Бамя с кайма
Ако никога не сте опитвали бамя с кайма, ще ви кажем, че много сте изпуснали и е време да се насладите на това ястие. Тази изключително лесна за изпълнение рецепта е разпространена в арабските страни, а също и в съседна Турция.
Тя е много вкусна и същевременно няма да ви отнеме ценно време. Освен това не съдържа много въглехидрати, което я прави идеална за кето диета.
Рецепта за бамя с кайма
Подходяща както за обяд, така и за вечеря, идеята за бамя с кайма е вкусен начин да добавите фибри към своето меню.
Време за приготвяне | Порции | Нетни въглехидрати в 1 порция |
---|---|---|
35 минути | 4 | 6,13 г |
Необходими продукти:
- 450 г бамя, прясна
- 450 г кайма, телешка или смес
- 1 ч. л. чесън на прах
- 1 ч. л. черен пипер
- 3 с. л. краве масло Гхи
- сол на вкус
- 200 мл топла вода
Приготвяне:
- В голяма тенджера или дълбок тиган запържете каймата в маслото, докато промени цвета си, най-добре на умерен огън.
- Добавете бамята и разбъркайте добре. След това налейте топла вода и похлупете съда за около 20 минути, за да може тя да омекне и да се задуши.
- Премахнете капака и овкусете ястието с чесъна на прах, като разбъркате добре.
- Гответе за още няколко минути на слаб огън, поръсете черен пипер и сервирайте готовата бамя с кайма топла.
Бамя – какво не знаем за нея?
Точният произход на бамята не е известен със сигурност, но е проследен до Африка, по-точно Етиопия, и Южна Азия. Тя е пренесена в Америка преди векове и е основна съставка в много кухни.
Макар в кулинарията да я познаваме като зеленчук, ботанически това е плод, тъй като е частта на растението, която носи семената.
Бамята вирее най-добре при горещ и влажен климат, като Индия е водещ производител. На английски е наричана “Lady’s fingers“ („дамски пръсти“) поради своята елегантна форма и прилика с нежните женски ръце.
Бамята съдържа естествена слуз, която действа като сгъстител за яхнии и други ястия. Tова я прави перфектна нисковъглехидратна алтернатива за кето диета, където не са позволени бяло брашно и нишесте за сгъстяване.
Зеленчук или не, тя е много вкусна, универсална и с изненадващо висока хранителна стойност, а комбинацията от бамя с кайма ще набави на организма ви нужното количество витамини, минерали и протеин.
Защо бамята е полезна за здравето?
Тя съдържа пектин, спомагащ за понижаване на лошия холестерол, който е причина за сърдечни заболявания. Включвайте редовно бамя в менюто си, за да насърчите здравето на сърцето си.
Освен това регулира кръвната захар, като това я прави чудесен вариант за диабетици. Високото съдържание на фибри способства за плавното освобождаване на захарите в кръвта, което гарантира, че няма да причини скок на глюкозните нива.
Високото съдържание на антиоксиданти и фибри поддържа здрава храносмилателна система и е отлична за желаещите да свалят излишни килограми.
Бамята е отличен източник и на витамин С, за който е известно, че повишава имунитета и предотвратява често срещаните инфекции. На хора с анемия също се препоръчва да консумират често този зеленчук поради големите количества витамин К, фолиева киселина (В9) и желязо.
Именно богатото наличие на витамин В9 прави бамята чудесна храна и за бременни жени, подпомагайки правилното развитие на бебето.
Съвети при избор и приготвяне на бамя
Когато избирате бамя, винаги избирайте по-малки, по-ярки и по-твърди зеленчуци. Съхранявайте я в хладилник за 2 до 3 дни, а можете и да я замразите. Отрежете краищата на стъблото и след това бланширайте за 3-4 минути, в зависимост от размера на шушулките. Охладете бързо в ледена вода, след което прехвърлете в торбички във фризера.
Това е гъвкав продукт и можете да му се насладите по много различни начини. Един от най-бързите и приятни варианти безспорно е бамя с кайма, но приятният, мек и донякъде тревист вкус на зеленчука се вписва добре освен към месни, и към вегетариански ястия.
Опитайте иновативни и здравословни начини да добавите този зеленчук към вашата диета и се възползвайте от безбройните ползи за здравето, които той може да предложи.
Още от здравословната ни кухня
Сервирайте порция бамя с кайма с филийка от нашия постен кето хляб и се насладете на вкус без угризения.
Ако нашите предложения са ви харесали, можете да разгледате още много подобни в секцията „Кето рецепти“ в нашия блог.
Присъединете се и към здравословната ни и споделена кухня във фейсбук, където ще можете да споделяте вашите решения за режимни рецепти.
Приятен апетит!
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Предлагаме ви тази рецепта за постен кето гювеч с бамя, който, освен че носи много здравословни ползи, е и със същия автентичен вкус.
Бамя е тревисто растение с ядливи плодове. Използва се широко в кулинарията, поради адаптивния си вкус и богат хранителен състав.
Един Коментар
Много полезна информация получих! Обичам бамя, но нямах представа, колко е полезна!
Много благодаря на автора!