Сьомга срещу риба тон – коя има здравословно предимство?
Сьомга срещу риба тон – коя от двата вида е по-добрият избор? Знаем, че е препоръчително да хапваме риба поне два пъти седмично, за да се възползваме от нейните хранителни вещества. Двата вида често са най-предпочитаните здравословни варианти.
Има толкова много „ЗА“ и „ПРОТИВ“, че понякога е трудно да разграничим коя риба е по-подходяща в сблъсъка между сьомга срещу риба тон. Днес ще сравним подробно ползите и недостатъците от двата вида, за да ви помогнем да направите информиран избор и да задоволите собствените си нужди.
Сьомга срещу риба тон – какво представляват?
Сьомгата е нежна риба с розов цвят, с богат и плътен вкус. Тя е соленоводна риба, която може да се открие почти навсякъде, като един от най-разпространените видове е атлантическа сьомга.
Можете да я приготвяте на скара, печена или маринована. Среща се и като част от различни ястия като салати, тартар, бургери и тестени изделия. За още по-голям деликатес се счита дивата сьомга.
Рибата тон е от едно семейство със скумрията. Двата най-предпочитани вида риба тон от кулинарна гледна точка са червената риба тон с вкусно месо, подходящо за филетиране и суши, и бялата риба тон (албакорът), който най-често се използва за консервиране. Рибата тон също може да се приготви по много различни начини: на скара, варена, на кайма.
И двете риби съдържат 0 грама въглехидрати, което ги прави изключително диетична храна, подходяща за кето режим и други нисковъглехидратни планове на хранене.
Сьомга срещу риба тон – хранителна стойност
Макар и с доста сходен хранителен профил, двете риби имат своите разлики. Сьомга и риба тон имат положително въздействие върху нашето здраве. Смята се, че дори намаляват рисковете от развиване на рак.
Дивата сьомга е по-добрият избор като важен източник на омега-3 мастни киселини (DHA и EPA), които са от съществено значение за мозъчната функция и структура. Важно е да отбележим и, че сьомгата от развъдник може да съдържа високи нива на диоксини и на ПХБ (полихлорирани бифенили).
Рибата тон също е добър източник на омега-3 мастни киселини (300 мг на порция). Нивото на омега-3 в консервираната риба тон обаче е силно променливо, тъй като начинът, по който се произвежда, може да унищожи голяма част от омега-3 в рибата.
Предимствата на сьомга срещу риба тон
Поради риска, свързан с наличието на живак, жените в детеродна възраст и децата трябва да избягват приема на риба тон. Дивaта сьомга е безопасна и съдържа около 300 до 650 мг омега-3 мастни киселини. Костите на сьомгата са малко и меки.
Същевременно по-ниският риск от наличие на живак и допълнителната хранителна полза правят консервираната сьомга по-добър избор пред консервирана риба тон. Като цяло сьомгата е по-богата на витамини, отколкото рибата тон, особено на такива от група B.
Сьомгата е по-скъпа (особено дивата) и се счита за по-големия деликатес. Рибата тон има повече съдържание на живак, така че не се препоръчва за бременни жени и малки деца.
Предимствата на риба тон пред сьомгата
Рибата тон съдържа по-малко калории, мазнини (както наситени, така и полиненаситени мазнини). Съдържанието на холестерол също е по-малко на 100 г в сравнение с това на сьомгата.
Като говорим за витамини, порция риба тон съдържа повече ниацин – 80% от препоръчителния прием срещу 45% в порция сьомга.
Рибата тон е по-добрият избор, ако търсите продукт с ниско съдържание на мазнини и калории, докато сьомгата е по-добра, ако се опитвате да увеличите приема на омега-3.
Съдържащите се в риба тон и сьомга калории и хранителна стойност
Сьомга | Риба тон | |
---|---|---|
Калории | 206 калории | 130 калории |
Мазнини | 12 г | 0,6 г |
Холестерол | 63 мг | 47 мг |
Въглехидрати | 0 г | 0 г |
Протеин | 22 г | 29 г |
Както се вижда, намиращите се в сьомга калории и мазнини са доста повече от тези в рибата тон, която съдържа малко повече протеини.
Сьомга срещу риба тон – здравословни ползи
Предстои да разгледаме битката между сьомга срещу риба тон по още един параграф – здравословни ползи. Доста от тях съвпадат, но има някои нюанси, по които се различават. Нека разгледаме защо са полезни сьомга и риба тон.
Здравни ползи от консумацията на сьомга
Сьомгата може да подобри зрението, благодарение на това, че е изключително богата на омега-3 и на витамин А.
Също така има силата да помогне за регулиране на съня. Това се дължи на аминокиселината триптофан. Тя не се произвежда от тялото и трябва да се набавя от храната. Помага на тялото да произвежда мелатонин и серотонин, което означава, че играе роля в някои важни телесни функции, като регулиране на настроението и цикъла сън-събуждане.
Сьомгата е с високо съдържание на протеини и витамин D, който е от съществено значение за усвояването на калция и здравето на костите.
В нея има и витамин B12 – основен хранителен елемент. Недостигът му може да причини слабост, проблеми с нервите, умора и загуба на апетит, наред с други симптоми.
Сьомгата е и добър източник на B3 (ниацин), чиято задача е да трансформира храната в енергията, от която тялото се нуждае. Минералът селен в сьомгата може да помогне за регулиране на хормоните на щитовидната жлеза, а цинкът подпомага имунната функция, синтеза на протеини и ДНК и заздравяването на рани.
Здравни ползи от консумацията на риба тон
Въпреки безспорните ползи от сьомгата, се оказва, че рибата тон също е особено здравословна по ред причини.
Първо, тя е с много високо съдържание на протеини, което е изключително полезно за кръвта, кожата, косата и ноктите. Рибата тон се грижи и за сърдечно-съдовата система и понижава опасността от поява на потенциално фатални инфаркт или инсулт.
Тя е способна да помогне при хипертония благодарение на наличието на калий – минерал, който понижава значително кръвното налягане. Комбинирането на този елемент с омега-3 носи противовъзпалителен ефект, полезен за здравето на сърцето.
Освен това намалява рисковете от затлъстяване и подобрява имунната система. Компонентите на рибата тон подобряват метаболизма и повишават енергията. Също така изграждат мускулатурата, което я прави перфектен спътник в развитието на релеф и загубата на мазнини.
Така че, като вземем предвид всичко това, можем да отбележим, че и двете риби са полезни, зависи какви точно ползи търсите.
Консервирана сьомга срещу риба тон в консерва
Хубаво е да направим сравнение и на рибата в консерва, защото има хора, които предпочитат именно такава. Накратко – и двата вида са сходни на хранително съдържание.
Относно омега-3 мастните киселини – сьомгата съдържа доста повече. Това в никакъв случай не означава, че рибата тон е бедна на тези така важни съединения. Ако изберете червена риба тон, например, ще се насладите на задоволителни количества омега-3.
Както споменахме по-горе, има обаче един критерий, по който консервираната сьомга е безспорен победител пред консервираната риба тон – наличието на живак.
Консервираната сьомга е с по-ниско съдържание на живак от консервираната риба тон, защото е по-ниско в хранителната верига, което означава, че има по-ниско съдържание на токсини. Имайте предвид, че почти всички риби и миди съдържат следи от живак. За повечето хора това не представлява опасност за здравето.
3 вкусни рецепти със сьомга и риба тон
За да продължим символичния сблъсък на сьомга срещу риба тон, ще ви представим няколко рецепти, които са освен вкусни, много диетични:
- Крем супа от сьомга и тиквички
- Киш със сьомга и аспержи
- Сьомга на фурна с домашно песто и спаначена салата
- Запечени кюфтенца с риба тон и пармезан
- Рецепта за кюфтенца от риба тон по два начина
Кога трябва и кога не трябва да ядем сьомга и риба тон?
Препоръчително е да се консумират 220 г сьомга и 120 г риба тон на седмица, за да се възползва от полезните хранителни вещества в тези морски храни.
Разбира се, хората с алергия към риба и морски дарове трябва да ги изключат от менюто си.
Припомняме: с внимание трябва да консумират риба и жените, които се опитват да забременеят, бременните, кърмачките и малките деца. Това се налага поради наличието на живак.
Сьомга срещу риба тон – заключение
Ако трябва да обобщим за резултата от сравнението между сьомга срещу риба тон, технически погледнато сьомгата е малко по-здравословният избор. Така че ако искате да приемате повече здравословни мазнини, сьомгата може да има предимство.
Но ако сте по-скоро любител на рибата тон, това също е чудесен, достъпен, здравословен и по-икономичен вариант. Тя има по-малко калории от сьомгата, така че е отличен вариант за хората, които ограничават количеството им.
Ако питате нас, разнообразявайте менюто си и с двата вида риба. В нашия блог ще видите различни и интересни предложения за рецепти.
Сьомга срещу риба тон – какво представляват те?
Сьомгата е нежна риба с розов цвят, с богат и плътен вкус. Тя е соленоводна и може да се открие почти навсякъде. Рибата тон е от едно семейство със скумрията. И двете риби съдържат 0 грама въглехидрати, което ги прави изключително диетична храна, подходяща за кето режим и други нисковъглехидратни планове на хранене.
Кои са предимствата на сьомга срещу риба тон?
Сьомгата съдържа много повече ценни мазнини. Има малко и меки кости, като се счита, че в този вид риба има и по-малко остатъци от живак.
Кои са предимствата на риба тон?
Рибата тон съдържа по-малко калории, мазнини (както наситени, така и полиненаситени). Съдържанието на холестерол също е по-малко на 100 г в сравнение с това на сьомгата.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Кето сандвич с риба тон – разнообразен обяд, подходящ за много хранителни режими.
Риба тон е един незаменим източник на протеини, омега-3 мастни киселини, витамин B12, витамин D и селен.
Тези три рецепти със сьомга са нашите любими нисковъглехидратни предложения, които определено си заслужава