Ароматерапия в домашни условия – как да я прилагаме

Обновена: 13.03.2024|
Ароматерапия.

Макар прилагането на ароматерапия да става популярно към края на 20-те години на миналия век, лечението с етерични масла съществува от хиляди години. Днес продължаваме да се възползваме от нейните предимства при различни условия и с все по-интересни и съвременни начини на приложение.

Изключително лесно е да подпомогнем физическото и психологическото си състояние чрез ароматните масла и в домашни условия.

Разбира се, необходимо е да следваме някои правила, за да сме сигурни, че ще се насладим на ползите, без да си навредим. В тази статия ще си говорим именно за това дали ароматерапията у дома е полезна и как да я прилагаме безопасно.

 

Ароматерапия – от персийските етерични масла до френската парфюмерия

Ароматерапията е лечение, което използва естествени растителни есенции за подобряване здравето на тялото и духа. Нарича се още терапия с етерични масла. Тя се смята едновременно за изкуство и наука.

Напоследък това алтернативно лечение придобива все по-голямо признание навсякъде по света, но е добре познато на древните култури като Китай, Индия и Египет.

Откриването на етерични масла се приписва на персите през 10-ти век, въпреки че може би са се използвали и преди това.

Френските медици пък признават потенциала на есенциални масла при лечението на болести много по-късно – през 19-ти век.

Терминът „ароматерапия“ е измислен именно от френски парфюмерист и химик – Рене-Морис Гатефосе, в книга, която той е написал по темата, публикувана през 1937 г.

Преди това той първи е открил лечебния потенциал на лавандулата при лечение на изгаряния. В книгата му могат да се открият още много примери как етеричните масла се ползват при справяне с различни медицински състояния.

 

Ползи от прилагането на ароматерапия

 

Ароматерапия-ползи за здравето.

 

Ароматерапията се разглежда най-вече като допълваща терапия, с която да се насладим на силата на цветята. Тя не осигурява лечение за болести, сама по себе си, но може да подкрепи конвенционалното лечение на различни състояния.

Най-често се използва за облекчаване на симптоми като:

  • гадене;
  • болки в тялото;
  • тревожност и депресия;
  • умора и безсъние;
  • мускулни болки;
  • главоболие;
  • проблеми с кръвообращението;
  • менструални проблеми.

 

 

За какво помага употребата на етеричните масла в ароматерапията?

 

Ароматерапия.

 

За скъпоценните свойства на растенията се знае от стотици години, както и за маслата, извличани от тях.

Можете да прилагате етеричните масла по най-разнообразни начини. Различните аромати имат и различно действие.

Но всяко от тях помага за определени болежки и е хубаво да знаете кое, кога и как се използва. Ето малко информация по темата за най-често използваните етерични масла в ароматерапията.

Ароматерапия с етерично масло от босилек

Използва се за подобряване на концентрацията и облекчаване на някои от симптомите на депресия. Ароматерапията с босилек може да облекчи главоболието и мигрената. Внимание! Трябва да се избягва по време на бременност.

 

С бергамот

Полезен е за пикочните пътища и храносмилателния тракт. В комбинация с евкалиптово масло може да помогне за облекчаване на кожни проблеми, включително такива, причинени от стрес и варицела.

 

С етерично масло от черен пипер

Обикновено се използва за стимулиране на кръвообращението, мускулни болки и синини. В комбинация с етерично масло от джинджифил помага за намаляване на болката при артрит и подобряване на гъвкавостта.

 

Ароматерапия с карамфил

Карамфилът е локално обезболяващо средство или болкоуспокояващо, което обикновено се използва при зъбобол. Също и като спазмолитично антиеметично средство за предотвратяване на повръщане и гадене.

Освен това е и карминативно средство, предотвратяващо газове в червата.

Сред най-добрите свойства на карамфила са неговите антимикробни, антиоксидантни и противогъбични действия.

 

С етеричното масло от евкалипт

Може да помогне за облекчаване на дихателните пътища по време на настинка или грип. Често се комбинира с мента. Много хора са алергични към евкалипт, така че трябва да бъдете внимателни при употребата му.

 

Ароматерапия с жасмин

На първо място жасминът е известен афродизиак. Въпреки че липсват научни доказателства, се смята, че ароматът на жасмин увеличава бета вълните, които са свързани с бдителността. Като стимулант може да увеличи притока на кръв към пениса.

 

С етерично масло от лавандула

 

Ароматерапия-ползи за здравето. Лавандула.

 

Лавандулата е сред най-употребяваните масла за ароматерапия. Тя се използва като антисептик при леки порязвания и изгаряния, и за подобряване на релаксацията и съня. Твърди се, че облекчава главоболието и симптомите на мигрена.

 

Ароматерапия с розмарин

Розмаринът може да:

  • насърчи растежа на косата;
  • засили паметта;
  • предотврати мускулни спазми;
  • поддържа кръвоносната и нервната система.

Помага и за намаляване на умората, нервността и стреса.

 

Ароматерапия с етеричното масло от чаено дърво

Чаеното дърво притежава антимикробни, антисептични и дезинфекционни качества. Често се използва в шампоани и продукти за грижа за кожата, за лечение на акне, изгаряния и ухапвания. Внимание! Никога не трябва да се поглъща, тъй като е токсичен.

 

Как да прилагаме безопасно ароматерапия в домашни условия?

 

Ароматерапия-ползи за здравето.

 

Първото и най-важно нещо, което трябва да запомните е, че когато се използват локално, етеричните масла задължително се смесват с така нареченото носещо масло като бадемово, какаово или кокосово, например. Така ще го разреждате, преди да го нанесете върху кожата, за да не я нараните.

Концентрираните продукти могат да бъдат отровни преди разреждането и с тях трябва да се работи внимателно. Препоръчва се максимална концентрация от 5 процента.

Най-популярният начин за прилагане на ароматерапия днес обаче си остава чрез употреба на дифузери, които могат да бъдат поставени навсякъде – спалнята, офиса, хола или банята, и са сравнително безопасни. Предимството е, че в зависимост от устройството, обикновено можете да регулирате интензивността, както и колко дълго да работи.

Накратко, принципът на действие на дифузерите е следният: чрез нагряване на водата в тях, в която е разтворено етерично масло, се отделят изпарения. Когато ги вдишваме, се стимулира нашият „емоционален мозък“ или лимбичната система, която контролира настроението, поведението, дългосрочната памет и хормоналния баланс.

Тъй като етеричните масла предизвикват реакции в организма, не всички масла ще са от полза за всеки. Химичните съединения в етеричните масла могат да предизвикат неблагоприятни ефекти в комбинация с лекарства. Те могат да намалят ефективността на конвенционалните лекарства или да влошат здравословното състояние.

Деца и жени, които са бременни или кърмят, трябва да използват етерични масла с повишено внимание и под наблюдението на лекар. Хора с високо кръвно налягане трябва да избягват стимулантите, като розмарин. Някои масла произвеждат токсини, които могат да причинят увреждане на черния дроб, бъбреците и нервната система, особено ако се приемат вътрешно.

 

За какво да внимаваме?

Поглъщането на етерични масла може да бъде опасно и в някои случаи – фатално.

Хората с някой от следните здравословни проблеми трябва да бъдат особено внимателни, когато използват ароматерапия:

  • алергия;
  • сенна хрема;
  • астма;
  • кожни заболявания като екзема или псориазис;
  • епилепсия.

Ароматерапията може да има и странични ефекти, но те обикновено са леки и не продължават дълго.

Симптомите включват:

  • гадене;
  • главоболие;
  • някои алергични реакции.

И накрая, когато съхранявате етерични масла, е важно да знаете, че светлината, топлината и кислородът могат да повлияят на целостта на маслата. Продуктите трябва да идват от надежден източник, за да сте сигурни в качеството. Следването на инструкциите намалява риска от здравословни проблеми.

 

Още няколко идеи за употреба на етерични масла

 

Ароматерапия. Лесно усвоим магнезий. Билки, които използваме против целулит. Жена, готова за процедури с жилки. Премахване на целулит и вендузи за целулит.

 

Какви са другите начини, чрез които да се възползваме от етеричните масла? Вижте в следващите редове:

Добавете етерични масла към продуктите си за коса и кожа

Това ще подобри ефективността на продуктите. Ако използвате душ гел или шампоан без аромат, защо не опитате да добавите няколко капки етерични масла в бутилката? Изборът на правилното етерично масло не само ще ухае страхотно, но и ще повлияе положителна на организма.

 

Добавете етерични масла към ваната си

Можете да добавите чисти етерични масла към ваната си, просто се уверете, че правите това, след като спрете водата. В противен случай маслата ще се изпарят, преди дори да влезете в нея. Това, което ще постигнете, е пълен релакс на тялото и ума.

 

Използвайте етерични масла за масаж

Открийте своята смес от масла за тяло и си направете собствен масаж у дома. Масажът с етерични масла е чудесен за кръвообращението и подобрява състоянието на кожата. След него ще се чувствате отпуснати, отпочинали и в добро настроение.

 

Направете си парна баня с етерични масла

Напълнете купа с гореща вода и добавете няколко капки етерично масло. Парата ще помогне за отпушване на порите и почистване на кожата, а също така ще помогне при всякакви задръствания на синусите, особено ако използвате евкалипт.

 

Ароматерапия със свещи

Ароматерапевтичните свещи също са чудесни за медитация и релакс. Уверете се, че свещта е направена с чисти етерични масла, естествен пчелен восък или органична соя. Свещите, направени от синтетичен восък, могат да отделят нежелани токсини във въздуха.

Вече имате цялата налична информация, с която да сте сигурни, че ще прилагате ароматерапия у дома без притеснение и за най-добри резултати. Ако имате някакви съмнения относно безопасността на някой продукт, консултирайте се със специалист.

Винаги следвайте стриктно указанията за употреба и открийте етеричните масла, които са най-подходящи за вашето състояние и вкус. Бъдете здрави!

Ароматерапия – какво представлява?

Ароматерапията е лечение, което използва естествени растителни есенции за подобряване здравето на тялото и духа. Нарича се още терапия с етерични масла. Тя се смята едновременно за изкуство и наука.

Какви ползи има ароматерапията?

Тя облекчава състояния като гадене, болки, тревожност и депресия, главоболие, мускулни болки и други.

За какво да внимаваме?

Поглъщането на етерични масла може да бъде опасно и в някои случаи – фатално. Хората с някой здравословни проблеми трябва да бъдат особено внимателни, когато използват ароматерапия. Такива са, например, хората с алергия, астма, кожни болести и др.

Категории: Kрасота, Билки и чайове, Здраве|Публикувана: 15.02.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар