Храни, съдържащи цинк и магнезий
Все повече хора, осъзнаващи важността на витамини и минерали за организма, се интересуват от храни, съдържащи цинк и магнезий.
Това са минерали, които са изключително необходими за човешкото здраве. Магнезият играе важна роля в здравето на костите и регулирането на кръвното налягане.
Цинкът е важен за метаболизма на храните и за заздравяването на рани. За щастие много храни могат да набавят нужното на организма количество и от двата минерала.
Магнезий – защо е толкова важен за здравето?
Магнезият е основен минерал и електролит, който играе роля в много телесни процеси, включително:
- производство на енергия
- структура на костите и зъбите
- мускулна функция
- нервна функция
- ДНК репликация
- РНК и протеинов синтез
- контрол на кръвната захар
- регулиране на кръвното налягане
Магнезият присъства естествено в много храни, но се предлага и като хранителна добавка. Той е кофактор в повече от 300 ензимни системи, които регулират различни биохимични реакции в тялото.
Тялото на възрастен човек съдържа приблизително 25 грама магнезий, като 50% до 60% присъства в костите и по-голямата част от останалото е в меките тъкани. По-малко от 1% от общия магнезий е в кръвния серум.
Кои са симптомите за недостиг на магнезий?
Ранните признаци на магнезиев дефицит могат да включват:
- гадене
- повръщане
- загуба на апетит
- умора
- слабост
С напредването на магнезиевия дефицит хората могат да изпитат:
- по-ниски нива на калций в кръвта, известни като хипокалциемия
- по-ниски нива на калий в кръвта, наречени хипокалиемия
- изтръпване и мравучкане на крайниците
- крампи и мускулни контракции
- припадъци
- промени в поведението
- неравномерен сърдечен ритъм
- коронарни спазми
Продължителният дефицит на магнезий може да има неблагоприятно въздействие върху дългосрочното здраве на човека и да увеличи риска от хронични болести, сред които:
- сърдечно заболяване
- високо кръвно налягане
- диабет тип 2
- остеопороза
Как помага на здравето минералът цинк?
Цинкът поддържа редица функции в човешкото тяло.
Освен че подкрепя състоянието на имунната система, той позволява на тялото да произвежда протеини и ДНК, допринася за заздравяването на рани и играе роля в растежа и развитието в детството.
Освен това има антиоксидантни свойства и поддържа клетъчната функция, като помага на приблизително 100 ензима да работят правилно.
Ниските нива на цинк могат да увеличат риска от различни заболявания. Той се среща естествено в много храни, като месо и риба, а се предлага също и като хранителна добавка.
Симптоми на дефицит на цинк
Симптомите на недостиг на цинк обикновено са свързани с ролите, които той изпълнява в тялото.
Някои от най-честите симптоми включват:
- загуба на апетит
- забавен растеж
- слаба имунна защита
Тежкият дефицит на цинк може да причини още по-тревожни и опасни симптоми.
Примерите включват:
- забавена полова зрялост
- диария
- лезии на очите и кожата
- чувство на летаргия
- странни вкусови усещания
- косопад
- бавно зарастване на рани
- необяснима загуба на тегло
Мъжете и момчетата също могат да изпитат импотентност и хипогонадизъм – състояние, при което тялото не произвежда достатъчно тестостерон.
Храни с високо съдържание на цинк в хранителния режим са гаранция за по-добро здраве и при двата пола.
Храни, съдържащи цинк и магнезий – кои са те?
За да се избегнат всички симптоми на недостиг на тези минерали и да се намали рискът от хронични заболявания, трябва да се приемат храни, съдържащи цинк и магнезий, или хранителни добавки.
Препоръчителният дневен прием на магнезий е 420 мг за мъже и 320 мг за жени. За цинк се препоръчват 11 мг на ден за мъже и 8 мг за жени (при бременност и кърмене се изискват малко повече – около 11-12 мг дневно).
А сега нека разгледаме и някои храни, съдържащи цинк и магнезий, които да включите в менюто си.
1. Морски дарове (стриди, раци, миди)
Любимите на много хора морски дарове са храни, богати на цинк и магнезий. Порция от 85 г варени стриди осигурява 81 мг магнезий и цели 154 мг цинк. Освен това те са с ниско съдържание на калории и са пълни с други ценни витамини и минерали, включително витамин В12 и селен.
2. Ядки и семена
Любимите на много хора тиквени семки също са храни, богати на цинк и магнезий. В 1/4 чаша има цели 303 мг магнезий и 4,2 мг цинк. Те съдържат също и омега-3 мастни киселини, които могат да подобрят състоянието на сърдечно-съдовата система и да намалят възпалението в организма.
Друг добър източник на цинк и магнезий е сусамовото семе, като в същото количество има 111 мг магнезий и 3,3 мг цинк.
Бадемите са едни от най-богатите на магнезий ядки, но съдържат и цинк. Освен това са чудесен източник на ниацин, витамин Е и здравословни мононенаситени мазнини. Ядки като бразилски орех и кашу също включват в състава си магнезий и цинк, както и още редица здравословни нутриенти.
3. Кисело мляко
Киселото мляко е единственият млечен продукт, който предлага значителни количества магнезий и цинк на тялото. В 220 грама от продукта се съдържат 37 г магнезий и 1,8 г цинк, което го прави добър и достъпен източник и на двата минерала. В нашия кулинарен блог споделяме 3 идеи за здравословни и нисковъглехидратни десерта, включващи цедено кисело мляко.
4. Спанак
Зеленолистните зеленчуци като спанак, къдраво зеле и останалите зелеви култури също са с високо съдържание на магнезий, но имат и цинк.
Една чаша спанак има 163 мг магнезий, което е около 38% от препоръчителния дневен прием за мъже и 50% за жени.
Те съдържат също така вещества като желязо, витамин К и фолиева киселина, които са важни за здравето на костите, кръвта и много други.
5. Риби, богати на мазнини
Мазните видове риба са лесен начин да добавите магнезий и цинк към режима си, но са и с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Препоръчва се консумацията на риба поне два пъти седмично, за да се редуцира рискът от сърдечно заболяване и инсулт.
Примерите за мазни риби с високо съдържание на магнезий и цинк включват сьомга, халибут (известна още като камбала), скумрия.
6. Авокадо
Авокадото е изключително полезен плод и вкусен източник на магнезий. Едно средно на големина авокадо осигурява 58 мг от минерала, което е 15% от препоръчителния дневен прием. Авокадото е най-известно с това, че е богат източник на мононенаситени мастни киселини, подобно на зехтина.
В плода се съдържа още калий, няколко витамина от група В-комплекс, витамин К, фибри и цинк.
7. Месо и яйца
Говеждото, свинското и пилешкото месо са не само богат източник на протеини, но и осигуряват прилична доза магнезий и цинк на организма. Яйцата също съдържат тези минерали, така че порция вкусен омлет ще помогне да добавите още към своя режим и да оптимизирате нивата си на хранителни вещества.
8. Бобови растения
Бобовите растения като нахут, леща, соя и боб съдържат значителни количества цинк и магнезий.
Те обаче съдържат и фитати. Тези антинутриенти потискат усвояването на цинк и други минерали, което означава, че цинкът от бобовите не се усвоява толкова добре, колкото този от животински продукти
Въпреки това, те могат да бъдат добри източници на цинк и магнезий за хора, които следват веган или вегетарианска диета. Те също са богати на протеини и фибри и могат лесно да се добавят към супи, яхнии и салати.
9. Тъмен шоколад
Освен вкусен, любимият на много хора черен шоколад е от тези храни, съдържащи цинк и магнезий.
Всъщност 100 грама шоколад със 70-85% съдържание на какао има 3,3 mg цинк, или 30% от препоръчваното дневно количество.
Все пак обаче той трябва да се консумира разумно, тъй като е доста калоричен.
10. Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите като киноа, ориз и овес са други храни, съдържащи цинк и магнезий.
Въпреки това, подобно на бобовите култури, зърнените култури съдържат фитати, които се свързват с цинка и намаляват усвояването му.
Ако спазвате кето диета, тези продукти не са разрешени. Все пак обаче са по-добрият вариант от белия хляб и се свързват с редица ползи за здравето, в това число намален риск от затлъстяване, диабет тип 2 и сърдечни заболявания.
Храни, съдържащи цинк и магнезий – кои са те?
Морски дарове, ядки и семена, кисело мляко и тиквени семки са сред храните, съдържащи най-много и от двата минерала.
Кои са симптомите за недостиг на магнезий?
Ранните признаци на магнезиев дефицит могат да включват: гадене, повръщане, загуба на апетит, умора, слабост.
Симптоми на дефицит на цинк – как да ги разпознаем?
Някои от най-честите симптоми включват: загуба на апетит, забавен растеж, слаба имунна защита. Тежкият дефицит на цинк може да причини още по-тревожни и опасни симптоми, например забавена полова зрялост, косопад, лезии и други.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В борбата с микроскопичния агресор SARS-CoV-2, който днес е най-масовият невидим враг, се нуждаем
Кратка история на магнезия Защо прием на магнезий - какво представлява? Функции на
Едва ли има човек, който да не иска да има красива коса и здрава