Кокосовото масло – суперхрана или супер мит
В последните години се говори много за кокосовото масло и неговите ценни ползи за здравето и красотата.
Използвано във всичко – от кремове за лице и маски за коса до сурови десерти и дресинг за салати, то изглежда истински феномен сред мазнините.
Суперхрана или супер мит е кокосовото масло – ще разгледаме в настоящата статия.
Какво трябва да знаем за кокосовото масло?
Този натурален продукт се извлича от кокосовия орех и е с твърда текстура при ниска или стайна температура. Мазнините в него се състоят от по-малки молекули, наречени мастни киселини.
Най-полезно е необработеното студено пресовано кокосово масло. То съдържа по-големи количества хранителни вещества като витамин Е и биоактивни полифеноли – растителни съединения с ценни антиоксидантни свойства.
Мастните киселини могат да помогнат за подобряване на когнитивната функция, метаболизма и здравето на косата и кожата.
В състава му фигурират още и МСТ – средноверижните триглицериди, включително:
- лауринова киселина
- капринова киселина
- каприлова киселина
Те притежават противогъбични, антибактериални и антивирусни свойства, което прави маслото полезно за имунната система.
Видове кокосово масло
Има два основни вида: рафинирано и нерафинирано.
Рафинираните масла нямат кокосов вкус или аромат. Те се произвеждат от изсушена копра – вътрешната част на орехите, като обикновено преминават през различни нива на обработка, включително дезодориране и избелване.
Нерафинираното кокосово масло обикновено се счита за необработено и притежава лек и приятен вкус и аромат. Въпреки това природата на всички масла е такава, че включва обработка, дори и минимална, тъй като те не съществуват естествено в природата.
Най-добрият и запазващ ценните качества метод е студеното пресоване, при което се поддържат точно определени по-ниски температури. При по-високи се разрушават ценните естествени ензими в суровината.
Какви приложения има кокосовото масло?
Ако се питате за какво се използва кокосовото масло, ще ви кажем – за какво ли не!
Освен в кулинарията, то има безброй други предимства за здравето, а може да се използва успешно и върху косата и кожата. Кокосовото масло е изключително универсално и има редица приложения, за които може да не подозирате.
Кокосово масло за здраве
Наличието на полезни мастни киселини в състава и липсата на въглехидрати го правят полезно за здравето и фигурата. Ще разгледаме неговите доказани ползи.
Подпомага отслабването
То има силата да ускори метаболизма, като това се дължи на ценните средноверижни триглицериди (MCT). Това са мастни киселини, които се усвояват бързо и могат да увеличат броя на калориите, които изгаряте.
Контролирани проучвания показват, че МСТ могат значително да увеличат скоростта на метаболизма, а според едно от тях 15-30 грама МСТ увеличават броя на изгорените калории със средно 120 за период от 24 часа.
Средноверижните триглицериди могат да помогнат за потискане на глада, което води до спонтанно намаляване на приема на калории.
Кокосовото масло може да съдейства за намаляване на коремните мазнини, известни също като висцерални. Те са свързани с повишени рискове за здравето, като например сърдечни заболявания и диабет тип 2.
В едно проучване на мъже със затлъстяване се постига редуциране с около 2,54 см от мазнините на талията им чрез добавяне на 2 супени лъжици (30 мл) кокосово масло към менюто.
В друго се разглеждат жени на диета с ограничение на калориите. Тези, които са приемали по 30 мл от кокосовото масло на ден, са имали намаляване на размера на талията, докато при групата със соево е отбелязано леко увеличение.
[/fusion_text]
Грижи се за здравето на зъбите
То е мощно оръжие срещу бактериите, включително Streptococcus mutans – виновниците за зъбна плака, кариес и заболяване на венците.
Доказано е, че жабурене с кокосово масло в продължение на 10 минути намалява тези бактерии толкова ефективно, колкото изплакването с антисептична вода за уста.
Освен това има силата да намали възпалението и плаката при гингивит (възпалени венци).
Подобрява мозъчната функция
МСТ в кокосовото масло се разграждат от черния дроб и се превръщат в кетонни тела, които могат да действат като алтернативен източник на енергия за мозъка.
Няколко проучвания са установили, че МСТ имат впечатляващи ползи при мозъчни заболявания, включително епилепсия и Алцхаймер.
Препоръчва се използването на кокосово масло като източник на МСТ за увеличаване на кетонното производство, което е ключово при спазване на кето диета.
Може да помогне в борбата с инфекциите
Има антибактериални свойства, които могат да помогнат при лечението на инфекции. Едно изследване разкрива, че спира растежа на чревната бактерия Clostridium difficile, известна като C. diff, която причинява тежка диария.
Изглежда също, че се бори с дрождите – ефект, обикновено приписван на лауриновата киселина – основната мастна киселина в кокосовото масло.
Някои компоненти имат и противогъбичен ефект, по-специално такъв срещу кандидозните инфекции.
За по-добро здраве на черния дроб
Мазнините в кокосовото масло могат да помогнат за предпазване на черния дроб от увреждане, дължащо се на излагане на алкохол или токсини.
Средноверижните триглицериди в състава му се усвояват по различен начин от дълговерижните, откривани в повечето храни.
МСТ отиват директно от червата в черния дроб, където могат да се използват като бърз източник на енергия, който няма да повиши нивата на кръвната захар.
Кокосово масло за лице
То е чудесен овлажнител за лице и е особено подходящо за хора със суха кожа. Освен това има и слънцезащитен ефект, блокирайки около 20% от слънчевите UV лъчи. Те са свързани с повишен риск от рак на кожата, бръчки и тъмни петна.
С помощта на кокосово масло можете да премахнете грима от очите. То е нежно и ефективно средство и е необходимо просто да нанесете малко количество върху памучен тампон и да избършете внимателно, докато всички следи от грим изчезнат.
Маслото се грижи и за напуканите устни и е идеален естествен балсам. Плъзга се гладко, осигурява овлажняващ ефект с часове и ги пази от слънцето.
Кокосово масло за кожа
Изследванията показват, че кокосовото масло подобрява дерматит и други кожни заболявания не по-зле от конвенционалните овлажнители.
В проучване при деца с екзема, 47% от лекуваните с кокосово масло са забелязали големи подобрения.
То е чудесен овлажнител за крака, ръце и лакти и повлиява чудесно сухотата, като има много бърза усвояемост от кожата. Смело го употребявайте преди и след плаж.
Може също да помогне за възстановяване на напукани пети. Просто нанасяйте тънък слой върху петите си преди лягане, обувайте чорапи и скоро ще видите ефект.
Според някои лекари кокосовото масло помага и за по-бързо зарастване на рани, тъй като намалява възпалителните маркери и стимулира производството на колаген.
Това го прави полезно и при проблеми с кутикулите (кожичките) около ноктите.
Кокосово масло за коса
С негова помощ можете да защитите косата си от увреждане. Нанесено преди или след шампоан, то значително намалява загубата на протеин от косъма и го заздравява.
Този резултат се получава както при увредена, така и при здрава коса. Изследователите заключават, че уникалната структура на лауриновата киселина може да проникне в косъма по начин, по който повечето други мазнини не могат.
Кокосовото масло прави косата мека, блестяща и подхранена.
Какви са неговите предимства и недостатъци?
Ако се консумира в умерени количества (до 3 лъжици дневно) и се ползва като локално средство за овлажняване, кокосовото масло може да осигури много ползи за тялото.
Известно е, че то се бори с вътрешни бактериални инфекции, но процесът може да доведе до някои нежелани ефекти, например диария.
Не се препоръчва и за прилагане върху мазна кожа, тъй като може да увеличи още повече производството на себум.
Топ 5 мита за кокосовото масло
За този продукт има няколко популярни мита, които ще разгледаме и развенчаем.
Мит №1: Всички кокосови масла са еднакви
На пазара има няколко вида в зависимост от тяхното рафиниране и обработка. Качеството и вкусът на кокосовото масло зависят от няколко фактора, най-вече какви методи на обработка са използвани.
Колкото по-обработено е едно масло, толкова по-лишено е от естествените му хранителни вещества. Затова избирайте винаги студено пресован продукт.
Мит №2: Има отчетлив вкус на кокос
Различните видове масла имат различен вкус и наситеност. Рафинираните варианти всъщност нямат вкус или мирис.
Препоръчително е да избягвате тези хидрогенирани масла, тъй като процесът може да доведе до създаването на синтетични трансмазнини.
Мит №3: Води до висок холестерол
Кокосовото масло се състои от средноверижни триглицериди, които могат да допринесат за по-добър холестеролен профил, като понижават общите нива или повишават нивата на добрия холестерол.
Мит №4: Дразни кожата
Това е абсолютно невярно. Кокосовото масло не дразни кожата. Всъщност е обратното. Истината е, че това масло прави чудеса с кожата.
Лекува ефективно алергии, слънчеви изгаряния, натъртвания и ужилвания от насекоми, а поради своите антимикробни свойства, помага за заздравяването на рани и инфекции.
Мит №5: Сладко е, затова не се препоръчва за диабетици
Както всяко друго масло, кокосовото не е сладко. Състои се от наситени мазнини и не съдържа глюкоза. Освен това то насърчава производството на инсулин в панкреаса, като по този начин помага за по-добър контрол над диабета.
Заключение
Кокосовото масло е добър източник на енергия, липиди и различни други хранителни вещества. Съдържа витамини Е и К, както и в по-малки количества минералите калций, цинк и желязо.
Лауриновата киселина, която е в най-големи количества, е полезна при справяне с вируси и болести. Кокосовото масло е вторият най-добър неин източник след кърмата, затова спокойно бихме го причислили към суперхраните.
Този чудесен продукт може да използвате за направата на различни десерти, затова за финал ви даваме 3 вкусни и нисковъглехидратни идеи, чудесни за кето режим:
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Ако търсите здравословна мазнина за готвене, може да сравнявате кокосово масло срещу зехтин и да се чудите кое […]
Кокосовото масло е продукт, който в последните години навлиза все по-често в ежедневието на тези, които се стремят […]
В търсене сте на заместител на традиционното бяло брашно, който да ви носи повече здравословни ползи? Днес ще […]