Какво да ядем при диетата на Атанас Узунов?

Обновена: 13.05.2024|
Какво да ядем при диетата на Атанас Узунов.

Стотици са хората, които спазват Режима и наистина постигат своите цели – да свалят нежеланото тегло, да облекчат някои симптоми и да подобрят различни заболявания.

Най-честият въпрос, както при всяка диета, е „Какво да ядем при диетата на Атанас Узунов?“. Отговорът ще намерите в следващите редове, а като начало ще разкажем повече за историята на създателя на Режима.

 

Кой е Атанас Узунов?

Атанас Узунов става популярен именно чрез споделянето на опита си с модифицирания кето режим и набирането на последователи, на които безвъзмездно помага да подобрят здравето си чрез контрол на теглото.

Той не е медицинско лице, нутриционист или диетолог, и не си позволява да предписва или препоръчва лекарства и лечения. Атанас Узунов споделя мнение по теми за състава на храните, начини и правила за хранене и въздействието им върху организма.

Всичко това се основава на личен опит и изчетени и прилагани от литература по темата практики.

Каква е била личната му борба с наднорменото тегло?

Преди години той самият напълнява рязко вследствие стрес и нездравословно хранене – стига до 140 кг, които водят след себе си различни здравословни проблеми. Силни болки в кръста вследствие теглото, високо кръвно, паник атаки.

След посещение на редица лекари, диетолози, спазване на различни режими, хранителни и спортни, резултатът все не бил на лице.

В един момент решава да вземе нещата в свои ръце, чете за различните режими, пресява необходимата информация. Осъзнава, че трябва да спре рафинираната захар и тестото – белия и пълнозърнестия хляб. Насочва се към храни с естествени мазнини.

Как хората разбират за режима на Атанас Узунов?

С помощта на социалните мрежи Режимът достига до нови хора ежедневно. Атанас Узунов създава една от най-големите фейсбук групи, „ Оригинал Отслабвай и бъди здрав с Атанас Узунов. В нея над 400 000 души споделят своите резултати, авторски рецепти, а насреща винаги е авторът на Режима, който отговаря на въпроси и насочва начинаещите, и не само.

През 2019 година издава авторската си книга „Режимът“, в която подробно говори за НВ-ВМ начин на хранене и предлага рецепти

 

Какво представлява неговата диета?

 

Какво да ядем пир диетата на Атанас Узунов.

 

Кетогенното хранене съществува още от 20-те години на миналия век. Режимът по кето диетата е модифицирано НВ-ВМ хранене, чиито препоръки се осланят на опита на Атанас Узунов и постигнатите положителни резултати.

В основата му е намаляването на въглехидратите (до 20 г дневно) и наблягането на естествените мазнини (40-60% от дневните порции). Целта е да се намали до минимум секрецията на хормона инсулин и да се детоксикира организмът.

От опита си Атанас Узунов споделя, че приемането на храна (дори само на една хапка) води до повишаване на нивото на кръвна захар, което увеличава и секрецията на инсулин. Когато нивата на хормона са високи, до половин час след хранене изпитваме умора, а час след това отново сме гладни.

Високите нива на инсулина блокират процеса на горене на мазнини, което води до натрупване и на висцерални (подкожни) мазнини.

Елиминирането на захарта и рафинираните продукти балансира нивото на инсулин в организма по естествен начин.

Тъй като много хора се притесняват, че в популярния Режим на Атанас Узунов се набляга на месото, то всъщност се консумира 1 до 3 пъти седмично (от 2 до 6 хранения), които не е нужно да са поредни. В това число влиза рибата и препоръчителният рибен ден.

Консумацията на месни продукти винаги трябва да е комбинирана със зеленчуци, без значение от метода на готвене. Единственото правило, което се спазва, е те да растат над земята – тоест изключваме кореноплодните, тъй като те са с високо съдържание на нетни въглехидрати.

Плодовете също се елиминират заради съдържанието на глюкоза. Могат умерено да се приемат горски плодове – малини, къпини, боровинки, ягоди.

През останалите дни се набляга на риба, ястия без месо, постни ястия (само с растителни продукти) и т.н.

Защо се пропуска закуската в Режима на Атанас Узунов?

За да се балансира секрецията на инсулин, храненията са сведени до 2 на ден.

Решението да не се закусва Атанас Узунов обвързва с трите физиологични цикъла на човешкия организъм:

  • Приемане (От 12:00 ч. до 20:00 ч.) – хранене.
  • Асимилиране (От 20:00 ч. до 4:00 ч.) – преработване на храната и използване на част от нея от организма
  • Отделяне (От 4:00 ч. до 12:00 ч.) – освобождаване от излишните за организма продукти.

Препоръчва се обядът да е малко след 12:00 ч., а вечерята – преди 20:00 ч.

За хората, които приемат лекарства и се налага да закусват, Режимът на Атанас Узунов препоръчва лека закуска, като яйца, сирене, зеленчук и т.н.

Как бронираното кафе замества закуската в Режима?

 

Какво да ядем пир диетата на Атанас Узунов.

 

Бронираното кафе е рецепта, която включва естествена мазнина като пречистено масло Гхи, кокосово масло или МСТ масло. Те се разбиват в блендер, заедно с еспресо. Получената напитка е полезна, дава много енергия и намалява чувството на глад.

Консумацията на бронирано кафе е по избор за спазващите режима.

 

Как да я започнем?

Съветите на Атанас Узунов са свързани най-вече с постепенното навлизане в Режима. Той препоръчва изключване на захарта като начало.

Когато драстично се намали консумацията на въглехидрати и се спре консумирането на тестени и зърнени храни, организмът започва да се чисти от глюкозата, в която те се превръщат.

За този процес е необходимо време, понякога до 3 дни, друг път – седмица. През този период на адаптация е възможно да се появи така нареченият „кето грип“ или кето-обрив, но те отминават с времето.

За облекчаване на грипоподобните симптоми по време на адаптация се препоръчва повишаване на хидратацията и прием на достатъчно електролити чрез домашен бульон например.

Какво е кетоза?

След периода на адаптация организмът навлиза във фаза на кетоза – метаболитно състояние, в което човек започва да гори мазнини за енергия вместо въглехидрати.

Тялото започва да произвежда достатъчно кетони, които могат да бъдат използвани и като значителен източник на енергия, необходима на тялото, за да се движи и да функционира.

За да се поддържа ефективна кетоза, въглехидратите трябва да се ограничат до 20 г на ден и да идват от здравословни източници.

Как се смятат въглехидратите в Режима на Атанас Узунов?

Отчитат се само нетните въглехидрати – това са въглехидратите, от които са извадени фибрите.

Например в 100 г патладжан се съдържат 8,14 г въглехидрати, от които 2,50 г са фибри. Т.е., нетните въглехидрати са 5,64 г.

Какво е режим Сваляне и режим Задържане?

В режим Сваляне на килограми (стриктно НВХ) не бива да се надвишава приемът на 20 г въглехидрати дневно. Важно е да се задържим в метаболитна фаза кетоза, за да изгаряме мазнини и да сваляме килограми.

Набляга се на консумирането на месо, риба, яйца, естествени мазнини, млечни продукти (ако нямате проблем с лактозата) и много зеленчуци.

Не се препоръчва и използването на подсладители, ядковите брашна са ограничени, както и ядките (до 30 г седмично).

В режим Задържане (либерално НВХ) вече се предполага да сме достигнали желаните килограми и да се опитаме да ги запазим. Освен всички режимни храни, се позволяват и бобови, кореноплодни, плодове.

 

Какво може да се яде по време на диетата?

 

Какво да ядем пир диетата на Атанас Узунов.

 

Нека разгледаме какво да ядем при диетата на Узунов.

Животински продукти:

  • Месо – агнешко, свинско, патешко, пилешко, телешко, заешко, кайма (домашна или смляна пред вас).
  • Месни продукти – бекон, шунка, колбаси, пастет, мезета (домашни), сланина
  • Карантия – шкембе, език, уши, крака, сърчица, черен дроб, чревца и т.н.
  • Риба, морски дарове – без ролца от раци (сурими)
  • Масла – краве, козе, биволско, кокосово, какаово, пречистено масло Гхи, МСТ масло, шарлан, ленено, сусамово, от авокадо или гроздови семена (без рапица)
  • Мазнини – мас, патешка лой, агнешка лой, гхи
  • Узрели кашкавали и сирена – овче, биволско, козе, краве, синьо сирене, кашкавал, Бри, пармезан, моцарела, чедър, маскарпоне и т.н.
  • Млечни – пълномаслено кисело мляко (за предпочитане домашно), цедено кисело мляко, извара, заквасена сметана (животинска и пълномаслена, минимум 20% масленост), топено сирене
  • Яйца

 

Растителни продукти:

  • Зеленчуци (растящи само над земята) – зеле, краставици, марули, айсберг, броколи, домати (ограничено), тиквички, пипер, аспержи, патладжан, зелен боб, карфиол, лапад, спанак, гъби, рукола, китайско зеле, зелени лук и чесън, праз лук, бамя, алабаш, грах (не се препоръчва за диабетици), брюкселско зеле, стръкове целина
  • Туршии – домашно приготвени, БЕЗ ЗАХАР
  • Сосове и дресинги – майонеза (домашна, със зехтин), комбинации от позволените млечни продукти, растителни масла, ядки и семена
  • Напитки – единствено билков чай, кафе, бронирано кафе (само едно сутрин), айрян, кефир, зелев сок, бульон костен/зеленчуков (домашни)
  • Ядки – орехи, бадеми, лешници, бразилски орех, пекан, макадамия ( до 30 г дневно и не всеки ден при режим Сваляне)
  • Семена – ленено (не е подходящо за хора с Хашимото), конопено, тиквени семки
  • Растителни млека – бадемово, кокосово, лешниково и т. н.
  • Растителна сметана – например кокосова

 

Подсладители:

  • Естествени подсладители – стевиола, еритритол, ксилитол – зависимост от режима

 

Брашна:

  • Ядкови брашна – бадемово, кокосово
  • Хуск

 

Подправки – в тази категория няма забранени продукти.

Важно е да следите за въглехидратите в тях, тъй като в 100 г чубрица например се съдържат 23,03 г нетни въглехидрати:

  • Чубрица
  • Магданоз
  • Джоджен
  • Босилек
  • Куркума
  • Индийско орехче
  • Какао на прах
  • Джинджифил на прах
  • Червен и черен пипер
  • Сол
  • Кардамон
  • Чили пипер
  • Чесън на прах и други

 

Какво не можем да ядем?

 

Какво да ядем пир диетата на Атанас Узунов.

 

В този списък влизат някои ограничени храни, които могат да се консумират, но рядко (веднъж на няколко дни), и такива, които са забранени (нережимни).

 

Ограничени хранителни продукти:

  • Плодове – само горски (бери) плодове – малини, къпини, боровинки (не всеки ден и по малко), авокадо, маслини
  • Ядки – сурови, до 30 г, но не всеки ден
  • Тахан – сусамов, лешников, бадемов, до 2 с. л., но не всеки ден
  • Напитки – вино

В режим Сваляне е позволен и шоколад с над 85% какао (отново по малко и не всеки ден). За Задържане – шоколад с над 75% съдържание на какао.

 

Нережимни храни:

  • Млечни продукти – прясно мляко, кондензирано мляко, суха сметана, сладолед, мляко на прах и др.
  • Захар, мед, агаве, кленов сироп
  • Готови колбаси, кайми и сухи меса (поради съдържанието на захари, декстроза, нишесте, много сол и/или натриев глутамат)
  • Бобови култури – боб, леща, соя, нахут, бакла, лупина
  • Кореноплодни – тези, които растат под земята, като ряпа, картофи, моркови, цвекло, кромид лук и др.
  • Тиква
  • Кестени
  • Фъстъци
  • Плодове
  • Туршии със захар
  • Зърнено-житни – пшеница, ечемик, овес, просо, ръж, елда, киноа, царевица, ориз и производни
  • Мазнини – олио, маргарин
  • Подсладители като аспартам, захарин, декстроза, фруктоза, сукралоза и т.н.
  • Газирани напитки, фрешове, сокове
  • Чипсове, крекери, пуканки и т.н.
  • Алкохол

Бъдете внимателни с етикети като „безглутеново“, „без добавена захар“ и подобни –невинаги това означава нисковъглехидратни. Проверявайте хранителните стойности.

 

За кого е подходяща диетата и безопасна ли е?

 

Какво да ядем пир диетата на Атанас Узунов.

 

Широкоразпространената диета на Атанас Узунов е подходяща за всеки, който желае да се отърве от излишните килограми и да започне да се храни по-осъзнато.

Но има състояния, при които не трябва да се прекалява с ограничаването на въглехидратите.

Част от съветите, които Атанас Узунов споделя с хората, решили да започнат режима, са свързани с най-често срещаните здравословни проблеми:

  • Диабет тип 1 – приемът на въглехидрати трябва да се съобразява с приеманите медикаменти и инсулин. Диабетик с тип 1 може да се възползва от принципите на НВ-ВМ диета, което ще му помогне значително да балансира нивата на кръвна захар. Но, за да се избегне рискът от животозастрашаваща хипоглекимия, нивата на инсулин трябва да се регулират редовно от ендокринолог.
  • Диабет тип 2 – при това състояние трябва да се следи ежедневно нивото на кръвна захар – преди приемането на медикаменти или преди самите хранения.
  • При високо кръвно – нисковъглехидратното хранене води до балансиране на нивата на кръвното по естествен начин. Ако хората, решили да започнат Режима, приемат медикаменти за кръвно, е добре редовно да се консултират със своя кардиолог, който да регулира дозата на лекарствата.
  • При заболявания на бъбреците – тук съветът на Узунов е да се навлиза в режима постепенно, с по-малки количества мазнини (предимно студенопресовани, растителни). Препоръчителни са и по-чести изследвания на показатели като урина, урея, креатинин.
  • Проблеми с жлъчката (отстранена, с песъчинки, камъни) – в случая е добре да се избягва шоколад, прекомерна консумация на яйца, много твърда храна.
  • Бременност – за тази група диетите са изключени като опция, освен ако няма препоръка от наблюдаващия бременността лекар.
  • Кърмене – тук също е изключено да се спазва нисковъглехидратна диета. Това може да доведе до спиране на кърмата, затова е препоръчително кърмещите жени да се хранят балансирано и разнообразно, с достатъчен прием на въглехидрати.
  • Деца – при тях не е препоръчително да се приемат по-малко от 20 г въглехидрати на ден. Достатъчно е да се извлече най-полезното от Режима – спиране на захарта, рафинираните и пакетирани продукти, за да имат децата добро храносмилане, енергичност, редуцирано акне, нормално кръвно налягане.

За различните състояния има различни противопоказания по отношение на храните и приема на макронутриенти като въглехидрати, мазнини, протеини.

Важно е всеки да следи здравето си и да прави необходимите изследвания и консултации с медицинско лице при нужда.

 

Периодично гладуване и лунен фаст – как намират място в Режима на Атанас Узунов?

Режимът се съчетава и с циклични фастове – периоди от 16 до 36 часа, в които не се консумира нищо освен кафе (бронирано кафе също не е позволено), чай и много вода.

Периодично гладуване

Периодично гладуване се прави за 16/18/20/24/36 часа в два непоследователни дни от седмицата. Може и само в един ден, по избор.

Целта на периодичното гладуване е да пречисти организма. То подпомага храносмилането, метаболизма, възстановяването на клетките, добрия тонус. Както и за свалянето на килограми.

Препоръчително е да се започне с по-малки по часови диапазон фастове. А хората, следващи режим Сваляне – да включат фаст 3-4 седмици след започването му.

Лунен фаст

Лунният фаст е свързан с фазите на Луната и при него се разчита на изхвърлянето на излишната вода от тялото и подобряване на тонуса. При него се спазват същите препоръки за консумацията на течности.

Луната навлиза във фаза 4 пъти месечно, по един ден всяка седмица в определен час, и продължава 24 часа:

  • Новолуние
  • Първа четвърт
  • Пълнолуние
  • Последна четвърт

Съобразено с фиксирания час на лунната фаза, понякога фастът може да е с по-голяма продължителност.

 

Примерно меню по Атанас Узунов

 

Какво да ядем пир диетата на Атанас Узунов.

 

Това примерно едноседмично меню е препоръчително за режим Сваляне. Хората в задържане могат да го обогатят с разрешени храни за Задържане.

Отбелязваме, че вечерята е не по-късно от 20:00 ч. Напитките са без подсладители.

Ако се налага или предпочитате и закуска, нека бъде лека – варено яйце, няколко маслини, краставица.

Много е важно да се пият достатъчно течности. Менюто е примерно и всеки може да го разнообрази с храни от приложените по-горе списъци с режимни продукти.

Ето и какво да ядем при диетата на Атанас Узунов – седмично меню, което ще улесни всеки начинаещ.

 

Ден 1

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Омлет с гъби, зелена салата, овкусена със студенопресован зехтин Свинска пържола на скара, салата айсберг с чери домати, краставица, авокадо

 

 

Ден 2

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Зелева салата, печено на фурна пилешко бутче Кето мусака – заместваме картофите с алабаш, тиквички или патладжан. Заливката може да се направи с яйце и заквасена сметана или да запечете с кашкавал.

 

 

Ден 3

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Зелена салата с две-три варени яйца Скумрия на скара, пюре от карфиол, шопска салата

 

 

Ден 4

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Салата от печени чушки с чесън и магданоз, пилешка супа (без фиде и картофи, заменяме с режимни зеленчуци – чушки, тиквички) Руло Стефани, домашна туршия без захар

 

 

Ден 5

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Крем супа от тиквички, пилешки дробчета/сърца с праз, салата от краставици Свински дроб на скара или кето пица, салата  с рукола, спанак, чери домат и авокадо

 

 

Ден 6

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Пържени яйца с масло, салата по избор Пъстърва на скара, задушени зеленчуци, зелева салата

 

 

Ден 7

Закуска Обяд Вечеря
Кафе (бронирано), чай, вода Зелена салата с яйце, авокадо и бекон Кюфтета/Кебапчета (домашни), салата с краставици, маслини, сирене

 

Заключение

Режимът на Атанас Узунов е модифицирана нисковъглехидратна-високомазнинна диета. Разделен е на две фази – Сваляне и Задържане, като при всяка се спазва различен въглехидратен прием и в позволените храни също има някои разлики.

Трябва да се има предвид, че всеки метаболизъм е различен, съответно и резултатите. Но хиляди хора на този режим постигат невероятни резултати. Придружаващи заболявания също са от значение и водят до различни съотношения на свалени килограми.

Елиминирането на преработените съставки, като захар и бяло брашно, рафинирани масла, пакетирани храни и газирани напитки само по себе си значително подобрява здравето и функциите на организма.

Ако се чудим какво да ядем при диетата на Атанас Узунов, списъците с позволени и забранени храни са от голяма помощ за всеки начинаещ.

Какво да ядем при диетата на Атанас Узунов?

Набляга се на нисковъглехидратни зеленчуци, които растат над земята, източници на полезни мазнини, като различни видове месо, студенопресовани масла като зехтин, кокосово, масло от авокадо.

Какво не се яде при диетата на Атанас Узунов?

Избягват се основно кореноплодните, бобените култури, плодовете (освен горски плодове, но по малко), глутенът и захарта.

Как да се храним при диетата на Атанас Узунов?

Храненията са две на ден – обяд и вечеря. Отбелязваме, че вечерята е не по-късно от 20:00 ч. Напитките са без подсладители. Ако се налага или предпочитате и закуска, нека бъде лека – варено яйце, няколко маслини, краставица.

Категории: Кето диета|Публикувана: 30.06.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

6e86da08533725faaac8b2b11149f103?s=96&d=mm&r=g

Верджиния Георгиева е дипломиран книгоиздател в профил „Редакционно-издателски процес“. Акцентът върху езиковата и литературна компетентност е водещ за нея в процеса на писане, а интересите й са главно в сферата на здравословното хранене и начин на живот.

Свързани публикации

11 Коментара

  1. Стела Стоянова 23.09.2024 at 20:42 - Отговор

    Здравейте
    Имам един въпрос аз съм с холестерол.
    Започнах диетата от 2 седмици и ми харесва но чета че за холестерола че е опасна .Та въпросът ми е да продължа ли този режим на хранене или да не рискувам до колко може да е опасна.Чувствам се добре.
    Благодаря предварително.

    • Верджиния Георгиева 24.09.2024 at 9:10 - Отговор

      Првет, това, което е важно да се спазва по принцип, не само при диетата, е да се набляга на консумацията на ненаситените мазнини (като тези от риба, ядки, авокадо и зехтин, по-малко – в червеното месо), а не на наситените мазнини (най-вече се съдържат в преработените храни). В този режим е добре да се балансира, да не се забравят зеленчуците към порцията храна, да се изпозлват полезните мазнини, които изброихме. Ако се притеснявате за нивата на холестерола си, се препоръчва да ги следите редовно с изследвания, и, заедно с личния си лекар, да наблюдавате здравето на сърцето. :)

  2. Ивона 13.06.2024 at 11:39 - Отговор

    Здравейте,

    от две седмици спазвам режима,но най трудно се разделих със сладкишите и тортите :D.
    някой от Вас правил ли си е /има ли рецепта/ за режимен „сладкиш“… ако има такова нещо разбира се :)

  3. Пламена 11.06.2024 at 14:00 - Отговор

    Здравейте,
    можете ли да ми кажете позволени ли са междинните хранения /нещо малко и леко/ и ако да – какви да бъдат те.

    • Верджиния Георгиева 11.06.2024 at 15:12 - Отговор

      Привет, препоръките са да се хапват в такива случаи ядки, бери плодове (боровинки, ягоди, малини, къпини) или черен шоколад. Грамажът се съобразява с дневния прием на въглехидрати. Тук можете да тазгледате и нашите предложения за шоколад без захар: https://www.forlife.bg/product-category/hrani/shokolad

  4. Ирина 08.04.2024 at 5:25 - Отговор

    Имам нужда да свале 25 кг.и корем. Това се дължи на странична реакция от хапчета. Качих тези кг.сега немога да ги сваля.

  5. Гюло 22.01.2024 at 19:51 - Отговор

    Здравейте, може ли да ми помогнете да ослабвам моля ви 15- килограм имам моля ви

    • Верджиния Георгиева 23.01.2024 at 9:11 - Отговор

      Привет, можете да започнете с основните насоки в тази статия, както и да се включите в групата на Атанас Узунов във фейсбук – „Режимът Атанас Узунов – отслабвай и бъди здрав“. :)

  6. Didi 30.07.2023 at 9:05 - Отговор

    Само да отбележа че това не е диета , а начин на хранене което няма нищо общо с диета

    • Zaaebi 07.12.2023 at 19:54 - Отговор

      Всеки „режим“ на хранене, по своему е вид диета. Било тя ниско въглехидратна, плодова, зеленчукова и т.н.

Оставете коментар