Ксеноестрогени – заплаха за мъже и жени?

Обновена: 30.08.2024|
Ксеноестрогени.

Думата ксеноестрогени е съставена от два корена: „ксено“ идва от гръцката дума „xenos„, което означава „чужд“ или „странен“, а „естрогени“ произлиза от гръцката дума „oistros„, която означава „ярост“ или „вдъхновение“ и се свързва с хормона естроген, ключов регулатор на женската репродуктивна система. И така, ксеноестрогени буквално означава „външни естрогени“.

Естрогените, от своя страна, са естествени полови хормони, открити както при мъжете, така и при жените. Те са важни за много сложни процеси, включително метаболизма на мазнините, здравето на сърдечно-съдовата система и репродукцията. Тялото регулира баланса на естрогените чрез сложни биохимични пътища.

Какво са ксеноестрогени?

Ксеноестрогените са познати още като ендокринни нарушители. Представляват разнообразен набор от съединения, които организмът възприема като хормони. С тях тялото ни променя реакцията на клетъчните рецептори към истинските хормони. Това може да доведе до сериозни заболявания, които биха могли да бъдат предотвратени, ако ограничим излагането си на ксеноестрогени в ежедневието.

 

Ксеноестрогените са част от EDC (Endocrine-Disrupting Chemicals) и се намират в ежедневни продукти като пестициди, консерванти, консумативи за лична хигиена и пластмаси. Има над 1000 химикала, класифицирани като EDC (Химикали, нарушаващи ендокринната система) поради тяхното разрушаване на хормоните.

Прекомерното излагане на ксеноестрогени може да повлияе на нивата на хормоните в тялото и да допринесе за доминирането на естрогена. Въпреки че постоянно взаимодействаме с химикали в средата си, има диетични подходи, начин на живот и функционални медицински методи, които могат да намалят експозицията ни и да помогнат за възстановяване на баланса в тялото.

 

Как действат ксеноестрогените?

Когато те навлязат в тялото чрез поглъщане на замърсена храна, дишане на вещества във въздуха или абсорбиране през кожата, те увеличават общото количество естроген в тялото.

Ендокринните нарушители са способни да се свързват с естрогеновите рецептори на клетките и да имат естроген-подобни ефекти, които могат да имитират естествените естрогени в тялото. Също така могат да променят състава на микробиома, за да повлияят на естрогенния метаболизъм и да навлязат в телата ни предимно чрез консумация на храна, контакт с кожата и вдишване.

Тъй като ксеноестрогените се съхраняват в мастните клетки, те могат да бъдат въведени отново в кръвния поток и да нарушат хормоналния баланс. Това допринася за доминирането на естрогена. След това той се метаболизира чрез детоксикация в черния дроб.

В допълнение към него, нашите черва също играят роля в елиминирането на естрогените от тялото.

Естроболомът е колекция от специфични бактерии, открити в червата, които метаболизират циркулиращия в тялото естроген. Някои от тях произвеждат бета-глюкуронидаза, ензим, който помага за реабсорбирането на естроген в кръвта. Когато чревните бактерии не са балансирани, както при дисбиозата, активността на бета-глюкуронидазата може да бъде повлияна.

В допълнение към променливите нива на ензимна активност, цялостното разнообразие на чревните микроби също може да повлияе на баланса на естрогените. Получената дисбиоза може да доведе до дисбаланс между различните форми на естроген в тялото, което да доведе до развитие на естроген-свързани патологии и хронични заболявания.

 

vit e 400
ekzo 02 600
vit e 400
ekzo 02 600

Каква е разликата между ксеноестрогени и фитоестрогени?

 

Какво са ксеноестрогени.

 

Ксеноестрогените, които обикновено са създадени от човешка дейност и представляват синтетични или индустриални химикали, са много различни от фитоестрогените, които са съединения, открити в определени растителни храни, имитиращи нашето собствено производство на естроген в тялото. Фитоестрогените могат да имат положителен или отрицателен ефект в зависимост от човека и неговите или нейните здравословни обстоятелства.

 

Как влияят ксеноестрогените на хормоните ни?

През 2012 г. Световната здравна организация, в партньорство с Програмата на ООН за околната среда, публикува документ, озаглавен “State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals 2012.”. В доклада се посочва, че популациите от хора и диви животни по целия свят са изложени на нарастващи нива на EDC, включително тези, които са устойчиви органични замърсители.

Честотата на много свързани с ендокринната система разстройства и ракови заболявания също нараства, въпреки че пълната степен на рисковете за здравето от EDC все още не е известна. Някои от познатите нежелани ефекти от прекомерното излагане на ксеноестрогени изброяваме в следващите редове.

1. Доминиране на естроген

Хормоните ни трябва да работят заедно, за да постигнат баланс. Например високите нива на естроген могат да причинят неконтролиран клетъчен растеж и пролиферация (увеличаване броя на клетките), което води до повишен риск от генетични грешки.

Прогестеронът, хормонът, който има основни функции в репродуктивната система на жената, от друга страна, може да противодейства на някои от дейностите на естрогена, включително инхибиране на пролиферацията.

За съжаление, постигането на баланс между прогестерона и естрогените може да бъде трудно поради излагането ни на ксеноестрогени. Модел на нисък прогестерон и високи нива на естроген се нарича „доминиране на естроген“.

Някои признаци и симптоми на естрогенно доминиране включват:

  • Умора
  • Качване на тегло
  • Обилно менструално кървене и спазми
  • Миома на матката
  • Бавен метаболизъм
  • Нередовен менструален цикъл
  • Затруднено заспиване
  • Нарушения на настроението (напр. депресия, тревожност)
  • Вагинална сухота

 

Тъй като всеки е изложен на ксеноестрогени, жените не са единствените, които могат да изпитат естрогенна доминация. Мъжете и децата също могат да бъдат засегнати. Това може да се случи, когато нивата на тестостерон и прогестерон започнат да намаляват с възрастта на мъжете, което означава, че те вече не са достатъчни, за да противодействат на естрогените.

Мъжете могат да имат някои от същите симптоми като жените, като наддаване на тегло, умора, промени в настроението и ниско либидо.

Излагането на ксеноестрогени в ранна възраст е фактор за дългосрочни последици върху здравето, включително повишен риск от развитие на хормонозависими заболявания и репродуктивни проблеми в по-късна възраст.

Риск от рак

Някои видове рак: на гърдата, на ендометриума, на яйчниците, на щитовидната жлеза и на костите (остеосарком), се управляват от хормони. Това отново показва, че хормоналният баланс е критичен. Нашите хормонални нива, независимо дали са твърде високи или твърде ниски, могат да играят значителна роля в риска от рак.

При мъжете ракът на тестисите е сред двадесетте най-често срещани онкологични заболявания. Също така при мъжкия пол репродуктивното здраве се влошава през последните години.

Смята се, че това се дължи на промените в околната среда и начина на живот в негативен аспект, което най-вече се приписва на излагането на ксеноестрогени или други вещества, засягащи хормоните, по време на вътреутробно развитие, юношество или ранно детство.

Как BPA (Бисфенол A) допринася за повишен риск от рак?

 

Ксеноестрогени в бебешки бутилки.

 

Отдавна се подозира, че ксеноестрогените повишават риска от рак. Например BPA е синтетично съединение, широко използвано в пластмаси като контейнери за съхранение на храна и бебешки бутилки. Ефектите му върху репродуктивната система на плъхове са докладвани за първи път през 30-те години на миналия век.

По-нататъшни проучвания върху животни установяват, че BPA може да предизвика оксидативен стрес, увреждане на ДНК и епигенетични промени в ооцитите (развиващите се женски полови клетки във всеки етап от този процес, зрелите ооцити са яйцеклетките).

Дори в много ниски дози, BPA може да индуцира естроген-подобни дейности в клетките – и тези ефекти са подобни или по-силни от тези на естрогена. BPA може да продължи да нарушава клетъчните сигнални пътища и да избягва естествените механизми за отрицателна обратна връзка на нашите клетки.

Въпреки че изследователите все още се опитват да разберат точната патофизиология на много ракови заболявания, причинени от хормони, натрупването на доказателства предполага, че стероидните полови хормони (като естрогени) участват в тяхното развитие.

Ще разгледаме рака на яйчниците, който е седмият най-разпространен рак сред жените. Проучвания показват, че около 50% от човешките епителни ракови клетки на яйчниците експресират по-високи нива на естрогенни рецептори, отколкото нормалните или доброкачествени клетки на овариални лезии.

Някои изследователи смятат, че високите нива на естроген могат да създадат благоприятна хормонална среда за туморен растеж.

Това е една от причините, поради които хормонозаместителната терапия с естроген трябва да се използва с повишено внимание при жени след менопауза. И тъй като BPA имитира активността на естрогена, някои експерти смятат, че може да допринесе за развитието на рак на яйчниците, въпреки че са необходими повече епидемиологични данни, за да се потвърди.

Проучванията също така потвърдили, че ранното и дългосрочно излагане на ксеноестрогени от продуктите за лична хигиена в ранен етап от живота ни може да допринесе за риска от рак на гърдата. Но това не са единствените видове рак, движени от ксеноестрогените. Учените също така свързват рак на белите дробове, бъбреците, панкреаса и мозъка с експозицията на ксеноестрогени.

Проблеми с плодовитостта

 

Проблеми поради ксеноестрогени.

 

Ако имаме състояние, свързано с високи нива на естроген, като синдром на поликистозни яйчници (PCOS) или ендометриоза, може също да имаме затруднения да забременеем. Някои жени могат успешно да забременеят, но имат проблеми с износването на бебето до пълния термин.

Експозицията на ксеноестрогени със сигурност не е единственият виновник, когато става дума за проблеми с плодовитостта. Но те могат да влошат проблема и да навредят на плода.

В проучване от 2005 г. женски мишки са били изложени на ниски, екологични дози BPA по време на бременност. Резултатите показват, че излагането на развиващия се плод на токсина причинява промени в синтеза на ДНК.

Преглед, публикуван през 2020 г., установил, че BPA може да участва в развитието на женското безплодие. BPA често се открива при безплодни жени, което кара някои учени да мислят, че може да попречи на естественото зачеване. BPA може също да наруши секрецията на полови хормони, което да повлияе на функцията на яйчниците.

Този ефект може да стои зад индуцирането на PCOS-подобни аномалии аномалии ( т.е. да предизвика симптоми и състояния, които наподобяват тези при синдром на поликистозни яйчници) след високо излагане на BPA. Има силни корелации между експозицията на ксеноестроген и проблемите с плодовитостта. Но са необходими още проучвания, за да се потвърди връзката и жените да бъдат по-ясно информирани за рисковете за здравето си, свързани с експозицията на ксеноестроген.

 

Как ксеноестрогените влияят на мъжкото репродуктивно здраве?

 

Ксеноестрогени и мъжко здраве.

 

Ксеноестрогените оказват влияние върху мъжкото репродуктивно здраве по различни начини. Те могат да притежават антиандрогенни свойства, като инхибират или блокират биологичната функция на андрогените. Освен това те могат да модифицират ензимите, контролиращи метаболизма на половите хормони.

Ксеноестрогените са способни също така да влияят пряко върху производството на хормони от органи като щитовидната жлеза, хипофизата, надбъбречните жлези и други.

Интересното е, че ендокринните нарушители могат да предизвикат ефектите си по различни начини. Те могат да действат директно чрез естрогенните рецептори или да нарушат естрогенния метаболизъм. Поради това е възможно едно и също съединение да проявява естрогенен ефект в една система или при една концентрация и антиестрогенен ефект в друга система или при друга концентрация.

 

Къде се намират ксеноестрогените?

Много ежедневни продукти съдържат ксеноестрогени – храни, напръскани с пестициди, пластмасови бутилки за вода, различни опаковки за грим, продукти за грижа за кожата и почистващи такива.

1. Ксеноестрогени в пластмасите

Пластмасите, които съдържат фталати и бисфенол А (BPA), са често срещани източници на синтетични ксеноестрогени. Фталатите са пластификатори (група химически съединения за подобряване на гъвкавостта и трайността), намиращи се в домакински продукти като винилови настилки, лубриканти, сапуни, шампоани, лакове за коса и често се включват в пластмасови опаковки и медицински тръби.

BPA се намира в епоксидната смола и поликарбонатни пластмаси, които изграждат материалите, използвани в бутилките за вода (пластмасовите), съдове за съхранение на храна, облицовки на метални кутии, зъбни уплътнители и термична хартия, използвана за касови бележки.

2. Ксеноестрогени в артикули за лична хигиена

 

Ксеноестрогени в пластмасата.

 

Продуктите за грижа за кожата и гримът са други често срещани източници, с които биваме излагани на ксеноестроген. Парабените (метилпарабен, етилпарабен, пропилпарабен и бутилпарабен) обикновено се използват като консерванти в продуктите за грижа за кожата.

В допълнение към козметиката и артикулите за лична хигиена, парабените се използват широко във фармацевтичните и хранителните продукти поради тяхната антимикробна активност.

3. Ксеноестрогени в храната

Други ксеноестрогени включват полихлорирани бифенили (PCBs), които са индустриални химикали, използвани в миналото като пестициди и охладители. Въпреки че бяха забранени преди много години, ПХБ все още присъстват в хранителните доставки, като рибата, млечните продукти, месото за хамбургери и домашните птици се смятат за най-замърсените хранителни източници.

 

Как да избегнем ксеноестрогените?

Въпреки че изглежда, че ксеноестрогените са неизбежни, има начини, по които можем да ограничим експозицията за себе си. За щастие, избягването на ксеноестрогените може да подобри тяхното въздействие върху здравето и дори да обърне токсичността. Има много начини, по които можем да намалим експозицията на ксеноестрогени през целия си живот.

1. Избягване на ксеноестрогените в пластмасите

 

Ксеноестрогени и пластмаса.

 

Пластмасите и добавките в много пластмасови продукти също могат да отделят токсични химикали като полихлорирани бифенили (PCB), полициклични ароматни въглеводороди (PAH), фталати и тежки метали. Много от тези химикали се считат за ендокринни разрушители, които пречат на нормалната хормонална функция в тялото.

Може да намалим до минимум използването на пластмасови бутилки за вода и пластмасови кутии за храна, особено при нагряване, и да заменим пластмасата с по-устойчиви и по-здравословни материали като неръждаема стомана и стъкло.

2. Избягване на ксеноестрогени в артикули за лична хигиена

Препоръчва се да сме по-внимателни към избора на продуктите за лична хигиена и красотата, които използваме, тъй като тези продукти могат да се абсорбират през кожата или дихателните пътища. Най-добре е да избягваме продукти с фталати и парабени, като синтетичните аромати, тъй като те могат да нарушат нивата на естроген. Вместо това може да изберем изцяло натурални, биоразградими перилни и домакински почистващи продукти.

3. Избягване на ксеноестрогени в храните

Тъй като един от основните източници на излагане на ксеноестрогени е храната, се препоръчва да избираме органични храни, когато е възможно, например меса и млечни продукти без хормони.

Въпреки че храненето с подобни артикули може да бъде скъпо, има налични ресурси, които могат да ни помогнат да определим кои храни трябва и кои не трябва да ядете органични. Clean 15 и Dirty Dozen са списъци, които се актуализират ежегодно от Екологична работна група (Environmental Working Group, EWG) в САЩ, която е неправителствена организация с цел да защитава човешкото здраве и околната среда. Тези списъци могат да ни помогнат при приоритизирането на това кои продукти да се купуват органични – по възможност.

 

Лечение при ксеноестрогенна токсичност

 

Тест за ксеноестрогени.

 

Функционалното медицинско изследване може да помогне за идентифициране на хормонален дисбаланс, чернодробна функция и излагане на ксеноестрогени от околната среда. Тези лабораторни резултати могат да помогнат за насочване на персонализирани планове за лечение и да бъдат повторени, за да се наблюдава напредъкът, когато се притесняваме за ксеноестрогенната токсичност.

Някои от тестовете биват:

  • Изследване на полови хормони
  • Оценяване на експозицията на токсини от околната среда
  • Чернодробни функционални тестове
  • Тест на изпражненията
  • Хранителни и диетични съображения за ксеноестрогенна токсичност

 

Човешкият чревен микробиом е подгрупа от микроби в стомашно-чревния тракт, които влияят на метаболизма на различни форми на естрогени. Здравият микробиом на червата помага за балансиране и отделяне на нивата на хормоните. Заедно тези микроби се наричат естроболом.

Включените микроби произвеждат бета-глюкуронидаза. Този ензим променя естрогена и може да се свърже с естрогенните рецептори, като повлиява процесите, зависещи от него. Като цяло, колкото повече бета-глюкуронидаза произвежда червата, толкова по-малко естроген се отделя. Това води до повишен естроген в тялото.

Следването на диета с пълноценни храни с повече фибри създава по-голямо бактериално разнообразие в червата, за да помогне за метаболизирането на естрогените и възстановяване на баланса.

Ферментирали храни като кисело зеле и кимчи помагат за възстановяване на баланса на чревните бактерии и увеличаване на разнообразието. Пребиотичните продукти, богати на специфични видове фибри: фруктоолигозахариди, инулин и други, спомагат за насърчаване на растежа на полезните бактерии, открити в червата. Тези храни включват аспержи, чесън и банани.

Например спазването на средиземноморска диета в продължение на шест месеца, наблягаща на плодове и зеленчуци, богати на фибри храни като бобови растения и умерено количество риба и зехтин намалява нивата на естроген с до 40%.

Кръстоцветните зеленчуци като зеле, броколи и карфиол помагат за регулирането на полезните чревни бактерии, доставят фибри, за да поддържат червата здрави и поддържат здравословна детоксикация на хормони, включително естроген.

Кръстоцветните зеленчуци също са с естествено високо съдържание на съединение, наречено дииндолилметан (DIM), което подобрява метаболизма на естрогена и поддържа здравето на черния дроб, за да помогне за възстановяването от ксеноестрогенната токсичност. Намаляването на алкохола и кофеина също балансира хормоните, тъй като те могат да натоварят черния дроб и да нарушат метаболизма на естрогена.

Добавки и билки, които помагат при ксеноестрогенна токсичност

  1. Пробиотици: в допълнение към включването на естествено ферментирали храни в диетата си, добавянето на пробиотични щамове като Lactobacillus acidophilus може да помогне за намаляване на бактериите, които произвеждат бета-глюкуронидаза, за да доведе естрогена до по-голям баланс.
  2. Калциев-d-глюкарат: това също може да подпомогне отделянето на излишния естроген. Тъй като инхибира бета-глюкуронидазата, тази добавка може да позволи на повече естроген да напусне тялото чрез изпражненията.
  3. Допълнителни билки: фитонутриентите, които поддържат здравето на черния дроб и детоксикацията на ксеноестрогените, включват куркумин, кверцетин, омега-3 мастните киселини и други. В допълнение, метилираните, т.е. в активна форма витамини от група В (витамин В12 и фолат) в някои хранителни добавки , както и други съставки – силимарин в, белия трън, глициризин в женското биле, циннамалдехид и евгенол в канелата, насърчават здравето на черния дроб и ефективната детоксикационна функция.

 

Заключение

Ксеноестрогените са синтетични или естествени ендокринни разрушители, които имитират естроген, нарушавайки хормоналния баланс. Експозицията възниква чрез контакт с храна, вода, въздух и кожа, с източници, включително храни, замърсители, пластмаси, пестициди и продукти за лична хигиена.

Функционалните медицински тестове, като изследване на хормони в урината, могат да помогнат за идентифициране на хормонални дисбаланси и фактори, допринасящи за ксеноестрогенната токсичност.

Намаляването на експозицията включва промени в начина на живот: хранене с органични храни, използване на съдове от стъкло или неръждаема стомана, филтриране на водата, избягване на продукти с покритие от BPA (бисфенол А) и избор на естествени продукти за грижа за кожата и почистване.

Подпомагането на чернодробната функция и балансираната диета могат допълнително да подпомогнат елиминирането на ксеноестрогените и възстановяването на хормоналния баланс.

 

Често задавани въпроси

Какво са ксеноестрогени?

Ксеноестрогени буквално означават външни естрогени. Това са химикали, които имитират естрогените в тялото.

Какви са рисковете от ксенострогенна токсичност?

Основните проблеми, които могат да възникнат при натравяне с ксеноестрогени са: доминиране на естроген, проблеми с плодовитостта и риск от развитие на рак.

Как да се предпазим от натравяне с ксеноестрогени?

Избягване на ксеноестрогените в пластмасите, храните, артикули за лична хигиена, като избираме по-естествени храни и опаковки или кутии от стъкло.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 30.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар