Остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища
Зачервено гърло, дразнене и болка при преглъщане – всеки е изпитвал тези неприятности. Фактът, че ги познаваме, не означава, че са безопасни и преминават от само себе си.
Обикновено подобни усещания са симптоми на остри респираторни заболявания (ОРЗ), но също може да са сигнал за други здравословни проблеми. Например болки в гърлото след преглъщане настъпват и при: алергия; нарушена функция на щитовидната жлеза; злокачествено увреждане на гласните връзки.
Медицинската практика показва, че по-голямата част от развитите остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища са резултат от инфекции с вируси (адено-, корона-, рео-, риновируси, респираторно-синтициален вирус, парагрипни причинители и други), както и с бактерии – стрептококи, стафилококи и пр.
Проява на остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища
Обикновена настинка с ринит
Това е заболяване, което възпалява горните дихателни пътища, особено лигавицата на носа и носната кухина. Приема се за нормално децата в училищна възраст да боледуват от настинка 3 – 5 пъти годишно.
Заболяването се разпространява чрез вируси, отделяни при кихане или кашляне. Предава се чрез капчици по въздуха или със замърсени предмети.
Основните симптоми – хрема и запушен нос, се появяват в рамките на 12 или 36 часа след контакт с болестния причинител. Освен ринит, могат да настъпят дразнене в гърлото, кихане, суха кашлица, главоболие, слабост, лека треска, зачервяване в очите, свързано с парене и сълзене.
Грип
Грипът също се предава чрез капчици и замърсени предмети. Заболяването протича малко по-тежко от обикновената настинка. Могат да се наблюдават втрисане, висока температура, болки в главата и мускулите. Често главоболието се засилва при движение на очите. Телесната температура се задържа над 38,5 градуса обикновено в рамките на три дни.
Понякога се явяват болки в гърдите, гадене, повръщане и дискомфорт в областта на корема.
Синузит
Представлява възпаление на изпълнените с въздух пространства, разположени около носната кухина в черепа. Изследвания сочат, че 13% от децата до тригодишна възраст страдат от синузит. Състоянието се демонстрира със запушен нос, хрема, уголемяване на сливиците в гърлото.
Но основният симптом при синузит е появата на болка след натиск над очите, отстрани на носа или под очите.
Възниква и главоболие, което нерядко е придружено от промяна в тембъра на гласа, треска или кашлица.
Фарингит
Това е възпалението на задната стена на гълтача (фаринкса). Въпреки че има предимно вирусен произход, фарингитът може да бъде и бактериален. Проявява се с усещане за сухота в гърлото, болки при преглъщане, суха кашлица, зачервяване и подуване на задната фарингеална стена. Често околните лимфни възли са подути.
Характерни за това състояние са обща слабост, неразположение, главоболие и повишена телесна температура.
Остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища: Ларингит
Възниква при възпаление на лигавицата на гръкляна (ларинкса, който е разположен между фаринкса и трахеята). Обикновено се развива на фона на остри вирусни инфекции. Много по-рядко бактерии – стафилококи и стрептококи, могат да причинят ларингит.
Други фактори, които провокират това състояние, са различни дразнения от прекалено горещи храни, прах, тютюнев дим и други замърсители в околната среда.
Понякога ларингитът възниква поради алергия. В такъв случай е необходима незабавна лекарска помощ, защото гласните струни отичат изключително бързо, затрудняват дишането и пострадалият може се задуши.
Симптомите на ларингит включват:
- Поява на лаеща кашлица
- Груб дрезгав глас
- Болки и сухота в гърлото
- Дискомфорт при преглъщане
- Отделяне на храчки
- По-рядко – треска
Тонзилит
Означава възпаление на сливиците, които са част от общата имунна система на човека и тяхната функция е да пазят организма от инфекции.
Най-честите причинители на тонзилит са стрептококи, по-рядко стафилококи и други бактерии. Вирусите също засягат въпросните имунни структури.
Основните симптоми на тонзилита са:
- Повишаване на телесната температура (може да достигне 39-40 градуса)
- Зачервяване и оток на сливиците
- Болки в ушите, гърлото и лимфните възли в областта на шията
- Затруднено преглъщане
- Лош дъх
- Главоболие и обща слабост
Като допълнение към тези болестни прояви при децата може да се появят гадене, повръщане и болки в корема.
Можем ли да разграничим ОРЗ от ковид?
Ковид-19 започва със симптоми, които са характерни и за острите респираторни заболявания. Това са:
- Главоболие
- Обща отпадналост
- Мускулни болки
- Лека хрема
- Повишаване на телесната температура
- Суха кашлица
- Задух
- Понякога диария
За разлика от ОРЗ, при които същите прояви се развиват сравнително бързо (например, при грип – за няколко часа), при ковид тези симптоми се появяват по-бавно, с течение на времето. Някои от вариантите на причинителя на ковид водят до промяна или пълна загуба на вкус и обоняние.
Когато болестните оплаквания не насочват с категоричност към ковид или ОРЗ, разумно е своевременно да се направят изследвания.
Сега може да се прилагат комбинирани бързи тестове за грип и ковид. Те са много необходими, тъй като за грипа съществува специфично лечение, което убива вируса. (Прилага се Oseltamavir под различни търговски наименования).
За ковид обаче терапията е само симптоматична. Не бива да се забравя, че в тежките случаи на ковидна инфекция пациентите бързо стигат до остър дихателен проблем, нарушения в кръвосъсирването и полиорганна недостатъчност.
Какво да се прави при остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища?
При болки и висока температура – над 38 градуса, могат да се използват сиропи и т.нар. антипиретични (противотемпературни) медикаменти като парацетамол, аналгин и др. Не се препоръчва едновременно приемане на 2, 3 или повече противотемпературни лекарства. Обичайната продължителност на антипиретичната терапия е от 3 до 5 дни.
Срещу възпалението помагат инхалации и приемане на големи количества витамин С, а при хрема и запушен нос е добре да се употребяват подходящи капки или спрейове.
Кашлицата налага индивидуален подход. Ако е продуктивна – с отделяне на храчки, се ползват медикаменти, наречени муколитици. Те намаляват гъстотата на бронхиалния секрет и подобряват отхрачването.
За потискане на мъчителната, непродуктивна кашлица, която изтощава пациента и го лишава от сън, се предписват от лекар противокашлични препарати. В малки дози те не водят до привикване и не потискат дихателния център.
Правилно е болният да спазва постен режим, да приема обилно течности и да си почива. Ако симптомите продължават повече от три дни и са тежки, може да се премине към антибиотично лечение, също по лекарско предписание.
Хранене
Храната трябва да е питателна и лесно смилаема. Препоръчително е да се приемат цели свежи плодове, компоти и чайове с доказан антимикробен ефект. Много подходящи са запарки с:
- Мента
- Бъз
- Джинджифил
- Шипка
- Здравец
- Розмарин
- Липа
- Лайка
Благоприятно се отразява и изпиването на чаша негорещо прясно мляко, към което е добавена лъжица мед.
Идеално действат и плодови кисели млека, както и туршии, заради богатото си съдържание на пробиотици и микроелементи.
Разумно е засегнатият от ОРЗ да се изолира от другите членове на семейството, по възможност в отделна стая.
Активната профилактика срещу респираторните заболявания на горните дихателни пътища се състои в прилагане на ваксини, а останалите предпазни начинания включват редовно извършване на дихателна гимнастика и други закалителни процедури, носене на маски и дезинфекция на ръцете.
Както се вижда, подходът към лечение на остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища е комплексен, защото включва лечебни, профилактични и организационни мерки. Тяхното прилагане в студените месеци е от изключителна полза за всички – деца, ученици, активно работещи и хора от третата възраст.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Подбел е цъфтящо растение, което често се среща в дивата природа, но може да
Често се обръщаме към натурални средства срещу грипни симптоми, защото много от тях, прилагани последователно, са високо ефективни.
Разказваме за полезни билки при респираторни инфекции и заболявания, които облекчават дихателната система във вирусния период.