Капучино – произход и рецепта

Обновена: 06.03.2024|
Капучино.

Капучино е една от най-популярните напитки, съдържащи кафе, а те изобщо не са малко. Съществуват много вариации с различни добавени вкусове и различни техники на приготвяне, но уви, традиционното капучино и до днес запазва челни позиции.

 

Какво представлява капучиното?

Както споменахме, капучиното е една от най-старите и традиционни напитки с кафе. Представлява комбинация между еспресо, затоплено на пара мляко и млечна пяна.

Важното при капучиното е правилната “конструкция“, а именно равното и перфектно разделяне на еднакви части на всички съставки.

За “корона“ върху пяната може да поръсим какао, канела или дори шоколадови пръчици. Капучиното е шанс за баристите, и не само, да създадат изкуство в чаша.

stev tabletki 400
stev tabletki 600
stev tabletki 400
stev tabletki 600

Напитката има лека киселинност заради еспресото, лек сладък вкус от млякото и нотка нежност от млечната пяна.

Със специални техники, инструменти и умения върху плътната пяна на напитката, професионалистите буквално могат да нарисуват картина.

 

Произход и история

Преди капучиното да се превърне в такова, каквото го познаваме, то се е приготвяло по много по-различен начин. Хората варили кафето заедно с водата, като понякога добавяли и захар. Този похват бил известен първо сред османците.

През 17 век британците започнали да филтрират кафето и след това да го накисват, подобно на пакетче за чай. След време тази техника на приготвяне се разпространила в Европа.

Все още има разногласия за това откъде е оригиналният произход на напитката, но е прието, че капучино е италианска напитка, която е повлияна от австриец.

Името на капучиното идва от „кapuziner“, което е напитка, появяваща се за първи път във виенските кафенета през 1700 г.

Правило се е с кафе, бита сметана, захар и различни видове подправки, отиващи на вкуса на кафето. Местата извън Виена, където се е приготвяла напитката, се наричали „Виенско кафе“ или „Café Viennois”.

Познатото по целия свят название „cappuccino“ е вдъхновено от цветовете на цялостното облекло на монасите капуцини. Тяхното име носят още дамското наметало с качулка и вид малка маймунка.

Така нареченият Орден на Капуцините е основан през 16-ти век в Италия. Те били известни с мисионерската си работа сред бедните и отдадеността си към по-простичкия и икономичен начин на живот.

С годините се появява и алтернативата на капучино с парено мляко. През 50-те години, с разпространението на италианските машини за еспресо, именно с този тип кафе започва и направата на капучиното.

Въпреки това, в някои австрийски менюта „капуцинер“ присъства в непроменения си вариант.

След Втората световна война машината за кафе еспресо за пръв път бива технически подобрена, като по този начин става по-лесна за използване и съответно още по-широкоразпространена и търсена.

В края на 90-те, началото на 2000-ната година, капучиното набира популярност в Америка по време на бума на кафе индустрията.

Станало толкова любима напитка там, то дори си има собствен Национален ден на капучиното – 8-ми ноември, което съвпада с българския празник – Архангеловден.

 

Техники за приготвяне

 

Капучино - техника на приготвяне

 

Едно от най-важните неща е направата на еспресото, което служи за основа, защото, както гласи поговорката „ако на една къща основите не са здрави, тя е нестабилна“.

Не по-назад остава текстурата и температурата на млякото. При завирането му трябва да внимаваме да не кипне и да създадем малки въздушни балончета в него, които да му осигурят плътност и лекота.

Пяната се приготвя с доста движения и удари. При процеса на правене е важно да местим канчето с мляко надолу и нагоре, както и да въртим съда около оста му. Пяната трябва да е с минимални въздушни мехурчета, за да се постигне необходимата плътност.

Има няколко вида капучино, които зависят от количеството на определените съставки, начинът на приготвяне на всяка от тях и смесването им.

Например:

  • Ако добавим повече мляко към напитката, ще се получи cappuccino chiaro, още познато като светло или мокро капучино.
  • Ако налеем по-малко количество мляко, ще получим cappuccino scuro, още познато като тъмно или сухо капучино.
  • Freddo е по-студена алтернатива на напитката, приготвя се като на върха добавим студена млечна пяна. Известно е най-вече в Гърция и някои части на Италия.
  • В страната с формата на „ботуш“ има още една вариация на капучино, наричащо се gelato da bere. Това е гъста смес от джелато – италиански сладолед и еспресо.
  • Друг познат вид капучино е shakerato. Представлява еспресо с вода, по желание и захар, смесени и разклатени в шейкър.

Напитката подлежи на много експерименти, към нея могат да се добавят всякакви подправки, видове вкусни украси или сиропи, зависи от предпочитанията на клиента.

 

Как да приготвим класическо капучино?

Рецептата за класическото капучино се състои от равни части – 1:1:1 или 1:1:2 еспресо, върху което се налива горещо, “пухкаво“ мляко и за завършек – слой плътна млечна пяна.

 

Рецепта за традиционно домашно капучино

 

Капучино - домашна рецепта

Време за приготвяне Порции Хранителна стойност в 1 порция
10 минути 1 6 г нетни въглехидрати 

Необходими продукти:

  • 120 мл прясно мляко
  • 80 мл еспресо

 

Начин на приготвяне:

  1. Като за начало може да затоплим чашата, по желание.
  2. Поставяме чашата с мляко в микровълнова фурна за 1 минута на висока температура. Целта е млякото да се загрее и по ръба на чашата да се образуват малки мехурчета.
  3. Изсипваме млякото в метална чаша и с помощта на електрическа бъркалка (например като тези за фрапе) започваме да разбиваме, мърдайки машинката нагоре-надолу.
  4. Когато се образува достатъчно пяна, я отделяме в мерителна чаша и продължаваме да разбиваме, докато не достигнем 1/3 от нея.
  5. Накрая изсипваме еспресото, след него млякото, като целим да останат разделени, и накрая завършваме с калпаче от млечната пяна.

Добавянето на захар е до вкус. Като алтернатива на захарта може да използваме стевия.

 

Рецепта за торта с капучино

 

Домашна торта с капучино вкус

 

За да “подсладим“ обстановката допълнително, ви представяме една изключително лесна, бърза и вкусна рецепта, комбинация между нещо сладко и любимото ни кафе.

Време за приготвяне Порции  Хранителни стойности в една порция
45 минути 12 парчета 47 г нетни въглехидрати

Необходими продукти:

  • 250 г меко масло
  • 250 г кафява захар
  • 300 г самонабухващо брашно или 300 г обикновено брашно плюс ½ бакпулвер
  • 4 бр разбити яйца
  • 50 г печени орехи, нарязани на ситно
  • 200 мл много силно охладено кафе

За глазурата:

  • 500 г маскарпоне
  • 100 мл кафе
  • 2 с. л кафява захар
  • Настърган шоколад със стевия или какао на прах за украса

 

Начин на приготвяне:

  1. Пускаме фурната да загрее на 180 градуса. Изваждаме малка тавичка, върху която слагаме намаслена хартия за печене.
  2. Първата стъпка към приготвянето е да разбием захарта и маслото до получаването на бледа смес с кремообразна текстура.
  3. За втората стъпка изсипваме заедно яйцата, брашното и бъркаме до получаването на еднородна смес.
  4. Накрая добавяме половината кафе и орехите, леко разбъркваме, изсипваме сместа в тавичката на 2 пъти и печем за 25-30 минути.
  5. Когато блатовете са готови, ги обръщаме върху решетка, разтваряме малко захар в останалото кафе, сиропираме блатовете и ги оставяме да изстинат напълно.
  6. За крема, в купа разбиваме маскарпонето, заедно със захарта и кафето, докато не се получи пухкава еднородна смес.
  7. Взимаме единия блат и го намазваме с част от крема. Покриваме го с втория блат и покриваме тортата с останалата част от крема.
  8. За финал украсяваме с какаото или шоколада на прах и оставяме да стегне в хладилник за 1-2 дни.

Алтернатива на обикновеното може да бъде бадемовото брашно, на подсладител към крема – стевия, и на орехите – някакъв друг вид ядки – шам фъстък или бадеми.

Ако сте на нисковъглехидратна диета, опитайте някое от предложенията ни за торти без глутен и захар в кулинарната секция.

 

Заключение

Капучиното е „извървяло“ дълъг път, има богата и интересна история, датираща векове назад.

То е световно любима напитка на хората. През годините е подлежала на различни вариации от страна на приготвяне, съставки и тяхното съотношение.

Освен като напитка, капучиното може да се използва като вкус за направата на различни сладкиши.

Какво е капучино?

Капучино е една от най-популярните напитки, съдържащи кафе, а те изобщо не са малко. Съществуват много вариации с различни добавени вкусове и различни техники на приготвяне.

Как се прави капучино вкъщи?

За направата на домашно капучино са ни необходими ½ чаена чаша прясно мляко, 1/3 чаена чаша еспресо, микровълнова и електрическа бъркалка.

Можем ли да си направим сладкиш с вкус на капучино?

Може да приложим вкуса на капучиното към сладкиши. Има и изключително лесни, бързи и вкусни рецепта, комбинация между нещо сладко и любимото ни кафе.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 24.04.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Диляна Илиева
Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 11:05 | Публикувана: 24 април 2023 в 13:31 | Категория: Хранене и видове храни