Витамин С – полезните ефекти, за които не знаем
Витамин С безспорно е един от най-добре познатите на хората витамини. Намираме го практически навсякъде около нас – в плодове и зеленчуци, на ампули и хапчета и в състава на множество мултивитаминни таблетки.
Много често той се свързва пряко със силата на имунната система, затова е изключително разпространен през есента и пролетта. Често се предписва и от лекарите за подсилване на организма.
Ако не спазваме стриктни инструкции за приема му, обаче, без да усетим, може да прекалим с него – особено в стремеж да подсилим организма си и да го предпазим от грипни заболявания и простуди.
Какво е важно да знаем за приема на витамин С?
Витамин С може и да е един от най-важните за тялото витамини, но то не го произвежда естествено. Затова трябва да го приемаме с храна или хранителни добавки.
Този така известен водоразтворим витамин носи още името “аскорбинова киселина”. Ключово негово качество е, че много бързо се окислява и губи полезните си свойства, изложен на влиянието на кислорода във въздуха. Нещо повече – изложен на въздух за по-продължително време, той дори води до разрушаване на клетките, вместо да им бъде полезен.
Тайната на витамина се крие в това, че има общо с дейността на белите кръвни телца, които откриват и се противопоставят на вирусите и бактериите в организма. Освен това, той е важен актиоксидант, който подпомага работата на витамин А и веществата от групата на витамин Е.
Слабо известен факт е, че витамин С има силна роля и в дейността на мозъка, като го предпазва от кислородна недостатъчност. Неслучайно най-високи концентрации се откриват в нервните тъкани и клетки, което доказва важността му за двигателните и мозъчните функции.
Влияние върху организма
Вече споменахме за едни от най-важните качества на витамин С, но това са само малка част от полезните му влияния.
От гледна точка на храните, които приемаме, може да се каже, че витамин С е една от първите защитни прегради на организма – той спомага за разграждането на нитратите и нитритите, които приемаме с иначе полезните пресни плодове и зеленчуци.
Освен изключително силен антиоксидант, този витамин е пръв приятел на всички занимаващи се активно със спорт. Той помага за поддържането на съединителната тъкан и мускулите във форма. Костите също са по-здрави заради помощта на витамин С при синтезирането на калций. За това пряко значение има достатъчният му прием и в детска възраст.
За тези от вас, които държат на красивия вид на кожата си и нейната младост, витамин С е абсолютно незаменим при синтезирането на колаген. В статията Защо е важно да приемаме витамин С и колаген можете да научите каква е връзката в ефективното им усвояване от организма. Не забравяйте обаче, че при дефицит на витамина се наблюдава и очаква по-бавно зарастване на външни наранявания.
Витамин С при алергии
Рядко се замисляме за алергиите, докато не ни достигнат.
Независимо от това дали са сезонни или предизвикани от определено растение или вещество, витамин С помага организма да се справи по-леко с тях. Благодарение на него, белите кръвни телца противодействат на неприятните реакции и помагат за по-бързото възстановяване.
Изследвания показват, че ако сте пушач или консумирате алкохол редовно, то в организма ви вероятно има дефицит на витамин С. Дори ако само постоянно сте изложени на цигарен дим, автомобилни газове или пък тежки метали, приемът на витамина е още по-важен за вас. Причината се крие в това, че с времето той се бори с натрупаните токсини и бавно, но сигурно намалява в тялото.
Затова не е изненада след тези изводи, че витамин С е ключов за поддържането на нивата на вредните вещества в минимум.
Продукти с високо съдържание на витамин С
Какво да похапваме, за да поддържаме нивата на този витамин в тялото си?
Сред продуктите с най-високо съдържание на витамина се нареждат редица плодове и зеленчуци, но се пригответе да се изненадате.
Най-висока концентрация на витамин С имат шипките – на всеки 100 грама в тях откриваме 1250 мг. За сравнение, цитрусовите плодове съдържат по около 50мг. на 100гр. плодове.
Изключително важно е да консумирате пресни продуктите за усвояване на оптимално количество витамин С – преработени или дори замразени, те губят повечето от съдържащата се в тях аскорбинова киселина. Не ги оставяйте и да престояват – кислородът буквално изпива витамин С и полезните му ефекти.
При липса или много ниски нива на витамин С в организма се развива болестта скорбут. Тя е била изключително разпространена през средните векове при мореплавателите, тъй като те с месеци не са имали досег до пресни плодове и зеленчуци.
Странични ефекти от предозиране с витамин С
Както с всички други вещества, умерените дози са полезни, а прекаляването крие неприятни ефекти.
Съществуват множество противоречиви мнения за това колко е препоръчителната доза витамин С, която човек трябва да приема дневно. Това зависи от изключително много фактори – тегло и начин на живот, възраст, употреба на алкохол и цигари, околната среда и наситеността й с токсини и други.
Причина за нужда от повишен прием могат да бъдат дори крайни температурни скокове – много горещи дни през лятото, когато тялото отделя повече енергия и течности, или минусови температури – когато някои процеси в организма се забавят.
Много специалисти препоръчват оптимална доза от около 60 мг за възрастен човек, но при определени здравословни състояния не се учудвайте, ако лекар ви предпише по-високи нива. Най-често по-висок прием е необходим при хронични или ракови заболявания. При бременни, от друга страна, препоръчителните дози са около 100 мг на ден, а при активно трениращите: около 250 мг на ден.
Изключително внимателно към витамина трябва да се отнасят хората, страдащи от гастрит или язва. Прекомерният прием на аскорбинова киселина в тези случаи води до стомашни неразположения. Такива се наблюдават и при рязко увеличаване или намаляване на дозата витамин С, която приемате.
При повечето хора след предозиране се наблюдават безсъние, главоболие, безпокойство без ясна причина, повишаване на кръвното налягане. Най-лесният начин да уловите предозирането е изследване на урината: в нея се засича по-ниско pH.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Витамини от група В или В-комплекс наричаме осем химически различни витамина, които се комбинират заедно. Всички те играят […]
Съвременните хора проявяват все по-голямо внимание и любопитство относно здравето и затова често се питаме кои са най-добрите […]
Посветили сме много теми на витамин C и цинк по отделно. Днес ще обърнем внимание на ползите им […]