Греяна ракия – чудото на българите

Обновена: 12.03.2024|
Греяна ракия.

Рядко говорим за алкохол в положителен контекст, но със сигурност има много фактори, които накланят везните в полза на познатата на всички греяна ракия. Един от емблематичните продукти на българския поминък през вековете, тя се оказва и полезна! Макар да се прави със захар, спиртната напитка не съдържа въглехидрати, но е висококалорична. По тази причина ще обърнем внимание на това как да я използваме за външно приложение при третиране на различни болежки и симптоми.Ще споделим с вас как да се възползвате от полезните й свойства, ако желаете да се дистанцирате от консумацията й.

 

Греяна ракия – чудо в течна форма

По нашите ширини ракия се произвежда от столетия от множество продукти: грозде, праскови, кайсии, сливи, джанки, дори маслодайна роза.

Безспорно най-разпространени са сливовата и гроздовата ракия, но за целта на производството е подходящ почти всеки плод, който ферментира. След първоначалните процедури по извличане и обработка, още наричана дестилация, ракията няма цвят. Той се придобива впоследствие и е жълтеникав до кафеникав. Може да бъде причинен от отлежаване в бъчви или след добавянето на различни съставки. В състава на ракията задължително се включват още вода и захар. Въпреки това, както споменахме и по-рано, ракията не съдържа въглехидрати, но е висококалорична.

Ракията е силна алкохолна напитка, като греяната ракия в частност е характерна за зимния сезон и мнозина я свързват с коледните и новогодишните празници, както и с множеството именни дни в първите месеци от годината – преди настъпването на пролетта.

В поминъка ни тя е станала традиционна за този период заради способността да сгрява – както с температурата на течността, така и с алкохолните си градуси. По правило те са около и над 40 – по стандарт и производство. Температурата на самата течност сгрява външно – ръцете и меките тъкани; устни, език, небце и цялата храносмилателна система. Градусите на алкохола пък мигновено събуждат цялото тяло. Ароматът на ракията е остър, открито спиртен и в повечето случаи – сладък.

Как да си направим греяна ракия?

Важно при приготвянето на греяната ракия е, когато я загрявате, да не я оставяте да заври. Преди да я сложите на котлона, добавяте подправките, като традиционните са мед или захар и черен пипер. Тъй като ние се фокусираме върху външното приложение на ракията, ако прилагате компресите, които ще споделим с вас в следващите редове, използвайте само черен пипер. Подгрейте я, но не толкова, че да започне да кипи. Ако все пак това се случи, намалете котлона и разбъркайте ракията. Хубаво е да я подгреете в джезве. Точно преди да закипи, я махате от котлона и захлупвате съда. Когато се консумира, по традиция се сервира в порцеланови чашки. Порцеланът издържа на по-високата температура без да се спука.

 

Лечебни компреси с греяна ракия

 

Възпален нерв. Спонтанно чувство на глад. Греяна ракия.

 

Лечебните компреси съществуват в народната медицина преди появата на редица лекарства, сред които и антибиотиците. В повечето случаи те имат затоплящ ефект, а комбинирани с греяна ракия, често пъти се борят с настинки и болно гърло. Споделяме с вас някои изпитани домашни компреси, а вие си заделете една бутилка домашна ракия за настъпващите есенно-зимни месеци.

Компрес за болно гърло

С топла вода разредете около 50 мл греяна ракия с черен пипер и напръскайте малко парче памук. Поставете го на шията и върху него поставете парче найлон. Увийте с шал или кърпа. Преспивате с компреса една вечер, за да може да се затопли тази област и да облекчи болезненото преглъщане. Така ще се отървете по-лесно от гнойните налепи по гърлото.

Разтривка със смес от греяна ракия и камфор при простуда

В 200 мл греяна ракия с черен пипер, леко охладена, добавете 15 г камфор. Използвайте при масаж на тялото при простуда или грип – главно гърба, ръцете и краката. След разтривката се изпива чаша топъл чай и се завива добре с одеяла. Така се преспива през нощта, като целта е да се изпоти и детоксикира тялото.

При болки в сливиците

В 200 мл ракия се добавят 100 г мед и щипка нишадър. Сместа се затопля, докато медът се разтопи и се прави гаргара 3 пъти дневно.

За болни стави

В 300 мл ракия се накисват около 20 цвята от глухарче и се оставят на пряка слънчева светлина за около 10 дни. След това прецеждаме и използваме сместа за разтриване на болните стави. Повече по темата прочетете в статията Защо трябва да полагаме грижи за ставите?

При болки в кръста

В 100 мл ракия се разтварят 3 аспирина и 2 с. л. оцет. Разбъркваме до хомогенност, напояваме парче памук и поставяме на мястото на болката. Отново използваме парче найлон, за да покрием памучето и увиваме с шал, за предпочитане – вълнен. Преспиваме с компреса, като го повтаряме 7 дни подред.

При облекчаване на болка от шипове

Стотици хора ежедневно изпитват нетърпими болки заради шиповете. Те са нови костни образувания, формирани върху съществуваща кост. А болката от тях може сериозно да разконцентрира човек в ежедневието му. Споделяме с вас две рецепти с ракия, които да изпробвате, ако страдате от шипове. Макар да могат да се приготвят напролет, заради растенията, които включват, можете да си ги отбележите някъде и да ги приложите, когато имате възможност.

  1. В 300 мл ракия накисвате 2 едри цвята от кестен. Държите така ракията 20 дни на тъмно и хладно, и след това използвате за масаж на болните участъци.
  2. Накисвате 20 кокичета, с дръжките, в 300 мл ракия. Оставяте да престои 40 дни на тъмно, прецеждате и масажирате шиповете.

Мехлем с ракия за напукани пети

Един неприятен проблем, с който много хора се борят ежедневно, са напуканите пети. Ето и една рецепта, с която ще се отървете от неприятния проблем.

  • В 200 мл ракия разтворете 8 аспирина. Оставете сместа да престои 1-2 дни, като всяка вечер разклащате сместа. След това потапяте парче марля в нея и го поставяте на крака си. Увивате с парче найлон и слагате чорап. Преспивате така, на сутринта измивате с топла вода и нанасяте върху петите си овлажняващ крем или вазелин. След около 10 процедури трябва да почувствате положителния ефект.

 

Няколко съвета за компресите с ракия

 

Греяна ракия. Момиче с хрема, но което имунитета е паднал.

 

Не е препоръчително да се прилагат компреси с ракия на бременни, кърмачета и малки деца. Също така, ако изпробвате компрес, който се полага върху гърдите, не го поставяйте върху сърцето.

По-студените месеци наближават и е добре да се запасим с една бутилка домашна ракия и да се възползваме от лечебната сила на компресите при настинка. А ако вече имате и тя дори е ваше, домашно производство – поздравления! Ако не сте на диетичен режим, консумирайте с мярка и се наслаждавайте на полезните й ефекти върху организма.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 06.10.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Васи Дюлгерова
Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 12 март 2024 в 14:08 | Публикувана: 6 октомври 2020 в 12:07 | Категория: Здраве