Студен или топъл душ – ползи и ефекти
Изборът между студен или топъл душ може да направим спрямо специфичните ни нужди. Откриват се многобройни ползи, които ниската и високата температура на водата предоставят.
Ползи от студения душ
Когато изберем студен душ, тялото ни черпи различни ползи от контакта с ниската температура. Няколко минути под студената вода са достатъчни, за да отключим терапевтичното действие.
Под студен душ разбираме вода с температура между 10 и 15 градуса.
Подобна терапия чрез студена вода се прилага в различни случаи по медицински причини – за лечение на наранявания, облекчаване на мускулни болки, обезболяване. Студеният душ може да облекчи симптоми на различни заболявания.
Укрепва имунитета
Студената вода стимулира работата на кръвните клетки, които ни защитават от инфекции. Заедно с това се подпомага производството на нови бели кръвни телца, които предпазват организма от заболявания.
Това прави тялото ни по-добре подготвено при борба с вредителите.
Укрепва кръвообращението
След шока от студената вода тялото засилва кръвообращението, за да задържи постоянната телесна температура. Вследствие на редовно практикуване кръвоносните съдове се заздравяват, което е полезно за хора с високо кръвно налягане или диабет.
Засиленото кръвообращение подобрява кръвоснабдяването в различните части на тялото и укрепва цялостното здраве.
Забързва метаболизма
За да запази една и съща температура под влиянието на студения душ, тялото изразходва по-голямо количество енергия. Резултатът е изгаряне на повече калории и забързване на метаболизма.
Намалява възпалението и облекчава мускулните болки
При излагане на ниски температури кръвоносните съдове в крайниците се свиват и кръвта се концентрира в торса, за да поддържа здравето и топлината на жизненоважните органи. При този процес кръвта се насища с кислород.
Когато приключим студения си душ, кръвта се връща в крайниците и подхранва тъканите с високо количество кислород, което носи със себе си. Този процес действа облекчаващо при възпаление и мускулни болки. Ако тренираме ежедневно, изкъпването със студена вода може да е от помощ за възстановяване след по-изтощаващо натоварване. Заедно с това може да освежи тонуса и повиши енергията.
Борба с депресията и стреса
Студената вода подсилва синтеза на различни хормони, които имат проучен антидепресивен ефект. В различни проучвания студената вода по време на душ значително облекчава признаците на депресия и тревожност.
Проучванията наблюдават реакциите на тялото ни към студения душ и откриват, че използването на студена вода значително понижава нивата на кортизол (хормон на стреса) в кръвта. Това е особено полезно в периоди на хроничен стрес или след стресиращ ден.
Повишаване на енергията
Студеният душ събужда съзнанието и мозъка. Поради тази причина е перфектен за тялото след като станем сутрин. Естествената реакция на тялото при контакт със студена вода е да диша дълбоко. Това доставя по-голямо количество на кислород на организма, поради което сме по-будни и бдителни.
Помага за здрава коса и еластична кожа
Студената вода стеснява порите на кожата и укрепва фоликулите на косата. По този начин естествените масла се запазват, а не се отмиват от водата. Това подобрява състоянието и естествения блясък на кожата и косата.
Препоръчва се студен душ, ако имаме суха коса и кожа.
Ако имаме кожни проблеми, свързани със сърбеж, студената вода може да намали желанието да ги почесваме през деня. Ако изолираме неприятния сърбеж, по-бързо ще излекуваме проблема и ще подобрим цялостното състояние на кожата си.
Ползи от топлия душ
Когато избираме студен или топъл душ, трябва да имаме предвид и ежедневната си рутина. Повечето хора обикновено използват гореща или топла вода по време на ежедневния си душ. Тя е отпускаща и не изисква воля и търпение, както при студения.
Подобно на студения душ горещата вода може да предложи редица ползи за тялото ни.
Укрепва здравето на мозъка
Терапията с топла вода под формата на вана или душ насърчава растежа и поддържането на нервните клетки в мозъка. Заедно с това паметта също се укрепва.
Изгаряне на калории
Тялото засилва изгарянето на калории, когато е изложено на по-висока температура. Този процес се засилва, когато сме заобиколени от гореща вода и пара.
Само за 15 минути можем да изгорим около 60-65 калории.
Дълбоко почистване на кожата
Горещата пара отваря порите и изчиства в дълбочина кожата ни. Топлата вода я хидратира и вследствие на това тя изглежда по-освежена. Честото изчистване на порите води до здрава и гладка кожа.
Облекчава белодробни проблеми и симптоми
Горещата пара намалява симптомите на настинка и кашлица като отваря дихателните пътища и прочиства синусите. Горещата вода успокоява тялото и намалява неприятните усещания, което ще бъде от помощ на тялото ни в борбата с болестта.
Отпушването на синусите е търсен ефект при симптоми на настинка или алергии.
Успокоява мускулите и ставите
Цялото ни тяло се отпуска под влиянието на горещата вода. Този ефект е благоприятен след по-интензивна тренировка или когато усещаме схващане и скованост в ставите. Ако страдаме от артрит или други ставни заболявания, топлият душ ще улесни движението им.
Подобряване на съня
След като ни е направен масаж, тялото ни е отпуснато и готово за пълноценна почивка. Подобни ефекти се наблюдават след горещ душ. Топлата вода успокоява мускулите и тялото, но и ума – това предразполага да спим по-спокойно след топъл душ.
Може да използваме топъл душ като част от вечерната рутина, за да спим спокойно и да облекчим стреса от деня.
Възможни нежелани ефекти от студен или топъл душ
Вземането на студен или топъл душ е безопасна дейност и не крие заплахи за здравето. Има някои изключения и специфични ситуации, в които обаче може да не подейства благоприятно.
Студова уртикария и други кожни проблеми
Възможно е кожата ни да реагира отрицателно на студената вода. Кожната реакция обикновено включва зачервяване, подуване, сърбеж – това състояние се нарича студова уртикария.
От друга страна, горещата вода нанася вреди на кератина, който откриваме в най-горния слой на кожата. Това може да е предпоставка за допълнително изсушаване на кожата и неспособност на клетките да задържат водата, която им е нужна да функционират правилно.
Различни кожни състояния като екзема може да се влошат вследствие на горещата вода.
Натоварване на сърдечно-съдовата система
Студените душове не се препоръчват на хора, страдащи от сърдечни заболявания, тъй като шокът от ниската температура може да донесе допълнителен стрес върху сърцето.
Топлият душ може да повиши кръвното налягане. Поради това хора с високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания трябва да внимават с температурата на водата и да не вземат твърде горещи душове.
Студен или топъл душ може да бъде еднакво рисков за хора със сърдечни заболявания – за тях се препоръчва вода с умерена температура.
Синдром на Рейно
Този синдром е свързан с изтръпване на пръстите на ръцете и краката при излагане на ниски температури. При студен душ това оттегляне на кръвта се наблюдава почти веднага.
Изстиване на тялото
Тялото ни постоянно работи за поддържането на баланса на телесната температура. Не е хубаво да се къпем със студена вода, ако вече ни е студено.
Ако дълго време сме били изложени на ниски температури, препоръчително е да помогнем на тялото си да повиши телесната температура, вместо да го изстудяваме допълнително със студен душ.
При болест или настинка
Студеният душ може да предизвика твърде силен шок на имунната система, която е заета да се бори срещу външни вредители и инфекции.
Заключение
Душовете с различна температура носят различни ползи на тялото. Топлата или гореща вода успокоява и отпуска, докато студената разбужда и тонизира организма. Спрямо нуждите ни може да променяме температурата на душовете си, за да дадем най-доброто на тялото си.
Често задавани въпроси
Защо да избираме между студен или топъл душ?
Различната температура на водата активира разнообразни ползи за тялото ни, от които може да се възползваме?
Какви са ползите от студения душ?
Студената вода укрепва имунитета и кръвообращението, заздравява кожата и косата, облекчава мускулни болки и възпаления, стимулира хормоните на щастието, повишава енергията и тонуса.
Какви са ползите от топлия душ?
Горещата вода и пара подпомага здравето на мозъка и белите дробове, почиства кожата, изгаря калории, успокоява тялото и ума.
Може ли да се появяват странични ефекти от студен или топъл душ?
Възможно е да забележим нежелани реакции в тялото си, ако страдаме от сърдечни заболявания, студова алергия, синдром на Рейно.
Източници
- Buijze, A., G., et al. The Effect of Cold Showering on Health and Work: A Randomized Controlled Trial, National Library of Medicine, 2016 September 15
- Haghayegh, Sh, et al. Before-bedtime passive body heating by warm shower or bath to improve sleep: A systematic review and meta-analysis, National Library of Medicine, 2019 Apr 19
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Първичен синдром на Рейно се среща по-често при жените и има тенденция да се появява при хора, живеещи в по-студен климат.
Острата уртикария обикновено се причинява от алергична реакция към определени храни, лекарства, ухапвания или ужилвания от насекоми и др.
Студът свива кръвоносните съдове и така затруднява работата на сърцето, което е причина за нарастващите оплаквания на хора със сърдечни проблеми през зимата.