Брашно за диабетици – 6 алтернативи, които да опитате
Диетата е от голямо значение за управление на диабет. Изборът на подходящи храни, които да държат нивото на кръвната захар под контрол, е първата крачка към лечение на заболяването. Но защо брашно за диабетици?
Бялото брашно е с висок гликемичен индекс, затова на диабетиците често се препоръчва да ограничат консумацията на тестени изделия. За щастие има и здравословна алтернатива – брашно за диабетици, с помощта на което ще можете да се насладите на любимите си печива.
Днес ще ви помогнем в избора, като изтъкнем полезните свойства на няколко опции, които можете да откриете на пазара.
Кое брашно е подходящо за диабетици?
Има много опции, които са полезни за диабетици. Ако брашното е с високо съдържание на фибри, лесно се усвоява и има ниско съдържание на въглехидрати, тогава то е подходящо.
Добавянето на фибри към диетата е чудесен начин за управление на диабета. Храните с високо съдържание на фибри обикновено имат нисък гликемичен индекс. Те имат по-бавен процес на храносмилане и по-постепенно повишаване на нивата на кръвната захар.
Храните с високо съдържание на фибри също са по-засищащи и намаляват приема на калории, защото може да се издържи по-дълго време без прием на храна.
Брашното също може да бъде добър източник на протеини. Те не предизвикват значителен скок в нивата на кръвната захар след консумация и следователно брашна, съдържащи протеин, са полезни за диабетици.
Когато избирате брашно за диабетици, запомнете, че колкото по-високо е съдържанието на протеин, толкова по-добро ще бъде управлението на кръвната захар.
Допълнително някои видове брашно могат да бъдат обогатени с витамини, минерали и други основни хранителни вещества, които могат да са от полза за цялостното здраве на всеки.
-
Кокосово брашно за диабетици
Тези, които вече следват нисковъглехидратна диета като кето, са запознати с кокосовото брашно. То има малко по-висок гликемичен индекс, но все пак е в рамките на нормалното – около 49-51. Влиза в списъка и на най-добрите безглутенови брашна с много по-лека текстура от други видове.
Същевременно кокосовото брашно съдържа по-малко въглехидрати и повече фибри от обикновеното бяло брашно, което помага за намаляване на усвояването на захарта в кръвообращението и контрола на кръвната захар. Предимство е и, че по-лесно се усвоява от брашната на зърнена основа.
Това брашно запазва кокосовия си вкус след готвене или печене и може да се използва и за други, например козметични и лечебни цели. Не на последно място – на достъпна цена е.
-
Бадемово брашно
В рецептите за диабетици бадемовото брашно е може би най-използваната алтернатива на бялото брашно. То има високо съдържание на протеини и нисък гликемичен индекс, допълнително е източник и на полезни за сърцето мазнини.
Тъй като гликемичният му индекс е по-малък от единица, ефектът върху кръвната захар е минимален. Бадемовото брашно е много универсално, тъй като може да се използва както в сладки, така и в солени ястия. С него успешно ще приготвите бисквитки, мъфини, хляб и дори пица.
Ако това не е достатъчно, ви напомняме, че бадемите имат едно от най-високите нива на антиоксиданти и са пълни с калций, витамин Е, витамин В6, магнезий, манган и мед.
Затова, използвайки бадемово брашно за диабетици, ще понижите приема на калории, ще се снабдите с повече протеини, без да правите компромис с вкуса или текстурата.
-
Орехово брашно за диабетици
Ореховото брашно е най-малко използваният, но същевременно най-здравословният вариант на брашно за диабетици.
Орехите имат нулев гликемичен индекс. Тоест те няма да доведат до повишаване на кръвната захар, под каквато и форма да ги консумирате.
Допълнително, ореховото брашно е добър избор за вегетарианци, вегани, без глутен е, без ГМО и подходящо за всички нисковъглехидратни диети. Сред продуктите на хората, които започват кето диета за начинаещи, това е любима съставка.
Орехите също така осигуряват здравословни мазнини, фибри за подпомагане на храносмилането на други въглехидрати и имат уникален маслен вкус. С това брашно за диабетици можете да приготвите палачинки, хляб, мъфини, сладкиши и други печени изделия.
-
Брашно от амарант
Амарантът също е с високо съдържание на протеини и не съдържа глутен. Брашното от амарант има орехов, земен вкус и плътна текстура. Поради тази причина е хубаво да се смесва с друг продукт в рецептите – в този случай с друг вид подходящо брашно за диабетици.
Брашното от амарант е най-подходящо за палачинки и хлябове. Но може да се наложи да добавите 1 до 2 с.л. течност към тестото, тъй като това брашно създава по-суха, по-ронлива текстура на печените изделия.
Когато купувате брашно от амарант, е по-добре да изберете продукт без глутен – той е по-добър за диабетици. Но имайте предвид, че понякога амарантът може да влезе в контакт със зърна, съдържащи глутен, по време на процеса на смилане.
-
Брашно от елда за диабетици
Може би не знаете, но брашното от елда не съдържа пшеница и освен това е без глутен, тъй като е направено от семе, а не от зърно. Страхотен е за приготвяне на палачинки, мъфини и хляб.
По отношение на хранителните свойства брашното от елда се нарежда от ниско до средно по скалата на гликемичния индекс, но съдържа много протеини, така че също е добър вариант, ако имате диабет.
Избирайки брашно от елда вместо обикновеното бяло брашно, ще се заредите с много разтворими фибри, което е важен аспект на здравословната диета за диабет.
Брашното от елда има леко горчив, земен вкус, което го прави подходящо както за пикантни, така и за сладки ястия. И последен съвет, ако планирате да печете с това брашно, е по-добре да изберете рецепти без мая.
-
Брашно от макадамия
Тъй като ядките макадамия съдържат само малки количества въглехидрати, те имат положително влияние върху нивата на кръвната захар. Съдържащите се в тях мазнини, протеини и фибри също помагат за понижаване на гликемичния индекс на храната.
Проучванията показват, че брашното от макадамия е най-подходящо за хора с диабет тип 2. Ядките като макадамията също съдържат хранителни вещества, мазнини, фибри и полифеноли, които могат да помогнат за подобряване на инсулиновата функция.
Добрата новина е, че брашното от макадамия, както и останалите ядкови брашна, могат да помогнат в превенцията на диабет. Всъщност само 30 г ядки на ден може да намали риска от диабет тип 2 с повече от 10%.
Един от най-простите и успешни методи за контролиране на диабета, е да промените рецептите, за да отговарят на вашите нужди. Често това налага заменянето на продукти с високо съдържание на въглехидрати (като бяло брашно) с нисковъглехидратни – брашно за диабетици.
Опитайте и ще се уверите, че не е трудно. Вече имате списък с алтернативи, а ако не успявате да намерите подходяща рецепта, винаги можете да вземете вдъхновение от нашия кулинарен блог или двете части на книгата ни с кулинарни рецепти „Кето фантазии„.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В последните години често слушаме за глутена и то обикновено – в негативен аспект. Защо обаче това е […]
Захарният диабет е метаболитно заболяване, което причинява висока кръвна захар. Хормонът инсулин транспортира захарта от кръвта в клетките, […]
Човек както и да готви, няма как да не използва брашно. Добре известен продукт в кулинарията, то се […]