Важни факти за витамин Д

Обновена: 19.08.2024|
Факти за витамин Д.

Съществуват много любопитни факти за витамин Д. Запознаването с тях ще ни помогне осезаемо да подобрим качеството си на живот и да бъдем по-щастливи. Буквално.

Защо витамин Д е толкова важен за нас?

Това, което го прави толкова специален е, че организмът може да го произвежда сам. Затова той не се държи като повечето витамини в нашия организъм, а по-скоро като хормон – пратеник, който регулира важни физиологични процеси. В своята същност витамин Д е мастноразтворимо съединение, което е съставено от витамин D1, D2 и D3.

Витамин D – норма

 

Факти за вигтамин Д. Биотин през лятото. Витамини за лятото. Малко момиченце маже носа на майка сис ъс слънцезащитен продукт на плажа.

 

Препоръчителното дневно количество витамин D може да бъде следното :

  • Кърмачета от 0 до 12 месеца –  400 IU (10 μg)
  • Деца от 1 до 18 години –  600 IU (15 μg)
  • Възрастни до 70 години 600 IU – (15 μg)
  • Възрастни над 70 години 800 IU – (20 μg)
  • Бременни или кърмещи жени –  600 IU (15 μg)

Индивидуалният прием на витамин Д зависи от възрастта, здравословното състояние и показателите на конкретния човек. Затова е важно да се консултира с лекар.

 

Децата и витамин Д

Витаминът е особено необходим за правилното развитие на детските кости, както за тяхната здравина и сила. Най-добрият източник за кърмачетата е майчиното мляко, затова е важно майката да не страда от дефицит. Тежка липса на този витамин при малчуганите може да доведе до рахит и меки кости.

Ето защо, за да се избегнат неприятните последици, е нужно да се осигурят необходимите добавки с витамин Д за деца.

 

Какви предимства ще извлечем от неговата употреба?

 

Факти за витамин Д. Див лук. Калций, ползи, кости, пмс.

 

Сред важните факти за витамин Д е главно функцията му да спомага за усвояването на калция от организма. Затова и е толкова важен за здравите кости и зъби. Приема се за превенция на рахит при децата и остеопороза при възрастните.

Сред интересните факти за витамин Д, няма как да не изброим и някои от неговите ползи:

  • Спира натрупването на калций в кръвоносната система, сърцето и бъбреците.
  • Заздравява мозъка, и редица системи в организма: сърдечно-съдовата , имунната, нервната и дихателната.
  • Намалява риска от бактериални и вирусни инфекции.
  • Понижава  високото кръвно налягане и регулира нивата на инсулина.

 

Кои са най-често срещаните признаци при липса?

Може би един от малко очакваните факти за витамин Д е, че около 80% от европейците страдат от дефицита му, коeто води до усложнения на много заболявания. Има редица признаци, по които може да се забележи липсата.

При деца и бебета:

  • раздразнителност
  • изпотяване
  • болки в костите
  • мускулна слабост
  • изкривяване в долните крайници

При възрастни:

  • болки в костите
  • болки в мускулите
  • намаляване на костната плътност
  • хронична умора
  • депресивни мисли или състояния
  • нисък имунитет

Тежък дефицит на витамин Д

Въпреки че при много хора липсата му протича незабелязано, някои проявяват сериозни симптоми. Силната липса на витамина при възрастните хора може да доведе до чупливи кости и мускулна болка.

 

Кой е най-добрият начин да си набавим витамин D?

 

Факти за Витамин Д. Автоимунни заболявания. Заболявания, дефицит на витамин D3.

 

Един от общоизвестните факти за витамин Д е, че той е наричан и „слънчевият витамин“. За да си набавим достатъчно количество от него чрез слънцето е препоръчително да излагаме тялото си на директна слънчева светлина за определен период от време. За хората с по-светла кожа този период е 15 минути, а за хората с по-тъмна – около 30 минути.

Трябва обаче да бъдем много внимателни с престоя си на слънце – възможно е да доведе до преждевременно стареене на кожата и дори до развитието на рак. Негативните ефекти идват от това, че витамин Д се произвежда от вредните UV лъчи, от които се предпазваме със слънцезащитни кремове. Ето защо, за съжаление, макар и най-широкоразпространеният начин, това не е най-ефикасният да си набавим витамина.

Естествени източници на витамин Д

С храната може да си набавим около 10% от витамина и около 90% чрез излагането на слънчева светлина през топлите месеци.

Най-богатите храни с витамин Д са мазните риби като сьомга, есетра, скумрия и риба тон, жълтъците на яйцата, черен дроб и гъби.

Съдържание на витамин Д в месо и риба:

  • Риба тон  – 100 г риба тон – до 268 IU
  • Сьомга – 155 г варено филе от сьомга – 1040 IU
  • Риба меч – парче риба меч – 706 IU
  • Херинга – средно голямо варено филе – 306 IU
  • Рибено масло от черен дроб на треска – около 450 IU в чаена лъжичка (4,9 мл)
  • Телешки черен дроб – 100 г – 560 IU

Гъби:

В порция от две бъркани големи кокоши яйца се съдържат 88 IU витамин D. Повечето сортове сирена съдържат 8–24 IU витамин D на порция от 50 г. Някои производители добавят витамин Д към дадени храни и по този начин ги обогатяват. Това могат да бъдат млека, плодови сокове, овесени ядки, маргарин, тофу и най-различни зърнени закуски. За тях е важно да помним, че са обогатени, а не са естествен източник на витамина.

За хората, кото спазват вегетарианска или веганска диета, както и за хората с непоносимост към определени храни, е по-трудно да си набавят от ценния витамин чрез храна.

Витамин Д се разгражда бързо, затова приемането на по-големи количества от него не ни предпазва от бъдещ дефицит.

Поради тази причина, по- успешния начин да си набавяме витамин Д е с хранителни добавки. Разбира се, добре е да правим избора си след препоръка на лекар или фармацевт, защото разнообразието от продукти е толкова голямо, че е трудно сами да вземем най-оптималното решение за нас.

 

Възможно ли е да се предозира ?

Прекаленото излагане на слънце не предизвиква натравяне с витамин Д. Приемането на голямо количество от храната, което да е токсично, също е е много малко вероятно. Почти е невъзможно да предозираме с витамин Д, получен от естествени източници – чрез храна или слънчева светлина.

Най-вероятният начин да прекалим с приема му е чрез добавки, макар това да се случва изключително рядко. Проучване от 2019 г установява, че прием на доза от 10 000 IU при възрастни не води до токсичност или усложнения.

Ако все пак се появят такива, ранните симптоми включват :

  • гадене
  • повръщане
  • загуба на апетит
  • слабост
  • жажда
  • нервност
  • високо кръвно налягане

Високите количества от „слънчевия витамин“ също така могат да увеличат калция в кръвта, което може да доведе до последващо увреждане на сърцето, съдовете и бъбреците.

Ще завършим с още малко факти за витамин Д.

 

Топ 5 факта за витамин Д, които не са за пренебрегванe

 

Факти за витамин Д. Свинска мас за готвене. Лекарка, която държи табелка с надпис витамин D

 

Витамин D за тонус и добро настроение

Има случаи, когато депресията и умората могат да бъдат признак за ниски нива на витамин D. Нещо повече, проучване е установило, че приемът на добавка с витамин Д подобрява настроението на жени с диабет тип 2 (група, която спада към хората с по-висок риск от депресия от общото население).

Гъбите са естествен растителен източник на витамин Д

Подобно на хората, гъбите естествено произвеждат витамин Д. Те имат уникалната способност да увеличават количеството на „слънчевия витамин“ под въздействието на ултравиолетова или слънчева светлина.

Факти за витамин Д: Достатъчното количество на витамина може да подобри нивата на кръвната захар

Според изследване от 2019 г., публикувано в списание European Journal of Endocrinology, след шестмесечен прием на добавки с витамин Д значително се подобрява инсулиновата чувствителност при хора с риск от развитие на диабет тип 2, както и при хора, които наскоро са били диагностицирани. Изследователите дори изказват предположението, че допълнителният прием на витамина може да помогне за забавяне на развитието на диабет тип 2.

Витамин D играе важна роля за нормалното функциониране на всички системи в организма

Той проявява ефектите си чрез специфична химическа структура във вътрешността на клетката. Това е така нареченият рецептор на витамин Д, който присъства в почти всяка тъкан в тялото и се намира в ядрото на клетката. По този начин, витамин Д може да засегне пряко или косвено повече от 900 гена.

Ако живеем в голям град, може да се окаже по-трудно да си набавим достатъчно от „слънчевия витамин“

Причината за това е, че в големите градове има по-голямо замърсяване и високи сгради, които драстично намаляват количеството на витамин Д, което достига до нас от слънцето. Освен това, хората в многолюдните градове прекарват значително по-дълго време на закрито или работят нощни смени, а това допълнително ограничава досега със слънчева светлина.

Надяваме се тези факти за витамин Д да са ви помогнали с лекота да намерите най-подходящия и пълноценен източник за вас.

 

Заключение

Въпреки достъпните източници на витамин Д, много хора страдат от дефицит на това важно съединение. Ако знаем как да си го набавим и защо е важен, можем да сме по-отговорни към тялото си и да му предоставим всичко, от което се нуждае.

 

Често задавани въпроси

Защо витамин Д е толкова важен за нас?

Това, което го прави толкова специален е, че организмът може да го произвежда сам. Затова той не се държи като повечето витамини в нашия организъм, а по-скоро като хормон – пратеник, който регулира важни физиологични процеси.

Колко е дневната доза витамин Д?

Индивидуалният прием на витамин Д зависи от възрастта, здравословното състояние и показателите на конкретния човек. Затова е важно да се консултира с лекар.

Трябва ли децата да приемат витамин Д?

Витаминът е особено необходим за правилното развитие на детските кости, както за тяхната здравина и сила. Най-добрият източник за кърмачетата е майчиното мляко, затова е важно майката да не страда от дефицит. Тежка липса на този витамин при малчуганите може да доведе до рахит и меки кости.

Как се проявява дефицит на витамин Д?

Въпреки че при много хора липсата му протича незабелязано, някои проявяват сериозни симптоми. Силната липса на витамина при възрастните хора може да доведе до чупливи кости и мускулна болка.

Категории: Витамини и хранителни добавки, Здраве|Публикувана: 27.06.2022|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front
ff057d430a9b8dda99317ef884ae32fe?s=96&d=mm&r=g

Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Свързани публикации

Оставете коментар