Череши – 7 ползи и рецепта за черешов ликьор

Обновена: 28.02.2024|
Череши и черешов ликьор.

Любимите череши са малки, кръгли и сладки плодчета, растящи на дървета с големи и красиви цветове. Освен това те могат да се похвалят с чудесен хранителен състав и няколко ползи, които предлагат на организма.

 

Череши – какво знаем за тях?

Те са малки, кръгли плодове, които растат на дървета, принадлежащи към рода Prunus. Спадат към семейството на костилковите плодове, имат месеста, сочна обвивка, заобикаляща костилката, която в себе си съдържа семе.

Черешите са със сладък, тръпчив вкус, консумират се често като лека закуска и се използват за приготвянето на всякакви вкусотии – сиропи, сосове, сладкиши, ликьори, сокове и други.

Има два вида, сладки и по-кисели, които определяме като вишни. Може да намерим костилковите плодове с леко различни вкусови характеристики и в различни цветове – червени, жълти или черни, зависи от техния сорт.

vitc 400 1
vitc 600 1
vitc 400 1
vitc 600 1

Те имат сравнително малък вегетационен период, обикновено се появяват през пролетните и летните месеци, в зависимост от региона, в който се намират.

Плодовете им могат да започнат да се появят още в началото на май месец. Въпреки това сезонът им попада в периода юли-август, когато са в своя пик на растеж.

 

История и културно значение

Историята на костилковия плод датира още от хиляди години назад. Има сведения, че точният им произход е в района между Черно и Каспийско море, който обхваща съвременна Турция, Иран и някои части от Северна Америка. Дивите череши растат в този регион от дълбока древност.

Те били силно ценени от древните цивилизации, дори биват споменавани в писанията от древна Гърция и Рим. Черешите са култивирани от гърците още през 300 г. пр.н.е. Твърди се, че римската армия ги е открила в Мала Азия и ги е представила в Европа по време на завоеванията си.

Римляните изиграли голяма и важна роля в разпространението и отглеждането им в цяла Европа. Най-вероятно именно те са въвели различните сортове череши в различните региони, през времето, в което разширявали империята си.

Плодовете стават популярни в средиземноморския регион и по-късно се разпространяват в други части на Европа. През 1600 г. английските колонисти носят черешови дървета на източното крайбрежие в Северна Америка.

Благодарение на благоприятния климат там, дърветата нямали проблем с процъфтяването и така черешите се превърнали в един от най-популярните плодове сред ранните американски заселници.

С времето се разработват и по-горе изброените различни сортове чрез селективно култивиране и размножаване. Днес може да се радваме на многобройните видове от плода, всеки със собствени характеристики.

По отношение на културното значение, черешите били част от различни фолклори и митологии през цялата история. Свързвали се с любовта, плодородието и късмета.

В Япония имат годишни фестивали, посветени на черешовия цвят, с които празнуват красотата на дърветата и плода, и отбелязват пристигането на пролетта.

 

Състав на черешите

Те имат разнообразен хранителен състав, включващ витамини, минерали, фибри и антиоксиданти.

100 г от плода съдържат около 63 калории и 16 г въглехидрати, от които 2 г са фибри.

Богати са на витамин А и С, на минерали:

Съдържат полезни съединения като:

  • Антиоксиданти, особено антоцианини
  • Флавоноиди – кверцетин, кемпферол и изорамнетин
  • Мелатонин

Черешите съдържат важни съединения, които са важни за организма и трябва да си ги набавяме по един или друг начин. Имат малко калории и мазнини, като същевременно набавят организма с диетични фибри, което, от своя страна, е полезно за храносмилането.

Важно е да знаем, че хранителните стойности на плода може да варират спрямо сорта и зрялостта. Както при сушените череши или продукти, направени от плода, например черешов сок, поради промени в концентрацията и съдържанието на вода.

 

Ползи от черешите

Те предлагат набор от ползи за здравето поради своя хранителен състав и биоактивни съединения. Ето някои от потенциалните позитиви за организма, които може да грабнем от консумацията на череши.

 

Противовъзпалителни свойства

 

Жена хапва череши.

 

Черешите са източници на силни антиоксиданти и противовъзпалителни съединения, като антоцианини и флавоноиди. Те могат да помогнат за намаляване на възпалението в тялото и да бъдат от полза за състояния като артрит, подагра и мускулни болки, предизвикани от упражнения.

Облекчава болката

Има сведения, че черешите могат да притежават аналгетични свойства и да помогнат за облекчаване на болката. Правени са специални изследвания, за установяване на потенциала им за намаляване на пристъпите на подагра и успокояване на болки в ставите, които са свързани с тях.

Подобрява съня

Червените плодчета са естествен източник на мелатонин – хормон, регулиращ цикъла сън-събуждане. Консумирането на череши или продукти, които ги съдържат, може да помогне за подобряване качеството на съня и неговата продължителност.

Ако нямаме възможност да консумираме плода, а в същото време се борим с проблеми със съня, може да си набавим необходимите вещества от друг вид храни или добавки.

 

Контрол на теглото

Черешите са със сравнително ниско съдържание на калории и добро съдържание на фибри, което може да допринесе за усещане за ситост и да помогне за управление на теглото. Включването им като част от здравословното хранене може да помогне с контрола на порциите и общия прием на калории.

Ползи за сърдечното здраве

 

Череши и сърце.

 

Антиоксидантите и противовъзпалителните съединения в черешите могат да допринесат за здравето на сърцето. Те имат потенциала да помогнат за намаляване на оксидативния стрес, възпаление и по-ниски нива на холестерол и кръвно налягане, което потенциално намалява риска от сърдечни заболявания.

Възстановяване при упражнения

Черешите, особено вишните, са изследвани за техните потенциални ползи за възстановяване след упражнения. Те могат да помогнат за намаляване на мускулната болка, възпалението и оксидативния стрес след интензивна физическа активност, позволявайки по-бързото възстановяване и подобрена производителност.

Ако тренираме редовно, за по-добър ефект може да добавим към режима си протеин, който е от съществена важност за мускулното състояние на организма.

 

Потенциални противоракови свойства

Има теории, че биоактивните съединения в черешите, като антоцианините, може да притежават противоракови свойства. В лабораторни изследвания е доказано, че костилковият плод потиска растежа на раковите клетки и насърчава тяхното самоунищожение.

Въпреки това са необходими допълнителни изследвания, за да се установят напълно потенциалните им ефекти върху превенцията и лечението на рак при хората.

Важно е да се отбележи, че въпреки ползите, които черешите предлагат, трябва да ги консумираме като част от балансирана диета и здравословен начин на живот. Индивидуалните резултати може да варират и винаги е препоръчително да се консултираме със здравен специалист за персонализиран съвет.

 

Странични ефекти от плода

 

Череши в ръце.

 

Яденето на череши обикновено е безопасно и се понася добре от повечето хора, въпреки това могат да възникнат странични ефекти като:

  1. Алергии – въпреки че са рядкост, има хора, които могат да получат симптоми на алергична реакция от червените плодчета, например сърбеж, подуване, уртикария или затруднено дишане.
  2. Храносмилателни проблеми – съдържанието на фибри в тях може да има слабителен ефект, когато се консумират в големи количества и  именно затова е важно да не прекаляваме с приема им.
  3. Оксалатна чувствителност – плодовете съдържат оксалати, които са естествено срещани съединения, намерени в много зеленчуци и плодове. При хора с камъни в бъбреците или такива, чувствителни към оксалати, високата консумация на плода може да увеличи риска от образуване на камъни.
  4. Прием с лекарства – съединенията в плода могат да взаимодействат с определени лекарства. Например, има сведения, че тези плодове могат да взаимодействат неблагоприятно с медикаменти за разреждане на кръвта, поради техните естествени антикоагулантни свойства.
  5. Остатъци от пестициди – както много други плодове, черешите могат да бъдат третирани с пестициди по време на отглеждането. Препоръчително е да се измиват старателно преди консумация, за да се намалят потенциалните остатъци от пестициди.

Потенциалните странични ефекти обикновено са редки и се появяват при определени обстоятелства. Ако имаме някакви притеснения или медицински състояния, винаги се препоръчва да се консултираме със здравен специалист, преди да консумираме череши.

 

Какво е черешов ликьор?

Това е вид алкохолна напитка, която се получава от смесването и престояването на череши или черешов сок с алкохол, като най-често това са водка или ракия.

Процесът на приготвяне на ликьора включва накисване на плодовете в алкохола, което позволява извличането на ароматите и цветовете. Понякога се добавят допълнителни съставки като захар, подправки или други плодови сокове, за да се подобри вкусът и да се балансира сладостта.

Черешов ликьор може да се направи от различни сортове от плодовете, в зависимост от това какъв искаме да бъде вкусът, тъй като всеки вид от плода има различни вкусови характеристики. Често се използва като съставка за коктейли или се сервира чист в малка чашка, с лед, или на шот.

Освен за пиене, ликьорът може да използваме и в кулинарията, за направата на десерти, сосове, като топинг на сладолед или торти. Има различни марки и вариации за направата на черешов ликьор, спрямо индивидуалните вкусови предпочитания на човек.

 

Рецепта за домашен черешов ликьор

 

Черешов ликьор от череши.

 

Напитката може да си направим много лесно у дома, без да се изисквания за някакво сложно оборудване или труднодобиващи се съставки.

Необходими продукти:

 

Начин на приготвяне:

  1. Измиваме добре плодовете и ги поставяме в стъклен буркан с домашната ракия и зрънцето карамфил.
  2. Затваряме плътно буркана и го оставяме на тъмно място за около 40 дни.
  3. След като дните изминат, изцеждаме черешите, правим захарен сироп с водата и захарта и го изсипваме към алкохолната течност.
  4. Смесваме го в стъклена бутилка и го съхраняваме на тъмно и прохладно място, след което вече нашият домашен черешов ликьор е готов за консумация.

Ако сме на кето и избягваме въглехидрати, може да изпробваме да заменим захарта с еритритол.

 

Заключение

Черешите са малки, сладки плодове, растящи на красиви дървета. Имат чудесен състав, история, символика и носят няколко важни ползи за организма,

Има хора, които могат да изпитат някои странични ефекти от консумацията им, но са рядкост. Въпреки това, при съмнение е най-добре да се консултираме с лекар за съвет. Важно е също да не прекаляваме с приема им, тъй като съдържат фибри, предизвикващи разхлабителен ефект.

Освен пресни, може да консумираме черешите като сок, част от сос, десерт или под формата на черешов ликьор.

 

Какво са череши?

Те са малки, кръгли плодове, които растат на дървета, принадлежащи към рода Prunus. Спадат към семейството на костилковите плодове, имат месеста, сочна обвивка, заобикаляща костилката, която в себе си съдържа семе.

Полезни ли са черешите?

Те предлагат набор от ползи за здравето, поради своя хранителен състав и биоактивни съединения, например – контрол на теглото, облекчаване на болката, подобряване на съня и други.

Има ли странични ефекти от черешите?

Обикновено е безопасно и се понася добре от повечето хора, въпреки това някои хора могат да изпитат странични ефекти като – алергии, храносмилателни проблеми и други.

Как се прави домашен черешов ликьор?

Напитката може да си направим много лесно у дома, без да се изисквания за някакво сложно оборудване или труднодобиващи се продукти.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 26.06.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Диляна Илиева
Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 28 февруари 2024 в 17:51 | Публикувана: 26 юни 2023 в 16:34 | Категория: Хранене и видове храни