Пармезан – уникален вкус с много ползи

Обновена: 21.03.2024|
Пармезан, консумация, ползи и употреба.

Един от най-популярните видове сирена в целия свят е пармезанът. Тъй като произлиза от Италия, не е учудващо, че го използваме предимно за гарниране на пица и паста. Всъщност употребата и ползите му се простират много по-далеч.

Днес ще ви разкажем какво представлява Пармиджано-Реджано, какво го прави толкова здравословно и, разбира се, как можете да го включите в любимите си рецепти.

 

Каква е историята на Пармиджано-Реджано?

Пармиджано-Реджано (от итал. parmigiano reggiano) започва да се произвежда в долината на река По, още през 11 век. Тогава местните монаси започнали да отглеждат крави, а с млякото правели сирене в специални квадратни колибки, наречени „caselli“.

Монасите разбрали, че когато нагреят млякото два пъти до определена температура и се добави малко вода, се получава своеобразна паста. Резултатът е твърдо, бавно зреещо сирене с отличителен вкус, който се запазва дълго време. Това е първоизточникът на днешното Пармиджано-Реджано (защитено наименование), известно на разговорен език като пармезан“.

probiotik 400
bademovo brashno 600
probiotik 400
bademovo brashno 600

През 14 век сиренето се разпространява из Европа. Първоначално интересът е най-голям от страна на Германия и Франция, а след това търговията се разраства и налага създаването на първия Консорциум за защита на Пармиджано Реджано. Днес към него принадлежат всички производители на този вид сирене.

 

Как се произвежда пармезан?

 

Пармезан, консумация, ползи и употреба.

 

Технологията на производство на пармиджано е строго контролирана. Има много етапи, всеки от които е точно дефиниран от консорциума. Процесът е уникален и се усъвършенства повече от 1000 години.

Всичко започва с кравите, които произвеждат млякото. Те са само от избрани породи, които гарантират мляко с превъзходно качество.

Отглеждат се само в определени провинции: регион Парма, регион Емилия Романя, Мантуа, част от Модена и левия бряг на река Рено в Болоня.

Кравите се хранят с фураж от пасищата там. Всичко се контролира и не се позволява добавянето на силаж, ферментирал фураж и животинско брашно.

Млякото се слага в големи медни вани с натурални млечни ензими и сирище. Тази смес се нагрява до 36°C, карайки млякото да се подсири на малки гранули, разбърквани от експерт с инструмент, наречен спино.

Сместа се готви точно до 55°C, така че да се образува гъста паста на дъното на казана, която се събира от производителите в ленени кърпи, съгласно разпоредбите, преди да се съхранява във формите. От една вана се получават две колела сирене.

Всяко колело се маркира с горещо желязо и се гравира с пунктирани линии, след което се осолява в големи резервоари със солена вода, в които се съхранява 20 дни. Процесът на зреене започва и продължава най-малко 12 месеца. След това експерт проверява качеството му, използвайки звукова техника.

Този добре регулиран процес произвежда около 3 754 192 колела сирене Пармиджано Реджано всяка година в 321 сертифицирани мандри.

 

Какво трябва да знаете за хранителната стойност на пармезана?

 

Пармезан. Пармиджано реджано-сирене

 

За разлика от други видове сирена, които могат да бъдат с високо съдържание на нездравословни наситени мазнини и натрий и да не предлагат много хранителни вещества, пармезанът може да се похвали с висока хранителна стойност.

Има 10 г протеин в порция сирене (половин чаша настърган пармезан, например). Същевременно е много богато на калций като почти всеки друг вид. За същия размер порция, ще получите най-малко ¼ от дневния препоръчителен прием на калций.

Междувременно пармезанът съдържа много малко лактоза. Тя всъщност е толкова малко, че го дори можем да причислим сиренето към продуктите без лактоза.

Това означава, че е полезно за хора с такава хранителна непоносимост.

Той съдържа и приблизително 8 г мазнини и нула въглехидрати в порция. Затова пък е много богат на пробиотици. С употребата му ще си осигурите и около 15% от препоръчителния дневен прием на фосфор и селен.

 

Какви са ползите от употребата му?

 

Пармезан, консумация, ползи и употреба.

 

Време е да обърнем внимание на здравословните ползи, които може да ви донесе консумацията на пармиджано, а те не са никак малко. Прочетете следващите редове.

Подобрява храносмилането

Пармезанът е по-лесно смилаем от повечето други сирена. Поради процеса на зрялост, този вид сирене разгражда своите казеинови протеини, които са трудни за храносмилане от някои хора.

Същевременно то е с високо съдържание на фибри, което допълнително помага за подобряване на храносмилателната функция. Освен това може да предотврати запек поради високото си съдържание на калций. Всичко това важи за автентичния продукт!

Намалява холестерола

Понижаващите холестерола ефекти на пармезана се дължат на високото му съдържание на калций. Същевременно мазнините, които съдържа, са предимно мононенаситени и полиненаситени, което може да помогне за намаляване на нивата на LDL (лош) холестерол, като същевременно повишава нивата на HDL (добър) холестерол.

Хората, които често хапват сирене пармезан, показват и по-ниски нива на триглицериди, а техният антиоксидантен капацитет е с повече от 20% по-висок!

Подобрява състоянието на кожата

Може да ви прозвучи странно, но ако сложите парче пармезан директно върху кожата, то може да помогне за намаляване на бръчките. Например, прилагането на смес от крем с витамин А и настърган пармезан има потенциала да изглади фините линии.

Това се дължи на високите концентрации на антиоксиданти в сиренето. Те помагат в борбата със свободните радикали, които увреждат колагена и еластина.

Оказва се и, че сиренето е отлично средство за предпазване от насекоми. Смята се, че те не харесват миризмата, генерирана от зреенето му.

Помага за отслабване

 

Пармезан. Джинджифил срещу киселини Грелин и лептин. Неподходящ режим на хранене. Най-трудното при кетогенната диета. Неалкохолна чернодробна болест. Затлъстяване. Синдром на Пикуик и затлъстяване. Отслабване на човек, с наднормено тегло, качил се върху кантар, който измерва килограмите.

 

Ако искате да се храните здравословно, без да залагате на строги режими, но все пак да свалите няколко килограма, включете сирене пармезан към храната си. Това сирене е с ниско съдържание на калории, но богато на хранителни вещества. То има 40% по-малко мазнини от сиренето Чедър. 100 г пълномаслено пармезано реджано носи само 126 калории!

С други думи консумацията на това сирене, ще ви помогне да контролирате теглото си напълно натурално и пак ще се храните вкусно.

Подобрява мозъчната функция

Пармезанът съдържа химикал, наречен спермидин. Именно той е отговорен за характерната му силна миризма. Същевременно това вещество помага за предотвратяване на свързаната с възрастта загуба на памет и невродегенерация, като предотвратява агломерацията на протеини в мозъка. С други думи, пармезанът помага за остър ум, дори в напреднала възраст.

Помага при косопад

Пармезанът се бори с косопада, като доставя на тялото фолиева киселина (витамин B9), витамин B12 и биотин.

Тези хранителни вещества са жизненоважни за предотвратяване на накъсването на косата, тъй като насърчават здравословното делене на клетките, което е необходимо за предпазване от оплешивяване.

Заздравява костите

Калциевият пероксид, присъстващ в пармезана, помага за предотвратяване на загубата на костна маса. Сиренето също е богато на витамин К, който помага за укрепване на костите и предотвратява наранявания.

Така помага за предотвратяване на автоимунни заболявания като ревматоиден артрит, псориазис и лупус. Освен това укрепва челюстната кост и заздравява зъбите.

 

Как да съхранявате правилно пармезан?

 

Пармезан, консумация, ползи и употреба.

 

Качеството и вкусът на пармезана са най-добри, когато е прясно, но можете да съхранявате сиренето в хладилник или фризер, за да удължите срока на годност.

Затова, ако не успеете да го консумирате веднага, следвайте тези стъпки:

  1. Увийте пармезана – влагата ще причини разваляне, но сиренето трябва да диша, за да се предотврати кондензацията. Затова увийте парчето в пергаментова хартия, тензух или восъчна хартия. Съхранявайте настъргания пармезан в херметически затворен съд.
  2. Поставете в хладилника – блокче отворен пармезан ще издържи в хладилника до два месеца. Цяло, неотворено парче може да се съхранява девет месеца.
  3. Замразете сиренето – можете също да замразите сиренето в херметически затворен контейнер или торбичка за фризер. Настърганото сирене пармезан може да издържи от три до шест месеца, докато цяло парче ще остане във фризера повече от година.

Ако следвате тези стъпки, ще запазите вкуса и качеството на Пармиджано-Реджано за възможно най-дълго време.

 

Как да използвате пармезан в кухнята – 2 вкусни кето рецепти

Няма как да пропуснем да ви дадем и няколко идеи как да включите пармиджано в менюто си. Следват две лесни и много вкусни рецепти, подходящи и за кето режим.

 

Чипс от пармезан

Има само едно основно нещо, от което се нуждаете за тази рецепта – настърган пармезан. Това е всичко. Така че няма смисъл да правим списък с необходими продукти.

Начин на приготвяне:

  1. Загрейте фурната до 170°C. Докато се загрява, постелете лист хартия за печене върху тава, при нужда го намазнете допълнително с масло. Вземете две супени лъжици (⅛ чаша) настърган пармезан и го оформете на малка купчина върху листа, след което повторете този процес, докато изчерпате цялото сирене.
  2. Трябва да получите осем отделни купчини сирене. Опитайте се да разположите купчините с около 1,5 см разстояние между тях. Ако е необходимо, можете да използвате допълнителен лист за печене.
  3. Запечете. Всичко ще стане готово за около 5 минути. Поръсете с пресен магданоз, червен пипер, чесън на прах или всякакви подправки на вкус.

 

Кето патладжан пармезан

Тази рецепта, приготвена с бадемово брашно и без пържене ще бъде чудесна гарнитура, но също и като основно ястие без месо.

Необходими продукти:

  • 1 патладжан (можете да го оставите необелен)
  • 1 с. л. краве масло Гхи или друго, по избор
  • 1 яйце
  • Около 200 г бадемово брашно
  • Сос Маринара – в кулинарната ни секция ще откриете как да си приготвите такъв, без захар
  • Сол, черен пипер и чесън на прах

 

Начин на приготвяне:

  1. Започнете с подправяне на резените патладжан със сол, черен пипер и чесън на прах. След това ги потопете последователно в разбитото яйце и в бадемовото брашно.
  2. Наредете ги в тавичка, предварително намазнена с масло, или върху хартия за печене.
  3. Печете около 20 минути на 200°C. След което залейте отгоре със сос Маринара и запечете още няколко минути.
  4. По желание, гарнирайте с магданоз и сервирайте.

Опитайте още няколко идеи за рецепти с пармезан от нашия кулинарен блог:

Не се притеснявайте и да експериментирате. Вкусът на пармезана е толкова необятен, колкото начините, по които можем да му се насладим. Днес разбрахте, че това се отнася и за здравословните му ползи.

Бъдете здрави и да ви е вкусно!

Какво представлява пармезанът?

Пармезанът, известен и като пармиджано, което е и защитеното му наименование, е вид италианско сирене – твърдо, бавно зреещо, с отличителен вкус, който се запазва дълго време.

Как се произвежда пармезан?

Технологията на производство на пармиджано е строго контролирана. Млякото се слага в големи медни вани с натурални млечни ензими и сирище. Тази смес се нагрява до 36 градуса, карайки млякото да се подсири на малки гранули, разбърквани от експерт с инструмент, наречен спино. Сместа се готви точно до 55, така че да се образува гъста паста на дъното на казана, която се събира от производителите в ленени кърпи, съгласно разпоредбите, преди да се съхранява във формите. От една вана се получават две колела сирене.

Защо пармезанът е полезен?

Пармезанът е по-лесно смилаем от повечето други сирена. Поради процеса на зрялост, този вид сирене разгражда своите казеинови протеини, които са трудни за храносмилане от някои хора. Същевременно то е с високо съдържание на фибри, което допълнително помага за подобряване на храносмилателната функция. 

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 20.09.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 21 март 2024 в 16:46 | Публикувана: 20 септември 2022 в 11:34 | Категория: Хранене и видове храни