Какво да правим при подуване на стомаха?

Обновена: 13.03.2024|

От подут стомах страда всеки трети човек на земята. Това е нормален процес в тялото, който е предизвикан от конкретни фактори, свързани най-често с храната. Битката с този проблем обаче може да бъде трудна и изтощителна.

 

Какво представлява подуването?

Когато количество на газовете в стомаха и червата нарасне прекомерно, настъпва метеоризъм. Това състояние, заедно с намиращите се в храносмилателната система твърди вещества и течности, води до подуване, което се изявява различно при всеки отделен човек.

Но винаги има неприятно усещане – тежест, напрегнатост, силен дискомфорт в коремната област, който ни кара да се чувстваме „препълнени“, а любимите ни дрехи – опънати до краен предел.

probiotik 400
probiotik 600

 

probiotik 400
probiotik 600

Подут стомах или корем – каква е разликата?

Често в ежедневието си използваме думичките „корем“ и „стомах“ като синоними, което не е съвсем коректно от анатомична гледна точка.

Накратко можем да кажем, че стомахът е само една част от коремната кухина, в която са разположени няколко телесни системи – храносмилателна, отделителна и репродуктивна.

Стомахът е кух коремен орган с крушовидна форма, където за няколко часа се складира и частично бива смилана поетата от нас храна. Често не можем да определим където точно усещаме проблема и говорим за цялостно усещане и дискомфорт.

 

Причини за подут стомах

 

Подуване, стомаха. Антибиотик-асоциирана диария и псевдомембранозен колит. Хиатална херния. Гастрит. Ендоскопска диагностика в гастроентерологията. Хеликобактер пилори. Язва на стомаха

 

Основните фактори за подут стомах и проблеми с чревния тракт са няколко:

  • задържане на вода и газове
  • увеличаване на мазнините в коремната област
  • прекалена консумация на сол с храната
  • раздразнени черва и неправилно хранене

Съществуват обаче и други причини, нека ги разгледаме по-подробно.

Неправилно хранене

Основен и най-често разпространен фактор за метеоризъм е неправилното и нередовно хранене. Големите интервали между храненията и приемането на продукти с консерванти предизвикват често отделяне на газове, което води до метеоризъм. За проблема допринасят и храните, богати на поли и олигозахариди.

Приемът на твърде много или твърде малко фибри усложнява нещата.

Бързото хранене също е сред причините за подут корем. Често в забързаното ежедневие хапваме на крак, без да отделим нужното време и внимание на храната.

Това води до подуване на стомаха по две причини:

  • недобре смляната храна затруднява храносмилането
  • бързото поглъщане e съпроводено и с поемане на по-голямо количество въздух, който се пренася в червата

Предменструален синдром

 

ППодуване, стомаха. Вечерна иглика. Дииндолил метан. Облекчаване на менструални болки.

 

Често жените страдат от подуване на стомаха няколко дни преди или в началото на месечния си цикъл. Това се обяснява със задържането на вода в организма, причинено от завишаването на някои полови хормони. Процесът е естествен и няма място за притеснение.

Може да заложите на чай от лайка, която спомага облекчаването на този вид дискомфорт.

Нарушена чревна флора

Когато метеоризмът е съпроводено от спад на имунитета, говорим за нарушение на бактериалния баланс в храносмилателния тракт и червата. Често той може да се получи при прием на антибиотик който, освен че унищожава вредните бактерии, влияе негативно на полезните микроорганизми, отговорни за нормалната чревна флора.

Експерти препоръчват прием на пробиотици, чиито бактерии възстановяват микробния баланс в храносмилателния тракт.

 

При стомашни заболявания

Когато страдаме от постоянно подуване, това би могло да бъде сигнал за сериозен проблем. Най-често срещани заболявания на храносмилателната система са колит, гастрит, панкреатит, ентерит. Нередовното хранене е един от факторите за появата им. В тези случаи е задължителна консултацията с лекар.

Метеоризмът обикновено отминава в рамките на няколко часа, но ако се превърне в перманентно състояние, трябва да вземете мерки. Този, на пръв поглед, безобиден симптом може да се окаже сериозна заплаха за организма като цяло.

Дехидратация

 

Подуване, стомаха. Световъртеж. Детокс без въглехидрати и захар.

 

Ако не доставяте достатъчно вода на тялото, това може да доведе до лошо функциониране на всички системи, включително храносмилателната. Ако сте силно дехидратирани, неприятният подут стомах няма да ви се размине. Не забравяйте да пиете около 2 литра вода дневно.

Неправилна употреба на медикаменти

Ефектът на някои лекарства може да е различен при хората и да предизвика нежелани симптоми като подут стомах. Затова е важно да не се самолекувате, а винаги да се допитвате до лекар. Сред лекарствата, които могат да предизвикат метеоризъм, са аспирин, медикаменти срещу диария, някои болкоуспокояващи и др.

Стрес

Вече сме споменавали за връзката между стреса и напълняването, а днес ще го свържем и с нежеланото подуване на корема. Всеизвестно е, че стомахът е едно от „слабите места“ при стресови ситуации.

Подуването може да бъде естествена телесна реакция в притеснителни ситуации.

Стресът води до различни физиологични промени в тялото. Една от тях е недостатъчното кръвоснабдяване на храносмилателната система, в резултат на което тя не може да функционира нормално.

А трудностите в храносмилането бързо причиняват подут стомах.

В такива моменти е препоръчително да балансираме eмоциите и телесното си състояние с чаша ментов чай, който влияе благотворно и на стомаха. При чест стрес е добре да се насочим към хоби или спорт, които да го редуцират.

 

Кои са храните, които причиняват подуване?

 

Подуване, стомах. Екзогенни кетони за отслабване.

 

При консумация на определени храни и напитки често се стига до повишено отделяне на газове в червата. При тях коремът се подува повече от обикновено.

Такива са:

  • зърнени и бобови растения
  • кръстоцветни зеленчуци
  • чия и ленено семе
  • захарни, алкохоли или изкуствени подсладители – именно поради тази причина препоръчваме естествения подсладител стевиола, който замества напълно захарта. Той не съдържа никакви въглехидрати и е извлечен от билката стевия.
  • млечни – здравословните ползи от сиренето и другите млечни продукти са безспорни, но прекаляването с тях също може да доведе до проблеми.

 

Лечение с билки

Вижте как да се отървете от нежеланото подуване на корема, при това с естествени средства – с помощта на няколко билки под формата на ароматен чай, който е с високо съдържание на полезни съставки.

5 билки срещу подут корем

Билковите чайове могат да помогнат за нормалното функциониране на храносмилателната система. Ето кои билки са ваши приятели в борбата.

Мента

 

Подуване, стомах. Мента, билка, ползи, чай.

 

Освежаващият вкус на ментата може да ви донесе и здравословни ползи. Растителните флавоноиди, намиращи се в ментата, облекчават чревните спазми и нормализират състоянието на организма.

За да приготвите чая, добавете 1 супена лъжица сушени листа от мента, 1 пакетче чай или 3 супени лъжици пресни листа от мента към 200 мл вряла вода. Оставете да престои 10 минути, прецедете и консумирайте.

Пелин

Чаят от пелин може да е горчив за повечето хора, но е много полезен, а и винаги може да смекчите вкуса му като добавите лимонов сок и подсладител. Пелинът често се използва за „горчивки“, които се приготвят от билки и подправки за облекчаване на различни здравословни проблеми.

За да си приготвите чай, изсипете 1 чаена лъжичка от изсушената билка в чаша преварена вода. Оставете получената смес да престои 5 минути. Чаят ще стимулира отделянето на храносмилателни сокове, което може да помогне за оптимизиране на здравословното храносмилане.

Важно е да отбележим, че пелин не бива да се консумира по време на бременност, защото съдържа туйон – психотропен химикал, който може да причини контракции.

Джинджифил

 

Подуване, стомах. Куркуминът като подправка. Куркумин и турмерик. Турмерик с джинджифил. Бронхиална астма.

 

Време да се насочим към пикантния чай от джинджифил. От древни времена се използва за лечение на заболявания, свързани със стомаха. Водният екстрактът от джинджифил облекчава чревните спазми, подуването на корема и газовете.

За да приготвите запарка, използвайте половин чаена лъжичка изсушен корен от от билката (или 1 чаена торбичка). Поставете я в чаша гореща вода. Оставете да престои 5 минути.

Може да си направите джинджифилова отвара като 1 супена лъжица пресен, нарязан корен варите в 300 мл вода за 10 минути.След това прецеждате течността и я пиете умерено топла.

Копър

Семената на копъра се използват за приготвяне на чай с вкус, подобен на женското биле. Копърът традиционно се употребява за храносмилателни неразположения. Ако не откриете чай във филтърни торбички, си купете семена от копър и ги стрийте. От тях вземете 1-2 чаени лъжички, изсипете ги в 300 мл вода. Получената смес варете в продължение на 15 минути. Прецедете и я изпийте умерено топла.

Лайка

В традиционната медицина лайката е много популярна при лечението на лошо храносмилане, диария, гадене, повръщане и язви. Цветовете й съдържат редица полезни компоненти, включително споменатите флавоноиди. Уверете се, че приготвяте чай от цветовете, а не от листата и стъблата.

Използвайте чаша  вряща вода и 1 супена лъжица изсушена лайка (или 1 чаена торбичка). Оставете билката да престои 10 минути и след това консумирайте ароматната запарка.

 

Билковият чай е най-простото, естествено и безвредно средство, с което да облекчите подутия корем и други храносмилателни проблеми.

 

Превенция на метеоризма чрез контролиране на диетата

 

Подуване, стомах. Микробиом, същност, симптоми.

 

Превенцията винаги е по-добра от лечението.

Има много начини за предотвратяване и избягване на подутия корем:

  • избягвайте храните, за които е известно, че причиняват газове (зеле, ряпа, боб и леща)
  • не дъвчете често дъвки
  • ограничете използването на сламки за пиене
  • не пийте газирани напитки
  • не приемайте храни, които включват фруктоза или сорбитол
  • хранете се бавно
  • избягвайте млякото, ако забележите, че причинява газове и подуване на корема
  • откажете цигарите

 

Подуване на корема и потенциални непоносимости

За метеоризъм може да се търси вина и при непоносимост:  хистаминова, хранителна, а също и при хормонални проблеми.

Това е затруднено храносмилане на определени храни и неприятна физическа реакция към тях. Тя причинява симптоми, които обикновено се появяват няколко часа след приема на храната.

Хистаминовата непоносимост възниква, когато има натрупване на хистамин в тялото. Казано накратко, това е химикал, намиращ се в някои от клетките на тялото. Той причинява много от симптомите на алергии.

Когато човек е алергичен към определено вещество, като храна или прах, имунната система погрешно смята, че това обикновено безвредно вещество всъщност е вредно за тялото. Обикновено хистаминовата непоносимост се свързва с течащ нос, кихане и сълзене на очите, но е причина и за метеоризъм.

Фруктозата също понякога провокира храносмилателни проблеми. Захарта, която се среща естествено в много плодове и е основната съставка в често използвания подсладител, може да е отговорна за необяснимия метеоризъм, болка, подуване на корема и газове.

 

Абдоминална дистензия – какво представлява?

 

Абдоминална дистензия е медицински термин, обозначаващ прекомерното коремно подуване. То възниква, когато вещества, като например въздух (газ) или течност, се натрупват в корема и водят до разширяване.

Страдащите често изпитват неприятни признаци, а в най-екстремните случаи натискът върху диафрагмата и белите дробове може да доведе до задух.

Подуването на корема най-често се дължи на натрупване на газове в стомаха, тънките черва или в дебелото черво. Лекарствата, които успокояват газове в червата, също често се използват за лечение на дискомфорт и намаляване на подут корем.

 

Подуване на горната част на корема

 

Подуване, стомаха.

 

Горната част на корема е „дом“ на редица важни и необходими органи:

  • стомах
  • далак
  • панкреас
  • бъбреци
  • надбъбречна жлеза
  • част от дебелото черво
  • черен дроб
  • жлъчен мехур
  • част от тънките черва (дванадесетопръстник)

Подуването в горната част на корема води не само до дискомфорт и газове, но може значително да пречи на ежедневните дейности. Има много потенциални причини за това, но погълнатият въздух, лошото храносмилане и хранителната непоносимост са сред най-честите фактори за подуване на стомаха в горната част.

То също може да се дължи на страничен ефект от лекарства или да е свързано с по-сериозно здравословно състояние, затова е добре да посетите лекар за точна диагноза, особено ако състоянието е болезнено и се задържа дълго време (персистиращо).

 

Подуване на долната част на корема

 

Подуване на стомаха. гастроезофагеална рефлуксна болест, ГЕРБ.. Еозинофили, еозинофилни заболявания на храносмилателния тракт.

 

Болката и подуването на стомаха в долната част на корема се отнася до неприятно усещане около или под пъпа. Поглъщането на излишен въздух, яденето на определени храни, забавящи изпразването на стомаха, а също и стресът могат да допринесат за това.

Основните причини за метеоризъм и болки в долната част са:

  • запек
  • непоносимост към определени хранителни съставки, например лактоза или глутен
  • гастроентерит
  • колит
  • гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
  • чревна непроходимост (илеус), забавяща нормалната функция на дебелото черво и тънките черва
  • гастропареза(„ленив” стомах ,често усложнение при диабет)
  • болест на Крон
  • дивертикулит(„джобчета“ в дебелото черво)
  • синдром на раздразненото черво

 

Как да облекчим подуването на стомаха?

Има няколко начина, с които да подпомогнем физическото си състояние в моментите на стомашен дискомфорт:

  • чаша топъл чай от мента или лайка е чудесен способ за подпомагане на храносмилането
  • при киселинен рефлукс заложете на чай от джинджифил
  • препоръчителни са и кратките разходки или леки физически раздвижвания, които да подпомогнат движението на червата
  • пийте много вода
  • в никакъв случай не консумирайте тестени или сладки изделия

Не забравяйте, че редуцирането на стреса също пази от подуване на корема.

Категории: Здраве|Публикувана: 18.02.2019|

Сподели тази статия, избери платформа!

Автор: For Life

Avatar of For Life

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 13 март 2024 в 15:29 | Публикувана: 18 февруари 2019 в 12:05 | Категория: Здраве