пълнеж
Още много предложения ще откриете в раздела ни „Кето рецепти“. Както и в кулинарните ни книги „Кето фантазии 1 и 2“. За готови менюта всяка седмица- заповядайте във Вайбър групата ни.
Заключение
Съветът ни за това как да се храним през лятото включва да даваме приоритет на хидратиращите и леки храни, за да останем в добра форма – хапването на много пресни плодове като диня, горски плодове и цитрусови плодове. Чрез тях оставаме хидратирани и получаваме основни витамини.
Може да включим листни зеленчуци в салати за набавяне на фибри и хранителни вещества. Постните протеини като пиле на скара, риба или тофу, са добър вариант, с който да поддържаме мускулите си без излишни калории.
Често задавани въпроси
Какви храни да избягваме през лятото?
Желателно е да избягваме тежки и мазни рафинирани храни, сладки изделия, пълни със захар и кофеинови напитки, тъй като обезводняват тялото. Желателно е също да намалим алкохола или да пием много вода с него.
Как да се храним през лятото?
Подходящи са леките храни. Плодове, зеленчуци, супи, морски дарове и полезни мазнини, които са засищащи, но не тежат на организма ни.
Защо кофеинът не е подходящ за лятото?
Кофеиновите напитки обезводняват организма. Също така той кара сърцето да бие учестено, а при висока температура на въздуха нашият "мотор" и без това е доста натоварен
Източници
- Johnson J. Dehydrating drinks: Caffeine, sugar, and other ingredients, Updated on September 19, 2023, Medically reviewed by Lisa Hodgson, RDN, CDN, CDCES, FADCES
- Uniyal P. Heatwave foods: 7 summer-friendly foods to beat the heat and nourish the body
- Editorial Team. Foods to Eat and Avoid During Summer, Medically Reviewed by MRS AISWARYA RAJ KALYAN on Wed, 03 Apr 2024
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Ментов таратор - традиционната за нас студена супа, комбинирана със свежо ментово песто.
Кето барбекю рецептите са чудесен вариант, с който да разнообразим и допълним обичайното си скара меню.
Сигурни сме, че много от вас са се чудили как да продължат да спазват кето режим през лятото.