3 билки срещу пролетна умора

Обновена: 29.02.2024|
Билки за бъбреци. Див чесън, билки срещу пролетна умора.

Напролет, когато природата се събужда от зимния сън, много хора се чувстват изтощени, но за щастие може да използваме различни билки срещу пролетна умора. Такива са глухарчето, копривата и дивия чесън (левурда).

Още нашите прадеди са разбрали, че пролетните билки съдържат витамини и минерали, които облекчават пролетната умора и помагат за детоксикация, стимулират организма и подсилват имунната система.

 

Защо страдате от пролетна умора?

В началото на пролетния сезон, когато природата се събужда за нов живот, вместо да се чувстваме енергични, изпитваме умора и изтощение. Чудили ли сте се каква е причината?

 

vitd3 400
vitd3 600
vitd3 400
vitd3 600

При промяна на продължителността на деня, тялото трябва да промени и своя ритъм и начин на работа.

С настъпването на пролетта телесната температура се повишава, кръвното налягане намалява, а кръвоносните съдове се разширяват.

Когато денят стане по-дълъг, организмът трябва да премине от по-завишеното производство на хормона на съня – мелатонин, към отделянето на хормона на „активността“ – серотонин. Това няма как да се случи за една нощ, затова и изпитваме пролетна умора.

За да си помогнем с пренастройването и балансирането на хормоните, е добре да се заредим с витамини и минерали, които след зимните месеци са доста изчерпани.

 

Билки срещу пролетна умора

  1. Глухарче

 

Билки срещу пролетна умора.

 

Глухарчето подобрява метаболизма, детоксикира и има диуретичен ефект. Цветовете и листата съдържат витамините A, C, E и K. Същото така фолиева киселина и малки количества витамин B1. В тях откриваме минерали като калций, желязо, магнезий и калий.

Коренът е богат на инулин – вид разтворими растителни фибри, които помагат за поддържането на здравословно храносмилане и се грижат за добрите чревни бактерии.

Как да консумираме глухарчето?

Ако сме решили, че глухарчето може да е част от предпочитаните билки срещу пролетна умора, които искаме да консумираме, ето и няколко начина как да го направим:

  • Чай от цветовете

Измиваме старателно 7-8 цветове на глухарче и накъсваме само жълтите венчелистчета. Към тях се добавят около 400 мл гореща вода и се прави запарка за 4-5 минути. По желание може чаят да се прецеди и подслади на вкус.

  • Салата

С листата на глухарчето може да се приготви и страхотна салата, микс от полезни билки срещу пролетна умора.

Добре измитите листа накисваме за 30 минути в хладка вода. Нарязват се към тях се добавя зехтин, лимон, зелен лук, магданоз и няколко маслини. Разбира се, може да импровизираме според вкуса.

  • Подправка за супа

Още един лесен начин да добавим глухарче в менюто си е да си направим универсална подправка.

Накиснатите листа на глухарче подсушаваме добре и нарязваме на ситно. Прибавя се копър, лимонов сок и магданоз. Подправката може също да се изсуши и използва целогодишно (в този случай трябва да се пропусне лимоновият сок).

 

  1. Коприва

 

Билки срещу пролетна умора. Кето крем супа от коприва.

 

Копривата също се нарежда сред първенците от билки срещу пролетна умора. Тя подобрява кръвообращението, има диуретично действие и по този начин подпомага детоксикацията.

В копривата се крие огромно разнообразие от хранителни вещества като:

  • Витамин А, C и K и витамини от група B
  • Минералите калций, желязо, и натрий
  • Линолова, линоленова, олеионова киселини
  • Аминокиселини
  • Полифеноли
  • Бета каротин, лутеин, лутеоксантин

Всички тези вещества действат като антиоксиданти и подобряват работата на функциите в тялото. Помагат ни лесно да се преборим с пролетната умора.

Как да консумираме коприва?

Всички знаем много начини, чрез които да включим копривата в нашето меню, но ето и още няколко идеи. Освен в любимите супи, изсушени листа от коприва може да добавяме в смутита или да приготвим чай.

  • Чай от коприва

Към 1 с. л. прясно нарязани на ситно листа добавяме 300 мл вода и варим за 5 минути, след което оставяме чая да се запарва за 10 минути. Прецеждаме и консумираме топъл.

Чаят от коприва дава енергия, избистря ума, подобрява храносмилането, което несъмнено е изключително важно, когато говорим за билки срещу пролетна умора.

 

  1. Див чесън (левурда)

 

Див чесън, билки срещу пролетна умора.

 

Ако не сте опитвали левурда, трябва да поправите тази грешка. Освен безспорните ползи и поставянето на дивия чесън към едни от най-полезните билки срещу пролетна умора, той печели нашето внимание и с изключителния си вкус.

Дивият чесън съдържа много витамин C, желязо и етерични масла. Има детоксикиращ ефект и помага за преодоляването на пролетната умора. Интересен факт е, че още в Римската империя дивият чесън е бил ползван за пречистване на кръвта и за лечение на кожни обриви и лишеи.

Билката се бори с вредните чревни бактерии, без да влияе на полезните, също действа противопаразитно. Левурдата може да се използва след антибиотично лечение, за подобряване на състоянието на чревната флора.

Как да консумирате див чесън?

Начините да добавим левурда към списъка с билки срещу пролетна умора е безкраен. Ето някои от тях:

  • Листата от билката може да добавим към домашен микс подправки.
  • Свежи листа от див чесън подхождат чудесно на всяка салата.
  • Може да използваме за приготвянето на вкусно чесново масло. За целта е необходимо единствено да добавим ситно нарязани листа от билката към краве масло или Гхи.
  • С левурда се получават чудесни сосове.

 

Рецепта за песто от левурда

Необходими продукти:

  • 150 г див чесън
  • 50 г пармезан
  • 1 ч. л. чесън на прах
  • Кората и сокът от ½ лимон
  • 50 г печени кедрови ядки
  • 150 мл екстра върджин зехтин

 

Начин на приготвяне:

  • Листата на дивия чесън, пармезана, чесъна на прах, лимоновата кора и ядките се смилат на груба паста с помощта на кухненски робот или блендер.
  • Подправяме на вкус със сол и смлян черен пипер. Продължаваме блендирането на най-ниска степен на уреда, като през това време на тънка струя се налива почти цялото количество от зехтина.
  • Накрая добавяме лимоновия сок и прехвърляме в буркан. Покриваме с останалата мазнина и съхраняваме в хладилник до две седмици.

Пестото може да се използва за овкусяване на салати, месо, както и за намазването на хляб с бадемово брашно.

 

Oще начини за справяне с пролетната умора

 

Билки срещу пролетна умора. Ритуали за здраве. Безопасно в планината.

 

Освен полезните билки срещу пролетна умора, за които вече ви разказахме, може да ускорим прехода от зима към лято по още няколко лесни начина.

  • Да бъдем физически активни

Вместо да се затваряме във фитнеса е добре да спортуваме на открито. Почивните дни може да използваме за дълги разходки в планината, а през седмицата да заменим автомобила с колело, или да ходим пеша.

Движението подобрява кръвообращението, а разходките на открито ще помогнат да възстановим запасите от ценния витамин D.

Учудващо е как физическото натоварване под утринното пролетно слънце носи повече енергия, отколкото сме очаквали.

 

  • Да се храним балансирано

Добрата диета и хидратация също много помагат при пролетна умора. Затова е важно да пием много вода или чай.

Храненето трябва да е с качествени продукти, а по възможност е добре да наблегнем най-вече на сезонните плодове и зеленчуци. Именно те са най-подходящите и богати на всички витамини, които ни липсват след зимните месеци.

Категории: Билки|Публикувана: 12.04.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Данна Панджарова
Данна Панджарова е автор на стотици статии на тема здравословен начин на живот, хранене и диети. Тя е създател на рецепти, познавач на качествени хранителни продукти и невероятен сладкар.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 29 февруари 2024 в 16:57 | Публикувана: 12 април 2022 в 16:30 | Категория: Билки