Тинтява – капки при съмнения и песимизъм + ползи от билката
„С дъх на здравец и тинтява, рано утрото изгрява“ – така започва една прекрасна детска книжка, а в днешната статия ще си поговорим за чудесните свойства на тинтявата. Особено популярна е употребата й за здрав черен дроб, на която ще обърнем необходимото внимание.
Тинтявата е една от 38-те цветни есенции на Бах, които помагат за преодоляване на различни емоционални проблеми и състояния.
Бахова есенция от тинтява
Баховата есенция от тинтява се прилага най-вече при състояние на несигурност и дълбоки съмнения. Тя е предназначена за хора, които са нерешителни и склонни да се натъжават и обезкуражат след всеки (дори малък) неуспех. Те не могат да обуздаят порива си да критикуват, да търсят недостатъци и да предполагат най-лошото, като дори често търсят потвърждения за своите лоши предположения.
Физическите симптоми на това емоционално състояние могат да бъдат болезненост във врата и лесна депресивност.
За тези, които имат песимистично и скептично отношение към живота, тинтявата може да насърчи вяра, ентусиазма и наслада.
Есенцията може да бъде особено подходяща при състояние на депресия, които се дължат на познати на пациента причини. Такива ситуации са например развод или починал партньор, продължителна безработица, изпратени в старчески дом възрастни хора и т.н.
Есенциите, които се съчетават добре с тинтява и могат да усилят действието й, включват:
- Сладък кестен. Прилага се при състояния на крайно отчаяние или мъка, като осигурява комфорт по време на периоди на силен емоционален стрес.
- Шипка. Полезна за справяне с апатията и примирението, тъй като насърчава по-позитивна перспектива и желание за живот.
- Върба. Помага за преодоляване на чувствата на негодувание или горчивина и насърчава по-приемащо отношение към предизвикателствата на живота.
- Витлеемска звезда. Може да съдейства за изцеление от емоционален шок или травма, като носи комфорт и утеха във време на трудности.
- Габър. Действието на тази есенция се свързва с преодоляване на физическа и умствена умора, като подновява загубеното усещане за енергия и жизненост.
Тинтява – какво не знаем за нея
Тинтява е растение, което обикновено вирее най-добре в планинския климат на Европа, Азия и Америка и в рода Видът включва около 400 различни вида. Цъфти с нежни цветчета, обагрени в синьо, жълто и други красиви цветове.
Gentiana, както е нейното латинско наименование, се използва за медицински цели от векове.
Името й произлиза от древния илирийски владетел Генций, който за пръв път е идентифицирал билката и е открил, че може да се използва като тоник.
Въз основа на проучванията на текстове от иранската традиционна медицина, тази билка има някои обещаващи биоактивности, които са все още непознати в съвременната медицина, а други вече са в основата на някои медикаменти.
Определени съединения и полифеноли в състава на различни видове тинтява са показали фармакологично действие при артрит, инфекции на синусите, понижен апетит и храносмилателни проблеми. Малко проучвания обаче подкрепят тези традиционни употреби.
За какво се използва тинтява?
Хората традиционно са употребявали корен от растението и за борба с отоци, за лечение на инфектирани рани и като антидот срещу животинска отрова.
Той е жълто-кафяв и може да се изсуши и да се направи на гранули, хапчета, чайове, тинктури, екстракти и други форми.
От векове хората често го смесват с вода и го прилагат локално или го консумират като напитка. Те също така са използвали пластири, направени от корен от тинтява и оцет, за да лекуват кожни възпаления.
Основните активни съединения в корена на тинтява са иридоиди, секоиридоиди, ксантони и флавоноиди. Количествата на тези вещества в растението зависят от вида му, времето и годината на прибиране на реколтата и процеса на сушене.
Дори и днес билката е компонент на аперитиви, сервирани преди хранене, за да стимулират апетита, както и дижестиви, които се сервират след вечеря, за да подпомогнат храносмилането.
Корен от тинтява е използван и за направа на битер, който се добавя към някои алкохолни и безалкохолни напитки.
Тинтява за здрав черен дроб
Черният дроб е ключов орган в храносмилателния процес, който понякога забравяме, докато не напомни сам за себе си.
Още в древността хората откриват хепатопротективните ефекти на растението, както и диуретичното му действие. Затова са приготвяли тоник от вода с корен от тинтява и са го използвали при подуване на черния дроб, далака и стомаха, както и за стимулиране на здравето на жлъчния мехур.
Билката е широко разпространена в традиционната медицина по света за подпомагане на чернодробната функция. В традиционната китайска медицина, например, се нарича Qin Jiao и се използва за детоксикация на черния дроб и в борбата с вирусите.
Растението увеличава производството на жлъчка в органа. Тя е от съществено значение за здрав жлъчен мехур и черен дроб, разгражда триглицеридите и холестерола и подпомага детоксикацията.
Какво казват учените за билката?
Иридоидите и секоиридоидите в състава увеличават апетита и имат защитен ефект върху храносмилателната система.
Тези съединения включват гентиопикрозид, амарогентин и амаросверин и именно те допринасят за горчивия вкус на корена от тинтява.
Изследователите са открили, че в стомаха и червата има вкусови рецептори. Цялата горна част на храносмилателния тракт е покрита с вкусови рецептори като на езика, създаващи усещане за горчив, сладък и пикантен вкус.
Едно проучване при 50 деца с анорексия установява, че тези, които приемат екстракт от корен от тинтява ежедневно, имат значително повишен апетит, тегло и прием на калории след 2 месеца, в сравнение с плацебо групата.
Освен за лечение на лош апетит, коренът от билката може да помогне за лечение на разстроен стомах, гадене и газове. Билката трябва правилно да се дозира. В наднормено количество тя увеличава стомашната киселина и може да провокира язва или рефлуксна болест.
Защо тинтявата е толкова полезна?
Тази билка действа магически за цялата храносмилателна система, започвайки от устата. Горчивият й вкус помага за стимулиране на тялото да произвежда повече слюнка и стомашна киселина, което помага при разграждането на хранителните частици, подобрявайки храносмилането и усвояването.
Това не засяга само вкусовите рецептори и мозъка, но и червата. Способността им да „опитват“ е причината, поради която консумацията на горчиви храни и напитки доказано стимулира перисталтиката.
Правилното движение в червата е важно за избягване на хроничен запек и спомага за отстраняването на отпадъчните продукти от тялото.
Други свойства, приписвани на тинтявата, са:
- противопаразитни/противоглистни (метили, кръгли червеи, тении)
- антиспазматични (успокояващи спазми)
- оптимизиране на нивата на солна киселина в стомаха
- повишаване на храносмилателните ензими
- ускоряване на изпразването на стомаха, например при гастропареза
- подпомагане на кръвния поток в корема
- повишаване на абсорбцията на хранителни вещества в червата
- повишаване на телесния тонус и енергия
- намаляване на честотата на оригване
При какви други проблеми помага тинтявата?
Растението може да е от голяма полза за женското здраве, тъй като е еменагог. Това означава, че стимулира притока на кръв в областта на таза, включително матката.
Жените могат да приемат тинтява, за да стимулират менструацията. По тази причина билката има способността да помогне при аменорея, както и за регулиране на нередовен менструален цикъл.
Възможностите на това чудно растение обаче не се изчерпват с това.
Билката изглежда има антиинфламаторно действие, което може да помогне за справяне с хронично възпаление в организма, виновник за развиването на редица болести.
Проучвания сочат, че екстракти от корените на някои видове тинтява притежават антигенотоксичен ефект, т.е. блокират увреждания на ДНК.
Тинтява облекчава артрит и инфекции на синусите
Гентиопикрозидът, едно от основните съединения в билката, е показал, че е полезен за ограничаване на симптомите на ревматоиден артрит. Това е хронично възпалително състояние, резултат от атаката на имунната система в тялото срещу собствените му здрави клетки, което води до болка, възпаление и подуване на ставите.
Проучвания показват, че гентиопикрозидът бори възпалението, свързано с артрит, вероятно като предотвратява образуването на клетки, разграждащи костите, , както и деформацията на ставите.
Освен това редуцира нивата на възпалителни маркери в кръвта и подобрява състоянието на ставите.
Тинтявата е и ключова съставка в някои от най-разпространените билкови лекарства за синусни инфекции. Освен че има противовъзпалително действие, растението помага на тялото да се отърве от излишната слуз и да се справи по-лесно с неприятните симптоми.
В помощ за поддържане на здравословно тегло
Включването на корен от растението в ежедневието може да е от полза в борбата с излишните килограми. Проучване установява, че коренът от тинтява оказва благоприятно влияние при лечението на затлъстяване и диабет.
За гентиопикрозид, основната активна съставка в тинтява, е установено, че намалява теглото и количеството мазнини при изследване върху животни.
Изследване от 2020 г. потвърждава, че екстрактът от растението наистина има ефекти срещу затлъстяването.
Как се приема тинтява?
Билката може да се приема като отвара (сваряване на стрития на прах корен) или като тинктура (след накисване в алкохол).
Като отвара обикновено се приема от 4 до 8 грама. Като тинктура обичайната доза е 1-2 мл. Приема се 3 пъти на ден, 15-30 минути преди хранене или при чувство на дискомфорт и пълнота в червата.
По-ниска доза тинтява може да действа като храносмилателен стимулант. По-висока има силата да помогне за освобождаване на тялото от слуз, инфекция и възпаление.
Съображения за безопасност при прием
Все още няма много изследвания за ефекта на корена от тинтява при хората.
Следователно е трудно да се оценят неговите потенциални странични ефекти и недостатъци. Той изглежда безопасен, когато се приема през устата в комбинация с другите билки.
Не използвайте каквито и да са лекове от тинтява при бременност и кърмене. Билката може също да влоши стомашни или чревни язви. Също така я избягвайте, ако вече имате диария, тъй като може да я влоши.
При много малка група хора растението може да причини главоболие. Освен това е доказано, че екстрактът от тинтява намалява кръвното налягане при животински проучвания.
Макар това да не е абсолютно доказано при хора, все пак тези с хипотония или приемащи лекарства за намаляване на кръвното налягане, трябва да внимават с употребата на билката.
Тинтява – какво не знаем за нея?
В семейството на тази билка влизат около 400 различни вида. Тя се използва от векове за лечение на храносмилателни и чернодробни проблеми.
Как билката помага на черния дроб?
Тя увеличава производството на жлъчка в органа. Това е от съществено значение за здрав жлъчен мехур и черен дроб. Растението разгражда триглицеридите и холестерола и подпомага детоксикацията.
При какви други проблеми помага?
Освен за лечение на лош апетит, коренът от билката може да помогне за лечение на разстроен стомах, гадене и газове. Също така помага при нередовна менструация, може да облекчи синусни инфекции и насърчава отслабването.
Източници
Няма източници
Свързани публикации
Бахови есенции са форма на алтернативна медицина, които се стремят да преобразуват негативните мисли, настроения и нагласи – в позитивни.
Силата на цветята е един уникален подарък, който природата ни е предоставила, а ние сме съумели да се възползваме от нея.
Еньовден е един от най-големите летни празници. Какво символизира и какви са поверията за този ден, разглеждаме в статията.