Чай от мащерка – защо е полезен през зимата?

Обновена: 12.03.2024|
Чай от мащерка. Медоносни растения, богати на омега-3.

Мащерката е една от най-известните и обичани билки – и има защо! Тя притежава приказен аромат и още по-феноменални свойства, а през зимата чай от мащерка направо се счита за чудотворен. Днес ще ви разкажем защо това е така и какви ползи за тялото ни носи билката.

 

Чай от мащерка през зимата

Най-студеният сезон от годината е тук, а с него и ниските температури, респираторните инфекции и вирусите. Освен това, заслужено, чайовете присъстват все повече в ежедневието ни. Често обаче не се замисляме точно какъв чай да пием, а просто хващаме първото попаднало ни пакетче или поръчваме просто „билков чай“. В действителност обаче има редица причини да заложим именно на чай от мащерка като наш спътник в хладните дни.

На първо място като предимство на напитката, разбира се, стои нейната температура. Чаят гарантирано затопля и хидратира тялото ни. Топлата вода, която използваме за запарката, бързо и ефективно пренася полезните вещества на билките през храносмилателната система. Тъй като тялото ни не губи енергия в затопляне на течността, от нея директно се извличат всички витамини, флавоноиди и микроелементи, които сме успели да приемем с топлите глътки от ароматната напитка.

Това обаче важи за всички чайове. Какво прави консумирането на чай от мащерка по-специално? Отговорът са разкрили редица учени през вековете: тази ароматна и така деликатна билка всъщност е едно от най-силните, естествени средства срещу един много чест и понякога упорит симптом на болестите през зимата: кашлицата!

 

Полезни свойства на мащерката

 

Чай от мащерка. Розмарин. Бял дроб - пречистване. Зехтин с подправки и билки. Свежи билки, подходящи за препарати за почистване и дезинфекция.

 

От векове мащерката е позната по нашите земи като силно лековита билка. Тя е дребно растение с ароматни цветове, чийто аромат не може да бъде сбъркан. Растението е многогодишно, което прави отглеждането му за лечение относително лесно. Освен това някои от видовете мащерка се използват и в кулинарията в десерти, сосове и сладки кремове.

Мащерка откриваме и в декоративната козметика и най-вече в кремовете за лице и тяло. Много често присъства и като съставка в шампоани и сапуни заради аромата и свойствата си. Заради аромата си мащерката е и съставка в много парфюми и спрейове за тяло и коса.

Фармацевтичната индустрия също е открила начини да използва мащерката в своя полза. Днес можем да я намерим в състава на билкови таблетки за гърло, сиропи са кашлица, спрейове за гърло – всички доказано ефективни при различни видове инфекции и заболявания. В допълнение я откриваме и в тинктури и балсами.

Причината за широкото приложение на билката се крие в това, че тя крие в себе си богат набор от полезни вещества. Сред тях са витамините A, B, C, E, K, както и различни видове минерали: мед, фибри, желязо и манган.

Тя е и много добър антиоксидант и антисептик, което я прави важен съюзник в борбата с инфекциите.

Всички тези полезни свойства и вещества се пренасят и в чашата чай от мащерка, който пием през зимата в подкрепа на имунитета си и срещу простудите и респираторните заболявания.

 

Ползи за здравето от мащерката

Една от най-важните ползи от ароматната билка е това, че облекчава кашлицата. Тя е и причината чаят от мащерка да е толкова полезен през зимния сезон, когато респираторните заболявания са в своя пик. Етеричните масла са силно естествено средство срещу кашлицата.

Освен това мащерката понижава кръвното налягане и холестерола. Това, в сезона, в който похапваме повече и обикновено консумираме повече алкохолни напитки, е безценно за организма.

През зимата правим всичко възможно да укрепим имунната си система. Мащерката ни помага и в това начинание – с още по-голяма сила, консумирана като чай.

Независимо от сезона, не е за пренебрегване, че чаят от мащерка има слабително действие. Това е и част от причината да бъде приятел и на тези, които искат да намалят теглото си.

Студените месеци предразполагат и към по-ниски нива на настроението. По-малкото светлина и по-кратките дни могат да доведат до депресивни състояния. Дори за тази ситуация мащерката е прекрасен лек. Тя повишава настроението с етеричните си масла и по-точно – карвакрола в съставките си. Той действа на невроните така, че те засилват усещането за щастие и спокойствие.

Мащерката е и едно от малкото изключения сред билките, които са напълно безопасни за консумация от бременни. Това е така, защото е богата на витамини от група B и витамин C.

На последно място, но не и по важност, е това, че мащерката стимулира паметта.

 

Как да приготвяме правилно чай от мащерка?

 

Чай от мащерка. Мурсалски чай. Хронична болка. Студени крайници. Жена през есента, завита с одеало и пиеща чай. Подсилване на имунитета през есента.

 

Един от най-големите плюсове на мащерката е, че може са се направи на чай както прясна, така и изсушена. Разбира се, да приготвим чай от изсушената билка е далеч по-лесно. Стъпките са само 3:

  1. Кипнете вода в кана или друг съд.
  2. Сипете в нея 1 супена лъжица изсушена мащерка.
  3. Оставете да ври около 10 до 15 минути.

Ако решите да приготвите прясна мащерка на чай, следвайте следните инструкции:

  • Отделете внимателно листата на мащерката.
  • Кипнете вода в подходящ съд.
  • Сложете листата във водата.
  • Оставете листата да престоят 5 минути за лек аромат и поне 15 за по-засилен.

Съдържанието на хранителни вещества в 1 ч. л. прясна мащерка е следното:

  • калории: 0,80
  • протеин: 40 мгр
  • мазнини: 10 мгр
  • въглехидрати: 196 мгр
  • натрий: 70 мгр

Не надвишавайте времето за варене на билката, за да не загубите полезните й свойства.

Категории: Билки, Здраве|Публикувана: 28.01.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Васи Дюлгерова
Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 12 март 2024 в 14:54 | Публикувана: 28 януари 2021 в 11:00 | Категория: Билки, Здраве