Микоплазмена пневмония – какво я причинява и какви са симптомите
През 1898 г за първи път са изолирани тези особени микроорганизми, микоплазми, за който се предполага, че причиняват говежда пневмония и ги наричат „microbe de la periperneumonie“. Те са най-малките микроорганизми, които се размножават самостоятелно и имат способността да живеят извън клетката.
Неинфектираните хора в тяхната среда могат лесно да вдишат бактериите.
Тези бактерии се характеризират с липсата на пептидогликанова клетъчна стена и произтичащата от това резистентност към много антибактериални агенти. Устойчивостта на инфекции с Mycoplasma pneumoniae, дори след лечение, е свързана със способността им да имитират клетъчния състав на повърхността на гостоприемника.
През 1898 г за първи път са изолирани тези особени микроорганизми, микоплазми, за който се предполага, че причиняват говежда пневмония и ги наричат „microbe de la periperneumonie“. Те са най-малките микроорганизми, които се размножават самостоятелно и имат способността да живеят извън клетката.
Първи признаци на инфекция
Микоплазмената пневмония причинява заболяване, като уврежда лигавицата на дихателната система (нос, гърло, дихателна тръба и бели дробове). Инфекциите с Mycoplasma pneumoniae имат продължителен инкубационен период. Това е времето от заразяването на организма до появата на първите клинични признаци на заболяването.
Симптомите при микоплазмена пневмония се появяват и влошават в период от 1 до 4 седмици. Най-честата проява на заболяването е трахеобронхит.
Симптомите включват:
- Възпалено гърло
- Умора
- Треска
- Главоболие
- Бавно влошаваща се кашлица, която може да продължи със седмици или месеци
Деца на възраст под 5 години често нямат треска, но могат да се появят хрипове, повръщане или диария.
Диагностика и симптоми
До 1/5 от всички белодробни инфекции, които хората развиват в рамките на тяхната общност, се причиняват от бактерии Mycoplasma pneumoniae. Бактериите могат да причинят трахеобронхит, възпалено гърло и ушни инфекции, както и пневмония.
Микоплазмената пневмония понякога може да причини лека пневмония, често наричана „ходеща“, която, в много редки случаи, изисква лечение в болница.
Сухата кашлица е най-честият признак на инфекция. Нелекуваните и тежки случаи могат да засегнат мозъка, сърцето, периферната нервна система, кожата и бъбреците, и да причинят хемолитична анемия. В много редки случаи изходът е фатален.
Ранната диагностика е трудна, тъй като има малко необичайни симптоми. С напредване в развитието на микоплазмената пневмония лабораторните тестове може да са в състояние я диагностицират.
Симптомите на микоплазмена пневмония се различават от тези на типичната пневмония, причинена от често срещани бактерии, като Streptococcus и Haemophilus. Пациентите обикновено нямат тежък задух, висока температура и прогресираща кашлица. По-често се срещат симптоми като ниска температура, суха кашлица, лек задух (особено при натоварване и умора).
Какво причинява микоплазмена пневмония?
Бактерията Mycoplasma pneumonia е една от най-известните от всички човешки патогени. Има над 200 известни вида. Повечето хора с респираторни инфекции, причинени от Mycoplasma pneumonia, не развиват пневмония. Веднъж попаднала в тялото, бактерията може да се прикрепи към белодробната тъкан и да се размножава, докато се развие пълна инфекция. Повечето случаи на микоплазмена пневмония са леки.
Кои са рисковите групи, когато става въпрос за микоплазмена пневмония?
При много здрави възрастни имунната система може да се пребори с Mycoplasma pneumonia, преди да прерасне в инфекция. Тези, които са най-изложени на риск, са:
- Възрастните
- Хора със заболявания, отслабващи имунната система, като ХИВ или такива, които са на хронично стероидно лечение, имунотерапия или химиотерапия
- Хора с белодробни заболявания
- Такива, които страдат от сърповидно-клетъчни нарушения
- Деца под 5-годишна възраст
Случаи, в които инфекцията може да стане опасна
В редки случаи развитието на микоплазмена пневмония може да стане опасна и да увреди сърцето или централната нервна система. Примерите за тези нарушения включват:
- Артрит, при който ставите се възпаляват
- Перикардит – възпаление на перикарда (торбичката около сърцето)
- Синдром на Гилен-Баре – неврологично разстройство, което може да доведе до парализа
- Енцефалит – възпаление на мозъка, което е животозастрашаващо
- Бъбречна недостатъчност
- Хемолитична анемия
- Редки и опасни кожни заболявания
- Проблеми с ушите като булозен мирингит
Как можем да предотвратим развитието на микоплазмена пневмония?
Рискът да се заразим с микоплазмена пневмония е най-голям през есента и зимата. Образуване на тълпи също прави инфекцията по-лесно преносима.
За да намалите риска от разболяване, последвайте тези съвети:
- Осигурете си пълноценен сън
- Хранете се балансирано
- Хранете се балансирано
- Избягвайте хора със симптоми на микоплазмена пневмония
- Мийте ръцете си преди ядене и след контакт с хора
Как микоплазмената пневмония засяга децата?
Като цяло децата са по-податливи на инфекции, отколкото възрастните. Това се влошава от факта, че те често са заобиколени от големи групи други деца.
Заведете детето си на лекар, ако забележите някои от следните симптоми:
- Постоянна, нискостепенна треска
- Настинка или грипоподобни симптоми, продължаващи повече от 7-10 дни
- Постоянна, суха кашлица
- Хрипове при дишане
- Умора
- Болка в гърдите и стомаха
- Повръщане
Диагностициране на микоплазмена пневмония при деца се извършва по следния начин:
- Преслушване на гърдите на детето
- Рентгенова снимка на гръдния кош
- Взимане на секрет от гърлото и носа
- Кръвни изследвания
След като се постави диагноза на детето, лекарят може да предпише антибиотик за 7 до 10 дни за лечение на инфекцията.
У дома се уверете, че детето не споделя общи прибори и чаши, за да не разпространява инфекцията. Давайте му много течности. Използвайте загряващи компреси в областта на гърдите за облекчаване на болката.
Инфекцията с микоплазмена пневмония обикновено се изчиства до 2 седмици. Въпреки това някои инфекции могат да отнемат до 6 седмици, докато отшумят напълно.
Какви са усложненията от микоплазмена пневмония?
В някои случаи инфекцията с Mycoplasma pneumonia може да стане опасна. Ако имате астма, симптомите ви могат да се влошат. Микоплазмената пневмония може да се развие и в по-тежък случай на пневмония.
Дългосрочната или хронична микоплазмена пневмония е рядка, но може да причини трайно увреждане на белите дробове. Ако симптомите продължават повече от 2 седмици, незабавно се свържете с вашия лекар.
Често задавани въпроси
Какво е микоплазмена пневмония?
Mycoplasma pneumonia, често наричана "ходеща пневмония", е по-лека форма на пневмония, причинена от бактерията Mycoplasma pneumoniae.
Как микоплазмената пневмония се различава от другите видове пневмония?
За разлика от други видове пневмония, тя обикновено има по-леки симптоми и по-бавно начало, което често позволява на хората да продължат ежедневните си дейности, докато са заразени.
Какви са често срещаните симптоми на микоплазмена пневмония?
Честите симптоми включват упорита суха кашлица, болки в гърлото, главоболие, умора, висока температура, втрисане и лека болка в гърдите. Симптомите обикновено са по-слаби от тези на други видове пневмония и могат да наподобяват тези на обикновена настинка или бронхит.