Бронхит или пневмония – какви са разликите?
Кашляте често, задъхвате се при бързо ходене, дразнят ви мъглите, прахът, студеният въздух … Ако ви се случва всичко това, може би се безпокоите, че страдате от бронхит или пневмония. И двете състояния засягат долните дихателни пътища, стартират след микробна инвазия и протичат с близки симптоми. Съществуват обаче ключови разлики между бронхита и пневмонията, с които трябва да сме наясно, за да търсим своевременно лекарска помощ.
Важно е коя част на дихателната система се уврежда
При бронхит възниква възпаление в бронхите (разклоненията на трахеята), а при пневмония този процес е локализиран в алвеолите (основни белодробни структури).
Това са малки мехурчета, в които се извършва обмен между вдишания кислород, преминаващ към кръвта, и отделеният въглероден диоксид, който се движи в обратната посока. Клиничната практика отдавна е показала, че тежестта на болестните прояви е многократно по-голяма, когато са засегнати алвеолите.
Острият бронхит протича сравнително по-леко
Състоянието е близко до инфекция на горните дихателни пътища (нос, околоносни кухини, сливици, фаринкс, ларинкс, трахея). Обикновено пострадалите се оплакват от умора, дразнене в гърлото, леко главоболие, хрема, запушен нос, болки в мускулите, студени тръпки. При острия бронхит кашлицата се задържа за няколко седмици, независимо че останалите симптоми отзвучават в рамките на три-четири дни.
Тя обикновено е съпроводена със зеленикави, жълти или сиви отделяния. Но те са оскъдни. В тях следите от кръв са рядкост.
Хроничният бронхит продължава минимум три месеца
През този период се редуват дни на засилване и отслабване на болестните прояви. Пострадалият отделя слузно-гнойни секрети, има хрипове и често изпитва недостиг на въздух. Оплаква се от дълготраен дискомфорт в гръдната област.
Високата температура и втрисането са вероятни сигнали за пневмония
Това състояние се проявява с кашлица, която нерядко е съпроводена с жълтеникави, зеленикави, ръждиви или кървави храчки. Други характерни симптоми на пневмонията са:
- Недостиг на въздух и посиняване на устните, причинено от кислороден глад
- Учестен пулс
- Пронизващи болки в гърдите, особено при дълбоко вдишване или кашляне
- Болки в мускулите и ставите
- Изпотяване
- Гадене, повръщане или диария
- Помрачено съзнание
Различни са виновниците за белодробните проблеми
Острият бронхит в 90 на сто от случаите се провокира от вирусна инфекция, в останалите 10 процента болестта се възбужда от различни бактерии.
Хроничният бронхит е резултат от перманентно възпаление на белите дробове, причинено както от микроби, така и от цигарен дим, прах, химикали, биологични и други дразнители.
Пневмонията може да възникне от всички изброени по-горе фактори, когато те влияят на белодробните алвеоли. Лекарите разграничават множество видове пневмонии:
- Вирусна – причинява се от риновируси, коронавируси, аденовируси и др.
- Бактериална – нейните най-типични провокатори са бактериите Стрептококус пневмоние, Хемофилус инфлуенце и Хламидофила пневмония.
- Микоплазмена – резултат е от действието на микроорганизъм, наречен Микоплазма пневмония.
- Гъбична – поразява предимно хора с потисната имунна система и е последица от инфекции с различни гъбични щамове.
При бронхит или пневмония диагностичните средства се избират според тежестта на заболяването
Първоначално пациентът се подлага на общ физически преглед. След това неговите оплаквания се съпоставят с данни от: проведена образна диагностика; микробиологично изследване (например, на отделени при кашлицата секрети) и кръвни тестове. В някои случаи се прави пулсова оксиметрия, за да се определи достатъчен ли е кислородът в кръвта.
Също – и спирометрия, чрез която се тества количеството на въздушния поток по време на влизането и излизането му от белите дробове, т.е. оценява се дихателната функция.
Когато е възникнал бронхит, рентгеновата снимка на гръдния кош не показва отклонения от нормалното белодробно състояние. Често тя не се допълва с категоричност от клинични и лабораторни находки.
При пневмония се установява увеличение на левкоцитите и на С-реактивния протеин (CRP) в кръвта. Рентгеновата снимка на белите дробове показва присъствие на т.нар. консолидирани части, които са резултат от натрупване на течност в алвеолите. Тези места изглеждат като бели петна на снимката.
Антибиотиците не са панацея
Когато при остър бронхит възпалението е причинено от вируси, антибиотиците се оказват абсолютно безполезни. Заболяването е самоограничаващо. За благоприятен изход от него обикновено са решаващи почивката, антивирусните средства и лекарствата, влияещи върху температурата и кашлицата.
За да се овладее хроничният бронхит, се предписват изброените по-горе средства, както и медикаменти, подпомагащи дишането. Специално внимание изискват кортикостероидните препарати. Те се включват при продължителна кашлица и възпаление. Комбинират се с различни видове инхалации (с физиологичен разтвор, минерална вода или билкови отвари), които допринасят за премахване на бронхиалните секрети. С такава цел се пият повече течности.
Антибиотична терапия е необходима, само ако пневмонията е причинена от бактерии.
Когато диагнозата е вирусна пневмония, антибиотиците не само че нямат ефект, но могат да доведат до дисбактериоза – състояние, при което се унищожава полезната за организма пробиотична микрофлора.
Ако пневмонията протича тежко и има риск от усложнения, разумно е пострадалият да премине на болнично лечение. След като се овладее тежката форма на възпалителния процес, прилагат се физиотерапевтични процедури и лечебна гимнастика, като акцент се поставя на леки упражнения, укрепващи дихателната мускулатура.
Възможно ли е да се предотвратят белодробните проблеми?
Няма напълно ефективно средство за избягване на бронхита и пневмонията, но съществуват множество мерки, които намаляват риска от появата на белодробни заболявания. Разумно е още в началото на белодробното възпаление да се засили защитата на организма чрез прием на витамини и микроелементи.
Например:
- Витамин С е необходим за образуване на полезен имунен протеин.
- Витамините от група В са мощни имуностимулатори.
- Витамин D3 регулира способността на организма да се бори с инфекции и хронични възпаления.
Много полезни са микроелементите:
- Цинк – подпомага организма в борбата с вирусните инфекции.
- Желязо – участва в синтеза на кръвните клетки.
- Селен – стимулира образуването на антитела, които унищожават болестните микроорганизми.
Препоръчват се също:
- Балансирано хранене
- Повече разходки на чист въздух
- Достатъчно сън
Прекаралите бронхит или пневмония трябва да избягват места, където има много влага и да не пребивават в среда с изпарения от бои, горива и др.
Задължително е да се ограничи и ликвидира зависимостта от цигарите. Добре известно е, че те съдържат коктейл от химикали и са постоянен дразнител на дихателните пътища. С тази мярка могат да се спрат кашлицата и отделянето на секрети, които са благоприятна почва за развитието на микробни агресори.
За пушачите с белодробни проблеми, а и за цялото ни общество, показателно е стихотворението на поета Кирил Кадийски:
„Дим се вие цял живот
и процесът доста масов е.
Не, не пуши параход –
под опушения свод ученици смучат фасове.
…
Ако пушенето спрат и поетът и хамалинът
и все пак не спре димът,
значи просто тоя път
чергата ни е запалена.“
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Приемът на някои витамини при пневмония би ни помогнало да облекчим симптомите на заболяването, както и да повишим […]
Микоплазмената пневмония, често наричана "ходеща", е по-лека форма на пневмония, причинена от бактерията Mycoplasma pneumoniae.
Хората, които са прекарали пневмония веднъж, имат по-голям шанс да се заразят отново или да се сблъскат с усложнения като сърдечна недостатъчност.
3 Коментара
Само че са пропуснати други заболявания, които се активират, като отит, ларингит и синузит.
Синузитът също може да е причина за храчки. които понякога имат кръв. Те се стичат от носа към гърлото и задавят болния.
Нищо не се споменава и за вентилацията от климатици. Как влияе на подобни заболявания. Сухият въздух също.
Да, полезна е статията, като информация за бронхит и пневмония и разликата между тях!
Вече втора седмица имам сериозен белодробен проблем! Суха кашлица, гърло и хрема! Нямам температура!
Първо джипито ми изписа няколко вида хапчета, в т.ч. и антибиотик, но почти не се получи подобрение!
След 4 дена ме изпрати на белодробен специалист, а той на рентген и установи, че имам и пневмония! И той ми изписа още няколко вида хапчета и антибиотик и след три дена ще отида на преглед и ако няма подобрение ще ме вкарат в болницата за лечение! Не търся други специалисти, просто правя това, пия изписаните хапчета, които тия лекари изписват!
В определени моменти ние като пациенти сме зависими от познанията на лекарите и от нашата имунна система!
Много е полезна статията за бронхопневмонията, бронхита и разликата между тях. Аз почти ваяка година боледува.