Биохакинг – какво представлява и защо е толкова популярен?

Обновена: 05.06.2024|
Биохакинг.

Биохакинг е термин, използван за описване на различни съвети и трикове за подобряване на способността на тялото да функционира при максимална производителност и дори потенциално да удължи живота на човек.

Въпреки че някои модалности на биохакинг може да изглеждат екстремни, форми като медитация и периодично гладуване са доста обичайни и изпитани във времето – с обширни изследвания, подкрепящи тяхното използване. Зад желанието за тази по-добра биологична функция се крие също и движението.

Биохакинг е начинът, по който може да се научим да манипулираме собственото си тяло.

 

Общ преглед на биохакинга

Биохакингът е практика за използване на методи, извлечени от области като биология, генетика, неврология и хранене, за подобряване на физическото или умственото представяне, подобряване на цялостното здраве и благополучие или постигане на специфичен здравен резултат (като загуба на тегло). Трите най-популярни вида са „Направи си сам“ биология, нутригеномика и мелници.

 

За да приложим биохакинг, трябва да сме достатъчно добре запознати с тялото си, неговите жизнени и биологични функции, за да можем успешно да манипулираме навиците си.

За да постигнем задоволителни и оптимални резултати от биохакинга, трябва да разгадаем шифъра за това какво, колко трябва да хапваме, как, по какъв начин да се движим и в кой часови диапазон трябва да спим, за да се чувстваме възможно най-добре.

Преди започването на биохакинг е добре да си направим нужните тестове, за да проверим имаме ли някакви непоносимости, рискове от заболявания или наследствени такива, недостиг на хранителни вещества и други.

При биохакинга е важно да открием това, което работи най-добре за нас, тъй като подходите могат да бъдат индивидуални.

Това, което работи за един, може да не работи за нас и обратното.

Кето и палео диетите са често срещан избор при биохакерите, но въпреки това трябва да експериментираме, за да разберем кой начин на хранене или вид тренировки са най-добри за нас.

Хората може да искат да „хакнат“ своята биология по различни причини, например:

  • За да имат контрол върху здравето си
  • За да изследват нови и необичайни идеи
  • За да коригират това, което възприемат като недостатъци
  • За да се опитат да удължат живота си

 

multi 400
grifonia 600
multi 400
grifonia 600

Някои биохакове са относително безопасни за изпробване у дома, докато други могат да представляват риск за здравето и да дадат различни резултати.

 

Видове биохакинг

 

Биохакинг - видове.

 

Има различни форми на биохакване. Трите най-популярни вида са „Направи си сам“ биология, нутригеномика и мелници, които включват различни подвидове.

“Направи си сам“ биология

“Направи си сам” или “гаражната биология” бавно се налага като инструмент и техника за самоимпровизация.

Биохакери със знания и специализации по биомедицина, хранене, микробиология, синтетична медицина, споделят съвети и техники, с които могат да помогнат на хората с по-малко или никакъв опит да провеждат експерименти върху себе си извън обхвата на контролирана експериментална среда, като медицински кабинети или лаборатории.

„Направи си сам“ (DIY) променя подхода към наука и технологии от 2008 година. Това води до масова демократизация на наука, в която хората не се нуждаят от никаква образователна степен, за да преследват DIY биохакинг.

Нутригеномика

Нутригеномиката е друг тип биохакерство, който се фокусира върху това как храната взаимодейства с гените на хората. По същия начин той изследва как гените на човек влияят на реакцията на тялото му към храната.

Изследователи използват нутригеномика, за да научат повече за диетата и гените, как те могат да повлияят на рисковете за здравето на дадено лице и да помогнат в намирането на нови начини за предотвратяване и лечение на болести.

Човек може да изпрати ДНК проба в специализирана лаборатория, където се анализира генетичният му състав. Тогава техният здравен екип може да използва резултатите, за да създаде оптимизиран хранителен план.

Това може да включва избягване на определени храни, свързани със състояния, към които са генетично предразположени.

„Машини за мелене“/ Гриндер биохакинг

 

Гриндер биохакинг.

 

Гриндърите (grinders) са биохакери, които вярват, че инструментите и знанията на науката принадлежат на всички. Те практикуват различни функционални, екстремни модификации на тялото, в опит да подобрят състоянието си, тъй като вярват, че всяка част от тялото може да бъде хакната.

Този подход обикновено включва устройства, имплантирани под кожата, химически инжекции и използването на технология за извършване на модификации на тялото, за да го накараме да работи, както ние искаме.

Това е опасен вид биохакинг, който не трябва да се извършва без наличието на необходимите изследвания, проучвания и без контрол от специалисти.

Въпреки опасността, много хора считат тази част от биохакинга за най-любопитна, тъй като включва методи, които са толкова неестествени, че предизвикват всеразлични коментари и разсъждения за това накъде се развива човечеството.

 

Начини за биохакинг

Тук преминаваме към по-безопасната страна на биохакинг, която може да практикуваме и сами или с помощ от лекари. Ето няколко начина, с които може да приложим биохакинг върху тялото си.

Терапия със студена вода

 

Биохакинг - ледени води.

 

Терапията със студена вода е все по-популярна тенденция за здраве и упражнения, която може да има различни ползи за здравето ни. Обикновено включва потапяне във вода при температура под 15°C. Това може да стане чрез плуване в открити води или използване на ледени бани.

Проучване от 2020 г. предполага, че плуването в студена вода има положителен ефект върху:

  • Имунната система
  • Ендокринната система
  • Сърдечносъдовата система
  • Душевното здраве

 

Съществуват и сериозни рискове, свързани със студеното потапяне, които включват:

  • Студен шок
  • Хипотермия
  • Внезапна смърт

 

Хората, които се интересуват от плуване в студена вода или потапяне в такава, могат да започнат с нещо леко, което включва излагане на студена вода за кратки периоди и бавно увеличаване на времето, което човек прекарва във водата, за да изгради своята толерантност.

Препоръчва се също консултацията със специалист или посещението на специализирани центрове, предлагащи подобни услуги.

Криотерапия

Криотерапията е биохакерски метод, при който квалифицирано лице прилага екстремен студ, за да замрази и унищожи анормалната тъкан. За да създаде тази температура, лекарят използва вещества, като течен азот или газ аргон.

Криотерапията може да се използва за лечение на различни кожни заболявания и някои видове рак, включително рак на простатата и черния дроб. Тази терапия може да третира тъкани както външно, така и вътрешно.

Лечението е познато още като криоаблация.

Много известни атлети използват криотерапия, за да се възстановят по-бързо след тренировка.

Криотерапията е минимално инвазивна и повечето хора се възстановяват с малко болка и доста бързо от процедурата.

Криотерапия у дома

Най-лесният и достъпен начин за този тип биохакинг е прилагането на студени компреси върху засегнати области от тялото ни при:

  • Мускулни разтежения
  • Натъртвания
  • Изгаряния

 

За тази цел дори пакет със замразени зеленчуци би свършил работа.

Друг начин за домашна криотерапия са ваните с лед. Дори днес много хора използват ледените бани за по-бързо възстановяване на мускулите си след интензивни тренировки или като доста ефективен метод за лечение на нарушения на съня като безсъние.

Недостатъкът на домашните криотерапии е, че работят при по-леки наранявания, проблеми и не са толкова ефективни при по-тежки такива.

Ноотропи

 

Биохакинг с бронирано кафе.

 

Ноотропите, наричани още “smart drugs”, са добавки, напитки или храни, които се използват за подобряване на когнитивната ни функция.

Ноотропите обикновено се считат за безопасни ако се употребяват в умерени количества. При наличие на различни здравословни проблеми, трябва да се обърнем към лекар за консултация преди да използваме ноотропи.

Ноотропите се използват в биохакинга, защото основно са лесни за набавяне и се обработват бързо от тялото ни, което води до по-навременни резултати.

Най-познатият ноотроп е кофеинът.

Той е известен с това, че повишава продуктивността. Можем да си направим експеримент като всяка сутрин пием по едно черно кафе или зелен чай и следим това как се чувстваме – по-концентрирани, по-уморени, по-спокойни?

Следейки усещанията си, ще може постепенно да коригираме дозата си, докато не намерим най-подходящата за нас, която да ни донесе позитивите, към които се стремим.

Биохакинг кафето или бронираното кафе е популярен инструмент за биохакване, тъй като съдържа средноверижни триглицериди (MCT масло), които се славят с това, че повишават енергията ни и помагат значително в процеса на отслабване.

Важно е да се следим добре и да не прекаляваме с дозите, както и да се консултираме с лекар, ако имаме специфични заболявания.

Периодично гладуване

Храненето има голяма роля в биохакинга. Ефективността от периодичното гладуване, приемането на по-малко въглехидрати, правилните видове мазнини и въздържанието от захар показват, че освен нещата, с които се храним, има значение и времето, в което го правим.

Периодичното гладуване е метод на хранене, при който се храним само между определени часове. За да разберем тази форма на биохакинг, първо трябва да направим разликата между това тялото ни да е нахранено и това да ни се яде.

Обикновено тялото ни се води нахранено от около три до пет часа след ядене. По време на тази фаза нивата на инсулин са високи и тялото ни е фокусирано върху храносмилането.

Когато даваме време на тялото ни да си почине по време на гладуването, може да изпитаме различни позитиви:

  • Намалена инсулинова резистентност, което понижава кръвната ни захар и прави складираните телесни мазнини по-достъпни за изгаряне.
  • Може също да намалим LDL холестерола в тялото ни („лошия“ холестерол), който е известен рисков фактор, когато става въпрос за сърдечни заболявания.
  • Засилване на метаболизма

 

Има няколко съотношения за глад-хранене, които може да спазваме, като е най добре да започнем първо с най-краткия, за да може да дадем шанс на тялото ни да се адаптира, след което да увеличаваме постепенно.

Ако страдаме от определени заболявания, е препоръчително да се консултираме с лекар преди да започнем периодичното гладуване.

Също така, ако усетим, че не ни действа добре – го прекратяваме с постепенно захранване в забранените часове.

Пример за гриндер биохакинг

Представяме ви един експериментът, който е правен с цел нощно виждане.

Биохимикът Габриел Личина и неговият помощник – Джефри Тибетс, правили дългосрочно проучване, използващо витамин А2 за разширяване на способностите на човешкото зрение в инфрачервения диапазон, когато чули за хлорин е6.

Първоначалният интерес към това вещество привлякла драконовата риба.

Преди години били открити стари доклади, отбелязващи странно нещо за очите на тези биолуминесцентни дълбоководни създания.

Клетките в очите ни откриват слаба светлина със светлочувствителен протеин, наречен родопсин, а той е най-чувствителен към зелена светлина. Родопсините при дълбоководните драконови риби обаче реагирали на червена светлина.

Освен това учените открили и второ странно наблюдение – очите им съдържали производно на хлорофил, също поглъщащо червена светлина, което предполага, че може би точно това се свързва с родопсина, за да го направи чувствителен към червено.

Близо десетилетие по-късно Личина и Тибетс се натъкват на патент, който цитира статия, в която се описва експеримент с хлорин е6 върху мишки.

Учените формулират разтвор на хлорин е6 за човешка употреба. Личина се кандидатира за опитно зайче, при което му капват от разтвора в очите.

След това го карат да търси хора, скрити сред дърветата, както и символи върху предмети на много слаба светлина. Личина се представя много по-добре от другите четирима души, които били подложени на същите тестове, но без въпросните капки.

Въпреки резултатите, за този биохак опит трябва да се проведат още изследвания и тестове, тъй като е много рисков и плацебото, заедно с първоначално по-добро зрение, не се изключват като фактори, които могат да повлияят на резултатите.

В материала, който вдъхновил учените, хлорин е6 бил инжектиран директно в окото, докато Личина използвал капки.

Въпреки че учените избрали по-малко опасния вариант за експеримент, хлорин е6 не е доброкачествено вещество. С него се третират заболявания като рак, където убива всички клетки, веднъж активирани от светлина.

За да предотвратят перманентни очни проблеми, Личина и неговият помощник претърсили куп проучвания по темата, с които открили по-безопасна доза, която да използват.

След капките с хлорин е6, очите на Личина били черни, тъй като около тях се образувала склера, предпазваща очите от слънчева светлина.

Подобни експерименти са много опасни и не бива да се извършват без обстойно проучване и без наблюдението на специалист.

 

Как технологиите стават част от нас?

 

Биохакинг технологии.

 

Вградените технологии не са някакво футуристично откритие, а всъщност отдавна са част от сегашния ни живот с повишената ни зависимост от контактни лещи, слухови апарати, пейсмейкъри, бионични колена и други вградени импланти.

Вече съществува технология за имплантиране на RFID (radio frequency identification) чипове в хора, които могат да служат като ключове за влизане у дома, системи за плащане чрез докосване, карти за обществен транспорт и карти, които носят медицинска и лична информация като пароли, кръвна група, алергия и DNR информация (do-not-resuscitate order, заповед за забрана на реанимация).

Съществува американска компания, която имплантирала на служителите си микрочипове, позволяващи им да влизат в сградата, в компютрите си и дори да си купуват храна – всичко това с махване на ръката.

Списъкът с иновации в тази област е безкраен – бионични очи, които са телескопични лещи с възможност за приближаване и намаляване с мигане и възможност за нощно виждане, интерфейси за управление на мозъка (BCI), дизайнерски бебета с редактиране на гени, 3D принтирани органи за трансплантация и други.

 

Други форми на биохакинг включват:

  • Кетогенна диета
  • Компресионна терапия
  • Елиминационна диета
  • Терапия с червена светлина
  • Терапия със синя светлина

 

Заключение

В заключение, биохакингът е динамично и индивидуализирано преследване на това да оптимизираме благосъстоянието си чрез самоекспериментиране.

Този многостранен подход включва използване на корекции в начина на живот, авангардни технологии и нововъзникващи научни прозрения.

От диетични интервенции, като периодично гладуване до излагане на студ и практики за концентрация, биохакингът обхваща разнообразен набор от стратегии.

Въпреки това предпазливостта и информираното вземане на решения са от първостепенно значение, тъй като ефективността на биохаковете може да варира и съществуват потенциални рискове.

 

Често задавани въпроси

Какво е биохакинг?

Биохакинг е начинът, по който може да се се научим да манипулираме собственото си тяло. За да го приложим е желателно да сме достатъчно добре запознати с тялото си, неговите жизнени и биологични функции, за да можем успешно да манипулираме навиците си.

Какви са видовете биохакинг?

Основните са три - "Направи си сам", нутригеномика и гриндери - "машини за мелене".

Безопасен ли е биохакингът?

Има форми на биохакинга, които са безопасни, стига да нямаме специфични здравословни проблеми, това включва промяна в храненето или практикуването на различни терапии (някои се извършват под наблюдение), докато по-опасните са част от гриндер биохакинга.

 

Категории: Биохакинг|Публикувана: 08.12.2023|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар