Мента – здравословни ползи и употреба

Обновена: 02.04.2024|
Билки при респираторни инфекции. Подуване, стомах. Мента, билка, ползи, чай.

Ментата е една от любимите ни билки заради аромата и полезните си свойства. Познаваме я от своите баби и дядовци, а те – от своите и така – чак до древността.

Точно толкова стари са знанията за тази билка и начините на употреба. А днес те са достигнали до нас и ни носят безброй здравословни ползи.

 

Какво е мента?

Ментата е едно от най-разпространените растения за овкусяване на храни и напитки. Вирее в умерен климат и е лесна за отглеждане дори в домашни условия.

Билката принадлежи към род многогодишни тревисти растения. В България може да се открият 9 растителни вида. Ментата е богата на масла, които се извличат с различни цели.

 

Здравословни ползи от ментата

Древен Египет, Древна Гърция, Рим – от всички тях до наши дни са достигнали сведения за изключителните лечебни способности на едно крехко и ароматно растение. 

Билката днес е много известна с това, че успокоява и действа терапевтично. Ефективна е както под формата на чай и аромат от етерично масло, така и като разтрием листенцата между пръстите си. Често се използва и в комбинация с други билки: глог и валериана например.

В този случай усвояването на успокояващите им вещества действа директно на нервната ни система и ни помага да се успокоим при стрес, силни емоции и безпокойство. В действителност обаче, растението има още много ползи за тялото ни.

 

Подобрява храносмилателната и сърдечно-съдовата система

Ментата е помощник на храносмилането. Тя помага при редица проблеми, свързани с храносмилателния тракт. Сред тях са дори облекчаване на болката и дискомфорта при наличие на газове и намаляване на подуването на корема.

Сериозен ефект има и в случай на разстроен стомах. Билката успокоява ефективно процесите в стомаха и червата ни и подпомага смилането на храната. Така косвено, засилвайки метаболизма, може да се каже, че билката има и благотворен ефект при отслабване.

Действа благоприятно при гадене и липса на апетит.

Билката намалява и действието на лошия холестерол. Както знаем, той е една от причините за сериозни сърдечно-съдови проблеми. Бонус е, че заради присъствието на желязо в билката, тя подпомага кръвообращението.

 

Мента за здраве на устната кухина

 

Мента. Смес за мъфини с матча зелен чай

 

В този смисъл не може да пропуснем да споменем, че освен лечебни свойства билката притежава възможността да подобрява редица от процесите в организма. Освен че ни помага да храносмиламе по-добре и по-бързо, учените твърдят, че ни дарява с по-добра памет и концентрация, но и със здрави венци и зъби.

Благодарение на антибактериалните си свойства растението се бори пряко с бактериите, причинители на кариеси. Промивки и гаргара с хладък чай от мента заздравяват венците, намаляват възпалението и облекчават зъбобола.

В допълнение, тя влияе положително и ако имаме лош дъх и премахва микроорганизмите, които го предизвикват. Затова и неслучайно много пасти за зъби имат в състава си мента – защото ни осигурява свеж дъх, но и по-здрави зъби за по-дълго време.

 

При белодробни проблеми

Вече споменахме за приятният аромат на ментата. Той успокоява тялото и ума и ни помага да се отпуснем, но освен това има още едно много важно свойство: да „отпушва“ горните дихателни пътища!

Заради съдържащите се в нея етерични масла е добре познато средство за лечение и облекчаване на заболявания на горните дихателни пътища.

Това, което обаче мнозина не предполагат, е, че комбинираните свойства на билката позволяват тя ефективно:

  • Да облекчи и болки в гърлото.
  • Да помогне за отделяне на секретите от дихателните пътища.
  • Да прочисти синусите.
  • Да облекчи стягащата болка в гръдния кош.

 

Употреба на ментата

 

Мента. Бял дроб - пречистване с мента. Билки за възпалено гърло.

 

Въпреки че говорим за билка, е хубаво да знаем как да я употребяваме според конкретната цел, която искаме да извлечем от нея за здравето си.

 

Ментов чай

Ментата под формата на чай се консумира в България от години като терапевтично средство, за успокояване на нервите, виене на свят и за по-добър и спокоен сън. Чудесен момент за това е краят на деня или времето непосредствено преди лягане.

Срещу висока температура, предизвикана от шарка например, може да се направи запарка от бял равнец, мента, цветове на черен бъз.

 

Тинктура

За подобряване на храносмилането може да приемаме билката на капки (тинктура) с вода или пък под формата на отвара около храненията си. Така ще се преборим ефективно и с подуването и газовете.

Ментата е ефективна и под формата на аромат (етерично масло) или чай и при болка. Доказано е, че билката е ефективна за облекчаване на мигрена, главоболие, менструални болки.

 

В козметиката

Ароматната билка се използва и в козметиката – за свежест, но и в средства за охлаждане на рани например. Затова и можем да я срещнем като съставка на мехлеми за лечение на ухапвания от насекоми и други и кожни раздразнения. Масажът с ментово масло има отпускащ и освежаващ ефект.

 

В кулинарията

Не на последно място трябва да споменем ролята на ментата в кулинарията. Десерти, супи, салати – сякаш няма част от менюто, в което да не можем да добавим от нея. Единствено се изисква такт и креативност при избора на ястие.

 

Кога трябва да внимаваме при употребата на мента ?

Ментата, както много други растения, може да взаимодейства с други билки, добавки или лекарства. Тя може също да предизвика странични ефекти при някои хора. Всеки, който вече приема някакви лекарства за даден проблем, е добре да говори с лекаря си, преди да използва екстракти и чайове от тази билка.

Дотук всички факти за растението говорят за неговата полезност. Не бива да забравяме обаче, че както всяко друго нещо, има случаи, в които не е добре да го употребяваме.

 

Не бива да приемаме чисто ментово масло

 

мента

 

Маслото е токсично, ако се приема в чист вид.

В някои случаи маслото от мента, което се нанася върху кожата, може да причини дразнене или обрив. Ако се притесняваме, че може да получим нежелана кожна реакция към него, първо тествайте върху малка част от кожата си.

 

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)

Не е добре да използваме мента под каквато и да е форма, ако страдаме от гастроезофагеална рефлуксна болест. В този случай симптомите ще се изострят и билката може да влоши здравословното състояние

 

Жлъчни камъни

Специалистите съветват да не използваме мента и ментови продукти, ако имаме жлъчни камъни – отново заради опасност от изостряне на състоянието.

 

Да не се използва от малки деца, бременни и кърмещи жени

Тя не трябва да се използва от малки деца. Когато се прилага върху лицето на дете, ментата може да причини проблеми с дишането. Не трябва да се дава ментов чай на деца под 3-годишна възраст, а на по-големи деца това трябва да става с повишено внимание и в малки количества.

 

С повишено внимание при бременност и кърмене

Има вероятност някои съставки на билката /потенциални алергени/ да преминат през кърмата, поради което е добре този чай да се избягва от кърмещите жени. При бременност също трябва да се внимава и е добре да се приема само като подправка в кухнята, но не и в лекарствени дози.

 

С какви лекарства може да си взаимодейства ментата?

 

мента

 

Чаят от мента също понижава нивото на кръвната захар в организма и може да взаимодейства с някои лекарства за диабет, затова трябва да се приема внимателно.

Тази билка може да взаимодейства и с някои други лекарства, включително:

  • циклоспорин – медикамент, приеман от трансплантирани пациенти, за да се предотврати отхвърлянето на орган
  • лекарства, които намаляват стомашната киселина (антиациди)
  • лекарства за язва
  • блокери на калциевите канали и други лекарства, използвани за високо кръвно налягане (хипертония)

Както много други подправки и билки, ментата е много полезна, но в някои случаи употребата й не се препоръчва. Хората, които са алергични към това растение или към някое от съединенията в нея, не трябва да пият чай от тази билка, както и да използват ментово масло.

 

Ментата не се препоръчва при:

  • астма и други хронични дихателни заболявания
  • хиатусна херния
  • хора с неравномерен сърдечен ритъм (аритмия)
  • хемолитична анемия
  • киселини
  • хора с ниско кръвно налягане (хипотония)
  • хора с чернодробни проблеми

 

Заключение

Популярната билка може да помогне на здравето ни и да направи любимите ни напитки още по-вкусни. Няколко свежи листа мента в освежаваща напитка е впечатляваща добавка без да изисква много усилия. Саксия с мента може да допринесе за спокойствието и уюта на дома, както и да гони някои досадни насекоми. 

 

Какво представлява ментата?

Ментата е едно от най-разпространените растения за овкусяване на храни и напитки. Тя е богата на етерични масла, които се извличат с различни цели.

За какво помага билката?

Има множество ползи за здравето ни – заздравява венците и устната лигавица, облекчава стомашни неразположения, подобрява паметта и концентрацията, действа благоприятно на дихателните пътища, насърчава пълноценния сън.

Как можем да я приемаме?

За терапевтични цели се употребява под формата на чай, тинктура или етерично масло. Свежи и изсушени листа често се добавят към всякакви храни и напитки.

Може ли да ни навреди?

Възможно е да имаме нежелани реакции към ментата, ако имаме гастроезофагеална рефлуксна болест, камъни в жлъчката или алергия към самото растение.

Категории: Билки и чайове|Публикувана: 19.11.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

49ba106e715c855274a0ed254826b4e3?s=96&d=mm&r=g

Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Свързани публикации

Оставете коментар