10 билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица

Обновена: 15.03.2024|
Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.

Oтново сме на прага на студения сезон, а с него все по-често започваме да се сблъскваме с неприятните симптоми на настинка, грип и вируси. Първото нещо, към което прибягваме, е домашното лечение, най-вече чрез билки.

Ако ви е омръзнало да боледувате всяка зима, запасете се със следните билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица. С тяхна помощ ще овладеете симптомите много бързо и няма да ви се налага да натоварвате организма си с лекарства.

 

  1. Ехинацея

Въпреки че може би е една от най-широко признатите и използвани билки в този списък, историята на употребата на ехинацеята е сравнително кратка. Първите свидетелства за това датират от 18 век. Нейните доказани свойства се обогатяват и до днес.

Ехинацеята обикновено се използва за повишаване на имунитета. Ако той е на добро ниво, неприятните симптоми като хрема и възпалено гърло ще са много по-леки и ще преминат по-бързо.

Чаят от ехинацея е популярен, но ние ще ви запознаем с друг лек.

Тъй като активните съставки на ехинацеята не са водоразтворими, приготвянето на тинктура се препоръчва като най-добрият начин да се възползвате от нейните предимства.

Ето как да си я приготвите.

Необходими продукти:

  • 170 мл водка
  • 170 мл дестилирана вода
  • нарязан корен от ехинацея

Начин на приготвяне:

  1. Смесете алкохола с водата в буркан с плътно затварящ се капак. Добавете корена от ехинацея.
  2. Поставете капака и оставете буркана на тъмно, хладно място за 2 седмици. Ежедневно разклащайте сместа.
  3. След това прецедете в друг буркан, като отстраните корена.

Съхранявайте готовата тинктура на хладно и тъмно място до 5 години.

При първи симптоми като възпалено гърло, хрема и кашлица, приемайте по 30 капки от тинктурата на всеки 3 часа в продължение на два дни.

 

  1. Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица: Джинджифил

 

Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.

 

Джинджифилът е бил използван за първи път в древните култури в Южен Китай и след това се разпространява навсякъде по света. Той е добре известен със способността си да успокоява разстроен стомах, да облекчава гадене и да стимулира храносмилателния тракт.

Същевременно подобрява симптоми като хрема и кашлица чрез прочистване на синусите. Така че не се колебайте да го използвате при първи признаци на разболяване.

Джинджифилът обикновено се предлага в чайове и други напитки, които подобряват здравето. Но ние ви препоръчваме да го използвате пресен за най-добър ефект.

Добавете настърган корен от джинджифил към салатата си, дори към любимите си ястия със зеленчуци. Ще ви хареса, стига да обичате пикантния му вкус.

 

  1. Maщерка

От векове мащерката е била използвана за лечение на широк спектър от заболявания, включително колики, меланхолия, болки в гърлото, безсъние, махмурлук и др. Обикновено е едно от основните средства за борба с настинки и вируси. Има антимикробно, отхрачващо, релаксиращо и антисептично действие. Египтяните са използвали билката за балсамиране.

Можете да приготвите чай от мащерка, като накиснете 1 с. л. прясна мащерка или 1 ч. л. сушена мащерка в 200 мл вряла вода за 10-20 минути. Както и да приготвите специален лек с мед за облекчаване на упорита кашлица.

Необходими продукти:

  • 200 г мед
  • ½ ч. ч. прясна мащерка или ¼ ч. ч. сушена мащерка
  • Щипка нарязан корен от ехинацея

Начин на приготвяне:

  1. Комбинирайте съставките в тенджера и загрейте на слаб огън за 15-20 минути, като внимавате медът да не заври или да загори.
  2. Свалете тигана от огъня и оставете да изстине. Прецедете.

Съхранявайте меда в бутилка. Приемайте 3 пъти на ден по 1 ч. л.

 

  1. Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица: Астрагал

 

Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.

 

Това е много интересна билка, която се използва в традиционната китайска медицина от стотици години. Астрагалът е друг имуностимулатор, който може да ви помогне да се възстановите по-бързо от инфекции на горните дихателни пътища като овладее неприятните кашлица и хрема.

Освен че увеличава производството на бели кръвни клетки, борещи се с болестите, астрагалът е ефективно средство за умора. Ако болестта е изцедила енергията ви, тази билка може да ви помогне да се изправите отново на крака. Ненапразно астрагалът е известен като „билката на безсмъртието“.

Добавете няколко резенчета корен от астрагал към любимия си бульон или супа за допълнителна подкрепа на имунитета и борба със сезонните вируси.

 

  1. Мента

Няма как да не включим ментата към нашия списък с билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица. Тя се използва с различни цели още от древни египетски времена.

Облекчава газовете и стомашните спазми, насърчава производството на жлъчка и помага за намаляване на гаденето и повръщането.

Същевременно ментолът в ментата действа като деконгестант, свива подутите мембрани в носа и улеснява дишането, а също така помага за разхлабването на слузта, която се събира в белите дробове, лекувайки кашлицата.

Направете си стандартен чай от 1 с. л. прясна мента или 1 ч. л. изсушена мента при възпалено гърло. За отпушване на носа етеричното масло от мента прави чудеса.

Използвана локално билката има способността да облекчи болката в мускулите при настинка.

 

  1. Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица: Розмарин

 

Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.

 

Розмаринът е родом от Средиземноморието и е бил използван от времето на ранните гърци и римляните за подобряване на паметта. След време се доказват неговите свойства и за подобряване на цялостното здраве, включително на имунитета.

Можете да пиете чай от билката при първи симптоми. Ако те се задълбочат, се препоръчват инхалации с етерично масло от розмарин. Сега ще ви предложим и лесна рецепта за домашен сироп от розмарин при кашлица и възпалено гърло.

Необходими продукти:

  • Няколко клончета пресен розмарин
  • 3 лимона
  • 250 г мед
  • 1 л. вода

Начин на приготвяне:

  1. Нарежете лимоните на филийки и го поставете в тенджера с водата. Добавете розмарина.
  2. Нека ври, докато течността остане наполовина.
  3. Прецедете и добавете меда. Разбърквайте докато сместа добие консистенцията на сироп.

Съхранявайте в стъклени буркани. Приемайте по 1 ч. л. 3 пъти дневно.

 

  1. Борови връхчета

Отдавна етеричното масло от борови връхчета намира широко приложение при заболявания на дихателната система като:

  • астма
  • бронхит
  • катар
  • кашлица
  • настинка
  • синузит
  • възпалено гърло

Използвайте го в дифузер за подпомагане на дихателната система, тъй като е отлично отхрачващо средство. Може също да го смесите с масажно масло и да втриете в гърдите и гърлото.

За да успокоите суха, дразнеща кашлица, опитайте сироп за кашлица, направен от прясно набрани млади борови връхчета. Той има приятен вкус, тъй като съдържа мед. Малко по-трудно се приготвя вкъщи, но пък можете да намерите негова разновидност почти във всяка аптека.

 

  1. Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица: Бъз (плодове)

 

Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.

 

Традиционно това растение се е използвало за приготвяне на вино в района на Великобритания и Ирландия, след това са открити и здравословните му ползи. Плодовете на бъза се използват често по това време на годината поради чудесните им ползи за поддържане на имунитета и борбата с грипните симптоми.

Веществата в плодовете увеличават производството на цитокини и укрепват клетъчните стени по начин, който блокира вирусите да напуснат клетката и да се разпространят, за да заразят повече клетки.

Когато комбинирате черен бъз и ехинацея в топла напитка, ще се радвате на по-ефективно средство от много лекарства, предписвани с рецепта. Такъв чай съкращава продължителността на симптомите на грип и намалява респираторните усложнения. Няма и странични ефекти.

 

  1. Свещен босилек

В Аюрведа свещеният босилек е известен като „кралицата на билките“ заради многобройните си ползи за здравето.

Листата на растението имат противовъзпалителни свойства, широк спектър от антимикробни свойства и известни ефекти срещу стреса.

Това, което ни интересува днес обаче е, че тази разновидност на босилека може да предпази от сериозни инфекции на горните дихателни пътища и да пребори бързо обикновена настинка.

Освен че можете да си приготвите чай, сдъвкването на пресни листа от босилек облекчава бързо болките в гърлото. Бонус е свежият дъх. Разбира се, готвенето с него също ще ви осигури известно подсилване на имунитета и успокояване на симптомите.

 

  1. Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица: Зелен чай

 

Билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.

 

Зеленият чай има много ползи за здравето, които могат да помогнат на тялото в борбата с инфекциите. Той е с високо съдържание на антиоксиданти с антивирусни качества. Ако го консумирате редовно, това може да помогне за предотвратяване на грип и обикновена настинка, тоест няма да се наложи да се сблъсквате с неприятни симптоми.

Зеленият чай съдържа епигалокатехин-3-галат. Именно този мощен антиоксидант е най-големият отговорник за тези чудесни свойства на билката.

Няма да ви учим как да си приготвяте зелен чай, защото е достатъчно известен и достъпен във всеки дом. Просто му дайте шанс и ще се убедите в ползите му.

За финал, това, което трябва да запомните, когато използвате билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица, е, че те взаимодействат с тялото ви по същия начин, както съвременните лекарства.

Ако сте алергични към член на семейството на някоя от билките, споменати в тази статия, в никакъв случай не ги приемайте! Също така имайте предвид, че дългосрочната употреба на някои билки не е препоръчителна и може да доведе до странични ефекти.

В случай, че имате хронични заболявания, трябва да се консултирате с лекар, преди да използвате билки за лечение на каквито и да е симптоми. Това се отнася и за деца, бременни и кърмачки.

Бъдете здрави!

Как действат билките срещу хрема, възпалено гърло и кашлица?

Билките срещу хрема действат като деконгестанти, имат антимикробно, отхрачващо, релаксиращо и антисептично действие, облекчават симптомите и подсилват имунната система.

Кой билки са полезни срещу хрема, възпалено гърло и кашлица?

Сред ефикасните билки срещу хрема са мащерка, астрагал, джинджифил, зелен чай и други.

Как да приемаме билки срещу хрема?

Най-ефикасни билките срещу хрема са под формата на чай, тинктура или инхалации.

Категории: Билки, Здраве|Публикувана: 07.12.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

2 Коментара

  1. Корнелия Филипова 04.01.2023 at 11:38 - Отговор

    Харесвам публикациите ви,благодаря!

  2. Валинка 07.12.2022 at 21:16 - Отговор

    Много полезно е всичко!
    Благодаря!

Оставете коментар

Обновена: 15 март 2024 в 16:30 | Публикувана: 7 декември 2022 в 12:12 | Категория: Билки, Здраве