Билки против целулит: 5 ефикасни природни средства

Обновена: 11.03.2024|
Алтернативни лечения при диабет. Ароматерапия. Лесно усвоим магнезий. Билки, които използваме против целулит. Жена, готова за процедури с жилки. Премахване на целулит и вендузи за целулит.

Чували ли сте за билки против целулит и как те помагат за справяне с неприятния проблем?

Разбира се, има средства за козметичното му намаляване чрез скъпи процедури и препоръчителни мерки за предотвратяването на появата му, но дали можем да се опрем на природата? Отговорът е „да“.

Затова и ви запознаваме с действието на няколко билки против целулит, които могат да помогнат по естествен път да се отървете от неприятната портокалова кожа.

 

Какво всъщност е целулитът?

Може да сте срещали това така неприятно и познато на много голяма част от хората – и мъже, и жени, състояние на кожата и под името „липодистрофия“. То се характеризира с неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан.

kolagen 02 400
kolagen 02 600
kolagen 02 400
kolagen 02 600

На пипане тя се усеща като неравна, на бучки. На вид не изглежда гладка и стегната, а по-скоро обратното – леко отпусната и негладка. За първи път като термин се използва през 30-те години на 19 в.

Най-често откриваме целулита в областта на таза. Това е така, тъй като там кожата е най-податлива заради лесното натрупване на подкожни мазнини. Най-засегнати са седалищната област, краката в областта на бедрата и коремът.

Познатите ни причини за появата на целулит могат да бъдат толкова много, че е трудно да се фокусираме само върху една от тях като индивидуален и най-сериозен причинител.

Сред тях са:

  • Промените в тялото при съзряване
  • Изменение в скоростта на метаболизма, диетата и навиците.
  • Напълняване или рязко отслабване.
  • Заседнал начин на живот и липса на спорт, но и прекомерното му присъствие в живота ни.

Според специалисти могат да съществуват хормонални и генетични фактори.

 

 

Пет билки против целулит

Вече споменахме, че борбата с целулита е безмилостна и дори модерната наука често е безсилна.

Тогава кои са природните методи, които могат да ни бъдат полезни и да ни помогнат в стремежа към по-красива и гладка кожа? Разбира се, това са някои билки против целулит, чрез които можем индивидуално да се справим с проблема.

1. Глухарче

 

Пролетен детокс. Билки срещу пролетна умора.

 

Започваме с едно растение, което често се счита за плевел и се подценява – глухарчето. Това така слънчево природно творение се бори с токсините, които влияят на клетъчния състав на кожата и структурата й.

Освен това, то е и природен антиоксидант, който помага и за пречистване на кръвта. Оттам – и за подобряване на кръвообръщението – основен фактор при борбата с „портокаловата кожа“. Не е случайно, че го поставяме в челото на списъка ни с билки против целулит.

 

2. Магарешки бодил

Чували сте за магарешкият бодил, нали? А знаете ли, че той също е изключително силен антиоксидант и изключително ефективен помощник в борбата с отпуснатата кожа и натрупаните под нея мастни тъкани?

И ако това не е достатъчно, то подпомага и черния дроб при обработката и изхвърлянето на токсините. Откриваме го и с името „млечен“ бодил – една от ефективните билки против целулит, достъпна в природата.

 

3. Магданоз

Има една интересна билка, която използваме много често в готвенето и особено, при приготвяне на салати. Тя носи името магданоз и има основна роля при детокс на организма през пролетта.

Свободните радикали и лошото кръвоснабдяване не могат да се опрат на изключителната му сила и с него може да победите и целулита по тялото си.

 

4. Гинко билоба

Гинко билобата, от своя страна, помага на паметта, но не само. С годините специалистите я преоткриват и като билка с чудесни антицелулитни качества. Тайната й се крие в това, че окислява мастните клетки – виновници за целулита, и така подобрява състоянието на кожата.

 

5. Босилек

 

Вкус и мирис - каква е разликата.

 

Последен, но не и по важност сред най-добрите билки против целулит, е босилекът. Точно тази така деликатна билка, която комбинираме често с паста и салати, може да се окаже от особена важност за нас и кожата ни.

Освен антиоксидант и естествен стимулант при обмяната на вещества, босилекът е природен диуретик и ни помага да се освободим от излишните течности в организма.

 

Какви са видовете целулит?

Основното разделение е между „мек“ и „твърд“ целулит, но се счита, че съществува и трети вид:

  • Мек целулит – най-често можем да открием по вътрешната страна на бедрата и по седалищната част от тялото си. Тъканта е отпусната и при стисване с ръка или притискане променя начина, по който стои и изглежда. Понякога се придружава с умора или болка на мускулите в съответната зона.
  • Твърд целулит – познат и под името „фиброзенцелулит. При него тъканта е като втвърдена и не може да бъде прихваната с пръсти.  Придружава се често и със стрии, които правят кожата още по-неравна. Твърдият целулит е болезнен при притискане, дърпане или удар.

Важно е да отбележим, че много рядко човек е засегнат само от един вид целулит – обикновено в различните етапи на живота се сблъскваме с няколко вида.

 

Какво е воден целулит?

Наричан още и оточен, този вид целулит се различава от горепосочените два по характерното отичане и подуване на тъканта в съответната област. При него откриваме и т.нар. „портокалова кожа“. Най-рядко срещан е и е типичен за пубертета.

Обикновено засяга долната част на краката, бедрата и задните части. Много често води до усещане за тежест в долните крайници, умора и напрежение.

Ето какво е важно да знаете:

  • Причини за водния целулит: най-често главен виновник за този тип „портокалова кожа“ е задържането на излишни течности в тялото. Обикновено това се дължи на прекомерна консумация на солени или сладки рафинирани храни и напитки.
  • Лечение: водният целулит се повлиява относително бързо при смяна на хранителните навици и придобиване на здравословни такива. Трябва да се намали приемът на твърде солени или прекалено сладки преработени храни и напитки. Освен това умерена физическа активност успешно изглажда неравностите по кожата.

Правилно хранене и двигателна активност са в основата на красивата кожа без целулит.

 

Решението е сред природата – набери си билки против целулит

 

Домашен мехлем от билки, за лечение на болежки. Билки против целулит.

 

За почти всеки проблем като помощно средство можем да използваме билки против целулит. Като част от лечение, при козметични проблеми, при грип и настинка – билковите помощници присъстват навсякъде.

С началото на пролетта и тялото ни се събужда за живот и е важно да му помогнем в това отношение, за да посрещнем топлите месеци с тонус и бодрост.

Списъкът с билки против целулит може да ни помогне да намалим и дори премахнем неприятните неравности по кожата – било то и на шезлонга в двора.

 

Алтернативни решения за премахване на целулит

Освен билки против целулит, ще ви дадем още някои насоки как да се борите с врага, който разваля вида на кожата ни. Някои са доста лесни и всъщност са полезни не само за вида на кожата, но и за цялостното здраве.

Пийте вода

Изглаждането на кожата е по-лесно, когато тялото е хидратирано. Пиенето на препоръчителното дневно количество вода (около 8-12 чаши на ден, в зависимост от теглото и нивото на активност) отмива токсините от тялото и подобрява притока на кръв, за да намали появата на целулит.

 

Откажете цигарите

Ако пушите, това не прави никаква услуга за премахването на целулита. Цигарите допринасят за тънката и отпусната кожа и свиват кръвоносните съдове, което може да увеличи появата на целулитни подутини. Да не говорим, че този навик увеличава опасността от поява на редица здравословни проблеми.

 

Масажирайте засегнатите зони

 

Премахване на целулит. Масаж.

 

Отделете няколко минути всеки ден, за да масажирате частите от тялото, върху които има целулит. Под душа или при нанасяне на лосион, масажът подобрява притока на кръв и премахва излишната течност, което може да направи кожните неравности по-малко забележими.

Може да включите и магнезиево олио за още по-добри резултати.

 

Консумирайте повече колаген

Съединителната тъкан, включително кожните слоеве, се състои от колаген. Когато кожата е силна, целулитът намалява. Колагенът е най-разпространеният протеин в човешкото тяло и е необходим за еластичността, младостта и здравината на кожата.

Един от най-добрите начини да получите повече колаген е чрез консумация на костен бульон.

Хранителните добавки също са чудесен метод да укрепите кожната тъкан и да противодействате на основните причини за целулит.

Проучване от 2015 г. установява, че пациентите, приемащи 2,5 г биоактивни колагенови пептиди, са имали „значително редуцирне на степента на целулита и изглаждане на кожата на бедрата“.

Какво представлява целулитът?

Това състояние на кожата е известно и под името „липодистрофия“. То се характеризира с неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан. Среща се и при двата пола, но жените са по-застрашени от появата му.

Кои са най-добрите билки против целулит?

Глухарче, босилек, гинко билоба, магарешки бодил и магданоз са полезни както за цялостното здраве, така и в битката срещу целулита.

Още съвети срещу целулит – как да се справим с проблема?

Освен билки против целулит, е добре да се храните здравословно и да избягвате пълни със захар и сол храни и напитки. Ако пушите, спрете цигарите. Пийте много вода, заложете на масажите и консумирайте колаген.

Категории: Kрасота и грижа за тялото|Публикувана: 03.04.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Васи Дюлгерова
Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 11 март 2024 в 13:44 | Публикувана: 3 април 2020 в 18:30 | Категория: Kрасота и грижа за тялото