5 причини за есенна умора и как да я преборим лесно

Обновена: 11.03.2024|
Есенна умора.

Вече със сигурност можем да кажем, че се наслаждаваме на есенно време. Листата падат, времето е достатъчно хладно, за да посегнем към любимите си пуловери и макар още да се радваме на някой и друг слънчев ден, краят на годината е все по-близо. Но този прекрасен сезон идва и с някои недостатъци, които са голям проблем за мнозина. Един от тях е есенна умора. Тя наистина може да бъде унищожителна за по-податливия организъм и да пречи за изпълнение на ежедневните задачи. Хубавото е, че съществуват лесни начини за преодоляването й и днес ще си говорим точно за тях.

 

Защо изпитваме есенна умора и как да си помогнем?

Често си казваме „от времето е, ще мине“, но дали само то е виновникът за постоянното и мъчително чувство на умора? Студът се оказва, че не е единствената причина, а има комбинация от фактори, които допринасят за това неразположение. Ето кои са те:

  1. По-малко слънчева светлина

С есента освен по-хладно време, идват и по-кратки дни, а липсата на слънчева светлина може да окаже значително влияние върху това колко енергични се чувстваме. Допълнително си „помагаме“ в това отношение като минаваме към зимно часово време, което е допълнителен стрес за организма и са му необходими около 10 дни, за да се нагоди. Това е така, защото промените в слънчевата светлина създават промени в естествения ритъм на тялото. През есента често може да се случва да излизате за работа по тъмно и да се връщате по-тъмно, нали? Когато не можете да намерите малко време да се насладите на естествената слънчевата светлина през деня, това няма как да не се отрази на настроението и енергията ви.

vitd3 400
vitd3 600
vitd3 400
vitd3 600
  • Решението

Излизайте редовно, за да хванете дори малко слънчеви лъчи през деня. Използвайте обедната си почивка, за да се разходите навън. Опитайте се да избягате сред природата през уикенда. Направете всичко възможно да си осигурите достатъчно витамин D, ако трябва и чрез помощта на добавки.

 

  1. Промени в диетата при есенна умора

Няма как да отречем, че с по-хладното време все повече ни се иска да посегнем към по-тежки храни – тестени изделия, изкушаващи десерти и обилни ястия. Но колкото и да са вкусни, всички тези храни, често са натоварени с въглехидрати и захар, а те водят до чувство на умора и сънливост.

  • Решението

За повече енергия през есента е необходимо да наблягате предимно на постни протеини, плодове, зеленчуци и в краен случай – сложни въглехидрати. Като част от здравословната диета е хубаво да включите в менюто си и храни, богати на фибри и витамини.

Ще добавим и още нещо – не само през лятото е важно да се пие достатъчно вода: през есента и зимата топлият въздух от централните отоплителни системи изсушава значително тялото. Редовният прием на течности – вода (поне 1,5 литра на ден) е важен за здравето, благосъстоянието и енергийния баланс. Повече по темата в Колко вода трябва да пием всеки ден и какви са ползите от нея.

  1. Промени във физическата активност

 

Есенна умора и движение.

 

Освен, че си хапваме повече, започваме и да тренираме по-малко през есента – това си е някакъв неписан закон. Сякаш вече сме се отказали от мечтаното перфектно тяло или сме го отложили за лятото. Този спад в активността обаче може да допринесе за това да се чувстваме по-уморени. Допълнително прекарваме и все по-малко време на открито, заради по-хладното време, което също е предпоставка за по-малко движение.

  • Решението

Правете нещо след работа. Разходка из града с приятел например осигурява разнообразие и подобрява настроението и нивата на енергия. Джогингът пък е страхотна тренировка, която помага за борба с есенната умора на още няколко фронта: вие сте на чист въздух, попивате слънчевата светлина и увеличавате циркулацията на кръвта.

  1. Промени в режима на сън

Всяка намеса във вътрешния часовник на организма може да се отрази на това как се чувствате през целия ден. За някои това е в получаването на по-малко сън през есента, защото например трябва да стават по-рано, за да водят децата на училище. Други могат да се изкушат да спят повече, обвинявайки времето. Но прекаленото спане може да бъде толкова вредно за енергийните нива, колкото и недоспиването.

  • Решението

Осигурете на тялото си съня, от който се нуждае. Това е особено важно през студените сезони, за да презаредите батериите си и да поддържате имунната си система в добро състояние. Но не прекалявайте! Не напразно, когато прекалите със съня, се чувствате двойно по-уморени. 7-8 часа сън са напълно достатъчни, всичко, което е под или над тази граница, ще се отрази на енергията ви.

За още съвети, прочетете и статията 10 съвета за подобряване на нашия сън.

  1. Връзката между есенна умора и сезонно афективно разтройство (САР)

 

Млада дама, в офиса, отегчена от задължения. Стрес след отпуска в офиса. Липса на работно настроение. Есенна умора.

 

Вече твърде често есенната умора се свързва и със сезонното афективно разстройство. Това е форма на депресия, която е свързана с промените в сезоните. И докато някои страдат от депресивни епизоди през пролетта и лятото, повечето ги изпитват през есента и зимата, когато излагането на слънчева светлина е все по-ограничено. Симптомите могат да включват раздразнителност, хипертония, усещане за тежест в ръцете и краката, желание за нездравословни храни и разбира се най-изявеният –  непрекъсната умора без видима причина.

  • Решението

За щастие има много и все приятни начини да облекчите тези симптоми. Отдайте се на релаксираща вана, отидете на спа през уикенда или се насладете на дълга сесия в сауната. Доставете си удоволствие с любимо занимание. Изключете мобилния си телефон, настанете се удобно с чаша домашен чай и любимата си книга, и си почивайте. Ако нищо от това не помага, прочетете и статията Как да се справим с есенната тревожност?

Внимание! Ако чувствате, че умората ви надхвърля симптомите на сезонната депресия, има шанс да се борите със състояние като синдром на хронична умора или анемия – и двете може да ви накарат да се чувствате изтощени през цялата година. Тогава задължително трябва да се консултирате с медицински специалист, защото може да ви е необходимо по-специално лечение!

Категории: Здраве|Публикувана: 04.11.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 11 март 2024 в 16:09 | Публикувана: 4 ноември 2020 в 12:18 | Категория: Здраве