Кето рибни пръчици с майонезен сос
Рибни пръчици, познати още като рибни пръсти – fish fingers, имат интересна история, датираща от няколко десетилетия назад, която ще обобщим в няколко кратки абзаца малко по-надолу.
Концепцията за рибни пръчици такива, каквито ги познаваме днес, е разработена в средата на 20-ти век. Много бързо набира скорост и се превръща в популярен полуфабрикат по целия свят.
Може да намерим много рецепти за това как да си ги направим сами, за да бъдат пресни и подходящи за нашия вкус, може да определим вкуса, типа на панировката или вида риба, с които да приготвим предястието.
Кето рибни пръчици с майонезен сос
Време за приготвяне | Порции | Хранителни стойности в 1 порция |
---|---|---|
50 минути | 2 | 4 г нетни въглехидрати, 565 калории |
Необходими продукти:
- 280 г обезкостено филе от треска
- 5 с. л. бадемово брашно
- 2 яйца
- 100 г настърган пармезан
- ½ ч. л. черен пипер
- ½ ч. л. лук на прах
- Сол на вкус
- Зехтин за намазняване на тавичката
За соса:
- 4 с. л. кето майонеза
- 1 ч. л. еритритол
Начин на приготвяне:
- Започваме като загряваме фурната на около 200 градуса, взимаме средно голяма тава, застиламе я с хартия за печене, намазняваме я със зехтин и я оставяме настрани.
- За панировката на рибните пръчици, взимаме чиния и смесваме бадемовото брашно със солта. В отделен съд смесваме пармезана, черния пипер и лука на прах. В трета чиния разбиваме хубаво яйцата.
- Подсушаваме рибата и я нарязваме на равни пръчици – около 10 парчета. Взимаме едно парче, овалваме го в бадемовото брашно, след това в яйцето и накрая в пармезана с подправките. Стараем се след потапяне в яйцето, то да се изцеди добре, за да избегнем напластяване.
- Повтаряме процедурата с потапяне и овалване с останалите рибни пръчици.
- Оставяме ги във фурната за 30 минути, като на половината време ги обръщаме, за да се изпекат равномерно.
- Докато се пекат рибните пръчици, разбъркваме продуктите за майонезения сос в купа до получаването на хомогенна смес, след което го оставяме за малко в хладилника.
Може да добавим и малко италиански сезонни подправки към пармезана за рибни пръчици, в зависимост от индивидуалния вкус на човек. Също така може да видите рецепта за кето майонеза в секцията „Кето рецепти“ на нашия сайт.
Рибни пръчици – история
Идеята за самото паниране на риба може да ни отведе до различни култури и традиции. Да вземем за пример САЩ, там пърженето и панирането на риба било развито от векове назад, но практиката за пакетиране на полуготови рибни пръчици се развила по-късно.
Заслугата за модерният полуфабрикат – рибни пръчици, често бива преписвана на американския изобретател и предприемач – Кларънс Бърдсай.
През 20-те години на миналия век фирмата Birdseye разработва процес за производство на замразени храни с цел запазването на качеството и вкуса на храната. Първоначалният фокус е бил това да са само зеленчуци, но с времето започнали да обработват и замразяват и рибни продукти.
В края на 40-те и началото на 50-те години на миналия век, рибните пръчици излезли на британския пазар. През 1955 г. компанията Birdseye за пръв път пуска на пазара на Обединеното кралство рибните пръчици. Тази иновация предоставила удобен, бърз и лесен начин за хората да се насладят на рибни продукти у дома.
След популярността, която рибните пръчици набират в Обединеното кралство, бързо се разпространяват и в други страни, включително САЩ. Полуготовите продукти станали обичани сред децата поради меката им текстура и удобната форма.
С течение на времето различни марки и производители започнали да произвеждат рибни пръчици, което довело до глобалното им разпространение. Както много неща, рибните пръчици също еволюирали през годините.
Първоначално се правили от бяла риба, като треска или пикша, покрити с галета. С времето се появили вариации с различни видове риба, както и такива на панировката. Някои дори добавяли специални вкусове и аромати като лимон или билки.
Днес може да открием рибните пръчици почти във всеки магазин и супермаркет. Те остават популярен избор за бързо хапване у дома или в ресторантите. Няма точна рецепта за направата им, тъй като съществуват много различни варианти спрямо вкусовите предпочитания на хората.
Още от кето кухнята ни
Какво по-хубаво от това да комбинираме един от най-обичаните морски дарове, заедно с новоизгряващата звезда в кулинарията – карфиолен ориз. Продължаваме с морската тематика, предлагайки ви едно познато и любимо лятно ястие, направено в по кето стил, именно миди с карфиолен ориз.
Ако тази рецепта за рибни пръчици ви е харесала, можете да намерите още много подобни предложения в секцията „Кето рецепти“ в нашия блог.
Присъединете се и към здравословната ни и споделена кухня във фейсбук.
Приятен апетит!
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Кето домашен тарама хайвер е една не много популярна, но чудесна алтернатива на разядката.
Миди с черупки, калмари, скариди и още много вкусни екзотични морски дарове. Няма как
Днес в нашата кухня сме ви приготвили 2 много вкусни рецепти за хрупкави калмари