Червена боровинка – 10 ползи от консумацията й

Обновена: 29.02.2024|
Билки за женско здраве. Червена боровинка, полезни свойства.

В своя малък размер леко киселата червена боровинка крие много полезни свойства, познати от векове. Тя е богата на витамини, минерали, фибри, бори се с инфекции на пикочните пътища и възпаления, защитава устната кухина.

 

Хранителен състав на червената боровинка

Хранителната стойност на червената боровинка е изключително богата. Но имайте едно наум, когато консумирате сушени боровинки, ако сте на кето режим, тъй като в 50 г от тях се съдържат 41,18 г въглехидрати, от които само 2,85 г са фибри, а 32,5 – захари.

За разлика от сушените боровинки, пресните са много по-подходящи за кето и други нисковъглехидратни режими: в 50 г от тях откриваме само 6 г въглехидрати, от които 1,8 г са фибри.

 

Съдържат също големи количества витамини C, А, К, Е. Включително фосфор, магнезий, мед, витамини от група B.

 

Червена боровинка – 10 полезни свойства

Плодовете на червената боровинка имат силни лечебни свойства, големи количества антиоксиданти и помага в профилактиката и лечението на редица здравословни проблеми.

 

1. Подобрява здравето на пикочните пътища

 

Червена боровинка. Често уриниране при жени.

 

Няма как да не сложим на първо място най-популярното приложение на червената боровинка, а именно полезните й свойства за здравето на пикочните пътища.

Един от най-често срещаните проблеми, особено при жените, е появата на цистит, причинен в повечето случаи от бактериите Ешерихия коли.  Те се прикрепят към вътрешната повърхност на пикочния мехур и уринарния тракт.

Малката червена боровинка съдържа уникални фитонутриенти, които предотвратяват прикрепването на бактериите към лигавиците и пикочния мехур.

Ако често страдаме от инфекции на уринарния тракт, плодовете могат да бъдат превантивна мярка.

Според различни проучвания, консумацията на сок от червена боровинка понижава риска от инфекции на пикочните пътища.

Важно е да не забравяме, че плода има превантивно действие, но не може да се бори с бактериална инфекция. Както всяко заболяване, причинено от бактерии, е необходимо антибиотично лечение.

 

2. Богата на антиоксиданти

Знаете ли, че една червена боровинка съдържа повече антиоксиданти от почти всички плодове и зеленчуци, включително ягоди, малини, спанак, броколи. Антиоксидантите се борят със свободните радикали, които увреждат клетките и са важна част от здравословното меню.

 

3. Подпомага мозъчната функция

 

Червена боровинка. Деменция, възрастна жена, судоку.

 

Антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на плода подобряват паметта и концентрацията. В случай, че не сте на нисковъглехидратен режим, хапвайте по една шепа сушени боровинки всеки ден за по-добра мозъчна дейност. В противен случай разгледайте нашия материал за 9 кето храни, полезни за мозъка.

 

4. Червена боровинка за профилактика на рак

Червените боровинки съдържат растителни съединения А-тип проантоцианици, които помагат за понижаване на риска на рак на стомаха. Те пречат на прикрепването на бактериите Хеликобактер пилори, които са основна причина за раковите образувания в стомаха.

Препоръчително е консумацията на сок от боровинка.

 

5. Подпомага здравето на сърцето

 

Червена боровинка. Ниско кръвно налягане. Хипотония. Високо кръвно. Пуерпериум.

 

Сърдечните заболявания са водеща причина за смърт в световен мащаб. Червените боровинки съдържат антиоксиданти, полезни за сърцето. Те включват антоцианини, проантоцианидини и кверцетин.

Сок или екстракт от червените плодчета са полезни при сърдечни заболявания. Ето как помагат на сърцето:

  • Повишават добрия холестерол
  • Понижават лошия, особено при хора с диабет
  • Намаляват кръвното налягане
  • Предотвратяват втвърдяването на кръвоносните съдове
  • Намаляват нивата на хомоцестеина, като по този начин понижават риска от възпаление на кръвоносните съдове

 

6. Подпомага отслабването

Може би всеки втори човек на земята се е борил с излишните килограми, а учудващо или не, малките плодчета червена боровинка помагат благодарение на високите количества фибри в тях.

Важно е обаче да имате предвид, че сушените боровинки обикновено са с добавена захар. Затова е важно или да сушим сами плода или да намерим такъв, който не е обработен допълнително.

При пресните плодове, съставът е от 90% вода, което ги прави подходящо нискокалорично хапване.

 

7. Червена боровинка против кариеси

 

Червена боровинка. Дефицити на витамини. Диета без въглехидрати и захар.

 

Изненадващо е, че плод може да се бори с кариесите. Червената боровинка дължи своя успех срещу кариесите на същите причини, както при бактериите в уринарния тракт.

Проантоцианидите, които се намират в червените плодчета, предотвратяват закрепването на бактерии по венците и зъбите.

По този начин се намалява значително риска от развитието на кариеси.

 

8. Подхранва кожата

Има редица начини, поради които може да включите червена боровинка в грижата за кожата.

Антиоксидантите и витамин C са от голямо значение за здравата кожа. Те почистват, действат антибактериално и ни помагат да изглеждаме озарени и по-млади.

  • При акне: Ако се борите с акне почиствайте лицето си със сок от червена боровинка. След като нанесете върху кожата с помощта на памучен тампон, оставете да изсъхне върху лицето, след което отмийте с чиста вода.
  • При запушени пори: Всички мразим черните точки по лицето. Лесно може да си помогнем в борбата с тях като поставим върху засегнатите участъци напоен памук със сок от боровинка. Изчакваме 5-10 минути и отмиваме.
  • При пигментация на кожата: благодарение на голямото количество антиоксиданти и стягащи свойства, плодът помага за премахването на пигментацията по кожата. Начинът на употреба е като смесим сок от боровинка с малко брашно от нахут. Получената маска нанасяме и оставяме да действа 10-15 минути, след което се отмива със студена вода.
  • Смес от кисело мляко със сок от червена боровинка ще озари кожата ни. Получената маска нанасяме върху лицето с масажиращи движения и отмиваме след 5 минути. При редовна употреба кожата става по-еластична и здрава.

 

9. Червена боровинка за красива коса

 

Червена боровинка. Колаген за косата. Хиалуронова киселина за коса и кожа.

 

Кожата и косата са пряко свързани, що се отнася до общото им състояние, и често продуктите, които помагат при едното, действат благоприятно и на другото. Това се отнася и за червените боровинки.

  • Тя помага при сърбящ и раздразнен скалп. Благодарение на противовъзпалителните свойства лесно може да се отървем от неприятния сърбеж. За целта се приготвя маска от белтък и сок от червена боровинка. Получената смес втриваме в скалпа, но и покриваме цялата коса до върха. Оставя се да подейства няколко минути и се отмива с хладка вода. Процедурата се прави 2 пъти седмично, а към ползите, освен облекчаване на състоянието, добавяме и блестяща коса.
  • Директното използване на сок от червена боровинка придава приятен естествен нюанс на косата. За целта е нужно единствено да обливаме косата си с малко сок от червена боровинка в продължение на 2-3 дни. Оставяме, докато косата изсъхне, след което изплакваме с чиста вода.

 

10. Подсилва имунната система

Богатата на витамин C и антиоксиданти червена боровинка подсилва имунната система и подпомага нейната функция. Бори се с оксидативния стрес и свободните радикали, действа противобактериално.

 

Как да консумираме червена боровинка?

 

Червена боровинка, полезни свойства.

 

Най-често срещаме червената боровинка сушена, но е по-добре да изсушаваме сами плода, тъй като не е изключено в него да има добавена захар при обработката.

Плодът успешно се добавя в смутита, сосове, различни сладкиши като бисквити, кекс, мъфини и други.

Рецептата за сос с червена боровинка е много популярна за добавяне към месни ястия. Ето и възможен кето вариант.

Сос от червени боровинки

Необходими продукти:

  • 400 мл вода
  • 220 г еритритол
  • 350 г пресни червени боровинки

Начин на приготвяне:

  1. В голяма касерола загряваме до кипене водата и еритритола.
  2. Добавяме плодовете и оставяме да къкри в продължение на 30 минути, като периодично разбъркваме.
  3. Оставяме готовият сос да се охлади в съда, в който сме го приготвили.
  4. Когато е напълно студен, прехвърляме в бурканчета и консумираме в рамките на дни.

По желание може да стерилизирате бурканчета и да приготвите по-голямо количество, което да използвате целогодишно.

 

Кога трябва да внимаваме с консумацията на червена боровинка?

Макар и пълна с редица ползи за здравето, има случаи, при които трябва да подхождаме с внимание към плода. Причината е съдържанието на оксалат, особено в концентратите.

Повечето камъни в бъбреците са изградени от калиев оксалат, така че прекомерната употреба на червена боровинка може да обостри състоянието.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 10.06.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

05a278d22cb8ca5fa96716b458881c93?s=96&d=mm&r=g

Данна Панджарова е автор на стотици статии на тема здравословен начин на живот, хранене и диети. Тя е създател на рецепти, познавач на качествени хранителни продукти и невероятен сладкар.

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Станчо Андреев 07.03.2024 at 22:29 - Отговор

    Полезно и безопасно ли е приемането на червена боровинка, в течно или на дражета, състояние след провеждането на вътрешна операция /биопсия/ на рак на пикочния мехур на 29.02.2024 год. и в какви количества?

Оставете коментар