8 билки и витамини за женско здраве
Натуралните средства за поддържане на здравето стават все по-популярно през последните години. Използването на билки и витамини за женско здраве доказано има благоприятно влияние върху облекчаването на симптомите, превенцията и дори лечението на много заболявания.
Билки и витамини за женско здраве – кога се използват?
Преди да ви дадем конкретни примери, напомняме, че най-добри резултати се наблюдават, когато тези билки и витамини се приемат под ръководството на здравен специалист. Само той може да препоръча най-подходящите продукти за вашия случай.
Самолечението, дори само с билки и добавки, може да бъде опасно, затова винаги търсете консултация!
Подходящите дози от следващите билки и витамини служат за предотвратяване и управление на здравословни проблеми, които много жени изпитват. Например болезнена менструация, менопауза, инфекции на пикочните пътища и остеопороза.
Билки за женско здраве
Върху използването на билки се формира голяма част от съвременната медицина. Доказано е, че те са полезни със своите противовъзпалителни, хемостатични, спазмолитични и имуностимулиращи свойства.
Жените имат различни проблеми на всеки етап от живота – за щастие има разнообразие от изпитани билки и витамини за женско здраве, които могат да помогнат за успокояване дори на най-неприятните симптоми.
Ето нашия списък с 4 от най-добрите билки със специфични ползи за женско здраве.
-
Градински чай (салвия)
Салвията е билка, известна със силния си аромат и земен вкус, и често се използва не само като лечебно, а и като декоративно растение.
Изследванията показват, че градинският чай проявява фитоестрогенни свойства и затова билката се използва за лечение на симптоми на менопауза, като зачервяване, нощно изпотяване, сърцебиене, мускулни и ставни болки, тревожност, депресия, нарушения на съня и сексуалното желание.
Салвията има благоприятно влияние върху вторичната памет и фокуса на вниманието.
За да се възползвате, направете си чай от 1 с. л. сушен градински чай и чаша гореща вода за 15 минути или повече. Прецедете и охладете. Пийте до три чаши на ден. В никакъв случай не употребявайте салвия по време на бременност или ако страдате от епилепсия!
-
Билки и витамини за женско здраве: Червена боровинка
Червената боровинка често се използва за профилактика и лечение на инфекции на пикочните пътища, тъй като пречи на бактериите да се прикрепят към стените на пикочния мехур. Затова абсолютно заслужено намира място в списъка ни с билки и витамини за женско здраве.
Този плод може да помогне и за минимизиране на видимите признаци на стареене, хиперпигментацията и загубата на еластичност на кожата. Червените боровинки са богат източник на витамин С (за него ще говорим по-подробно надолу), който помага за борба със свободните радикали. Те играят важна роля в процеса на стареене.
Обикновено се препоръчва една чаша сок от червена боровинка на ден. Изберете висококачествен сок с голяма концентрация на червена боровинка, който можете да разредите с вода. Ако ще пиете такъв сок, уверете се, че не съдържа захар (което може да влоши симптомите) или изберете чиста добавка под формата на капсули.
Бъдете внимателни с приема, ако страдате от гастроезофагеална рефлуксна болест или пептична язва, тъй като киселинността на червената боровинка може да влоши симптомите ви.
-
Шафран
Някои хора използват шафрана заради вкуса му или наситения златист цвят при готвене, но повечето не осъзнават истинската му стойност. Жълтият цвят на шафрана се дължи на кроцин – мощен антиоксидант с редица ползи.
Шафранът има дълга история на употреба за подобряване на психичното здраве, включително депресия, тревожност и предменструален синдром.
Редица възможни механизми на действие могат да обяснят тези ползи, като по-добро действие на невротрансмитера серотонин, подобряване на мозъчните функции, защита на мозъка срещу хроничния стрес.
Билката е известна и като алтернативно, натурално средство за замяна на антидепресанти. Същевременно влияе благоприятно и на теглото.
Смята се, че дози до 1,5 г на ден шафран са безопасни, над 5 г могат да бъдат токсични. При хипертоници се препоръчва лечението с билката да е по-краткотрайно и да не надвишава приема от 400 мг на ден.
-
Билки и витамини за женско здраве: Черен кохош
Ако не сте запознати, черният кохош е многогодишно растение от семейството на лютичето и е най-известен с използването си за естествено лечение на симптомите на менопаузата. Намаляването на нивата на естроген е в основата на тези симптоми, а черният кохош успешно ги увеличава.
Той помага за справяне с горещите вълни, смущенията в настроението, прекомерното изпотяване. За съжаление, не е много ефективен при вагинална сухота, но също попада сред задължителните билки и витамини за женско здраве.
Препоръчителната доза е 20 мг, два пъти дневно. Предлага се като пресен или изсушен корен или под формата на таблетки. Все пак ви съветваме да уточните тези предписания със специалист.
Черният кохош не е подходящ за хора, които страдат от чернодробно заболяване. В черния списък е и с билки и витамини за женско здраве по време на бременност и кърмене.
Витамини за женско здраве
За оптимално здраве жените се нуждаят и от определени витамини, като тук имат роля и фактори като начин на живот и възраст.
Ето защо при определяне кои билки и витамини за женско здраве да приемате, е важно да се съобразите с индивидуалните си нужди. Все пак за улеснение сме ви подготвили списък с витамините, които най-често се свързват със здравето на жените.
-
Витамини от група B
B-витамините са от съществено значение за здравето на жените. Повечето попадат в категорията на водоразтворимите, което означава, че трябва активно да си ги набавяте, за да избегнете дефицит.
Ето кои са те и защо са важни:
- B1 (тиамин): Този витамин помага за превръщането на хранителните вещества в енергия и насърчава клетъчната функция.
- B2 (рибофлавин): Той подпомага развитието и растежа и функционира като антиоксидант.
- B3 (ниацин): От изключително значение за функцията на нервната система, както и за производството на енергия.
- B6 (пиридоксин): Важен за метаболизма на макронутриентите, имунната функция и производството на невротрансмитери.
- B9 (фолиева киселина): Подпомага производството на ДНК, РНК, червени кръвни клетки, протеини и невротрансмитери. Изключително важен за жените в репродуктивна възраст.
- B12 (кобаламин): Участва в неврологичната функция, както и за производството на червени кръвни клетки. Витамин В12 трябва да бъде в оптимални количества по време на бременност и кърмене.
Всичко това можете спокойно да си осигурите чрез подходящи B-комплекс витамини.
-
Билки и витамини за женско здраве: Витамин C (аскорбинова киселина)
Повечето свойства на витамин С помагат еднакво добре и на мъжете, и на жените, но има някои, които работят особено добре за дамите.
На първо място, той е мощен антиоксидант, необходим за развитието и здравето на костите и хрущялите. Витамин С играе важна роля в производството на колаген, който намалява бръчките и други признаци на стареене.
Същевременно нуждите от витамин С се повишават за бременни и кърмещи жени, поради активния трансфер на витамина към плода. Жените с усложнения на бременността могат да имат много по-нисък статус на витамин С.
Аскорбиновата киселина е много важна и за цикъла на жените. Тя повишава нивата на естроген и понижава нивата на прогестерон. Това води до свиване на матката и разрушаване на лигавицата и дава началото на менструацията.
Хубаво е, че лесно можете да си набавите витамин С, защото се съдържа в много плодове, зеленчуци и билки. Добавките също са вариант.
-
Витамин D
Дефицитът на витамин D е свързан с инсулинова резистентност, затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания. Той е особено важен за жени на възраст над 30 години.
Това е така, понеже естрогенът повишава активността на ензима, отговорен за активиране на витамин D. Следователно, когато нивата на естроген намаляват с възрастта, това може да доведе до дефицит на витамина и да предизвика симптоми като умора, мускулна слабост и дори депресия.
Ето защо това е един от най-важните примери за билки и витамини за женско здраве.
Тялото естествено произвежда витамин D в отговор на излагането на кожата на слънчева светлина, а също така можете да получите витамин D чрез диета, богата на мазна риба, яйца и обогатени храни. Понякога се налага и приемът на добавки, предписани от специалист в дози според нуждите.
-
Билки и витамини за женско здраве: Витамин E
Тук минаваме в другата крайност. Твърде много естроген в женското тяло може да предизвика възпаление и да повиши хормона на стреса кортизол. Витамин Е не понижава нивата на естроген, но помага за намаляване на негативните ефекти от високите му нива.
Може би най-добрата полза на витамин E за репродуктивната система е, че той се свързва с по-дълга лутеална фаза и по-добро жълто тяло – последният етап от жизнения цикъл на фоликула на яйчниците. Много важни неща за жените в детеродна възраст.
Освен това витамин Е предлага защита от свободните радикали, подобрява имунната система и предотвратява образуването на кръвни съсиреци.
Можете да си набавите витамин Е чрез храни като червени чушки, аспержи, авокадо, спанак, бадеми и др.
След като ви запознахме с най-добрите билки и витамини за женско здраве, е време да започнете с техния прием. Едва ли се нуждаете от употребата на всички, така че направете консултация със специалист. Той ще ви посъветва с какво и в какви дози да започнете.
Бъдете здрави!
Източници
Няма източници